Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

Не гледам њену књигу као апотеозу српства, опеглала нас је она у њој поштено и где заслужујемо, нити причам о њеном ставу о комунизму већ се трудим да се држим топика те стога подсећам да је она презирала комунистичког диктатора Броза. Не бих је ни споменуо да је ти ниси повукао у причу, али немој сада да очекујеш да пропустим такав зицер. ;)За остале што не воле bias:tito-znamke1.jpgtito-znamke2.jpgtito_marks1.jpg

Link to comment
... презирала комунистичког диктатора Броза...
Pa, jel bila 'Cold War conservative' ili nije? ;)Syme je u pravu sto kaze da je ona idealizovala neke gotovo anticke polubogove divlje Srbe (aii i Hrvate, onoliko se odusevljavala nekim siromasnim Dalmatincima), da se razocarala kad smo se modernizovali i pozapadnjacili. Mislim da bi se ona razocarala u nas i da nije bilo Tita, jer bi se to svakako desilo (oduvek sam, inace, pristalica teze da bi industrijalizacija i progres dosli u Jugoslaviju i bez Tita i komunista - mozda i malo vise; prosto, to je bio globalni proces, pogotovo u Evropi).
Link to comment
I pre Handkea, Handke :)Razočarala se kad je zemlja koju je volela prestala da bude poprište među-plemenskih pokolja i modernizovala se.Ah, kam gi dijademe, kam ga Bizantium.Inventing Rurritania.
Какве везе има Руританија са Ребеком Вест? Можеш ти то боље...
Ma naravno. Slažem se da je knjiga dobra (mada sam čitao samo delove - ko će bre da čita 'iljadu strana! :))
Ниси читао цели књигу али се слажеш да је књига добра, ти оно као Арсара. :fantom:
:lolol:Па не може то тако, Инди. Ти си бар старији и озбиљан човек, ниси као ова деца и знаш како ствари стоје: ако похвалиш писца - са разлогом - и њено разумевање контекста не можеш пар минута касније да кажеш да је њен став ("навијање"?) небитно. На страну она нетачна теза да се став мењао са временом. Жена је од 1941. јасно и гласно на страни ЈВуО и Краља Петра II и тај став је задржала до смрти.Mрзи ме да гуглујем, а не проналази се лако пошто моје колеге :s_c: изгледа нису читали Ребеку Вест, али има њена одбрана генерала Драже Михаиловића... Чекај, нашао сам: Дејвид Мартин је аутор, она је писала предговор а књига се зове "Ally betrayed, the uncensored story of Tito and Mihailovich". Дивна жена, одличан писац.Него, је л' се сећаш приче да је наша варијанта њене књиге објављивана у цензурисаној верзији? Ја знам да се тако говоркало, али нисам никада упоређивао оригинал са преводом који имам негде у кући. Је л' ту било истине?Ко не воли Ребеку Вест, ево мало другачије књижевности
Ја мислим да има два издања Ребеке Вест у Србаља. Прво је БИГЗ-ово и ту макар трећина оригинала фали ако не и скоро четрдесетак посто. Чини ми се да је нецензурисана верзија обљављена пре неку годину. Иначе, сматра се најбољим путописом написаним на енглеском у прошлом веку.
Link to comment

Ova engleska .epub verzija koju ja imam (i prosledjujem zainteresovanima) je, koliko znam, integralna + ima uvodni esej Christophera Hitchensa.

Link to comment
Ниси читао цели књигу али се слажеш да је књига добра, ти оно као Арсара. :fantom:
Pa nije to Agata Kristi pa da moram da vidim kako će da se završi da bih znao valja li ili ne. Čitao sam delove, a mogu da prepoznam dobro pisanje. Stvarno ne znam šta ti tu nije jasno. Edited by Syme
Link to comment
Шта је теби овде шаљење, мајке ти? То што су војска и полиција штитили диктатора? Неки од података о његовом богатству? Чудан ти је смисао за хумор. Уосталом, твој аватар и показује да је теби у интересу да се што пре склони са видела управо Тито какав је био.
I danas policija i vojska štite diktatorsku političku elitu koja svoj diktat sprovodi fingirajući demokratske procese. Meni deluje kao šala isticanje Titovog navodno bahatog bogatstva i zgražavanje nad istim, kad današnji buržuji na vlasti svojoj deci, unucima ili recimo udovicama ostavljaju fabrike, kuće, imanja, decu školuju u Švici i na Harvardu, i to sve mimo zakona... Šta je beše Tito ostavio svojima u vlasništvo?
