Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

On 3.3.2021. at 19:09, harper said:

 

Aha. Znaci politicko misljenje moze da iznosi samo neko ko radi u drzavnoj upravi?

 

Ne kapiras poentu a utakmica je pa me mrzi da se previse bakcem sa stavovima iz pretproslog veka. Svako ima pravo da javno iznosi politicka misljenja, nevezano za to cime se bavi i kakva mu je funkcija, to pise u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima. Dobri obicaji nalazu nekim konkretnim profesijama, diplomatama na primer, da se uzdrzavaju od toga, ali cak ni na nivou dobrih obicaja nista ne pise o svestenim licima. To sto bi neko da ukida ljudska prava onima koji misle drugacije od njega/nje Porfirija nimalo ne obavezuje. Zasto bi?


Zato sto je nemesanje crkve pa samim tim i njenih predstavnika u politiku drzave jedna bitna civilizacijska tekovina, a ne samo dobar obicaj.
Ne mora nigde ni da pise, to je valjda u temelju ideje o sekularnoj drzavi.

Nego se gospoda prave blesavi pa su se raspojasali jer im se moze zbog trenutne klime u drustvu u kojoj buja svaki tip retrogradnog razmisljanja a vlast im zbog svojih interesa ne staje na put.
 

  • +1 1
Link to comment
57 minutes ago, Leia said:


Zato sto je nemesanje crkve pa samim tim i njenih predstavnika u politiku drzave jedna bitna civilizacijska tekovina, a ne samo dobar obicaj.
Ne mora nigde ni da pise, to je valjda u temelju ideje o sekularnoj drzavi.

Nego se gospoda prave blesavi pa su se raspojasali jer im se moze zbog trenutne klime u drustvu u kojoj buja svaki tip retrogradnog razmisljanja a vlast im zbog svojih interesa ne staje na put.
 

 

Nemesanje crkve u politiku drzave ne znaci da svestenici nemaju pravo da komentarisu nacin na koji drzava funkcionise vec da crkva ne moze i ne sme da ima uticaj na rad i odluke drzavnih organa, niti da ucestvuje u donosenje tih odluka. Svestenici su gradjani isto koliko ja i ti, ako nas dvoje imamo pravo da komentarisemo sta god nam padne na pamet imaju i oni. Sekularna drzava nije isto sto i totalitarna, to ovde ocigledno mora pojedinima da se objasnjava jer im neki osnovni pojmovi bas i nisu jasni. U najrazvijenijim demokratijama na svetu komentari svestenih lica na drustvene fenomene su notorna stvar i niko se zbog toga ne uznemirava.

Link to comment
10 hours ago, harper said:

 

Nemesanje crkve u politiku drzave ne znaci da svestenici nemaju pravo da komentarisu nacin na koji drzava funkcionise vec da crkva ne moze i ne sme da ima uticaj na rad i odluke drzavnih organa, niti da ucestvuje u donosenje tih odluka. Svestenici su gradjani isto koliko ja i ti, ako nas dvoje imamo pravo da komentarisemo sta god nam padne na pamet imaju i oni. Sekularna drzava nije isto sto i totalitarna, to ovde ocigledno mora pojedinima da se objasnjava jer im neki osnovni pojmovi bas i nisu jasni. U najrazvijenijim demokratijama na svetu komentari svestenih lica na drustvene fenomene su notorna stvar i niko se zbog toga ne uznemirava.


Crkva i Vucic naravno imaju svoj prljavi deal da udruzenim snagama zaludjuju i pljackaju drzavu, ali ajde da se i na forumu pravimo blesavi, nije dosta sto su ovi blavori zagusili kompletan medijski prostor svojim laprdanjem i trovanjem. To sto “nema pecat” naravno ne znaci da taj deal ne postoji i svako ko nije slep ili nevoljan da vidi to moze videti.

Zanimljivo da u doba socijalizma nisi imao popove da kampuju u tv emisijama, daju intervjue svako malo po novinama, mudruju i preporucuju, daju svoje “misljenje kao gradjani”.

Ali tad smo valjda ziveli u totalitarizmu :rolleyes:
 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Leia said:


Crkva i Vucic naravno imaju svoj prljavi deal da udruzenim snagama zaludjuju i pljackaju drzavu, ali ajde da se i na forumu pravimo blesavi, nije dosta sto su ovi blavori zagusili kompletan medijski prostor svojim laprdanjem i trovanjem. To sto “nema pecat” naravno ne znaci da taj deal ne postoji i svako ko nije slep ili nevoljan da vidi to moze videti.

Zanimljivo da u doba socijalizma nisi imao popove da kampuju u tv emisijama, daju intervjue svako malo po novinama, mudruju i preporucuju, daju svoje “misljenje kao gradjani”.

Ali tad smo valjda ziveli u totalitarizmu :rolleyes:
 

Kako bre ne prepoznajes stari dobri коштунићизамtm na delu: svi gradjani imaju pravo da, itd, itd, protestuju, iznose svoje misljenje javno bez da ih imalo obavezuje drustvena odgovornost, etika na stranu, ona je za u crkvu, jel'tako, i to u svojim radnim odelima, uniformama, mantijama...

Sta sad tu terati mak na konac...:fantom:

Link to comment

Harper i jedna od njegovih stilskih vezbi,  radni naslov “Kad moze u Norveskoj zasto je problem u Srbiji” :fantom:

Sporo ide vreme pandemijsko, moramo se necim zanimati...

