Jump to content
IGNORED

Plovila


Indy

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Guzva u Suecu. Kako je ovo uopste moguce? Vetar? Reklo bi se po nebu da je pustinjska oluje u toku, ali opet ne mogu da verujem da je vetar zalomio ovakvu grdosiju?

 

ExMirH4VoAMxTiz?format=png&name=900x900

Link to comment

Jok i nije... :)

Poprilicno puta se dogadjalo da brod (cak i par jugoslovenskih) pregradi Suec, dal' oluja, dal' havarija, dal' sve zajedno i jos ponesto.

A ladja na slici ima izrazito velike bocne povrsine sto je cini prakticno jedrom, izuzetno osetljivom na bocno vetar, narocito u uslovima plovidbe Suecom gde ne moze da se prirodi suprotstavi svom snagom svojih motora...

Obaska hronican pad pomorackih kvaliteta u svetskom brodarstvu, preterano oslanjanje na tehnologiju/elektroniku...

Sve u svemu, nije ovo nesto posebno izetno...

Link to comment

Zanimljivo. Znam dobro koliko saharski vetar moze da bude jak, opet me iznenadilo ovo. Kapiram da je poenta u "gde ne moze da se prirodi suprotstavi svom snagom svojih motora".

Izgleda i kao da se pramcem nasukao.

Link to comment
2 minutes ago, chandra said:

Zanimljivo. Znam dobro koliko saharski vetar moze da bude jak, opet me iznenadilo ovo. Kapiram da je poenta u "gde ne moze da se prirodi suprotstavi svom snagom svojih motora".

Izgleda i kao da se pramcem nasukao.

Nije ovo bas klasicno nasukivanje: obale Kanala su previse strme da bi se na njih popeotm sto bi u neku ruku bilo pravotm nasukivanje...

Obaska sto su pescane, mekane, pa bice da i nema znacajnih ostecenja: ipak, grounded je grounded, pa ce takav biti i tehnicki i zakonski pa i po dzepu tretman...

On se jednostavno препречио, а suecke oluje su i danas, u vreme svakojakih tehnickih cuda ostale ozloglasenje po svojoj iznenadnosti.

Link to comment

@chandra bilo bi interesantno sada na nekom od onih popularnih tracker-a pogledati na sta lici Crveno more ili sidriste ispred Port Saida.

Da ne potezem svetske primere, verovatno 'ko da je vucic raskopao Kneza Milosa ulicu i pokvario semafore usput, da krkljanac bude potpun. :D 

 

Zezanje na stranu, vidim da se Baltic Exchange uskomesao, a uzmuvavaju se svi po malo, mada sudeci po abrovima rasciscavanje nece trajati duze od par dana....

  • Haha 1
Link to comment

1637149.jpg

Pocelo je i kopanje: ipak ce potrajati jos par dana, monstruma od cirka 200,000 tona treba pomeriti, sva je prilika da ce morati da se odvadi gorivo i nesto balasta...

Trziste se za sada komesa, zagusenje na ulazu i izlazu u Kanal jos i nekako, ali zagusenje koje ocekuje luke prispeca kada svi zakasneli pristignu u kratkom roku polako pocinje da dize kosu nadleznima.

Pocelo je, nazire se i za sada jos bojazljivo bacanje pogleda na zaobilaznicu, onu oko Rta, naravno i najpre kada je nafta u pitanju, vozarine polako skakuću...

Polako se otkriva slabost proizvodno/uvozno-izvoznog lanca na liniji Azija - Evropa: poprilicno proizvodnih pogona i trgovinskih lanaca je jednostavno bilo prepuno pouzdanja u njegovo neprekidno i nicim ometeno funkcionisanje, toliko da su zateceni sa minimalnim zalihama i preti im - ako potraje poprilican poremecaj u proizvodnji...

