Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

na smisleno poređenje ćemo i zažmuriti ukoliko nije ideološka patkometrija; na bagatelisanje (šta je jedan "mali"... naspram... ) ne. uopšte, apelujem da iskulirate sa logorskim komparacijama jer to obično sluti na najgore.

Link to comment

Пар хиљада људи је страдало на Голом у најгорим мукама. То није нарушавање основних права то је злочин.

Link to comment
Пар хиљада људи је страдало на Голом у најгорим мукама. То није нарушавање основних права то је злочин.
nonsens. moras gledati siri kontekst, zemlju je napao staljin, a tih par hiljada bi svakako dosad umrli od starosti.
Link to comment

A ko je sporio da je Goli Otok bio zločin? Ono što ja jesam sporio jeste bilo poređenje sa Bubnjem, koji nije bio nikakav logor, nego gubilište, mesto gde su ljudi dovođeni samo i isključivo zato da bi bili streljani. Besmisleno je porediti ta dva.

Link to comment
A ko je sporio da je Goli Otok bio zločin?
Sada - Zmanic. A tokom proteklih godina u raspravama na slicne teme - mnogi. Ili sporili ili opravdavali ili relativizovali (u stilu "a sta je radio Mekarti i sta su Amerikanci uradili Indijancima"), izmedju cega ne vidim sustinsku razliku. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

De, de, ne pravi se nevest. Gledam basket, ne da mi se da po jubilarni 1763. put prezvakavam iste teme.Nego, mene samo zanima da li uvidjate da je argument "a sta su radili Amerikanci u Gvantanamu" dostojan svakog prosecnog kafanskog nacionaliste. Za takvim relativizacijama ce on posegnuti uvek kada se spomene Srebrenica, Kosovo ili bilo sta slicno. Zabavno je uveriti se po ko zna koji put da krajnja levica i krajnja desnica imaju identicne rezone i odbrambene mehanizme.

Link to comment

mislim koliko ja vidim ovde je problem u tome sto goli otok nije bubanj. odnosno, sto komunisticki gulag (iako sam ja vec napisao da bih ja goli otok pre video kao nasu domacu verziju djavoljeg ostrva) zapravo nije fasisticki logor smrti. sto kapicic nije ajhman i sto tito nije gering (btw, prasline to poredjenje je prvi nacinio commie-simpatizer luj adamic i to pred titom).daklem, nije sve isto. mozda jeste kada se padne u savonarola-u-firenci vatriranje ali inace kada pricamo o istoriji nije.

Link to comment
De, de, ne pravi se nevest. Gledam basket, ne da mi se da po jubilarni 1763. put prezvakavam iste teme.Nego, mene samo zanima da li uvidjate da je argument "a sta su radili Amerikanci u Gvantanamu" dostojan svakog prosecnog kafanskog nacionaliste. Za takvim relativizacijama ce on posegnuti uvek kada se spomene Srebrenica, Kosovo ili bilo sta slicno. Zabavno je uveriti se po ko zna koji put da krajnja levica i krajnja desnica imaju identicne rezone i odbrambene mehanizme.
niko nije relativizovao vec je pokazivao da su u pitanju metodi koji, na zalost, nisu necuveni. glupo je posegnuti za logorima i stratistima iz WWII da se oslika goli otok. u pitanju je pokusaj ne da se goli otok predstavi tacno vec da se osudi socijalisticka jugoslavija.i ja nemam probelm s tim: kucka je mrtva vec neko vreme gospodo ali ako primenimo taj arsin onda cemo se iznenaditi kada shvatimo da nema bas mnogo pesama koje pijani mozemo da zapevamo. ili sto je jos bolje da ce nam prica o istoriji postati jos zabavnija.
Link to comment

Ma nemoj Miloglede, mrdni malo od te neither-nor pozicije o ekstremnim ovim i onim. Ne branim Zmanica (iskreno, nisam mogao ni da dočitam njegov post, bio mnogo dugačak), ali Goli otok se može porediti sa Gvantanamom ne bilo kakve reltivizacije radi nego prosto po smislu oba događaja - u oba slučaja država na osnovu raison d'etat, a zbog postojanja spoljašnje pretnje, daje sebi za pravo da sprovodi masovna kršenja ljudskih prava, sa sve mučenjima, maltretmanima, itd. Uljez u tom nizu je Bubanj, koji Vasić uvodi ne bi li na brzinu zamutio vodu.

Link to comment

Manimo eufemizme, Goli otok je klasična staljinistička priča po svemu. Ljudi do dolaska Bugarčića tretirani kao podvrsta bez elementarnog dostojanstva. Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Ma nemoj Miloglede, mrdni malo od te neither-nor pozicije o ekstremnim ovim i onim.
Ne pada mi na pamet.Kao sto mi ne pada na pamet ni da razglabam o razlikama izmedju stanja ljudskih prava u SAD i SFRJ. Toliko dokon ipak nisam.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...