Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

Pusti ih Prasline, nego pričaj kako ste ti i tvoji propatili pod diktatorskom čizmom, nek' čuju nevernici, pa efektnotm nastavi poređenjem sa srećnim vremenima kraljeve (nebitno koji kralj) pravične i prosvećene vladavine, a finiširaj pre/posle statistikom, to ih najviše boli.

Link to comment

Шта је теби овде шаљење, мајке ти? То што су војска и полиција штитили диктатора? Неки од података о његовом богатству? Чудан ти је смисао за хумор. Уосталом, твој аватар и показује да је теби у интересу да се што пре склони са видела управо Тито какав је био.Милогледе, да сам желео још да слушам како је Ђинђић послат од сотоне лично, а Тито био сиромашни вођа ја бих овај топик и поставио тамо где Филипенко може да пише. Намера ми је била сасвим друга: да подсетим форумаше на све оно што оптимизам памћења гура у други план, на једну баналну распојасаност тоталитаризма видљиву у сваком од ових клипова. Само је Зорge написао пост о Титу, сви остали пишу о мени (бар ови које видим, Вапад и Симе су ми на игнору) и о Филипенку. Али, Зорge је у том једном посту рекао кључну ствар, најчешћи аргумент у одбрану тоталитаризма који мене у ствари и највише занима: "држао је лудаке на кратком ланцу". Да ли је то довољно?Да ли би људи данас пристали да немају слободу избора, да имају дебелог диктатора у белом оделу који са пудлицама држи састанке и дрви о неким утопијама (левим, десним, небитно за овај топик), да у земљи постоје логори за неистомишљенике, да им деца у вртићима уче да се тај диктатор воли највише на свету, а да заузврат имају добру здравствену заштиту, сигурне послове на минималцу и мирне улице? Па, људи, да ли би пристали на то? Сутра Александар Вучић да прогласи диктатуру и све ово да вам да, да ли би на то пристали? Тито о пендрецима:http://www.youtube.com/watch?v=SmdDk0QUzGw

Link to comment

Видим да је топик о Брозовом култу личности спојен са већ постојећим топиком о личностима које су обележиле српску модерну историју.Иако ми мотив за ово спајање није до краја јасан пошто видим јасну разлику између приче о култу личности и кукњаве како је Броз тек 24. на листи најзначајнијих личности које су обележиле српску модерну историју, претпостављам да Буфало Бил зна шта ради.Свратићу овде са времена на време чисто да поставим неки клип који илуструје нежност и памет машинбравара који се преко лешева довукао до пара, замкова и поштанских маркица од милион евра.

Link to comment
Само је Зорge написао пост о Титу, сви остали пишу о мени (бар ови које видим, Вапад и Симе су ми на игнору) и о Филипенку. Али, Зорge је у том једном посту рекао кључну ствар, најчешћи аргумент у одбрану тоталитаризма који мене у ствари и највише занима: "држао је лудаке на кратком ланцу". Да ли је то довољно?Да ли би људи данас пристали да немају слободу избора, да имају дебелог диктатора у белом оделу који са пудлицама држи састанке и дрви о неким утопијама (левим, десним, небитно за овај топик), да у земљи постоје логори за неистомишљенике, да им деца у вртићима уче да се тај диктатор воли највише на свету, а да заузврат имају добру здравствену заштиту, сигурне послове на минималцу и мирне улице? Па, људи, да ли би пристали на то? Сутра Александар Вучић да прогласи диктатуру и све ово да вам да, да ли би на то пристали?
Ogromna većina ljudi u 30+ godinama samo to i čeka. Neki, koliko toliko siguran i normalan život, bez puno padova, sigurnu zaštitu od sitnog kriminala koji direktno pogađa, dobru zdravstvenu zaštitu, solidan obrazovni sistem i neku kvazi jednakost. Ja verujem, da to i jeste za većinu ljudi najpoželjniji način da se provede život.Sad, što bi to izravnalo i one koji su dobri i bolji od toga, koji bi da misle svojom glavom, i uglavnom spustilo ih dole, tihu većinu nebi ni zanimalo. Uostalom i ovaj kvazi sistem, to sa mislećim normalnim nepartijskim ljudima, čini na sličan način, pa nikoga nije briga.Setite se Sablje. Tu je samo jedan segment od ovoga (nema sitnog kriminala) bio ostvaren i ljudi su već bili zaljubljeni u vlast. Edited by radisa
Link to comment

