Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

Ma lepo je to sto su te firme imali partnere...samo treba doci do toga da imas partnere. Ali nema veze, to je ionako ukoso prica o ovome. Neke (mnoge) stvari nisu valjale onda, i to debelo, neke (mnoge) ne valjaju sada, i to debelo, a sad, sta je kome milije drugo je pitanje. Na kraju krajeva ni ovo sad ne bi ovako izgledalo da nije bilo 90tih kakve su bile.

Link to comment
sto se politicke slobode tice, ona za mene znaci - mogucnost participacije obicnih ljudi u procesu odlucivanja o vaznim drzavnim pitanjima. nista mi ne znaci sto mogu da izadjem na ulicu i vicem Dole Djilas i Vucic.
Kako možeš odlučivati o važnim pitanjima kada su odgovori unapred dati? Sve se svodi na dizanje ruke. A za one kojima se ne sviđa odgovor nema mesta.
Link to comment
Ma lepo je to sto su te firme imali partnere...samo treba doci do toga da imas partnere. Ali nema veze, to je ionako ukoso prica o ovome. Neke (mnoge) stvari nisu valjale onda, i to debelo, neke (mnoge) ne valjaju sada, i to debelo, a sad, sta je kome milije drugo je pitanje. Na kraju krajeva ni ovo sad ne bi ovako izgledalo da nije bilo 90tih kakve su bile.
mimo rata, bilo bi isto
Link to comment
Neke (mnoge) stvari nisu valjale onda, i to debelo, neke (mnoge) ne valjaju sada, i to debelo, a sad, sta je kome milije drugo je pitanje. Na kraju krajeva ni ovo sad ne bi ovako izgledalo da nije bilo 90tih kakve su bile.
Pa da, a možda i dobr deo nas to vidi dosta sentimentalno, pa mu ono izgleda dosta bolje nego ovo.Jer ovo, definitivno ne valja ništa, ljudi su u nekim realativnim nivoima dosta siromašniji nego onda, teže se zaposliti, teže se osamostaliti, teže je školovati decu.A o onome imamo i predstavu i dokaze da je bilo bolje za život običnim ljudima i da su životi bili nekako normalniji sa manje trzavica i tenzija.
Link to comment
Jer ovo, definitivno ne valja ništa, ljudi su u nekim realativnim nivoima dosta siromašniji nego onda, teže se zaposliti, teže se osamostaliti, teže je školovati decu.
hoćeš da kažeš da živimo ko u americi :whistle:
Link to comment
Mislim, da ne bude zabune, ja potičem iz radničke porodice, a li smo imali i rođake na visokim polažajima. Moj deda ujak je bio visoki funkcioner DB-a, direktor više firmi i tako to, a po smrti je ostavio ćerkama jednu kuću na lepom mestu i voćnjak na fruškoj gori. Jbg, ajde da vidimo sad šta imaju visoki funkcioneri DB-a i direktori jakih državnih firmi?
Pa evo, ja poticem iz porodica "guzonja": jedan deda pop i predsednik male opstine, drugi deda oficir (evo, gledam njegov telefonski imenik - Milos i Milka Minic, Rocko Colakovic, Kosta Nadj,...) pradeda savezni poslanik, avnojevac, i bog zna sta jos... Mogu i da nabrojim sta mi je od njih ostalo: od dede oficira - stan koji smo otkupili devedesetih i dnevnik koji je vodio, od dede popa - fotke slika iz ruskih dvorova i nesto sto je pisao, od pradede - rukopis secanja... i to je sve.Neko je pomenuo studente iz siromasnih porodica u danasnjem sistemu. Mogu i u tu grupu da se svrstam, Kad je dosao red na mene da studiram i caletova i kevina firma su otisle u qrac. Vec posle dva meseca mi je bilo jasno da cu ili studirati i ziveti kao klosar (mada nisam znao gde bi ziveo, posto sam dobio nogu tamo gde sam bio ili cu se zaposliti u svom gradu i pokusati da, kao redovan student i zaposlen radnik u drugom gradu, uspeti sve obaveze da zavrsim...Da se razumemo, ja se ne zalim. Ako su oni bili sposobni da urade nesto u svom zivotu, sto bih ja bio manje vredan :D . Sve sto imam, posteno je zaradjeno. Zato mi i smeta kada neko za partizane kaze da su to pljackaske horde. Evo, osvrcem se oko sebe i ne vidim nista oteto i ukradeno a svi su mi bili u partizanima, i dede i bake i pradede, pa cak i prabaka (po kojoj nosim ime :) ).