Да ли би људи данас пристали да немају слободу избора,
Ljudi danas nemaju slobodu izbora. Osim ako ne misliš na stranačke izbore.
да имају дебелог диктатора у белом оделу који са пудлицама држи састанке и дрви о неким утопијама (левим, десним, небитно за овај топик),
A šta je slobodno tržište i liberalni kapitalizam nego utopija, pa samo o tome slušamo. A za odelo i pudlice najmanji problem.
да у земљи постоје логори за неистомишљенике,
To nikako, ali koje zatvorsko odeljenje za širenje međunacionalne verske i rasne mržnje ne bi loše palo.
да им деца у вртићима уче да се тај диктатор воли највише на свету, а да заузврат имају добру здравствену заштиту, сигурне послове на минималцу и мирне улице? Па, људи, да ли би пристали на то?
Plate, za svakog trećeg koji radi, su danas ispod tadašnjih "minimalaca", od kojih se moglo i putovati i živeti. Tada je odnos plata između rukovodstva i radnika bio otprilike 4:1, ili 5.1, tek je 80ih to krenulo na gore, a danas se verovatno meri stotinama.I nije samo zdravstvo, poslovi i mirne ulice kako si to naivno sveo, nego je i superiorno obrazovanje u odnosu na sada, socijalna mobilnost, pasoš kojem se graničari ne smeju, odmor od mesec dana na moru, ulaganja u kulturu i nivo na kom je kultura, stanovi na povoljan kredit, nepostojanje beskućnika i ekstremnog siromaštva i gladi, autoputevi, putevi, kulturni centri, bioskopi, bolnice, škole, tj većina infrastrukture koja i danas traje i ako se ne održava i kod koje nije bio cilj opljačkati državu. To su očigledno za tebe periferne stvari, samo mi onda nije jasno šta ti je bitno, da možeš da ubaciš papir u kutiju svake 4 godine?
Да, то је и разлог зашто још увек слинаве на Броза, а то је и разлог зашто је мени лоше и у данашњој Србији.
A zar nisu kod nas skoro deceniju na vlasti sve sami disidenti i hrabri borci protiv surovog diktatora? Ta ne bi se i oni valjda isto ponašali kao primitivni komunisti protiv kojih su se borili (kad već ćaće nisu protiv okupatra)? Sa tezom da su komunisti zapravo i dalje posredno na vlasti, jer je taj mindset opstao bi dobro bio prihvaćen i na stormfront forumu.
Надао сам се - као и већина нормалних људи - да је пети октобар био тај тренутак. И не смета мени оно комуњарско што се ваља по ЧвП да је Ђинђић погрешио што није као Броз побио све политичке непријатеље, него ми смета једно константно одсуство жеље за слободом.
Slažem se sa boldovanim, ta želja je odsutna i obično se pojavi na krilima komunističkih, egalitarističkih pokreta kojih ovde već dugo nema, pa nema ni želje za slobodom.
Шта значи "обични људи"?
Ništa nalik tebi. To su ljudi sa realnim, materijalnim problemima, u teškom položaju koji nisu isključivo sami skrivili. To su ljudi kojima nije problem pretnja komunizma i to u sred novog, nikad jačeg talasa anti-komunizma, već ih brine kako da plate račun i ne dobiju otkaz ako je dete bolesno, jer rade duže nego bilo ko u Evropi, ako su jedni od pola radno sposobnih koji imaju posao. Njima je problem gde će i od čega to dete da se školuje koliko god bilo pametno i vredno, ako će morati da radi da preživi, a kod nas je nemoguće studirati po bolonji i imati posao. Njih brine da li će im dete imati pola onoga što su oni imali u bivšoj zemlji, obrazovanje, sigurnost, putovanja, iskustva, šansu da napreduju... I naravno brinu ih ili bi trebalo da ih brinu ljudi koji takav sistem opravdavaju, podržavaju i reafirmišu na svakom koraku. To su ljudi sa realnim, materijalnim problemima, sa sudbinama kojima nisu sami gospodarili i bez puno šanse u ovoj diktaturi buržujsko-stranačke kaste.
Какви су ти то живци потребни да прокоментаришеш Брозову склоност ка туђим дедињским вилама, пушењу томпуса, испијању вискија, вожњи у Ролс Ројсевима и летовањима на острвима где се око њега шетају жирафе? Гурај главу у песак колико год можеш, можда и нафту нађеш па свима буде од користи.