mod/@praslinza divno čudo tito nema klasični namenski topic. ovo je oživljeni stari topic kome si ti, nenamerno i uz pomoć moderacije udahnuo novi život. da li će se zapatiti pristojnijatm rasprava, zavisi od forumaša. za sada nema realnog osnova da o jednoj ličnosti postoji više topica sa po par strana./mod

Link to comment
Да ли би људи данас пристали да немају слободу избора, да имају дебелог диктатора у белом оделу који са пудлицама држи састанке и дрви о неким утопијама (левим, десним, небитно за овај топик), да у земљи постоје логори за неистомишљенике, да им деца у вртићима уче да се тај диктатор воли највише на свету, а да заузврат имају добру здравствену заштиту, сигурне послове на минималцу и мирне улице? Па, људи, да ли би пристали на то? Сутра Александар Вучић да прогласи диктатуру и све ово да вам да, да ли би на то пристали?
Vrlo verovatno, jer uz to su išle i: redovne plate, pasoš koji vredi u celom svetu, stanovi i kuće na kredit, američke vakcine i vestern filmovi, sto puta manja smrtnost, solidne škole, sloboda kretanja bez revolveraša po ulicama, inflacija sa kojom se redovno išlo na more i skijanje, besplatno lečenje, pune apoteke u kojime nisu tražili organe za običan aspirin, diplome fakulteta samo u rukama pismenih ..itd, itd .. .. ... tu i tamo neko iz komšiluka zaglavi ćorku ako psuje u kafani (koje su bile pune) kog ne treba, ali moralo se žrtvovati i nešto od strane razmaženih samoupravljača ..... Seti se ako imaš još čega pa dopiši slobodno.
Link to comment
Čisto sumnjam Radiša. Ljudi znaju da sve te pogodnosti mogu ostvariti i u demokratiji, zašto bi žrtvovali slobode?
Mislim da ljudi ovde, u velikoj većini, uopšte ne vide prednosti demokratije jer ih i ne osećaju.Mi ne živimo u demokratiji nego u kvazi demokratiji ili bolje rečeno, u višepartijskom sistemu (umesto u jednopartijskom). Ništa se nije promenilo u odnosu na KPJ. Opet, da bi uspeo moraš biti član partije, uvlačiti se, ići po partijskim sastancima i agitovati (naravno, govorim o državnim preduzećima, koja su ionako većinski poslodavac u Srbalja). Nema ovde promene u midsetu, u odnosu na Titovo vreme, kod velike većine ljudi.Edit: I da, mislim da ljudi ne misli da se to u demokratiji sve može ostvariti, jer ne vide da se ostvaruje, a percipiraju da smo bar 10 godina u takvom sistemu. Kriminala je sve više, lopovluka, partizama, svega, što ne ide uz normalnu demokratiju. Uticaj birača na politiku je minimalan, što se vidi i kroz odziv na izbore. Edited by radisa
Link to comment

Titova era je ogroman napredak u odnosu na eru Karadjordjevica.Ali, ja se ne slazem da neko zbog psovanja ode u zatvor ili zbog drugacijeg misljenja. To smo imali i kod Karadjordjevica. Te stvari Tito nije popravio i to jeste mrlja na njegovom delu.

