Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Uzgred, bas me zanima koliko danasnji klinci tinejdzeri igraju sah, ako neko ima iole relevantnu procenu ili saznanje, neka me prosvetli. Secam se da smo "u moje vreme" skoro svi igrali, i da sam bio prilicna faca jer sam igrao najbolje u svom odeljenju. Nisam bio ozbiljan igrac za velike domete, pre svega jer mi brzo pada koncentracija, pa praktikujem kratke partije na vreme. Igram iskljucivo na netu, posto sah izlazi iz mode u realnom zivotu, nazalost.
Ne znam toliko za okvire nekog amaterskog šaha, uključujući to igranje po školama i fakultetima, ali znam koliko to danas izgleda slabije u odnosu na neko vreme od početka do kraja devedesetih, dok sam i sam igrao profesionalno. Tada se ulagalo, dosta u šah kod nas, a i bilo je gotovo u svakom gradu po neka šahovska škola. Mi u Nišu smo imali odličnu ekipu i stalnu organizaciju saveznih i republičkih šampionata za omladince i juniore, pa čak i čuvene međunarodne šampionate Jugoslavije za seniore u hotelu Nais. Igralo se tada, a i cenio se šah. Čak i na lokalnim TV stanicama je bilo posebnih emisija na tu temu. Danas se tu ništa ne događa, koliko mogu da primetim.Vidim danas da su Markuš, Sedlak i još neki iz moje generacije čak došli do državnog tima. Da ima neki topik na kojem bi se mogle stavljati partije, mogao bih neke sa njima da okačim ovde (potražio bih formulare).
Da, Bjelicine knjige su bile masterpis. Imao sam jedno izdanje "sahovski prvaci sveta", sa po jednom knjigom o svakom prvaku, zakljucno sa Kasparovim. Opisao je do tancina svakog ponaosob, nevezano samo za sah, vec i privatno. Uz normalno, gomile najboljih partija koje je svako od njih odigrao... Fantazija.
Bjelica je ... blagi užas. cool.gif Nedavno sam tražio neke knjige, prelistavao, i kad god naiđem na nešto njegovo, to se vidi da je sastavljano čisto da bi bilo objavljeno, i da može da kaže posle da je to njegov rad. Ali realno, on prvo nije nikakav šahista, a drugo, nije ni uložio neki trud u sve to. Tačno je možda da je priučio biografije tih ljudi, kao novinar morao je da se informiše o tom, ali kao šahista, on je verujem negde na nivou 2000-2100 rejting poena, a ako neko hoće neka pogleda na rejting listi FIDE tačan podatak. Ne može neko ko ne zna ništa sa šahom da piše knjigu "100 najlepših partija" ili nešto sa sličnim naslovom, i da to bude kvalitetno. Te partije kad se prezentuju, tu mora da bude kvalitetnih objašnjenja, za šta je potrebno razumeti šah. Kod Bjelice to su samo goli potezi. To je mogao da prikupi iz drugih knjiga i objavi kao neki zbornik radova.S druge strane, ne kažem da nisu njegove knjige zanimljive ako pratimo samo te putopise i zanimljivosti o šahistima. Edited by Rubinstein
Link to comment

Mislim da je Bjelica osvojio titulu jugoslovenksog nacionalnog majstora, a to je, recimo, 60-ih i 70-ih godina ipak nesto znacilo. A da su mu knjige najobicnije smece, s tim se apsolutno slazem. Nemaju nikakvu niti sahovsku, niti novinarsku vrednost. Moze se saznati poneka pikanterija vezana za vrhunske igrace i velika takmicenja, ali to je sve.Kaci partije ovde! :Dedit: opa, dobili smo pravog sahistu na PPP-u. Svaka cast i dobrodosao. Mogli bismo oplesti koji cuger preko neta, da vidim koliko sam zapravo jadan.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Meni su kao klincu njegove knjige bile super :D Osim toga,nije on njih pisao (sastavljao, prepisivao, sta god...) za citanje sahovskim velemajstorima, vec obicnom puku poluzainteresovanom za sah. Pa onda i jezik i nacin prezentacije mora biti prilagodjen, kako bi bio zabavan i pristupacan. Te knjige su odlicna stvar za nekoga ko tek ulazi u svet saha i priblizavaju mu ga na jednostavan nacin, i to je lepota i kvalitet tih knjiga. U to doba kada sam ih citao nije bilo nacina za drugacije informisanje o sahu i sahistima, pa se moze reci da mi je Bjelica u to vreme otvorio jedan caroban svet, i hvala mu na tome.

