Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

o jebla vas latinka da prostite :D
:Djbga, to jest istina. antropoloski razlozi (ne genetski, nemoj neko da me shvatio pogresno...) Edited by MancMellow
Link to comment
a ovo boldovano je starije od komunizma, i to i jeste jedan od razloga (osim, kasnijeg, cuvenog "crvenog pasosa") zasto se komunizam i taj nacin razmisljanja kod nas tako solidno primio.To je ona cuvena, inace vec komentarisana na ovom forumu, recenica: a sta, ona misli da je neka posebna...".
ako se ta recenica odnosi na neku tupavu smizlu sa Megatrenda koja ima srecu da joj je otac kriminalac ejakulirao u majku kurvetinu i zbog cega ima neuporedivo vece sanse u zivotu nego neko iz postene a siromasne porodice, onda se sa tom recenicom potpuno slazem. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ako se ta recenica odnosi na neku tupavu smizlu sa Megatrenda koja ima srecu da joj je otac kriminalac ejakulirao u majku kurvetinu i zbog cega ima neuporedivo vece sanse u zivotu nego neko iz postene a siromasne porodice, onda se sa tom recenicom potpuno slazem.
ne, ne odnosi se tj. daleko od toga da se odnosi samo na nju. na koju se uglavnom ni ne odnosi.
Link to comment

JOZA (Rezonansa) (B. Likic-- S. Lazic-- B. Likic)Kraj rijeke Sutle u Kumrovcu, U skromnoj kuci u Zagorju lijepomRodio se sin Marije i Franje, Mali Joza nas Tito. A kada su Tita zvali Joze, Da bi se igrao kao svako dijete, Dal' je znao iko da ce JozaBiti marsal i vodja, heroj svijeta. A kada u polju izsklasa zito, Na boso dijetinjstvo sijeti li se Tito? Eto sto zelim, majko, da znam, Pricaj mi, majko, o Titu. Eto sto zelim, majko, da znam, Pricaj mi, majko, o Titu.

Edited by Праслин
Link to comment
ne, ne odnosi se tj. daleko od toga da se odnosi samo na nju. na koju se uglavnom ni ne odnosi.
pa mislim da je Radisa bas na tu kvazi jednakost mislio, da sirotinja ima makar neku sansu u zivotu. ne ulazeci u price o politickim slobodama (ne bavi mi se time trenutno), cenim da je za Titinog vakta socijalna pokretljivost bila veca nego sada.daleko bilo da prizivam to cemerno tiransko vreme, ne daj Boze :) jos se sa uzasom secam da je moj otac, bez partijske knjizice i samo zahvaljujuci postepenom napredovanju u uspesnoj i solventnoj kompaniji sa medjunarodnom reputacijom, postao direktor jednog od njenih sistema. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Чекај, сада ме збуњујеш: управо си рекао и да Броз нема класичан наменски топик и да нема реалног основа да о једној личности постоји више топика. Молим детаљније инструкције које ће ме упутити како правилно да разумем ове две изјаве, овако сам збуњен.
mod/ovo će biti/nastaviti da bude topic za jbt. postojao je usko postavljeni (i prepušten zaboravu) topic o popularnosti jbt-a pod ovim istim nazivom, ti si počeo novi posebno o kultu ličnosti, sada su spojeni u 1.ako te je gramatika zbunila ("ne postoji" umesto pravilnijeg "nije postojao klasični... ") nije verovatno da ne shvataš zašto su 2 topica o jednoj ličnosti (od 6 i 2 strane) spojeni u 1./mod Edited by buffalo bill
Link to comment

Хвала, сада ми је све потпуно јасно: ти си изабрао да спојиш топике јер говоре о истој особи, а ја сам изабрао да покренем нови топик пошто нисам желео да говорим о Брозовој популарности већ о томе колико је ђубре био. Потејтос, томатос.Претпостављам да ово спајање за резултат неће имати брисање понеког мог поста који ће се осврнути на култ личности Јосипа Броза попут овог ремек дела које нам објашњава да је Броз имао нешто што корњача нема. -_-TO MAJKA VIŠE NE RAĐAOd kakvog limaterijalasagradi sebeto ne zna niko odneimaraMeđu rudama gvozdenimnjega nemaa ima ga među Brozovima Brozovoga nigde nemai hiljadugodišnje drvotrošno jei trošna je živa stenai nema ga pticanad andimanema ga kornjačani hridinaa Broz ga imai nema ga nigdena znanim mestimaa Broza među očimaimaNi gvožđeni drvoni stenani pticani kornjačani hridinaod takvog kovane sazda sinaA sve se iz te čvrstineko uran oslobađai sve se ponovo stvarato majka više ne radaA Broza nigde nemai svud ga ovde imazemlju da ovinemi smo ti bre miod takve kovineI on je od kostiod krvi i mesanije li od čeg drugogkidisao na nebesaDelana ljudskom rukomistorija je sladai što je mogao Brozto više majka ne rađaAleksandar Sekulić

