Jump to content
IGNORED

Plovila


Indy

Recommended Posts

Svet je zbog korone poludeo na sto nacina. Navodno masovna isporuka toalet papira je zaglavila zbog ovoga sa Sueckim kanalom. Ljudi poceli masovno hamsterisati i kod zene na poslu javljaju svima da se ujutro obnove zalihe!?!1?

  • Haha 1
Link to comment

Btw, zar piloti nisu obavezni na svim brodovima? Nije li onda pilot kriv, ako se već neko krivi i traži se nadoknada troškova svima u lancu pogođenih čekanjem?

Pročitah negde da kanal (čitaj Egipat) mlatne $700k po 20000 CTU (Cargo transport unit) brodu, štas' koj qrac onda Japanci klanjaju i izvinjavaju? Lepo su vaspitani?

 

gmhPCnI.png

 

Quote

Shoei is not yet sure about the cost of the accident. "We will consult with an insurance company and respond once we receive [a bill]," Shoei's senior managing director Toshiaki Fujiwara said. There are currently no talks of compensation for delaying other ships. "Rescuing the ship is the priority, and negotiations [about compensation] would come later," Fujiwara said.

 

Link to comment
22 minutes ago, Skyhighatrist said:

Btw, zar piloti nisu obavezni na svim brodovima? Nije li onda pilot kriv, ako se već neko krivi i traži se nadoknada troškova svima u lancu pogođenih čekanjem?

Pročitah negde da kanal (čitaj Egipat) mlatne $700k po 20000 CTU (Cargo transport unit) brodu, štas' koj qrac onda Japanci klanjaju i izvinjavaju? Lepo su vaspitani?

Za Suec piloti su obavezni: ovaj zaglavljeni ih je u trenutku havarije imao 2 sto je inace standardna procedura za potencijalno opasne brodove (teret, itd...) i sto inace zaglavljeni jeste zbog svoje velicine.

Uloga pilota je savetodavna - kontinentalna koncepcija peljarenja - sto znaci da je na zapovedniku odgovornost.

Pojedoh se k'o pecen 'leba sto mi nije pri ruci knjiga sa delovima brodskog dnevnika i opisom identicnog incidenta koji je negde sredinom 60-ih imao potpunu istu situaciju, bio jedno vreme 'most izmedju 2 kontinenta'...

Broda supermodernog za svoje vreme, novog - mislim da su Jesenice bile u pitanju, nisam siguran - brzog, itd, itd...

Prolazio Kanalom jesam, doziveo hvala bogu nisam, ali iz price ljudi itekako kvalifikovanih, znam, a i nauticki prirucnici to kazu, te oluje su bukvalno vidljivost 0 u roku od bukvalno nekoliko minuta, sa vetrom kome je bila sala da izmesti onu grdosiju s obzirom na njene ogromne bocne povrsine koje su vise nego ekvivalent sasvim pristojnom jedru, pa i vise od toga...

Nadoknada troskova u brodarstvu je nesto drugo: stvar je osiguranja, naravno da nema mehanizma kojim ce bilo ko morati da placa odstete za stajanje, cekanje, itd, itd...

Spasavanje - mada se radi o poprilicno specificnom slucaju - je nesto drugo: troskove snosi brodar koji ce morati da gvirne u ono sto je potpisao kod tetice Lloyd-a glede mogucih steta na Kanalu...

A zasto se Japanci klanjaju i izvinjavaju - ne znam.

Bice da oni ipak vec znaju zasto, a poprilicno sam siguran da to ne bi radili uctivosti i gole kurtoazije radi...

  • +1 4
Link to comment
10 minutes ago, namenski said:

Uloga pilota je savetodavna - kontinentalna koncepcija peljarenja - sto znaci da je na zapovedniku odgovornost.

Ja sam mislio da pilot preuzima komandu na mostu, nisam kapirao da je samo savetodavac

(na stranu što je ovde vrv nalet vetra viša sila protiv koje odbrane nema, sumnjam da thrusteri mogu da kompenzuju bočni udar vetra u koliko, manje od 100m razmaka od boka do ivice kanala?)

 

ed: u ovom slučaju svega 30tak metara :ph34r:

 

17631-0970ab6fc546bb471e1aba5e2dd34ec5.j

Edited by Skyhighatrist
Link to comment
28 minutes ago, Skyhighatrist said:

Ja sam mislio da pilot preuzima komandu na mostu, nisam kapirao da je samo savetodavac

Nekada su te skole/doktrine bile strogo razdvojene, polako se to izjednacava. 

Opet, evo ti izvoda iz zvanicne, najzvanicnije publikacije Suez Canal Authority koji se odnosi na pilotazu:

Quote

The pilot must inform the Movement Control Office or the Port Office immediately by Inmarsat, and terta or VHF if his advice regarding the safety of navigation is not accepted or not respected by the vessel.
Masters are held solely responsible for all damages or accidents of whatever kind resulting from the navigation or handling of their vessels directly or indirectly by day or night.
The pilot is not held responsible for any damages sustained during transit owing to his advices since the master or his deputy is the sole responsible for the ship.

 

Link to comment
51 minutes ago, Skyhighatrist said:

(na stranu što je ovde vrv nalet vetra viša sila protiv koje odbrane nema, sumnjam da thrusteri mogu da kompenzuju bočni udar vetra u koliko, manje od 100m razmaka od boka do ivice kanala?)

 

ed: u ovom slučaju svega 30tak metara :ph34r:

Sumnjam i ja, mada se mora uzeti u obzir, nase neshvatanje, nesposobnost poimanja desavanja na grdosiji dugoj 400 metara, teskojtm cirka 200,000 tona kojoj i u najnormalnijim uslovima treba recimo vise od 10 minuta da covek uopste primeti da reaguje na komandu 'koci, majstore!... :D 

Pazi, 400 metara je otprilike rastojanje od raskrsnice Takovska/Bulevar ako ne do skroz do Pravnog, ono negde do Madere, da sada ne merim, Sava je od obale do obale ispod mosta u Brankovoj siroka 220 metara, koji metar vise ili manje, to znam, merio sam...

  • +1 2
Link to comment
25 minutes ago, namenski said:

The pilot is not held responsible for any damages sustained during transit owing to his advices since the master or his deputy is the sole responsible for the ship.

Ovo su do jaja smislili, damned if you do, damned if you don't, a košta  samo skoro milion doloresa po prolasku :lolol:

Link to comment

Novi update:

Quote

High tide offered the best chance of moving Ever Given tonight

The next two hours will offer the best opportunity to free the Ever Given tonight, according to the head of the Suez Canal Authority.

Tides will be at the highest at around 10pm local time (8pm UK time) and the strong wind could help the ship move towards the northeast, SCA chief Osama Rabei told local media.

Po-mo-zi Bo-že!

Tajming je sad il' ko zna kad :happy:

 

+

 

Quote

Authorities had not ruled out that “technical or human errors” could be behind the grounding of the vessel.

Strong winds and weather factors were not the main reasons for the ship’s grounding, there may have been technical or human errors,” he also said.

Zato se Japanci klanjaju do stola...

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...