Edited by Nikodije
Link to comment

Mene je kao klincu šahu osim oca koji je bio solidan igrač učila knjiga Osnovi šaha, čiji je autor svjetski šampion čije ime je opet poslužilo za nick jednom od aktivnijih forumaša na topiku košarkaškog kluba Partizan..

Link to comment
Mene je kao klincu šahu osim oca koji je bio solidan igrač učila knjiga Osnovi šaha, čiji je autor svjetski šampion čije ime je opet poslužilo za nick jednom od aktivnijih forumaša na topiku košarkaškog kluba Partizan..
Odlicna knjiga
Odigrao sam 3-4 partije sa masinom na onom lichessu ... malo je reci da sam ispao magarac u svakoj :lol:
Masina je glupa kao kurac (barem do 4. nivoa). Ima toliko bagova da je to smesno
Link to comment

Ma drala je makina i mene, barem koliko i ja nju, nemoj pogresno da me shvatis. Ali ima gomilu bagova, tj. ponavlja iste greske na istim mestima. Bas lose uradjen program. Ima mnogo boljih diljem interneta, takodje besplatnih. Mogli su malo vise da se potrude. Inace, sajt mi se generalno svidja, lep mu je interfejs, user je friendly, ne zahteva registraciju i ima dosta pratecih opcija.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment
  • 3 months later...

Sudbina šaha kao da može da bude metafora za propadanje čega god se setimo.Jer i šah je imao bolja stara vremena.Danas i ne znam ko je prvak sveta, čak više nisam siguran da li još uvek postoje dva prvaka, sve se raspalo.Pre nekoliko godina Korlnoj je pobedio na nekom turniru u Banjaluci u sedamdeset i nekoj.Pre mesec dana je Gligorić - rođen 1923 - objavio svoj CD sa supermodernom muzikom, pošto je uspešno zavrpio svoje večernje stdije kompozicije, koje je započeo u 80-i-nekoj.Kasparov, poslednji svetsi svetski prvak koga se sečam (mislim da je takav slučaj i sa ostalim parapsihopatama), prešao je u politiku, i sada agituje protiv Putina. Kako su nekad ljudi ginuli za šah, a?

Link to comment

Šta da se kaže...Anand je trenutno undisputed champion, titule su objedinjene i FIDE je organizator. Anand je pobeđivao i u sistemu mečeva, i na turniru, i brzopotezni je bio šampion.Sada se vraća sitem turnira pretendenata, na turniru pobedio je Boris Gelfand koji ima negativan skor sa Anandom, a zvučnija imena su ispala.Magnus Karlsen, koji je br.1 po rejtingu nije učestvovao jer su propozicije takmičenja bile sumnjive i štatija znam...Pičvajz za podeljenim titulama šampiona nije mi uopšte jasan. Mada je svaki put tako... Neko traži 1 uslove, dobije druge uslove. Tako da je haos i kod nas i u svetu.

Link to comment

Anand je uvek igrao prebrzo.Ima jedan Bugarin - Topalov koji se sa Kramnikom borio za titulu. Još uvek sumnjam da su Topalovu pomogli kompjuteri.Za Karlsena sam samo čuo ali superbebe ne pratim.Radije čekam da Ivančuk smanji užuvanje nikotina pa da opet počne da pobeđuje, ali naravno samo na turnirima.

Link to comment

Kakav Ivancuk, ima 42 godine. To je, u danasnje vreme, za profesionalni sah vec starost. Isto vazi za Ananda, Geljfanda i ostale iz te generacije. Mogu jos par godina da igraju na sadasnjem nivou, a onda sledi polagani ali neminovni pad. Nesto mladji od njih, Kramnik i Topalov, u poslednje vreme ne odusevljavaju rezultatima. Po meni, vise treba ocekivati od mladje garde - Aronjan, Nakamura, itd. A sto se Carlsena tice, bilo bi veliko iznenadjenje da vec u skoroj buducnosti ne bude neprikosnoven.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...