Link to comment
pa mislim da je Radisa bas na tu kvazi jednakost mislio, da sirotinja ima makar neku sansu u zivotu. ne ulazeci u price o politickim slobodama (ne bavi mi se time trenutno), cenim da je za Titinog vakta socijalna pokretljivost bila veca nego sada.daleko bilo da prizivam to cemerno tiransko vreme, ne daj Boze :)
Da, mislio sam na socijalnu jednakost, na neki način, i nemogućnost bogaćenja u nekim enormnim ciframa.Npr, šta je direktor neke firme imao u to vreme u odnosu na običnog radnika? Radnik je imao stan od 45-55 kvadrada za tročlanu/četvoročlanu porodicu, a direktor možda 90-ak kvadrata (i to ako ga ne naribaju na partijskom sastanku jer se kurči), i eventualno službeni auto (npr fiat 1300 u odnosu an fiću). Jbg, to je daleko jednakije nego sad.Mislim, da ne bude zabune, ja potičem iz radničke porodice, a li smo imali i rođake na visokim polažajima. Moj deda ujak je bio visoki funkcioner DB-a, direktor više firmi i tako to, a po smrti je ostavio ćerkama jednu kuću na lepom mestu i voćnjak na fruškoj gori. Jbg, ajde da vidimo sad šta imaju visoki funkcioneri DB-a i direktori jakih državnih firmi?I da, nikome iz familije nije direktno pomogao niučemu, koliko znamo, jer ga je bilo sramota da kalja svoj lik.A o socijalnoj pokretljivosti da ne pričamo. Pa ja mislim da nikada ne bi postigao sve što sam postigao u životu, da moji roditelji nisu rođeni u to vreme. Kad bi dvoje ljudi sa sela (od čega je moj odac najmlađe dete od 6) u današnje vreme uspelo da živi pristojno u gradu, školuje decu do fakulteta i živi normalno? No way pedro. Edited by radisa
Link to comment

ova priča o socijalnoj mobilnosti je priča o komunizmu uopšte, o ekstenzivnom razvoju privrede, širokom seljačkom pool-u iz kojega ima da se zahvati za fabrike a ne o titu ili komunističkoj jugoslaviji per se. gledajte celu istočnu evropu (sem čssr i istočne nemačke*), sve su imale sličan razvoj situacije od 45 do 90 - rast do početka/sredine 60ih, reforme (NEM u mađarskoj, reforme po modelu jevzeja libermana u sssr-u...), zaustavljanje reforme, petrifikaciju stanja, stagnaciju i kolaps krajem 80ih.*poneka teorija kaže a su ove dve države prve od komunističkih upale u krizu početkom 60ih (ili čak krajem 50ih) jer su imale već pristojnu industriju i manju seljačku bazu za ekstenzivni rast pa su prve udarile u plafon.

