Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

Бафало, може један пулчић? Нико конкретно да се изјасни, Дабовић не прича о времену Голог отока, гуди се о Тамићима, породичним историјама... Мене занима да ми лепо, искрено и директно кажете да ли има ико ко би волео да се укине демократија, да Броз устане из гроба и завлада на исти начин истим регионом и да му идете на рођиш на стадион јенеа? Има неко?
Sto se tice prava na drugacije misljenje - pod Karadjordjevicima je bilo lose, pod Titom bilo malo bolje, pa je danas jos malo bolje. Sto se toga tice, tu postoji pozitivan trend i tu se ne treba vracati na staro.Sto se tice sigurnosti na ulici i na radnom mestu - pod Karadjordjevicima je bilo lose, pod Titom je bilo dosta bolje, pa je sad dosta losije. Sto se toga tice, tu bih se rado vratio na staro.itd...
Link to comment

“SA OVOGA MJESTA”NA VRELU OTVORENE JEDNOSTAVNOSTIVideo sam sinoć u autobusu, vraćajući se kući, čoveka koji plače i ne krije svoje suze. Znao sam da je umro Tito: on nas je naučio da ništa ne krijemo. On je učitelj otvorenosti. Za njim, čovek plače bez stida. Sa njim, čovek je na samom vrelu otvorene jednostavnosti.Ko je, stvarno, govorio kao on jednostavno i smireno, i u najsloženijoj situaciji, kao da ne želi ni za jedan jedincati stepen suvišne rečitosti i intenzivnijega tona da se odvoji od stvarnosti? Patetičnoj retorici, tako čestoj u ovoj epohi u kojoj su luđaci pokušavali da nam, od naše sopstvene kože, skroje kapu, on je suprotstavljao neizmerne sile jednostavnosti. Ko se ne seća kako je voleo da kaže, i to upravo u tim najtežim časovima, u vreme sukoba sa Staljinom: “Sa ovoga mjesta”, kao da hoće da se utvrdi, svakom svojom rečenicom, u samo mesto te stvarnosti?Svakako, “ovo mjesto” je stvarnost ove zemlje; ali to je i svet, jer biti “na ovome mjestu” znači biti stvarno ili univerzalno, i akcija i misao imaju univerzalno značenje ako su stvarni. Stvarnost je eksplozivna, ili nije stvarnost; ona jeste na “ovome mjestu” samo ako apsolutno stvarno jeste: samo ako je apsolutno, ili univerzalno. Titov univerzalizam jeste marksistički, zato što je “sa ovoga mjesta”, i on je fundamentalno hegelovski upravo zbog toga: jedna hegelovska istorijska lekcija, u živoj marksističkoj praksi, koja zna da je svako udaljavanje od ovoga iskustva jedinstva stvarnog i univerzalnog, posebnog i opšteg, neposredno-egzistencijalnog i pojmovnog, udaljavanja od marksističkog internacionalizma.Nije li Titov sukob sa Staljinom dosegao svetsko-istorijski nivo, postajući prekretnički univerzalan, upravo zato što je “sa ovoga mjesta”? Titovo Ne Staljinu, u stvari je NE koje stvarnost “sa ovoga mjesta” kaže apstrahujućim tendencijama sile. Uvek je sila (svaka sila) ona koja bi egzistencijalno da nas apstrahuje. Sila bi da nas pretvori u simbole.Tito je staljinizmu suprotstavio stvarnost, i on ne prestaje da suprotstavlja stvarnost svakom dogmatizmu, ali ne stvarnost statičnoga empirizma, nego živu i otvorenu stvarnost: stvarnost kao radnika koji je stvaran jer je ličnost: koji je tvorac, jer sam odlučuje o svome radu. On suprotstavlja dogmatizmu (onome pseudo-levom, i onome “klasično” desnom – nacionalističkom) ovu otvorenu stvarnost kao stvarnost socijalističke demokratije. “Sa ovoga mjesta” stvar- nosti, jeste “sa ovoga mjesta”; ove žive stvarnosti: ove stvarne demokratije, ili ovoga kritičkog, i autokritičkog, socijalizma.Titov socijalizam jeste kritički i autokritički socijalizam stvarno pravo zato što je stvarna obaveza, data samom suštinom njegove otvorenosti. Ona je neotuđiva komponenta metodologije svakidašnjice. Ona čuva veru u socijalizam, vraćajući nas dostojanstvu, tačno u onoj meri u kojoj nas vraća otvorenosti.Taj smisao za otvorenost, “sa ovoga mjesta”, i za samopouzdanje u njoj, to je naša jedina istorijska šansa: to je Tito. To je ono što, dugujući sebi, “sa ovoga mjesta”, dugujemo svetu. To je otvorenost u ekspanziji, nezaustavljivoj, i na svakoj ravni: otvorenost u radu, otvorenost u mišljenju, ali i otvorenost tako veličanstveno otelotvorena u onome čoveku, sinoć, u autobusu, koji plače i ne krije svoje suze, i koga sad pozdravljam: plači samo, čoveče, svaka tvoja suza je dragocena kap u sjaju slobode, sve veće, za tebe samoga: za Tita. Plači i gledaj nas. Mi te gledamo. Mi se vidimo: mi smo zajedno.Radomir Konstantinović