A o socijalnoj pokretljivosti da ne pričamo. Pa ja mislim ad nikada ne bi postigao sve što sam postigao u životu, da moji roditelji nisu roćeni u to vreme. Kad bi dvoje ljudi sa sela (od čega je moj odac najmlađe dete od 6) u današnje vreme uspelo da živi pristojno u gradu, školuje decu do fakulteta i živi normalno? No way pedro.
Hajd' jos jedan primer. Kao sto je na mene dosao red da u nezgodnom trenutku dodjem do studija, tako je zadesilo i moju tetku. Ona je bila jos u mnogo tezoj situaciji (ostala je bez roditelja, moji su je usvojili pa je i baka poginula...). Zahvaljujuci tome sto je drzava brinula o svojim gradjanima, bez problema je studirala, zavrsila faks i kasnije bila uspesna na poslu. U danasnjem vremenu to ne bi bilo neizvodljivo Edited by ficfiric
Link to comment
A o onome imamo i predstavu i dokaze da je bilo bolje za život običnim ljudima i da su životi bili nekako normalniji sa manje trzavica i tenzija.
Шта значи "обични људи"?
Link to comment
mimo rata, bilo bi isto
Pa da, samo toliko. Hiperinflacija, kriminalizacija SVEGA, devastacija privrede, na kraju i fizička, šteta od sankcija koja se meri stotinama milijardi dolara, odlazak zbog svega toga pola miliona uglavnom mladih, a velikim delom i obrazovanih ljudi...sve bi bilo isto, "samo" bi, eto, to bilo drugačije. Sitnica :D
Link to comment
Pa da, samo toliko. Hiperinflacija, kriminalizacija SVEGA, devastacija privrede, na kraju i fizička, šteta od sankcija koja se meri stotinama milijardi dolara, odlazak zbog svega toga pola miliona uglavnom mladih, a velikim delom i obrazovanih ljudi...sve bi bilo isto, "samo" bi, eto, to bilo drugačije. Sitnica :D
'ajde, hiperinflacija i sankcije, dobro, ostalo bi bilo istotu prvenstveno mislim na privatizaciju jednako devastaciju
Link to comment
Kako možeš odlučivati o važnim pitanjima kada su odgovori unapred dati? Sve se svodi na dizanje ruke. A za one kojima se ne sviđa odgovor nema mesta.
nigde nisam napisao da je ranije bilo manje ili vise slobode.inace ne govorim o periodu Golog otoka. meni su generalno mucna sva ispoljavanja batinaske moci drzave. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Muska verzija prababinog imena. U mojoj porodici su muskarci i zene ravnopravni i ako je moguce naslediti dedino ime, moguce je naslediti i babino ;)Ostatak nemam zivaca da komentarisem
Какви су ти то живци потребни да прокоментаришеш Брозову склоност ка туђим дедињским вилама, пушењу томпуса, испијању вискија, вожњи у Ролс Ројсевима и летовањима на острвима где се око њега шетају жирафе? Гурај главу у песак колико год можеш, можда и нафту нађеш па свима буде од користи.
Link to comment
3/4 stepen stručne spreme, nezaineresovani za politiku, željni da žive pristojno.
Да ли би пристао на укидање демократије и повратак баш свега из Титовог времена?Бафало, може један пулчић? Нико конкретно да се изјасни, Дабовић не прича о времену Голог отока, гуди се о Тамићима, породичним историјама... Мене занима да ми лепо, искрено и директно кажете да ли има ико ко би волео да се укине демократија, да Броз устане из гроба и завлада на исти начин истим регионом и да му идете на рођиш на стадион јенеа? Има неко?едит:Ево, ово би требало да вам помогне да скупите снагу и признате:VRIJEDI ŽIVJETI I BORITI SETitood onih retkih što gledahu u oči.uzduž i popreko šestareći u domaji uvek beše.proučavao je marksačitao lenjinapisao pisma drugovimabudan kad kidao se most.pod nebom i u hladnim zakutcimapronicao je kao igra zasun smrtii kad su ga pitali šta sad valterodgovarao je: „vrijedi živjeti i boriti se“.ali sa prozora sa visinegde lete samo hrpe praznih reči nije govorio.i da i ne otkidao je iz duše srcaiz jedne zemlje što prožeta je čistom vatrom. Edited by Праслин
Link to comment

Ja ne bih da se ukine demokratija nego da se uvedu elementarne slobode. Bez Golog Otoka i bez izivljavanja na bakama koje prodaju cvece.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...