Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

edit: aha, hipsteraj. nista, uzivajte u zajebanciji, pokusao sam da napisem ozbiljan post ali sam zaboravio na kom sam forumu.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Dobro, ako smo već deca:

Pusti ih Prasline, nego pričaj kako ste ti i tvoji propatili pod diktatorskom čizmom, nek' čuju nevernici, pa efektnotm nastavi poređenjem sa srećnim vremenima kraljeve (nebitno koji kralj) pravične i prosvećene vladavine, a finiširaj pre/posle statistikom, to ih najviše boli.
Link to comment
... hipsteraj ...
Izvini, Vaso, ako sam te nasekirao. Meni je kicenje petokrakama (i kokardama) populacije koja je eventualno dozivela Tita u pelenama najobicniji hipsteraj. Edited by Indy
Link to comment
И, морам да додам, ово "колико вила је себи оставио" је најглупља ствар коју сам прочитао на форуму икада. :0.6:
Suzdrzite se od ovakvih i slicnih komentara. Edited by Yoda
Link to comment

Са једне стране је зајебанција јер нико ни мене ни немодерисаног не пита да л' ће да се укида демократија или да се забрањују комунисти. Са друге, нико нас не пита ни за 99% осталих ствари о којима пишемо. Али овај пут сам желео да заобиђем уобичајени ЧвП, па сам зато и питао ко би пристао на диктатуру у замену за позитивне ствари те диктатуре. Резултати су тужни, што се мене тиче. Овде су ипак у већини факултетски образовани људи или они који немају школу али имају и духа и знања. Ако је овде подела оваква каква је, има Вучић да се бори против корупције још 20 година на општу радост и ползу целе земље.

Link to comment

Ukidanje demokratije? :) Danas u tzv Vladi sede neki ljudi za koje 90% birača ne zna kako im se zove stranka i/ili za koje glasaju komšije i prijatelji u najboljem slučaju. To nije demokratija, to je feudalno uređenje.Sloboda? Povampirenje Rehabilitacija crkve, četnika i tzv prestolonaslednika, nije sloboda. Tamo gde postoji, sloboda se otima od crkve i monarhije.U najkraćem, SFRJ je bila definicija države blagostanja za sve ostale oblike uređenja koji su postojali na "Ovim prostorima". A ti vuče sisaj kurac, nabavili smo špijunku ;)

Link to comment

To me podseca na tipa koji je pao s drugog sprata, slomio karlicu, nogu na 2 mesta, i obe ruke. I posle lezi mesecima u bolnici na oporavku, i nadju mu da ima rak pluca. Pa se seca s nostalgijom vremena kad je imao samo 5 preloma.

Link to comment
pa dobro, naš čovek lako trejduje osećaj sigurnosti za osećaj slobode, šta sad...
Који ће ми слобода да вичем против власти и да ме не ухапсе због тога, ако ме окружује несигурност свих врста: пословна, финансијска, стамбена, животна?
Link to comment

^^ mrzi me da citiram frenklina o slobodi i sigurnosti iako se svakako slažem sa njim.

Edited by buffalo bill
Link to comment

Mене не мрзи:

Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.
Mislim da nije naodmet da se podsetite da na ovoj temi raspravljate sa čovekom koji se zalaže za aristokratiju u 21. veku, a nije naodmet ni da se on sam podseti u šta veruje pre nego što počne da deli epitete "deca" i "neozbiljni".
Аd hominem напад је иначе одлика зрелости. :fantom:Немој да се љутиш што сам у разговору са Индијем рекао за неке форумаше да су деца (и додао да их разумем). За мене и њега јесте деца, што не значи да сте инфериорни у било чему до у животном искуству.Моје питање се односило на диктатуру и прихватање губљења грађанских слобода у замену за све ово што се набраја када се спомене Броз (могао сам да се шетам ноћу, биле добре школе, здравство одлично и свима доступно, социјална мобилност, дивни споменици рударима...)
U jednom trenutku sam hteo da ga pitam da li bi on zeleo da se vrati u vreme Karadjordjevica, ali sam skontao da bi to bilo glupo. Moglo bi se shvatiti da odgovaram sa "a sta su vasi radili", a jos bih degradirao SFRJ poredeci je sa KSHS.Tema je zivot u Titovoj Jugoslaviji. Bilo je losih stvari, ali od svih drzava na ovom prostoru koje su postojale kroz istoriju, SFRJ je bila najbolja za zivot i zemlja sa najvise mogucnosti za obicnog gradjanina.
Пре бих изабрао Карађорђевиће него Броза, наравно, што не значи да мислим да је после Обзнане Србија процветала. Време пре шестојануарске диктатуре је било много слободније и када бих могао да бирам вратио бих се у време Петра Карађорђевића - у идеолошком смислу. Реално гледано, рикнуо бих без проточног бојлера, иксбокса и бродбенда.Хтео сам да пишем о Брозовом култу личности јер ме фасцинирају таква колективна слепила. Али, разговор је у међувремену отишао у много занимљивијем правцу, а то је питање односа слободе и сигурности. СФРЈ вс СХС је ЧвП у другом руху. Питање пристанка на диктатуру је питање односа према будућности.
Link to comment
и када бих могао да бирам вратио бих се у време Петра Карађорђевића
Cek' je l' to ono vreme kad je ministar policije mogao da udje u zatvor i da ubije opozicione lidere a da se sud proglasi nenadleznim posto je "narodna volja iznad volje suda"?
Link to comment

Ja stvarno ne vidim nikakav smisao u pitanju da li biste trampili demokratiju za Tita. Ne bih, niti smatram da je to ozbiljno pitanje. Ko pa uopšte priča o tome. Zastupnik božanskog prava kraljeva? WTF? Jedno je sagledati različite aspekte Titove vladavine in context, nešto sasvim drugo zalagati se da se ona vrati. Ne vidim da se iko (osim Filipenka), zalaže za ovo drugo.A što se tiče gušenja osnovnih sloboda zarad sigurnost, liberalne demokratije u tom periodu nisu mnogo zaostajale, i na tu temu je najčešće i potezan Frenklinov citat. Naravno, ni SHS nije puno zaostajala, dok je postojala.

Link to comment

Овде је Пере банован због парцијалног квотовања које криви оригинални исказ. :fantom:

Link to comment

Usteda prostora, a i ne odgovaram na ceo post vec samo na jedan deoEdit: I da budem jasan, ne zelim da se moja prica shvati u smislu "a sta ste vi radili", vec je moj stav da sto se tice slobode na drugacije misljenje, mi imamo uzlazni trend. Svaka epoha je po tom pitanju bolja od one prethodne. Besmisleno je izvuci jednu epohu i onda kenjuckati kako nista ne valja. Na takav nacin se mozemo pokenjati po svima - od Karadjordja to Tadica.

Edited by ficfiric
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...