Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

@harperpazi, taj tvoj geografski argument je jako diskutabilan. ima ljudi u srbiji koji se imbecilnosti dive vucicu i smatraju da nas bas on vodi u najlepsu buducnost ikad. pa mi sad reci da li je u pravu taj sto voli vucica, zivi u srbiji i ima bolji uvid u srpsko drustvo ili to ipak mogu biti i ja koji se po vecini stavova slazem s tobom?

 

ako vishe od pola ljudi posti o praznicima, ne radi na crveno slovo, vencava se u crkvi, krsti decu, sahranjuje uz popa, dolazi im pop u kucu da sveti vodicu, daju priloge za gradnju bogomolja, nose brojanice oko vrata/ruke, upisuju decu na veronauku u skoli i uz to ne vole pedere i lezbejke, smatraju da zensko treba da bude zensko a musko musko (ako znas sta zelim da kazem) i dobar deo zapada smatraju leglom izopacenosti, greha i zla, onda zaista ne znam na cemu zasnivas tvrdnju da spc nema uticaja na narod. pa jebote - u svakom, selu, varosici i gradu gde ima reka ili jezero, ljudi se bacaju u ledenu vodu u januaru da izvuku krst kad ga pop baci u vodu!? zasto narod to sve radi ako je uticaj crkve skoro nemerljiv? verovatno smatras i da u sandzaku i bosni religija ima marginalni uticaj. valjda i tamo vise od pola ljudi posti za ramazan, sunete, ne jedu svinjetinu, klanjaju i ostalo jer im tako doslo.

 

i ovde u uk se smatra da crkva ima marginalan uticaj na drustvo i moram priznati da se ta dva marginalna uticaja dosta razlikuju.

 

slazem se da popovi treba javno da govore i izrazavaju svoje stavove bez bojazni i represije ali tvrdnja da crkva ima marginalan uticaj na srpsko drustvo je, ipak bih rekao, netacna.

 

a siguran sam da ima ljudi koji zive u srbiji i dele moje misljenje. :D

 

  • +1 5
Link to comment

evo, da sutra patrijarh pozove srblje da ne glasaju za vučića, šta misliš za koliko glasova bi to umanjilo izborni rezultat pomenutog?

 

10 glasova, 10-100 ili preko 100?

 

crkva ima uticaj samo onda kada govori ono što želimo da čujemo, u protivnom je situacija aj ne seri pope

  • +1 9
Link to comment

Pa dobro @adam, ako vec taksativno nabrojis sav gnoj koji crkva prosipa i takoreci cementira zatucanost naroda koja se razmahala od 90tih potiruci i ovo napretka sto smo teskom mukom ostvarili, otkud onda ideja da popovi treba javno da govore i bukvalno aminuju sve to sto si naveo?

Ja bih ta popovska mizogina laprdanja da zene treba da raaadjaju i slicno tretirala kao govor mrznje i naplacivala kazne. Mozda i slala u zatvor, ko bas pretera. Fuj 

  • +1 2
Link to comment
29 minutes ago, Braća Strugacki said:

evo, da sutra patrijarh pozove srblje da ne glasaju za vučića, šta


A da sutra slete Marsovci i pozovu srblje da ne glasaju za Vucica, sta onda?
Nije bas izvesno ali daj da se odredimo i prema toj situaciji :fantom:

Edited by Leia
  • -1 1
Link to comment

Spisak je ok, ali ne dokazuje tvrdnju, jer meša tradiciju i religioznost, niti dokazuje da pola naroda bespogovorno sluša i radi kako crkva nalaže. Ovo je moj zaključak na osnovu sopstvenog iskustva i kontakata sa ljudima u bližoj i daljoj okolini.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Filozof manijak said:

Spisak je ok, ali ne dokazuje tvrdnju, jer meša tradiciju i religioznost, niti dokazuje da pola naroda bespogovorno sluša i radi kako crkva nalaže. Ovo je moj zaključak na osnovu sopstvenog iskustva i kontakata sa ljudima u bližoj i daljoj okolini.

