Jump to content
IGNORED

Plovila


Indy

Recommended Posts

2 minutes ago, Skyhighatrist said:

Nije me mrzelo :happy: tek da steknem(o) predstavu gde je dno i kol'ko je najaho

 

nasukan.jpg

 

Stavio sam i ja 1 skicu: ukoliko je iole priblizna, slobodan sam da pretpostavim - spekulacija naravno - da upravo u duzini lezi problem.

Ukopao se pramcem poprilicno, sva je prilika preko 30 metara, ali ga se ne moze tegliti/izvlaciti direktno, pravo u nazad, upravo zato sto nema mesta.

Bice da zato mora da se kopa, cak mozda i ispod njega, da se skine nesto tereta, narocito na pramcanom delu, da se takozvani balastni tankovi prema krmi napune, a pramcani isprazne ne bi li se pramac malo podigao i omogucio izvlacenje.

Najgore od svega je sto neophodna 2 tegljaca velike snage moraju da dodju, da se cekaju sa razlicitih strana sveta, buduci da evropski, najblizi, moze da pridje samo sa severa....

Jebiga, Marfi u punom pogonu....

 

13 hours ago, namenski said:

image3-1200x319.png

 

image18-1200x527.png

 

  • +1 3
Link to comment
38 minutes ago, Skyhighatrist said:

Novi update:

Po-mo-zi Bo-že!

Tajming je sad il' ko zna kad :happy:

Odakle ti ovo?

 

Kod mene pise, onako na brzinu, tek da se stekne slika :D:

Vozarine za tankere koji prevoze naftne preradjevine su skocile skoro 2x od vesti o havariji...

Smit Salvage je za 28. mart najavio pristizanje 2 tegljaca, barem tako kaze Bernard Schulte Shipmanagement (BSM), firma koja pokriva uslovno tehnicki deo najma broda...

Suez Canal Authority objavljuje da je do sada izbagerovano, koje plovnim bagerom, koje sa kopna, koliko je moglo da se dohvati, oko 20,000 kubika peska... 

 

 

 

 

Edited by namenski
Link to comment

Egipcani kazu da mozda i nije samo do vetra (izvor: Guardian)

 

Quote

 

In contrast to earlier claims that strong winds were primarily responsible for the stranding, Rabie said on Saturday they were no longer the key culprits.

“Strong winds and weather factors were not the main reasons for the ship’s grounding, there may have been technical or human errors,” he said. “All of these factors will become apparent in the investigation.”

 

 

Link to comment
14 minutes ago, Skyhighatrist said:

Hvala. :) 

 

Zvanicno:

Quote

As of 27/03, MV EVER GIVEN remains grounded at km. 151 in Suez Canal. During evening 26/03, various Egyptian media outlets indicated that the skillful and dedicated efforts from Suez Canal Authority's salvage team succeeded to release EVER GIVEN's propeller and rudder. They also indicated that vessel had partly moved. Around 10 tugboats, two dredger vessels and skillful Suez Canal Authority staff are involved in the operation, working around the clock to refloat the vessel. 

Ko prati Twiter, moze i na: 

JEBOTE!!!

Usrao sam se, ja nemam Twiter, postavih link agencije kada ono ispade ova gomila, izvinjenje...

Inace Leth je agencija koja najvecim delom barata u ime SCA tarifama, svim i svacim, poprilicno je cenjena/renomirana.

Pomenuo si negde tarife, ne ide to po brodu/komadu, mada pretpostavljam da si mislio na prosek: ako ista, u brodarstvu je to do jaja precizno - jedinica mere je neto tonaza, ali tonaza ne tonskih :) tona nego zapreminskih tona, 100 kubnih stopa = oko 2.7 kubnih metara...

Kod Leth-a ima, koga zanima zvanicni kalkulator tarifa, onako, brojke su bas, bas... :) 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, namenski said:

Pomenuo si negde tarife, ne ide to po brodu/komadu, mada pretpostavljam da si mislio na prosek

Ako sam dobro shvatio, računica ($700.000) je bila za brod nosivosti 20.000 kontejnera tj. 20000 CTU (ctu im je jedinica mere, container transport unit, pa sad koja mu je standard dimenzija i zapremina, bilo je i to navedeno, shvatio sam da je to standardni brodski kontejner). Ovaj car ima natovareno nešto preko 23.000 komada.

 

Malopre vidim na tv-u lika koji je rukovodio vađenjem Kosta Konkordije, nisam video sve, al' zaključak je da su najebali :happy: i da je mnogo zajebano, a malo je opcija: ne smeju da ispuste sav balast i gorivo, jer je mrcina top heavy, može lako da se prevrne ako se preračunaju. Skidanje tereta ne dolazi u obzir, kaže ovako visoki brodovi ne mogu da se istovare ni u svim lukama (nemaju svi toliko visoke kranove, a naročito nemaju kranove te visine da čuče na pesku pored kanala. Čak i kad bi probali da skidaju jedan po jedan helikopterima, to su tek muke žive. On ceni da im je najrealnije da dredgerima iskopaju "jezero" port bow i starboard stern (napred levo i pozadi desno ko ne poznaje terminologiju) dok ne zaplovi, ali da to isto mora oprezno i sinhronizovano zbog prevrtanja, a može i da potraje...