Edited by buffalo bill
Link to comment
pa mislim da je Radisa bas na tu kvazi jednakost mislio, da sirotinja ima makar neku sansu u zivotu. ne ulazeci u price o politickim slobodama (ne bavi mi se time trenutno), cenim da je za Titinog vakta socijalna pokretljivost bila veca nego sada.daleko bilo da prizivam to cemerno tiransko vreme, ne daj Boze :) jos se sa uzasom secam da je moj otac, bez partijske knjizice i samo zahvaljujuci postepenom napredovanju u uspesnoj i solventnoj kompaniji sa medjunarodnom reputacijom, postao direktor jednog od njenih sistema.
Nema sanse da se razumemo. "Uspesna kompanija" u tom vremenu, kao ni u ovom, ne znaci nista. Niti je tada, niti sada, postoji fer utakmica u kojoj bi se videlo koliko je i kako neko uspesan. Što se tiče "uređenosti zemlje", vi ste kanda zaboravili kakav je bilo koji šalter za bilo šta bio horor 80-tih isto, ako ne i gore nego sad. Btw, meni licno i ta sitničičica "političke slobode" nekako mnogo znači, iako je nešto ne upražnjavam mnogo, ali bilo bi mi zlo da je kao što je bilo tad, ali da ne ulazimo u to. Nego, jedino što bih ja priznao vama sa "te" strane je da sveukupno nismo prebacili u rikverc 45-te. Znam da će mnogi odmah reći - pa da, sve je krenulo naopačke sa Jugoslavijom, ali ja iskreno priznajem da ne umem baš da lociram trenutak (neka je "trenutak" i 5 godina) i razlog, a svašta mi pada na pamet, no opet... Što se tiče toga, kada nam je bilo dobro, da citiram znate već koga - nikada nam u istoriji nije bilo dobro. Al bih dodao - iz različitih razloga.
Link to comment
Nema sanse da se razumemo. "Uspesna kompanija" u tom vremenu, kao ni u ovom, ne znaci nista. Niti je tada, niti sada, postoji fer utakmica u kojoj bi se videlo koliko je i kako neko uspesan.
nema sanse da se razumemo posto je Tovarna Avtomobilov Maribor bila kooperant kompanije Magirus-Dojc, na cije sefove nasi socijalisticki monopoli nisu nimalo uticali.od malena sam slusao o radnom procesu u toj kompaniji, rigoroznoj kontroli kvaliteta, optimizacijama radnog procesa, zestokoj borbi za strane kooperante i o 8.000 visoko motivisanih radnika koji su bili ponosni na svoj posao, dobijali platu svakog prvog, uz ceste viskove i tako dalje. ne, nema sanse da se razumemo, ni za 1.000 godina.sto se politicke slobode tice, ona za mene znaci - mogucnost participacije obicnih ljudi u procesu odlucivanja o vaznim drzavnim pitanjima. nista mi ne znaci sto mogu da izadjem na ulicu i vicem Dole Djilas i Vucic. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
nema sanse da se razumemo posto je Tovarna Avtomobilov Maribor bila kooperant kompanije Magirus-Dojc, na cije sefove nasi socijalisticki monopoli nisu nimalo uticali.od malena sam slusao o radnom procesu u toj kompaniji, rigoroznoj kontroli kvaliteta, optimizacijama radnog procesa, zestokoj borbi za strane kooperante i o 8.000 visoko motivisanih radnika koji su bili ponosni na svoj posao, dobijali platu svakog prvog, uz ceste viskove i tako dalje. ne, nema sanse da se razumemo, ni za 1.000 godina.
Pa to. U Novom sadu je bilo bar 5-6 velikih fabrika koje su imale partnere širom sveta, to je sve radilo cakum pakum, Kabel je izvozio svoje besprekorne kablove u besprekorni Japan i manje besprekorne Indiju i Francusku. Sad Novi Sad nema nijednu jedinu veliku firmu (osim NIS-a, ali je i rafinerija zatvorena, pa sad ona zgrada izigrava sedište za rafineriju u Pančevu).Neće biti da je tu kriv diktator isistem pre 90ih, nego sistem koji je došao posle, a koji nije demokratija, već neki mutant svega što ne valja iz oba sistema, i kom i dem. Edited by radisa
Link to comment
sto se politicke slobode tice, ona za mene znaci - mogucnost participacije obicnih ljudi u procesu odlucivanja o vaznim drzavnim pitanjima. nista mi ne znaci sto mogu da izadjem na ulicu i vicem Dole Djilas i Vucic.
Ти причаш о Швајцарској, а не о СФРЈ. Нећу ти поверовати да би пристао на Голи оток и певање цитираних песама у замену за 8000 редовних плата високомотивисаних радника.
Link to comment
nema sanse da se razumemo posto je Tovarna Avtomobilov Maribor bila kooperant kompanije Magirus-Dojc, na cije sefove nasi socijalisticki monopoli nisu nimalo uticali.od malena sam slusao o radnom procesu u toj kompaniji, rigoroznoj kontroli kvaliteta, optimizacijama radnog procesa, zestokoj borbi za strane kooperante i o 8.000 visoko motivisanih radnika koji su bili ponosni na svoj posao, dobijali platu svakog prvog, uz ceste viskove i tako dalje. ne, nema sanse da se razumemo, ni za 1.000 godina.sto se politicke slobode tice, ona za mene znaci - mogucnost participacije obicnih ljudi u procesu odlucivanja o vaznim drzavnim pitanjima. nista mi ne znaci sto mogu da izadjem na ulicu i vicem Dole Djilas i Vucic.
gde nađe TAM koji je propao kad su mu propala 2 najveća tržišta - jna i sssr. :)77619.jpg Edited by buffalo bill
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...