 
Tako nesto sam i ja vec htela reci, kod nas su tradicija i religija a i nacionalna odrednost prosto srasli u tog glibavog Frankenstajna kog cemo se osloboditi tesko do nikad.

Tradicionalni Srbin pravoslavac, to je ta carobna formula :puke:

Edited by Leia
  • +1 2
Link to comment
26 minutes ago, Braća Strugacki said:

evo, da sutra patrijarh pozove srblje da ne glasaju za vučića, šta misliš za koliko glasova bi to umanjilo izborni rezultat pomenutog?

 

10 glasova, 10-100 ili preko 100?

 

crkva ima uticaj samo onda kada govori ono što želimo da čujemo, u protivnom je situacija aj ne seri pope

crkva sasvim solidno ugradi strah od autoriteta, nicim izazvano postovanje polozaja i netalasanje u dovoljno dobar procenat ljudi pa se to vrlo lako primeni na vlast. jos kad se doda nagradjivanje poslusnika - ihaj! crkva je jedan od najboljih mehanizama kontrole masa, zato i opstaje toliko dugo.

 

naravno da je mnogo lakse odjebati popa nego vucica. pop, za razliku od vlasti, niti kaznjava u ovom zivotu niti ima uticaj na poslove, plate, penzije... osim toga, crkva ima mehanizme iskupljivanja pa covek ima opciju da se nagodi u buducnosti.

 

uticaj crkve na drustvo se ne svodi samo na odnos crkve i naroda nego ima dalekoseznije posledice.

  • +1 5
Link to comment
8 minutes ago, Filozof manijak said:

Spisak je ok, ali ne dokazuje tvrdnju, jer meša tradiciju i religioznost, niti dokazuje da pola naroda bespogovorno sluša i radi kako crkva nalaže. Ovo je moj zaključak na osnovu sopstvenog iskustva i kontakata sa ljudima u bližoj i daljoj okolini.

 

citajuci neke postove dalo bi se pomisliti kako homofobija u srbalja, neravnopravnost zena u drustvu, kao i anti-zapadnjastvo, nisu ni postojali dok se crkva nije pojavila kao neki faktor. za tite se jebalo u dupe sve u 16, sve slusajuci boba dilana, duvajuci travu dok su muskarci djuskali sa usisivacom u rukama dok su zene vodile privredu i ekonomiju

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, adam said:

crkva sasvim solidno ugradi strah od autoriteta, nicim izazvano postovanje polozaja i netalasanje u dovoljno dobar procenat ljudi pa se to vrlo lako primeni na vlast. jos kad se doda nagradjivanje poslusnika - ihaj! crkva je jedan od najboljih mehanizama kontrole masa, zato i opstaje toliko dugo.

 

naravno da je mnogo lakse odjebati popa nego vucica. pop, za razliku od vlasti, niti kaznjava u ovom zivotu niti ima uticaj na poslove, plate, penzije... osim toga, crkva ima mehanizme iskupljivanja pa covek ima opciju da se nagodi u buducnosti.

 

uticaj crkve na drustvo se ne svodi samo na odnos crkve i naroda nego ima dalekoseznije posledice.

 

Dok sam odrastao, za odnos prema autoritetima i ostalo što si pominjao su se brinuli komunistička partija, omladinci, pioniri, narodna milicija i škola. 

 

Bukvalno nikakve veze sa crkvom nisam imao, a tako je i danas. Niko me nije terao crkvi, ničim nisam uslovljen zbog crkve, a ne izgleda mi da će se to promeniti za mog života. Koliko je meni poznata teorija iz ove oblasti, pravoslavne crkve su verne vladaru, a na svom odnosu prema vlastima i zasnivaju svoj prosperitet. Uticaj na društvo crkve u Poljskoj i Srbiji nije za poređenje, osim možda sprdnje radi. 

  • +1 1
Link to comment

ras@ bilo je i drugde u to vreme i homofobije i neravnopravnosti polova. osim skandinavije, to je manje-vishe bio standard u to doba. tad nismo strcali.

 

a u medjuvremenu su mnogi koji su bili na istom nivou kao mi otisli napred a mi otisli nazad. sad su razlike drasticne.

 

 

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...