Svaka od tih osobina osim sklonosti ka vilama predratnih tajkuna jeste preterana i nepotrebna, ali niti je drugačija od kraljeva i kraljevića kako predratnih tako današnjih, tajkunskih. A koliko je ono vila sebi ostavio?
Да ли би пристао на укидање демократије и повратак баш свега из Титовог времена?
Voleo bih da vidim uvođenje demokratije prvo, pa bih onda mogao da odlučim. Ali ako je izbor onaj ili ovaj sistem, ja nemam dileme, onaj sistem + wifi internet! Verovatno bi bio džabe, ako ne besplatan. Edited by nemoderisani
Link to comment

Nego, lepo je videti Praslina kako u stihovima slavi najveceg sina nasih naroda i narodnosti ^_^Drug Tito - covek koji je nemoguce cinio mogucim.zvezda-dinamo-maj-1980.jpg:thumbsup: (Ne volim Zvezdu, ali rado bih ovako nesto gledao danas, kad bi bilo izvodljivo)

Edited by ficfiric
Link to comment
Ko je imao hrabrosti da predloži tako nešto? :D
To se provuklo u moru onih amandmana koji su delom radjeni pod pritiskom mmf-a i kreditnih obaveza. Ne znam tacno ko je, to je 1988/9, ne znam da li je bilo frke zbog toga, sumnjam.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Link to comment
I danas policija i vojska štite diktatorsku političku elitu koja svoj diktat sprovodi fingirajući demokratske procese. Meni deluje kao šala isticanje Titovog navodno bahatog bogatstva i zgražavanje nad istim, kad današnji buržuji na vlasti svojoj deci, unucima ili recimo udovicama ostavljaju fabrike, kuće, imanja, decu školuju u Švici i na Harvardu, i to sve mimo zakona... Šta je beše Tito ostavio svojima u vlasništvo?
:lolol: Каква је то патологија која све оне податке о Титовим брајтлинзима, Ролсевима, све Ванге, Брионе, Дедиња, све сребрне пушке, муфлоне, дијаманте и остале дрангулије игнорише али млатара чувеним "шта је Тито оставио својима у власништво"? Па ништа им није оставио, штекара матора, је л' га то чини мањим лоповом? Испалио их, трт, па сада морају да се суде за камен са Месеца и марке од милион евра. Класика, имаш то у сваком селу у Србији па и такозваном региону. И откуд ти то да данашњи буржуји остављају фабрике и остале мимо закона? Појасни и осталима да не мислиш само на наше лопове, већ на сваког буржуја, зар не? И шта је тачно буржуј - онај који има мало више од тебе или онај који има много више од тебе? И шта би му радио? А са стварима, шта би са његовим стварима радио? И чију би децу уместо његове слао на Харвард? И зашто, побогу, на Харвард па зар то није легло буржуја?
Ljudi danas nemaju slobodu izbora. Osim ako ne misliš na stranačke izbore.
:lolol:
A šta je slobodno tržište i liberalni kapitalizam nego utopija, pa samo o tome slušamo. A za odelo i pudlice najmanji problem.
Ти живиш у утопији, мала, и до тебе не допире мој глас. Него, зар нису бело одело, пудлице, јахте, сат од 300.000 евра и остале Брозове занимације одлика... буржуја? Како је могуће да има буржуја који су проблем, а има и неких који нису?
To nikako, ali koje zatvorsko odeljenje za širenje međunacionalne verske i rasne mržnje ne bi loše palo.
Чуј, "то никако". Знаш како би се твој став реализовао у реалности? Био би направљен веееелики затвор за ширење међунационалне верске и расне мржње и у њега би слали свакога ко писне против диктатора.
I nije samo zdravstvo, poslovi i mirne ulice kako si to naivno sveo, nego je i superiorno obrazovanje u odnosu na sada, socijalna mobilnost, pasoš kojem se graničari ne smeju, odmor od mesec dana na moru, ulaganja u kulturu i nivo na kom je kultura, stanovi na povoljan kredit, nepostojanje beskućnika i ekstremnog siromaštva i gladi, autoputevi, putevi, kulturni centri, bioskopi, bolnice, škole, tj većina infrastrukture koja i danas traje i ako se ne održava i kod koje nije bio cilj opljačkati državu. To su očigledno za tebe periferne stvari, samo mi onda nije jasno šta ti je bitno, da možeš da ubaciš papir u kutiju svake 4 godine?