Link to comment
Да ли би пристао на укидање демократије и повратак баш свега из Титовог времена?Бафало, може један пулчић? Нико конкретно да се изјасни, Дабовић не прича о времену Голог отока, гуди се о Тамићима, породичним историјама... Мене занима да ми лепо, искрено и директно кажете да ли има ико ко би волео да се укине демократија, да Броз устане из гроба и завлада на исти начин истим регионом и да му идете на рођиш на стадион јенеа? Има неко?
AKo me pitaš da li bih JA voleo nazad Titostan, full 100%, ne bih.ALi ja ne bih ni da živim u ovom sranju od sistema, pa opet živim i plvam u govnima, kao i svi.Ali ako me bitaš da li bih pre živeo u Titostanu, nego u sadašnjoj Stradiji, da mogu da biram, pre bi se odlučio za Titostan. Ovde nema nikakve perspektive nizakoga, u SFRJ je bilo daleko više mogućnosti za normalan život, za ogromnu većinu stanovnika.
Link to comment
AKo me pitaš da li bih JA voleo nazad Titostan, full 100%, ne bih.ALi ja ne bih ni da živim u ovom sranju od sistema, pa opet živim i plvam u govnima, kao i svi.Ali ako me bitaš da li bih pre živeo u Titostanu, nego u sadašnjoj Stradiji, da mogu da biram, pre bi se odlučio za Titostan. Ovde nema nikakve perspektive nizakoga, u SFRJ je bilo daleko više mogućnosti za normalan život, za ogromnu većinu stanovnika.
+1Ako bih pravio tabelu, ona bi izgledala ovako:1. SFRJ 802. RS 303. KSHS 5A, najradije bih ziveo u Svedskoj ali da sija sunce min 200 dana godisnje uz temperaturu +20.
Link to comment

Хвала, Радиша, на прецизном одговору. Уписујем 1 "не" за Титостан фул 100%.едит: Фићфирићу, вратили ти се живци? Лепо. Пишем 2. "не" за Титостан фул 100%. Још неко? 'Ајде сада, немој после да буде "е, да нам је Тита жив"...

Edited by Праслин
Link to comment
Pa da, a možda i dobr deo nas to vidi dosta sentimentalno, pa mu ono izgleda dosta bolje nego ovo.Jer ovo, definitivno ne valja ništa, ljudi su u nekim realativnim nivoima dosta siromašniji nego onda, teže se zaposliti, teže se osamostaliti, teže je školovati decu.A o onome imamo i predstavu i dokaze da je bilo bolje za život običnim ljudima i da su životi bili nekako normalniji sa manje trzavica i tenzija.
Manc je u pravu, kako kome. Iz prethodne generacije (mislim, prethodne od mene, to su ovi sto sad imaju 70 god.) otislo je 800 hiljada obicnih™ ljudi da se nikad ne vrate. Iz moje, kazu, 300 hiljada. Ispada da je pod Slobom bolje, :lol: Mislim da se brkaju babe i zabe, ne moze da se tako poredi onda i sada, nije "onda" i "sada" isto nigde, a ne samo na 'nasim prostorima'. U medjuvremenu smo i na zapadu imali reganizam/tacerizam, kapitalizam se oteo s povoca, socijaldemokratija u nazadovanju... ma, svuda je teze (osim onima kojima je lakse).
Link to comment

A ja stvarno pokušavam da provalim otkud Karađorđevićima Beli dvor i to? Jel su nosili gajbice?Pa jebote, ko da je istorija počela od Tita, pre toga smo valjda živeli u rusoovskom prirodnom stanju, šta li?Ne smeta kad svinjari postani kraljevi, ali smeta kad bravari postanu maršali. Zašto? Ne smetaju kraljevski rols-rojsevi, ali smetaju maršalski. Zašto?Lepo rekoh, trebalo je da se Tito proglasi za kralja, to božansko pravo bi prešlo na njega, i sad bi nam Praslin prepričavao kako mu je pošla suzica u Kući cveća, umesto na Oplencu.

Edited by Syme
Link to comment
... mene samo čudi što Praslin kao 1 monarhista nije spreman to da ispoštuje :)
Nije bio 1) binSr, 2) pravoslavac...(Sto je jos gore, bio je Hrvat i ateista).
Link to comment
Sto se tice prava na drugacije misljenje - pod Karadjordjevicima je bilo lose, pod Titom bilo malo bolje, pa je danas jos malo bolje. Sto se toga tice, tu postoji pozitivan trend i tu se ne treba vracati na staro.Sto se tice sigurnosti na ulici i na radnom mestu - pod Karadjordjevicima je bilo lose, pod Titom je bilo dosta bolje, pa je sad dosta losije. Sto se toga tice, tu bih se rado vratio na staro.itd...
Bitan post - stavljanje u istorijski kontekst je kljucno za razumevanje podrske koju je Titov rezim imao u narodu. Po Praslinu ispada da su komunisti upali padobranima iz sovjetskog saveza ili sa tudjinske planete i silom zaveli strahovladu u demokratskoj, ekonomski uspesnoj i domacinskoj Srbiji - Tito mu tu dodje ko Saruman u Okrugu.
Link to comment

Ako se ne varam tek je nekim amandmanom na ustav sfrj 1988/9 izbrisan clan ustava koji je tita poimence proglasio za dozivotnog predsednika. :lol:Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2

Link to comment
Ako se ne varam tek je nekim amandmanom na ustav sfrj 1988/9 izbrisan clan ustava koji je tita poimence proglasio za dozivotnog predsednika. :lol:
Ko je imao hrabrosti da predloži tako nešto? :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...