Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

Naterala si me da prelistam ceo spisak :sad: Pa ovo je šou, fale samo Radna sveska iz Sveta oko nas za 4. razred, Kuvar bezglutenskih jela i Crkveni kalendar za 2023.
 
Mada ne bih ja smeo tako lako da odbijem gospodina pisca sjajne (za sada) tetraologije Ćelija otvorenih vrata [emoji3] - Manfred Petrović zvuči kao plaćeni srpski ubica iz nekog trilera b produkcije  
iz nekog romana dragana velikica moze da bude, ili miomira petrovica, dok ga josh nije zaposjeo duh milorada pavica :hihi:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

Link to comment
2 hours ago, gospa buba said:

iz nekog romana dragana velikica moze da bude, ili miomira petrovica, dok ga josh nije zaposjeo duh milorada pavica :hihi:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto
 

Miomira nisam čitao ni pre zaposedanja, a boba mi ni posle - tako da mi je i Panić-anima promakla :mellow: 

 

Perom Velikića: Islednik Manfredo Petrović je kroz svoj (ruski) prozor na 3. spratu hotela Bonavia posmatrao Danteov trg, listao dosije i prisećao se dede, starog istarskog trgovca koji je pre mnogo decenija emigrirao u Ameriku.

 

Spoiler

nek mi se prašta pogled od 50+ km :D

 

Link to comment
4 hours ago, Profesionalac said:

Naterala si me da prelistam ceo spisak :sad: Pa ovo je šou, fale samo Radna sveska iz Sveta oko nas za 4. razred, Kuvar bezglutenskih jela i Crkveni kalendar za 2023.

 

Mada ne bih ja smeo tako lako da odbijem gospodina pisca sjajne (za sada) tetraologije Ćelija otvorenih vrata :D - Manfred Petrović zvuči kao plaćeni srpski ubica iz nekog trilera b produkcije  

a pa onda se izvinjavam, onda su loše napisali naslove, to je prvo naziv tetralogije pa broj dela pa naziv dela...

a jesi provalio da se jedan autor zove kornelije kvas? :lolol: veoma neobično :lolol:

sad čekam da me polijete hladnom vodom kako se radi o ostvarenom novelisti nove srpske književnosti

  • Haha 1
Link to comment

Prelistah i ja još jednom kad tamo između ostalog i:

 

"Dragan Jovanović, PREPISKA HAJDEGER HITLER : pikantan epistolarni roman"

 

Ja od kako znam za sebe znam i za njegovu kolumnu u NIN-u. E vala, mogli su bar ljudima koje plaćaju decenijama staviti ograničenje na prijavu.

 

Inače, njegova je jedna od knjiga do kojih čitaoci još uvijek ne mogu doći. Reklo bi se da ljudi rukopise predaju.

Link to comment

image.thumb.png.884f0e258022d40b0a2d98e949c45531.png

 

Dosta smislen prijedlog. I sam sebe uhvatim svake godine kako se uzbudim dok se spisak smanjuje, želio bih da dosta toga pročitam i uključim se u diskusiju, ali najviše što mogu da stignem je da na osnovu opisane radnje izaberem neke favorite. Tu se javlja i onaj 'gubitnici nisu bitni' osjećaj nakon proglašenja pobjednika pa bar ja teško uspijevam da se nakon proglašenja osvrnem i okrenem čitanju svih romana iz najužeg izbora.

  • +1 2
Link to comment
  • 3 weeks later...

Dobitnik NIN-ove nagrade za 2011. godinu bio je novosadski pisac Slobodan Tišma za svoj roman "Bernardijeva soba". Tišma je napisao svoj osvrt na te dane

 

Quote

Moj urednik Laslo Blašković je uskoro bio ispred moje zgrade. Potrpali smo se u njegov BMV i krenuli velikom brzinom za Beograd. Kako smo se na autoputu približavali naplatnoj rampi, videli smo da je velika gužva. Laslo je velikom brzinom zaobilazio sve i na kraju se zakucao u jedan stub. Obojica smo poginuli na licu mesta. Ipak stigli smo na vreme u redakciju NIN-a.