Да ли би пристао на све то, али да су на власти фашисти? У немој да кренеш да машташ (видим да си томе склон) како би било другачије, овако-онако. Питање гласи: све то што си набројао, баш тако, без тих папирића а на власти фашисти? Нема међунационалне мржње, нису нацисти већ фашисти, супериорно образовање само се у сваком друштвеном предмету учи како је фашизам супер и како се Вођа прејео прасетине када је био мали, улагања у културу која недри све ове песме које сам линковао, само о Вођи који је фашиста а не комуниста, биоскопи у којима је сваки други филм пропагандни псеудоисторијски спектакл у коме се приказује убијање комуниста, аутопутеви, болнице и све остало. Да ли би пристао на то или би и теби постале периферне ствари оног секунда када не би било отимачине вила на Дедињу социјалистичке револуције и јахања попова секуларизације државе?
A zar nisu kod nas skoro deceniju na vlasti sve sami disidenti i hrabri borci protiv surovog diktatora? Ta ne bi se i oni valjda isto ponašali kao primitivni komunisti protiv kojih su se borili (kad već ćaće nisu protiv okupatra)? Sa tezom da su komunisti zapravo i dalje posredno na vlasti, jer je taj mindset opstao bi dobro bio prihvaćen i na stormfront forumu.
Ти си, дечко, за стормфронт зато што се искењаваш на папириће сваке 4 године.
Slažem se sa boldovanim, ta želja je odsutna i obično se pojavi na krilima komunističkih, egalitarističkih pokreta kojih ovde već dugo nema, pa nema ni želje za slobodom.
:lolol:
Ništa nalik tebi. To su ljudi sa realnim, materijalnim problemima, u teškom položaju koji nisu isključivo sami skrivili. To su ljudi kojima nije problem pretnja komunizma i to u sred novog, nikad jačeg talasa anti-komunizma, već ih brine kako da plate račun i ne dobiju otkaz ako je dete bolesno, jer rade duže nego bilo ko u Evropi
Што ти стално упоређујеш Србију са Европом наводећи како је тамо боље? Па зар тамо није исто диктатура буржујско-страначке касте? :naughty:
Svaka od tih osobina osim sklonosti ka vilama predratnih tajkuna jeste preterana i nepotrebna, ali niti je drugačija od kraljeva i kraljevića kako predratnih tako današnjih, tajkunskih. A koliko je ono vila sebi ostavio?
Како волите те виле на Дедињу, па то је спектакл. :lolol: Да сам био полицајац у време Обзнане, ја бих свакоме кога држава сумњичи да је комуњара показао слику виле на Дедињу па ако му се дигне патка и крене да се смешка и зноји, одма' у тамницу. И, морам да додам, ово "колико вила је себи оставио" је најглупља ствар коју сам прочитао на форуму икада. :0.6:
Voleo bih da vidim uvođenje demokratije prvo, pa bih onda mogao da odlučim. Ali ako je izbor onaj ili ovaj sistem, ja nemam dileme, onaj sistem + wifi internet! Verovatno bi bio džabe, ako ne besplatan.
Са цензуром, али нема везе: од свих ствари које си до сада у свом посту заговарао (укидање демократије, отимачину приватне имовине, да споменем највеће бисере), ово је стварно ситница.
Link to comment
Да ли би пристао на укидање демократије и повратак баш свега из Титовог времена?Бафало, може један пулчић? Нико конкретно да се изјасни, Дабовић не прича о времену Голог отока, гуди се о Тамићима, породичним историјама... Мене занима да ми лепо, искрено и директно кажете да ли има ико ко би волео да се укине демократија, да Броз устане из гроба и завлада на исти начин истим регионом и да му идете на рођиш на стадион јенеа? Има неко?
Gde da potpišem?I dodajte taj internet, moliću.
Link to comment
ja sam samo tužan (ali ne i lep) usled nezdravog odnosa odraslih ljudi prema svojim vizijama prošlosti. :(
Ne znam zasto si tuzan, meni su (posle duge i teske borbe sa neizlecivom bolescu) i partizanohipsteraj i cetnikohipsteraj izuzetno zabavni. Mislim da bi mogli imati prolaz i na zapadnom trzistu, uz odgovarajuci marketing.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...