Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

3 minutes ago, adam said:

ras@ bilo je i drugde u to vreme i homofobije i neravnopravnosti polova. osim skandinavije, to je manje-vishe bio standard u to doba. tad nismo strcali.

 

a u medjuvremenu su mnogi koji su bili na istom nivou kao mi otisli napred a mi otisli nazad. sad su razlike drasticne.

 

 

 

nismo otisli nazad, ali stoji da nismo otisli napred kao drugi. a ni ne strcimo toliko ni dan danas. u jednoj eu drzavi se izglasava zakon protiv abortusa, u nekim drugama uvode stavljanje krsta u ucionicama sto samo pokazuje da je uticaj crkve kod nas manji nego u "boljim kucama". to sto neke nerviraju popovi na tv-u nema veze sa uticajem crkve. 

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Ros said:

 

nismo otisli nazad, ali stoji da nismo otisli napred kao drugi. a ni ne strcimo toliko ni dan danas. u jednoj eu drzavi se izglasava zakon protiv abortusa, u nekim drugama uvode stavljanje krsta u ucionicama sto samo pokazuje da je uticaj crkve kod nas manji nego u "boljim kucama". to sto neke nerviraju popovi na tv-u nema veze sa uticajem crkve. 


Hobotnica crkve prisutna je kroz tradiciju, kao sto sam vec spomenula.

Ne mozes biti tradicionalni Srbin a da nisi pravoslavac, to je taj catch.

 

Link to comment
1 minute ago, Leia said:


Hobotnica crkve prisutna je kroz tradiciju, kao sto sam vec spomenula.

Ne mozes biti tradicionalni Srbin a da nisi pravoslavac, to je taj catch.

 

 

a ko je tradicionalan srbin i pravoslavac (sta god to bilo), taj ne radi nista dok ne vidi sta ce crkva reci? :D

 

Link to comment

Evo ovi ce je liberalizovati, samo sto nisu:

 

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/267937/Ekstremni-desnicari-organizovali-Krsni-hod-u-Novom-Sadu-auto-litijama-dosli-u-grad.html

 

Spoiler
Stevan
07.03.2021  23:07
Dovezeni autobusima iz Beograd
Ovi su dosli u dva autobusa i par kola iz pravca Beograda i to u pratnji policije. I to na dan kada su kao poostrene mere zbog pandemije. Zasto je gradska vlast Novog Sada dozvolio ovo sizofrenicno okupljanje kada toliki ljudi umiru? Dokle cemo cutati dok nas ova banda satire?

 

Moja sestricina mora da srece ovakve uzivo, mi nismo morali. A sada kao neka rednekovska vukojebina i jos ih razvoze da uteruju naciju i tradiciju u narod, a ni da pisu na maternjem jeziku tacno ne znaju.

 

I onda sta se pracate, pa nije kao u Poljskoj. Samo nam jos to fali

 

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, adam said:

znaci ako narod ne slusa popove i radi samo sta mu kazu, spc nema uticaj na drustvo?  :blink:

 

odoh da se ne nerviram vishe bez razloga.

 

ko tvrdi da crkva nema uticaj na drustvo? ti mislis da crkva ima veliki uticaj, a ja tvrdim da nema toliki uticaj

Link to comment

Ovde neki forumaši ne shvataju da prosečan pop o Darvinovoj teoriji zna mnogo više nego prosečan maturant srednje škole. I o big bangu.

Pa možda čak i o sexu pre braka.  :fantom:

I zato imaju dosta iskrivljen pogled na celu ovu problematiku iz naslova topića.

 

 

 

Link to comment
10 minutes ago, Braća Strugacki said:

šta znači to konkretno, šta se to desilo u srbiji, dobro ili loše, a da se desilo zahvaljujući crkvi?

 

 

kad odbacis nebitno, ostaje jedno veliko nista. prosecni novopravoslavac ce postiti na badnjak i na veliki petak, oblokace se na slavi. neki ce se mozda pricestiti, i to je to

Link to comment
37 minutes ago, Leia said:


Hobotnica crkve prisutna je kroz tradiciju, kao sto sam vec spomenula.

Ne mozes biti tradicionalni Srbin a da nisi pravoslavac, to je taj catch.

 

Sta znači tradicionalni Srbin?

Link to comment
2 hours ago, adam said:

@harperpazi, taj tvoj geografski argument je jako diskutabilan. ima ljudi u srbiji koji se imbecilnosti dive vucicu i smatraju da nas bas on vodi u najlepsu buducnost ikad. pa mi sad reci da li je u pravu taj sto voli vucica, zivi u srbiji i ima bolji uvid u srpsko drustvo ili to ipak mogu biti i ja koji se po vecini stavova slazem s tobom?