Link to comment
2 hours ago, Leia said:

Zanimljivo da u doba socijalizma nisi imao popove da kampuju u tv emisijama, daju intervjue svako malo po novinama, mudruju i preporucuju, daju svoje “misljenje kao gradjani”.

Ali tad smo valjda ziveli u totalitarizmu :rolleyes:
 

 

nismo imali popove, ali smo imali komesare. same same, but worse

  • +1 1
Link to comment

Jakako!

U obaveznim koznim kaputima, nije moglo da se zivi od njih, u nabavku se islo nocom, da ne oni slucajno ne vide, a leseve u toku noci streljanih odnosila pre zore gradska cistoca... 

 

@Ros jesi li ikada sreo ili - ne daj boze - imao posla sa nekim od komesara?

Ili ti samo pricali ljudi?

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Jakako!

U obaveznim koznim kaputima, nije moglo da se zivi od njih, u nabavku se islo nocom, da ne oni slucajno ne vide, a leseve u toku noci streljanih odnosila pre zore gradska cistoca... 

 

@Ros jesi li ikada sreo ili - ne daj boze - imao posla sa nekim od komesara?

Ili ti samo pricali ljudi?

 

nisam imao direktnog posla, ali je moj deda imao posla sa njim. nije vol'o kumuniste, jebesga...

sa tim istim komesarima sam imao prilike da razmenjujem misljenja pocetkom 90-ih. nije bilo prijatno ni kad su bili penzioneri. mogu misliti kako je bilo kad su bili u punoj snazi. 

nisam ih vidjao u koznim kaputima, ali su bili itekako prisutni. i, za razliku od popova koji mogu pricati dokle god hoce, imali su moc da nesto urade. 

 

Link to comment
8 minutes ago, Ros said:

 

nismo imali popove, ali smo imali komesare. same same, but worse


Jeste, imali smo i porez na kic i sund, a sad imamo reality programe i popovanje po tv, to je ta sloboda misli za sve gradjane, zlatno doba takoreci :lolol:

 

 

Link to comment

Moji pradeda i deda su imali posla sa komesarima, a pradeda je i bajbok služio jer nije mogao da isporuči dovoljnu količinu žitarica koju mu je mesni komesar razrezao. A razrezao je na osnovu imovine koju mu je prethodno oduzeta agrarnom reformom. Moj otac se i dan danas sudi da se povrati oduzeta imovina, koju je u međuvremenu kupila porodica istog tog komesara. 

 

Eto, ispričao sam ovo, ne znam zašto...:fantom:

 

 

esid: zaboravih da dodam da su potomci komesara danas jedni od viđenijih članova SNS u mlavskom okrugu.

Edited by Filozof manijak
Link to comment
1 minute ago, Ros said:

 

nisam imao direktnog posla, ali je moj deda imao posla sa njim. nije vol'o kumuniste, jebesga...

sa tim istim komesarima sam imao prilike da razmenjujem misljenja pocetkom 90-ih. nije bilo prijatno ni kad su bili penzioneri. mogu misliti kako je bilo kad su bili u punoj snazi. 

nisam ih vidjao u koznim kaputima, ali su bili itekako prisutni. i, za razliku od popova koji mogu pricati dokle god hoce, imali su moc da nesto urade. 

Tvom dedi - iskreno - svaka cast i cest, ali, eto, vidis, kad vec pomenu 90-te, ja sam sretao mnoge koji su se tek tada setili da nisu voleli komuniste ali nisu stizali to da pokazu: bili zauzeti poslom, skolovanjem, koje sopstvenim, koje svoje dece, itd, itd, taj rad...

I - ne mozes ni misliti ni zamisliti kako je bilo kada su bili u punoj snazi: oni pravitm o tome pricali nisu, a oni koji su pricali su se naprosto - dupetali.

A to da za razliku od komesara, popovi nemaju moc da nesto urade naprosto nije tacno: rade i urade itekako, kada je Srbija u pitanju zagade i otruju vecinu onoga cega se dotaknu, cast izuzecima, naravno.

 

Nego, ne rece mi, jel' ti ikada neki komesar direktno, licno stao na zulj?

Link to comment

@Filozof manijak

 

Imao sam jedan takav predmet - čoveka su pedeset i neke osudili na 4 godine zatvora i oduzimanje kompletne imovine zato što nije isporučio propisanu količinu kukuruza. To što je godina bila užasna i što je morao da hrani svinje koje je takođe bio dužan da isporuči po nalogu kožnih mantila nije bilo mnogo bitno. Drugostepeni sud doneo odluku u roku od 11 dana, vrlo zanimljiv predmet.

 

Narvavno, uspeo sam sa rehabilitacijom, uskoro treba njegovoj porodici da se vrati deo imovine.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

 

 

Nego, ne rece mi, jel' ti ikada neki komesar direktno, licno stao na zulj?

 

Meni nije, jer sam suviše mlad, ja sam poslednja generacija koja je polagala pionirsku zakletvu.

A ovo sam ispričao da ukažem na to da su postojale različite sudbine nakon revolucije u nas, da je bilo dobitnika ali i gubitnika tranzicije nakon II svetskog rata. Te stoga nije čudno što postoji animozitet određenog dela populacije spram komesara i njihovog delovanja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...