----

Glavni urednik NIN-a, Spajić mi je predložio da se za naslovnu stranu fotografišem sa trnovim vencem oko glave. Naravno, odbio sam, nije mi padalo na pamet da pravim budalu od sebe. Odveli su nas na ručak u restoran Maderu. Ne sećam se kada sam pre toga bio u nekom restoranu. Morali su da mi pripreme nešto posebno pošto sam ja makrobiotičar: tražio sam miso-supu ali nisu to imali, ipak rolnice od heljde su bile sasvim odgovarajuće. Dobio sam i desert u vidu nekog kolačića od šargarepe. Bilo je sve vrlo ukusno. Atmosfera je bila divna. Ljila Šop je malo više popila i počela da plače, vajkala se što ona jedina nije glasala za mene nego za Voju Čolanovića

-

Posle nedelju dana bila je dodela nagrade u gradskoj skupštini. Kada smo stigli u Beograd, svratili smo prethodno u prostorije srpskog Pena. Sa nama je bio i naš prijatelj, pesnik Vladimir Kopicl. Tamo smo sreli Gojka Božovića koji se odmah ironično obratio Blaškoviću i Kopiclu, mene nije primećivao: „Sad samo još da mu namestite direktorsko mesto u Narodnoj biblioteci“. Bila je to jedna podla aluzija, kao Kopicl i Blašković su mi namestili nagradu. Pomislio sam: možda ja nemam pojma šta me je snašlo. Da li je moguće da ja imam tako moćne prijatelje?

Na dodeli je bilo dosta sveta. Ja sam stajao na ulazu u salu i pozdravljao se sa gostima. Iskrsavale su razne face, između ostalih Dragoslav Mihailović, Ršum, Vuk Drašković. Mihailoviću sam rekao da sam još kao gimnazijalac čitao njegov roman „Kad su cvetale tikve“, što mu je očigledno godilo. Došao je Voja Čolanović sa suprugom ali mi nije čestitao, on je na dodeli bio jedini od pisaca koji su bili u najužem izboru za nagradu. Već sam hteo da uđem u salu i da počnemo ceremoniju kada su se pojavili Matija Bećković i njegova ćerka Olja. Pomislio sam: Šta će ovaj čovek ovde. Inače on mi nikada nije bio simpatičan a nisam bio ni ljubitelj njegove poezije. Ipak, ljubazno sam se rukovao sa njima.

-

Kada sam kasno noću stigao kući, odmah sam uključio komp, otvorio sam poštu. Dobio sam mnogo čestitki. Prva je bila od pisca doktora Zorana Mirkovića, muža pokojne spisateljice Judite Šalgo, glasila je: „Otkud pas među besmrtnicima? Našao si se tamo gde ti nije mesto, skupo ćeš to platiti.“ Nisam se mnogo zabrinuo. Sutradan, već rano prepodne, počeo je da divlja telefon,

-

 

 

  • +1 2
  • Wub 1
  • Haha 5
Link to comment

Uži izbor od 13 romana:

 

Slobodan Tišma: „Astal tiš riba friš. Život pesnika: political nigredo“ (Nojzac)
Vladimir Jaćimović: „Povratak na Zejrek“ (Arhipelag)
Danica Vukićević: „Unutrašnje more“ (Nojzac)
Bora Ćosić: „Bergotova udovica“ (LOM)
Milan Tripković: „Klub istinskih stvaralaca“ (Fabrika knjiga)
Goran Petrović: „Papir sa vodenim znakom“ (Laguna)
Bojan Vasić: „Vlastelinstva“ (Treći Trg/Srebrno drvo)
Vladimir Mirkov Živanović: „Slepi putnik“ (Partizanska knjiga)
Mirjana Drljević: „Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo“ (Booka)
Uglješa Šajtinac: „Koljka i Sašenjka“ (Arhipelag)
Marijana Čanak: „Klara, Klarisa“ (Bulevar books)
Dalibor Pejić: „Mesečari“ (Geopoetika)
Mirjana Novaković: „Mir i mir“ (Laguna)

 

Je li neko čitao nešto od užeg izbora, i imate li svoje favorite?

 

Drago mi je vidjeti da izdavačka kuća Nojzac ima dva romana u užem izboru. Takođe, lijepo je vidjeti u užem izboru Mirjanu Drljević čiji je roman objavljen nakon što je dobila Bookinu nagradu za najbolji neobjavljeni roman.

  • +1 2
Link to comment

Šest romana koji su ušli u finale:

 

Danica Vukićević: „Unutrašnje more“ (Nojzac)

Milan Tripković: „Klub istinskih stvaralaca“ (Fabrika knjiga)

Goran Petrović: „Papir sa vodenim znakom“ (Laguna)

Mirjana Drljević: „Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo“ (Booka)

Uglješa Šajtinac: „Koljka i Sašenjka“ (Arhipelag)

Marijana Čanak: „Klara, Klarisa“ (Bulevar books)

 

Proglašenje pobjednika u ponedjeljak u podne.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...