 

ako vishe od pola ljudi posti o praznicima, ne radi na crveno slovo, vencava se u crkvi, krsti decu, sahranjuje uz popa, dolazi im pop u kucu da sveti vodicu, daju priloge za gradnju bogomolja, nose brojanice oko vrata/ruke, upisuju decu na veronauku u skoli i uz to ne vole pedere i lezbejke, smatraju da zensko treba da bude zensko a musko musko (ako znas sta zelim da kazem) i dobar deo zapada smatraju leglom izopacenosti, greha i zla, onda zaista ne znam na cemu zasnivas tvrdnju da spc nema uticaja na narod. pa jebote - u svakom, selu, varosici i gradu gde ima reka ili jezero, ljudi se bacaju u ledenu vodu u januaru da izvuku krst kad ga pop baci u vodu!? zasto narod to sve radi ako je uticaj crkve skoro nemerljiv? verovatno smatras i da u sandzaku i bosni religija ima marginalni uticaj. valjda i tamo vise od pola ljudi posti za ramazan, sunete, ne jedu svinjetinu, klanjaju i ostalo jer im tako doslo.

 

i ovde u uk se smatra da crkva ima marginalan uticaj na drustvo i moram priznati da se ta dva marginalna uticaja dosta razlikuju.

 

slazem se da popovi treba javno da govore i izrazavaju svoje stavove bez bojazni i represije ali tvrdnja da crkva ima marginalan uticaj na srpsko drustvo je, ipak bih rekao, netacna.

 

a siguran sam da ima ljudi koji zive u srbiji i dele moje misljenje. :D

 

 

Nevazno je sta ko misli, koga podrzava i s kim se slaze, za procenu unutrasnje dinamike drustva mora ili prisustvo ili zakljucivanje iz tumacenja metodoloskih alata. A uticaj SPC na drustvene prilike u Srbiji koliko ja znam nije skoro meren. To kakav i koliki kontakt neko ima sa crkvom moze ali cak i ne mora da bude jedan od parametara koji potvrdjuju i osporavaju konkretan uticaj, narocito na ono sto nasu partizanku Leiu svrbi - politicku orijentaciju drzave. Ono sto sam ja izneo je ovlasan istorijski argument koji upucuje na zakljucak da stavovi SPC nisu ni odlucujuce ni znacajno uticali na drustveni razvoj Srbije, kao drzavne celine ili kao dela vece drzavne organizacije. Da li SPC kao vlasnik religijskih kljuceva u Srbiji znacajno ucestvuje u zivotu vernika? Naravno, to niko nije ni sporio i bilo bi ludilo tvrditi drugacije. Srbija je u velikoj meri konzervativno drustvo i religioznost jos uvek ima odredjene implikacije u ponasanju vernika. Da li ima bitan uticaj na njihovo politicko opredeljenje? Po mom misljenju, nema. Da li moze da ostvari takav uticaj ako se potrudi? Verovatno moze ali to za sada moze da se tvrdi samo na nivou pretpostavke, jer ne postoji nijedan dokaz da je SPC uticala na rezultate bilo kojih izbora ili u kontinuitetu vrsila direktan uticaj na bilo koju granu vlasti u Srbiji. Bilo je incidenata u tom smislu, pre svega mislim na sudjenje Pahomiju, ali do kraja tog postupka nije bilo jasno da li je pritisak na sud u Vranju vrsila SPC, ili drzava u korist SPC, ili drzava u svoju korist da bi imala stih u partiji karata sa SPC.

 

Ponovicu, nista od toga nije bitno u ovom trenutku jer je to drugi tip rasprave. Ono gde smo se slozili je da svestena lica treba da imaju slobodu da javno izrazavaju svoje stavove jer su i sloboda govora i sloboda veroispovesti determinisani u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima koju je Srbija potpisala i ratifikovala i na cijem temelju je formirala svoje najznacajnije pravne akte. O svemu ostalom mozemo posebno da razgovaramo.

Edited by harper
Link to comment

Harper, jedino jos nije izmisljena metodologija i instrument da se izmeri kolicina demagogije u tvojim postovima, vaga se slomi kad ti stanes :lolol:

 

Uticaj crkve u drustvu neznatan/nemerljiv a kroz gradove ti marsiraju klerofasisti, dovezeni organizovano valjda ih Savez mladih gorana tu doveo, hoce to...

Crnjak jebote :ph34r:

Link to comment
1 minute ago, Leia said:

Harper, jedino jos nije izmisljena metodologija i instrument da se izmeri kolicina demagogije u tvojim postovima, vaga se slomi kad ti stanes :lolol:

 

Uticaj crkve u drustvu neznatan/nemerljiv a kroz gradove ti marsiraju klerofasisti, dovezeni organizovano valjda ih Savez mladih gorana tu doveo, hoce to...

Crnjak jebote :ph34r:

 

Dosadna si.

Link to comment
8 minutes ago, harper said:

 

Dosadna si.


Tebi izvesno nisam cim se bavis mnome i sta me i gde “svrbi” :rolleyes: 

A ako sam nekom drugom dosadna to je opet njihov problem.
Eto, i to sam ti resila :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...