Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Da, ali moguce je, bar teoretski, uzeti kup a ne dobiti ni jednu jedinu klasicnu partiju, vec redjati remije i prolaziti na cugere. Uostalom, nesto slicno je nedavno uradio Geljfand u mecevima kandidata. Na round-robin turniru, pak, ne moze se osvojiti prvo mesto sa 50% osvojenih poena. Nema pravednijeg sistema od dvokruznog (ili, jos bolje, cetvorokruznog) round-robina. Naravno, takav format je ekskluzivno rezervisan za najuzu svetsku elitu.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Pogotovo ako uzmemo u obzir da su rapid, a pogotove blitz, potpuno različite discipline u odnosu na klasični šah. Znam dosta ljudi koji u svom igračkom piku nisu bili ni medju 50 u zemlji ali su u rapidu i pogotovo blitzu bili medju najjačim...

Link to comment

Da, slažem se da je velika mana kup sistema to kalkulisanje takmičara, jer takav turnir može odbiti ne samo ljubitelje šaha nego i potencijalne sponzore. Moj komentar se ipak odnosio na to koliko su realni ishodi takvih turnira, a mislim da je realno da se završe trijumfom nekog od favorita.Mane se mogu pronaći i za druge sisteme. Veliki mečevi su imali svoje čari, ali i tu se došlo do toga da bude gomila remija, pa recimo u 15 partija Kramnik pobedi Kasparova 2:0. Da ne spominjemo onaj čuveni meč Karpova i Kasparova, koji je prekinut pri rezultatu 5:3 za Karpova uz 40 remija. Danas je teško, skoro nemoguće da se nađe sponzor za finalni meč od 24 partije, tako da su Anand i Topalov igrali finale u 12 partija. Što se tiče dvokružnih turnira, jeste da se tu igra otvorenije, ali zamerka je ta što šahista ne zavisi samo od svoje igre. Recimo, on se muči dve partije sa nekim i odigra 1:1, a ovaj ladno pukne obe partije od direktnog konkurenta (zato što mu stil ne leži, što je u međuvremenu izgubio motivaciju, razboleo se, itd). Fišer je optuživao Sovjete da na turnirima kandidata igraju timski, što uopšte nije bilo daleko od istine. Može se super odigrati neki turnir po "bergeru", a da se ipak ne zauzme prvo mesto. Tako da, trebalo bi verovatno malo mućkati, pa doći do neke optimalne varijante. Na primer, posle raznih kontinentalnih kvalifikacija napravi se neki veliki "švajcarac" sa kog se plasira 8 najuspešnijih šahista, pridruže im se još svetski prvak i igrač sa najvećim rejtingom, pa onda njih 10 igraju dvokružni turnir sa koga dvojica najboljih igraju finalni meč za prvaka sveta, recimo u 16 partija. U tom finalu, u slučaju nerešenog rezultata titulu osvaja igrač koji je bio uspešniji na prethodnom turniru.

Edited by Quizmaster
Link to comment

Au, ljudi, al je jak ovaj Lasker :o Al ajde sto je jak, nego je i brz... Nemoj da se neko zajebo i sigro s njim

Edited by Milogled Bluff
Link to comment
Što se tiče dvokružnih turnira, jeste da se tu igra otvorenije, ali zamerka je ta što šahista ne zavisi samo od svoje igre. Recimo, on se muči dve partije sa nekim i odigra 1:1, a ovaj ladno pukne obe partije od direktnog konkurenta (zato što mu stil ne leži, što je u međuvremenu izgubio motivaciju, itd). Fišer je optuživao Sovjete da na turnirima kandidata igraju timski, što uopšte nije bilo daleko od istine. Može se super odigrati neki turnir po "bergeru", a da se ipak ne zauzme prvo mesto. Tako da, trebalo bi verovatno malo mućkati, pa doći do neke optimalne varijante. Na primer, posle raznih kontinentalnih kvalifikacija napravi se neki veliki "švajcarac" sa kog se plasira 8 najuspešnijih šahista, pridruže im se još svetski prvak i igrač sa najvećim rejtingom, pa onda njih 10 igraju dvokružni turnir sa koga dvojica najboljih igraju finalni meč za prvaka sveta, recimo u 16 partija. U tom finalu, u slučaju nerešenog rezultata titulu osvaja igrač koji je bio uspešniji na prethodnom turniru.
Tja, niko Fiseru nije branio da na turnirima kandidata izgazi konkurenciju onako kako je to kasnije ucinio u mecevima, kada je sistem promenjen. Tacno je da je Petrosjan u Kirosau 1962. postao kandidat za prvaka sveta sa 19 ili 20 remija iz 28 partija (i da je sa direktnim konkurentima, Keresom i Gelerom, remizirao sve partije fakticki bez borbe), ali to nije opravdanje Fiseru sto je sa pobednicima turnira imao veoma los skor. Slazem se da bi neki mesoviti sistem bio najobjektivniji, ali ne verujem da je prakticno izvodljiv, narocito u danasnjem "brzom" vremenu.
Link to comment