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Skyhighatrist said:

Ako sam dobro shvatio, računica ($700.000) je bila za brod nosivosti 20.000 kontejnera tj. 20000 CTU (ctu im je jedinica mere, container transport unit, pa sad koja mu je standard dimenzija i zapremina, bilo je i to navedeno, shvatio sam da je to standardni brodski kontejner). Ovaj car ima natovareno nešto preko 23.000 komada.

 

Malopre vidim na tv-u lika koji je rukovodio vađenjem Kosta Konkordije, nisam video sve, al' zaključak je da su najebali :happy: i da je mnogo zajebano, a malo je opcija: ne smeju da ispuste sav balast i gorivo, jer je mrcina top heavy, može lako da se prevrne ako se preračunaju. Skidanje tereta ne dolazi u obzir, kaže ovako visoki brodovi ne mogu da se istovare ni u svim lukama (nemaju svi toliko visoke kranove, a naročito nemaju kranove te visine da čuče na pesku pored kanala. Čak i kad bi probali da skidaju jedan po jedan helikopterima, to su tek muke žive. On ceni da im je najrealnije da dredgerima iskopaju "jezero" port bow i starboard stern (napred levo i pozadi desno ko ne poznaje terminologiju) dok ne zaplovi, ali da to isto mora oprezno i sinhronizovano zbog prevrtanja, a može i da potraje...

Gledao sam neku simulaciju u kojoj su kontejnere skidali plovecom dizalicom, jedan po jedan, dozlaboga zametno obaska sto bi trajalo...

Ostalo sto kazes stoji, s tim sto je sreca da ladja nije naceta, nigde ne curi, nije pocepana, potpuno je plovna, ispravna tako da moze sama da manipulise balastnim tankovima, a u pogodnom trenutku eventualno doda i sopstveni pogon...

Inace, kopanju, bagerisanju alternative nema, ali je cinjenica da ce ovo sto se dogodilo samo da doda gas vec poprilicno davno zapocetim diskusijama o svrsishodnosti i potencijalnim opasnostima (pre)velikih ladja....

Inace, spasavanje na moru je opasno trazen i isplativ posao, ne mislim na ona spasavanja i traganja za brodolomnicima, itd, itd, nego upravo na havarijska poput Costa Concordie, ovog sueckog i vec sirom sveta.

Najveci svetski spasavalac, Ardent, nastao pre neku godinu od americkog Titana i Svitzer Salvage, godisnje je imao i po 300-ak ugovora sirom svetaravog spasavanja do demontaze isluzenih naftnih platformu...

Poput ovog:

Kea-Trader-aground.jpg

Kea Trader, prosle godine, neka Nova Kaledonija...

 

Sto se kanalskih tarifa tice, ne baratam bas, mislim da se Neto tonaza nije menjala kao osnovna i jedina jedinica za obracun bukvalno svega i to mi - u vezi primera koji si naveo - ima smisla: ako je broj kontejnera mera, sta sa praznim kontejnerskim brodom, s obzirom da je TEU vise deklarativna, skoro marketinska velicina.

Ne kazem, mozda su CTU koje pominjes po negde stupile na snagu, vodjene su rasprave na tu temu jer, recimo, moderni kontejnerski brodovi kao sto je ovaj imaju takozvanu celulalrnu semu, dakle nema klasicnih poklopaca skladista od kojih se meri neto tonaza, nego se kontejneri slazu jedan na drugi, pa dokle se stigne, a slican problem se pojavio i sve je cesci kod brodova za transport gasa:

LNG-tanker.jpg

Koji u neku ruku jesu tankeri, ali nemaju kao klasicni tankeri 'ravnu' palubu od koje bi se merila neto tonaza, nego ove ogromne rezervoare pa je izvedena sva sila racunanja kako bi se oni korektno sveli na klasicnu neto tonazu.

 

Opet, meni SCA kalkulator tarife daje za ovog zaglavljenog:

Tariff: 20-07

Tugs (2): 28 410,43

Mooring: 2 587,75

Pilotage: 634,63

Pilotage: 1 800,00

Disbursements: 21 343,24

Grand Total USD: 499 696,45

 

Ne kontam najbolje doduse, sto znaci da je vreme da obnovim gradivo... :) mada sam uneo korektne podatke: prekomplikovano je za laike - pojma nisam imao da su tarife razlicite cak i glede smera, nije isto - kada je o Suecu rec - kada plovis na jug ili na sever...

Link to comment
16 minutes ago, namenski said:

pojma nisam imao da su tarife razlicite cak i glede smera, nije isto - kada je o Suecu rec - kada plovis na jug ili na sever...

Hahah, što to?