Link to comment
Да ли би људи данас пристали да немају слободу избора, да имају дебелог диктатора у белом оделу који са пудлицама држи састанке и дрви о неким утопијама (левим, десним, небитно за овај топик), да у земљи постоје логори за неистомишљенике, да им деца у вртићима уче да се тај диктатор воли највише на свету, а да заузврат имају добру здравствену заштиту, сигурне послове на минималцу и мирне улице? Па, људи, да ли би пристали на то? Сутра Александар Вучић да прогласи диктатуру и све ово да вам да, да ли би на то пристали?
Ovo je zanimljivo pitanje
Ogromna većina ljudi u 30+ godinama samo to i čeka. Neki, koliko toliko siguran i normalan život, bez puno padova, sigurnu zaštitu od sitnog kriminala koji direktno pogađa, dobru zdravstvenu zaštitu, solidan obrazovni sistem i neku kvazi jednakost. Ja verujem, da to i jeste za većinu ljudi najpoželjniji način da se provede život.
a ovo boldovano je starije od komunizma, i to i jeste jedan od razloga (osim, kasnijeg, cuvenog "crvenog pasosa") zasto se komunizam i taj nacin razmisljanja kod nas tako solidno primio.To je ona cuvena, inace vec komentarisana na ovom forumu, recenica: a sta, ona misli da je neka posebna...".
Link to comment
Ovo je zanimljivo pitanjea ovo boldovano je starije od komunizma, i to i jeste jedan od razloga (osim, kasnijeg, cuvenog "crvenog pasosa") zasto se komunizam i taj nacin razmisljanja kod nas tako solidno primio.To je ona cuvena, inace vec komentarisana na ovom forumu, recenica: a sta, ona misli da je neka posebna...".
o jebla vas latinka da prostite :D
Link to comment
mod/@praslinza divno čudo tito nema klasični namenski topic. ovo je oživljeni stari topic kome si ti, nenamerno i uz pomoć moderacije udahnuo novi život. da li će se zapatiti pristojnijatm rasprava, zavisi od forumaša. za sada nema realnog osnova da o jednoj ličnosti postoji više topica sa po par strana./mod
Чекај, сада ме збуњујеш: управо си рекао и да Броз нема класичан наменски топик и да нема реалног основа да о једној личности постоји више топика. Молим детаљније инструкције које ће ме упутити како правилно да разумем ове две изјаве, овако сам збуњен.
Uostalom i ovaj kvazi sistem, to sa mislećim normalnim nepartijskim ljudima, čini na sličan način, pa nikoga nije briga.Setite se Sablje. Tu je samo jedan segment od ovoga (nema sitnog kriminala) bio ostvaren i ljudi su već bili zaljubljeni u vlast.
Управо тако. И не само Сабља, ево је и ова Вучићева борба против корупције, на исто то изађе када се било какви идеали, ма колико племенити били, издигну изнад закона. На страну што често нису ни племенити нити идеали већ само средство да издигну изнад закона онога ко је на власти.И ово што си после написао је тачно:
Mislim da ljudi ovde, u velikoj većini, uopšte ne vide prednosti demokratije jer ih i ne osećaju.Mi ne živimo u demokratiji nego u kvazi demokratiji ili bolje rečeno, u višepartijskom sistemu (umesto u jednopartijskom). Ništa se nije promenilo u odnosu na KPJ. Opet, da bi uspeo moraš biti član partije, uvlačiti se, ići po partijskim sastancima i agitovati (naravno, govorim o državnim preduzećima, koja su ionako većinski poslodavac u Srbalja). Nema ovde promene u midsetu, u odnosu na Titovo vreme, kod velike većine ljudi.
Да, то је и разлог зашто још увек слинаве на Броза, а то је и разлог зашто је мени лоше и у данашњој Србији. Надао сам се - као и већина нормалних људи - да је пети октобар био тај тренутак. И не смета мени оно комуњарско што се ваља по ЧвП да је Ђинђић погрешио што није као Броз побио све политичке непријатеље, него ми смета једно константно одсуство жеље за слободом. Ја полако губим наду да је то стање акутно и јавља ми се све већи страх да људи причају о Брозу ове бајке не зато што трипују да је све било циле-миле него зато што би и данас највише волели чизму за вратом у замену за све ове малограђанштине које је зманик (добродошао на форум) био љубазан да детаљно наброји. Edited by Праслин
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...