Postovanje,neko vreme nisam pratio nas sah a i sah generalno. U poslednje vreme pratio sam malo kadetski sah kod nas i ovaj nizerazredni seniorski, stekao predstavu kako to ide. U medjuvremenu sam video da postoji neka akcija "Spasimo sah". O cemu se tu radi? Iz ono malo citanja cini mi se da je situacija kao u fudbalu - oni gore zaseli pa nece da se maknu? U cemu je to dublje nezadovoljstvo? Mediji nesto ne govore o tome.

Link to comment
Au, ljudi, al je jak ovaj Lasker :o Al ajde sto je jak, nego je i brz... Nemoj da se neko zajebo i sigro s njim
Ne da je jak nego nisi uopšte svestan s kim si igrao. :lol:
Link to comment

Nego, kakvi su ovi skandali u šahovskom svijetu? Čitao sam nekog nervščika u Sportskim Novostima (Ćosić se preziva), imam dojam da bi najradije nahranio neke šahiste figurama.

Link to comment
Tja, niko Fiseru nije branio da na turnirima kandidata izgazi konkurenciju onako kako je to kasnije ucinio u mecevima, kada je sistem promenjen.
Jes, vala, izgazi ih... Samo, onda je sazreo kao igrač i bio dominantan, dok je 1962. bio pretendent na tron, ali još uvek zelen, plus ipak nije svejedno kad se mora zaređati nekoliko teških partija, dok ovi idu na siguricu sa Benkeom, Filipom i bolesnim Taljem, a međusobno štede energiju. Edited by Quizmaster
Link to comment
Što se tiče Volkovljeva, ipak ga ove godine nećemo videti protiv jakog protivnika, osim protiv 1 Mikića. A baš me zanima kakav je.
Pa, Volkov voli da igra poziciono, oprezno, na sitne prednosti koje realizuje u završnici, dok je Mikić fajter, teži komplikovanim pozicijama i često žrtvuje pešaka za inicijativu. A da je jak - jak je.
Link to comment
Što se tiče Volkovljeva, ipak ga ove godine nećemo videti protiv jakog protivnika, osim protiv 1 Mikića. A baš me zanima kakav je.
Sta ces ti na nasem topiku?
Link to comment
Postovanje,neko vreme nisam pratio nas sah a i sah generalno. U poslednje vreme pratio sam malo kadetski sah kod nas i ovaj nizerazredni seniorski, stekao predstavu kako to ide. U medjuvremenu sam video da postoji neka akcija "Spasimo sah". O cemu se tu radi? Iz ono malo citanja cini mi se da je situacija kao u fudbalu - oni gore zaseli pa nece da se maknu? U cemu je to dublje nezadovoljstvo? Mediji nesto ne govore o tome.
Nažalost, šah u Srbiji ima onakav tretman kakvi su rezultati pojedinaca i reprezentacije na međunarodnoj sceni. Dakle, vrlo skroman. <_<Dobro je što naši šahovski radnici organizuju razna takmičenja, ali usled velike krize nedostaju vrhunski turniri koje smo nekad imali, koji su bili magnet za publiku i doprinosili da se mediji više angažuju. Dokle je otišla ta nezainteresovanost pokazalo je i ekipno evropsko prvenstvo 2009. u Novom Sadu, koje je organizovano štapom i kanapom, u poluprivatnoj režiji jednog šahovskog funkcionera iz Kaća. Ako država, pokrajina i mediji nisu poklonili dovoljno pažnje takvom takmičenju, čemu onda da se nadaju ljubitelji šaha? Zbilja je velika sramota što se ne poklanja veća pažnja šahu, pre svega u školama, jer dokazano je da ta misaona aktivnost ima veoma pozitivan uticaj na razvoj dece. Sramota dobija na težini ako se setimo da u šahu imamo veliku tradiciju, a čak i sad, iako nemamo elitnog igrača, na 100 i više tabli bili bismo među vodećim nacijama.Što se tiče spomenute akcije "Spasimo šah", nju je pokrenuo širi krug domaćih šahista sa ciljem da dođe do promena u rukovodećim strukturama, među kojima ima i nelegalno izabranih. Dokle se stiglo sa akcijom ne znam, sem da je smenjen selektor repreprezentacije (zbog neuspeha na poslednjoj olimpijadi i loše komunikacije sa igračima). Nešto više o akciji možeš saznati NA OVOJ ADRESI U svakom slučaju, situacija u šahu podseća na druge segmente našeg društva. Opšti javašluk i neodgovornost! Edited by Quizmaster
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...