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Screenshot_20210325_152941.png.b3b326a44102c6eb5fb2de2180097b89.pngScreenshot_20210325_152849.png.4c349a0bd0bb6474b6b0cae43ea5577f.png

 

Nasukani je zelena tacka na desnoj mapi. Ostalo su tegljaci.

 

Po ovim slikama, bi se reklo da se lepo ukopao, nagnut bar 5-6 metara na svoju duzinu.  Na poslednjoj slici koju si postavio, donji desni ugao, vidi se gomila blata. Kako je mogla tu da dospe?

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, chandra said:

Po ovim slikama, bi se reklo da se lepo ukopao, nagnut bar 5-6 metara na svoju duzinu.  Na poslednjoj slici koju si postavio, donji desni ugao, vidi se gomila blata. Kako je mogla tu da dospe?

Ko ce ga znati, po fotografijama sudeci udario ili je bacen ukoso, evo zemlja se vidi i na ovoj poslednjoj strava fotografiji koju si postavio, moguce je i da je dok je pokusavao da se cupa pramcanim propelerima - ima ih 2 - povukao mulj, blato, polozaj blata i propelera se donekle gadja...

Tesko je reci ovako.

Ova @ragasto simulacija je kvarna :D neko je petljao sa putanjom dok je bio na sidru i manevrisao cekajuci da udje u Kanal, nije lepo s njihove strane, jebiga.

Danas sam u papirnim knjigama pokusao da nadjem podatke o jednom ex-Yu brodu, nikako da mu se setim imena, koji je negde sredinom 60-ih imao isti problem, naslovi su onda bili 'most izmedju 2 kontinenta...

Doduse, onda je Kanal bio uzi, ipak, iznenadna oluja, pesak, vidljivost 0...

Link to comment

@namenski Pa naravno - čak i ja znam da brodovi ne ulaze u kanal tek tako i da moraju da se muvaju okolo dok ne dobiju signal. I ova putanja i jeste slučajnost pošto je u pitanju mala verovatnoća da se neko baš zezao. Mada...:sleep:

 

Povređene posade nema a dereglija će nastaviti da plovi pa možemo malo i da se zezamo.

Link to comment
2 minutes ago, ragasto said:

@namenski Pa naravno - čak i ja znam da brodovi ne ulaze u kanal tek tako i da moraju da se muvaju okolo dok ne dobiju signal. I ova putanja i jeste slučajnost pošto je u pitanju mala verovatnoća da se neko baš zezao. Mada...:sleep:

 

Povređene posade nema a dereglija će nastaviti da plovi pa možemo malo i da se zezamo.

Mada - mada...

Pisao sam ovde o onom ogromnom bulkarijeru sto je upropastio deo obale Mauricijusa nasukavsi se i za koji je utvrdjeno da je skrenuo podobro s kursa (Japan ili Kina ka Brazilu po rudu) a sve da bi prvi oficir uhvatio signal za mobilni da se javi kuci... :D 

 

Sa ovom skoro 400 metara dugom grdosijom ga se majci niko nije igrao, oko Kanala posebno, obaska sto u Kanal nije mogao da udje bez pilota koji je bez izuzetka iskusan kapetan duge plovidbe: za posebne slucajeve, specijalne terete, moguce nepovoljne vremenske prilike, itd, itd..., ukrcavaju se obavezno 2 pilota...

 

A podseti me 1 fotografija gore i na jednu napravu koja se, ako je brod nema, iznajmljuje na ulasku u Kanal:

marine-suez-canal-searchlight-tz5.jpg

 

Takozvani Suec reflektor, nekada su se pravili i postavljali u paru, spojeni kao sijamski blizanci, ali malo razroki, ono kupus gleda, meso vadi, danas su upakovani u jedno kuciste ali sa 'razdvajanjem' snopa...

 

Ideja je da se ne zaslepe brodovi u konvoju, koloni, a da se osvetle obe obale:

sh-510-suez-expl2.jpg

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...