Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Nisam video nijednog debelog rudara niti radnika u livnici, pa valjda nisu rudarstvo i livnicarstvo sportovi..Malo se ja salim sa vama. Al sam ozbiljno hteo da pitam da li se sah po definicija smatra sportom. Jednom davno mi je jedan profa fizickog rekao da po definiciji sporta sah tu ne spada. A to je potvrdjeno sto ih nema na ovim normalnim olimpijadama, vec moraju sami da organizuju svoju.Pa zelim da cujem od vas da li je to tacno ili nije.Ja sam inace igrao sah kao klinac, cak sam isao i na neki skolski turnir. Al nisam mogao da izdrzim te duge partije. Nisam mogao da zadrzim paznju na tabli, brzo me smaralo, a posto sam bio talentovan kao Miloguz za bilo koji sport odmah sam batalio. Poslednju partiju sam odigrao jos pre srednje skole. A isao sam na dosta turnira, jer su mi neki dobri drugari bili vrhunski svojevremeno (prvaci Srbije i JUG). Ti turniri su bili odlicni. Alkohol na sve strane i dobro zezanje. A nigde dobre ribe. Oni i dalje igraju, ali na mnogo nizem nivou jer su zbog fakulteta, posla i zena prestali da se bave time ozbiljnije (a kao klincu su provodili sate i sate svaki dan citajuci neke knjige, analizirajuci protivnike i sl)

Link to comment

Taj tvoj profa ima uskogrudo poimanje sporta, a verovatno nikad nije igrao sah, pa ne razume strast i sportski duh koje sah nosi sa sobom.Ali da, nije sport u klasicnom smislu te reci, vise mu dodje "drustvena igra", ako insistiramo da ga pausalno kategorizujemo.

Edited by Nikodije
Link to comment

Ja sam, poput Nikodija, kao klinac gutao te Bjelicine knjige, Sahovsku citanku i sl. i sah me je zanimao skoro kao fudbal. Cak sam ga dozivljavao kao smekerskiji sport, jer mi je imao, da tako kazem, misticnu notu.Na radiju Beograd 202 (valjda, mozda i STB) je u 6.30-7.00 isao Jutarnji sportski dnevnik i secam se da sam spremajuci se za skolu drhtao cekajuci da cujem sta je bilo u sinocnoj partiji Kasparov - Karpov (onaj prekinuti mec posle 48 partija) ...Sto se tice igre, naravno da sam se brzo ulenjio i poceo sve redje i redje da igram. Danas kad bih seo za tablu, to bi bila ona seljacka varijanta - jedemo se do golih kraljeva i pobedi onaj ko prvi istera pesaka do kraljice. :D

Link to comment

Uzgred, bas me zanima koliko danasnji klinci tinejdzeri igraju sah, ako neko ima iole relevantnu procenu ili saznanje, neka me prosvetli. Secam se da smo "u moje vreme" skoro svi igrali, i da sam bio prilicna faca jer sam igrao najbolje u svom odeljenju. Nisam bio ozbiljan igrac za velike domete, pre svega jer mi brzo pada koncentracija, pa praktikujem kratke partije na vreme. Igram iskljucivo na netu, posto sah izlazi iz mode u realnom zivotu, nazalost.Da, Bjelicine knjige su bile masterpis. Imao sam jedno izdanje "sahovski prvaci sveta", sa po jednom knjigom o svakom prvaku, zakljucno sa Kasparovim. Opisao je do tancina svakog ponaosob, nevezano samo za sah, vec i privatno. Uz normalno, gomile najboljih partija koje je svako od njih odigrao... Fantazija.

Link to comment
Igram iskljucivo na netu, posto sah izlazi iz mode u realnom zivotu, nazalost.
+1Do pre par godina znao sam da odigram neki vikend ili cuger na DIF-u ponedeljkom i cetvrtkom, ali sad samo net i samo cuger.
Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Otkud to? Sigurno savez nije uplatio clanarinu FIDE :isuse:
:isuse: Strašno! Inače ne postoji nacionalni savez u bilo kom sportu na čijem čelu sede nesposobniji, nekompetentniji ljudi i veći lopovi od ŠSS.
Link to comment

Tuzno je da je u zemlji koja je u proslosti dala toliko vrhunskih sahista predsednik saveza 1 totalni anonimus, koji tesko da zna kako se krecu figure. Mozda jos zalosnije je to da ionako ne bismo imali igraca medju prvih 100 u svetu, buduci da je za to sada potreban rejting preko 2650. A ta inflacija rejtinga je posebna prica. Skoro 40 igraca ima vise od 2700. To je smejurija. Do pre nekoliko godina je 2700+ oznacavalo najuzu svetsku elitu. Danas u tom drustvu ima par ljudi za koje nisam cuo. FIDE bi morala nesto da uradi na reviziji ELO sistema. Resenje vec postoji na tacni, u vidu Sonasovog Chessmetrics-a, ali bojim se da ce ga birokrate u svetskoj sahovskoj organizaciji jos dugo ignorisati.

Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...