Link to comment
6 hours ago, Skyhighatrist said:

Hahah, što to?

Ne znam :), verovatno ima neke veze sa politikom, stimulacijom korisnika, ne vidim ni jedan razlog, bas kao sto ne vidim ni razlog da se razlikuju tarife za brod sa teretom, dakle 'pun' i brod u balastu, 'prazan' mada bi to sa tehnicke strane jos i imalo smisla (manji gaz, manja eventualna frka oko tereta u slucaju da se nesto dogodi, itd, itd...), obaska sto i nije neka razlika, ali ipak...

Svako tu tera svoje, pa tako, recimo, brod ima deklarisanu i preciznu neto tonazu upisanu u najzvanicnije dokumente koje izdaje klasifikaciono drustvo (Lloyd, DNV/GL...) ali Suez Canal Authority ima svoj metod za odredjivanje takozvane Suez Neto Tonnage koje je takodje obaveza klasifikacionog drustva i koje je uneto u brodska dokumenta od strane tih istih klasifikacionih drustava i koja se racuna prilikom obracuna tarifa za tranzit Kanalom...

 

 

 

Ex-Ocbac-Vc-AQux6-F.jpg 

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment

ja sam se napatio sa uvozom robe u kinu zbog virusa. jedan kontejner mi je stajao u luci Dalian dva meseca i samo MSC je placeno cca 12k USD za koristenje kontejnera. nesreca ne dolazi sama,  ovo dodatno globalno sranje ce me sigurno kostati kao minimum kasnjenja isporuka. 

 

srpski sir je prosao desetak dana pre sranja i vec je blizu sangaja, ali brinu me dva knt iz novorosijska kja treba da krenu sledece nedelje. nisam pricao sa brodarima jos uvek, takodje nisam citao prognoze, jer klepnuce me srcka od problema sa logistikom.  

 

brodari samo profitiraju u ovakvim situacijama. trazili smo da nam smanje kaznj za stajanje u luci, nije nasa greska jer je luka bila zatvorena, ali nema sanse. banda kapitalisticka, sve najgore im zelim

Link to comment
12 minutes ago, banecare1 said:

brodari samo profitiraju u ovakvim situacijama. trazili smo da nam smanje kaznj za stajanje u luci, nije nasa greska jer je luka bila zatvorena, ali nema sanse. banda kapitalisticka, sve najgore im zelim

Budi srecan, i od goreg ima gore :D: zamisli da se - nedajboze - ponovo dohvate Egipat i Izrael kada je Kanal ostajao godinama zatvoren sa sve brodovima koji su se u tom trenutku zatekli u njemu i ostajali da rdjaju i cekaju...

U svakom slucaju - srecno, verujem da ce do polaska tvoje ruske posiljke stvari da se srede i normalizuju.  :) 

 

Edit: sto god im se najgore zelelo, zavrsice se isplativo po njih, sto se toga tice ne brini ni malo...:sad:

Edited by namenski
Link to comment

hvala namenski. uz nesto srece izguracemo, ali bas je cupavo. mnoge strane firme sa ustaljenim poslovima su pukle, bas sam nasao kada da pokrenem sopstveni biznis u kini. optimista sam jer smo prilicno iskusni, uigrani i unikalni sa ponudom. oni ne mogu i ne znaju da rade sa rusima i srbima direktno, a ima roba koje su im interesantne (uglavnom iz rusije na zalost). mi smo na neki nacin gateway to china :D ovo se odnosi na prehranu, za ostale sektore ne znam i ne interrsuje me

Link to comment
3 minutes ago, banecare1 said:

hvala namenski. uz nesto srece izguracemo, ali bas je cupavo. mnoge strane firme sa ustaljenim poslovima su pukle, bas sam nasao kada da pokrenem sopstveni biznis u kini. optimista sam jer smo prilicno iskusni, uigrani i unikalni sa ponudom. oni ne mogu i ne znaju da rade sa rusima i srbima direktno, a ima roba koje su im interesantne (uglavnom iz rusije na zalost). mi smo na neki nacin gateway to china :D ovo se odnosi na prehranu, za ostale sektore ne znam i ne interrsuje me

:thumbsup:

 

Inace, vidim da je evropska automobilska industrija trenutno najpogodjenija: oni su se na linije iz Kine ka Evropi oslonili kao na pokretnu traku koja neprekidno i dnevno azurno doprema ne samo gro delova za montazu, odnosno sklapanje automobila u Evropi, nego i na prakticno sve rezervne delove za potrebe servisa, odrzavanja, opravki...

Oni bukvalno racunaju ne na dane, nego na smene...

A mogu da zamislim haos u lukama prispeca kada sve sto sada ceka pocne da pristize prakticno odjednom...

Max. kapacitet Kanala je skoro 100 brodova dnevno, ako ih se do sada nakupilo oko 300 to znaci - sve i da danas otvore Kanal, da ce u zapadnoevropske luke da pristigne prakticno beskrajna kolona i da ce tek tu biti zagusenja...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...