Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Judit Polgar objasnila Karjakinu neke stvari. Belim figurama prikazala sjajnu pozicionu igru, crnim održala ravnotežu i plasirala se među 16 najboljih. Dalje idu i Jakovenko, Gašimov, Radžabov, Griščuk.Sutovski i Ivančuk odigrali u stilu romantičara iz 19. veka. Na kraju pobedio genije iz Ljvova i izjednačio na 1:1. :D

Edited by Quizmaster
Link to comment

Na Svetskom kupu i danas su bile jako zanimljive partije. Za razliku od poslednjih mečeva kandidata, u kojima su šahisti igrali dosta oprezno, ovde se igra fajterski, tako da je uživanje posmatrati duele tih vrhunskih velemajstora.Sjengdži - Ivančuk 1/2:1/2Bruzon - Ponomarjov 1/2:1/2Gašimov - Nilsen 1:0Potkin - Griščuk 1:0Radžabov - Jakovenko 1:0Svidler - Kamski 1:0Žerebuk - Navara 0:1Polgar - Domingez 0:1Judit Polgar je pre neki dan delila lekcije Karjakinu, danas je ona dobila jednu od sjajnog kubanskog velemajstora Domingeza. Crnim figurama Domingez je najpre neutralisao sve pretnje Mađarice i onda je počela igra na jedan gol. Precizno napipavši slabe tačke malo-pomalo je stezao obruč i na kraju Polgarova nije izdržala taj pritisak i napravila je odlučujuću grešku.U lepom stilu poen su osvojili i Radžabov, Potkin, Svidler, Navara, Gašimov. Ostaje mi misterija kako je Nilsen uspeo da izgubi onu poziciju u kojoj je imao lovca i pešaka za topa. Umesto da drži beton poziciju počeo je da igra neke "aktivne" poteze, ušao u govna i pukao.Videćemo šta će biti u revanš partijama, da li će neko od igrača uspeti da se izvuče iz rezultatskog minusa. Valja očekivati žestoku borbu!

Edited by Quizmaster
Link to comment

Inače, poslednjih dana u centru pažnje bili su velemajstori Aleksandar Mojsejenko i David Navara, koji su obojica pokazali visok fer-plej, kakav se sve ređe može videti na sportskim takmičenjima.U toku druge partije njihovog meča Navara je slučajno rukom dodirnuo kralja i lovca. Mojsejenko je u početku tvrdio da je Navara prvo dodirnuo kralja i tražio da protivnik igra tom figurom, međutim onda je shvatio da je reč o besmislenom potezu kojim Navara gubi partiju i ipak je dopustio protivniku da odigra lovcem. Navara je kasnije stekao odlučujuću prednost, ali u trenutku kad se očekivala njegova pobeda on je, setivši se gesta protivnika, ponudio remi. Kasnije je objasnio šokiranim posmatračima da nije želeo pobedu do koje bi stigao nakon što mu je protivnik oprostio jedno od osnovnih šahovskih pravila "taknuto-maknuto".Reč je o partiji koja je donosila dalji prolaz i vredela barem 8.000 dolara više na bankovnom računu. Zahvaljujući tom remiju ušlo se u razigravanje, u kome je na kraju ipak slavio Navara.Ovakav sportski duh je oduševio ljubitelje šaha, među kojima je bila i guvernerka Jugre (autonomne oblasti koja je domaćin turnira), te su Navara i Mojsejenko danas dobili specijalnu nagradu za fer-plej. Šta reći sem - bravo momci!:Hail:navaramojsejenko.jpgMojsejenko i Navara na dodeli specijalne nagrade za fer-plej.

Link to comment

:lol:Ovo me podsetilo na dogadjaj sa turnira u Londonu 1922. Slovenacki, tada nas, velemajstor Milan Vidmar prekinuo je partiju protiv svestkog prvaka Kapablanke. Pozicija je bila objektivno dobijena za Kapablanku, pa mu je Vidmar u neformalnom razgovoru rekao da ce malo proanalizirati i, ako ne nadje spas, predati bez nastavka. Medjutim, Kapablanka je shvatio da mu Vidmar zvanicno predaje partiju i nije se pojavio na nastavku. Iako je mogao da se pravi lud i ubelezi ceo poen kontumacijom, Vidmar je, neposredno pre nego sto ce Kapablanki pasti zastavica, prisao sudiji i predao partiju. Sa tom pobedom, Vidmar bi na kraju podelio 1. mesto sa Kapablankom na jednom od najjacih turnira u svetu tih godina. Ovako je bio sjajan treci i dao retko vidjenu lekciju iz fer pleja.Lepo je videti da i u savremenom sahu ima takvih svetlih primera, mada se bojim da je mnogo vise onih drugih. Kad se setim Kasparovljevog vracanja poteza protiv Judit Polgar... :isuse:

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Judit ucinila gotovo nemoguce - dobila must-win partiju kao crna i izjednacila rezultat. I to u spektakularnoj zavrsnici, sa lovcem i topom protiv topa, posle vise od 100 poteza :Hail: :Hail:

Link to comment

Boga ti jebem molovanog. Judit Polgar je izbacila Leinera Domingeza posle taj brejka, ukupnim rezultatom 4,5-3,5, uz samo jedan remi iz 8 partija. :blink: Cross-table izgleda ovako:Polgar, Judit (HUN) 0 1 1 0 1 0 ½ 1 4.5 Dominguez Perez, Leinier (CUB) 1 0 0 1 0 1 ½ 0 3.5Prosto neverovatno kako je Domingez prevideo pesaka u trecoj partiji i kakav je takticki udar Judit dozvolila u cetvrtoj (mozda je i to previd). Jeste da je u pitanju rapid, ali ipak su to igraci preko 2700. Sto kaze Kvizmaster, uteha za nas pacere :DSvejedno, kakav ludacki mec :Hail: :Hail: :Hail:

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Odlični su bili mečevi. Drago mi je što se Ivančuk u prošloj rundi izvukao sa Sutovskim, a danas oduvao Kineza. Spektakularan igrač!

Edited by Quizmaster
Link to comment

Danas u razigravanju Ivančuk je prošao Radžabova, a Griščuk Navaru, pridruživši se tako Ponomarjovu i Svidleru (koji su dan ranije eliminisali Gašimova i Judit Polgar). Valjda je važnost partija uticala da u ovoj rundi bude velikih grešaka. Na primer, Navara pravi strateški promašaj kakav je na nivou nekog drugokategornika - uzima pešaka i ulazi u totalno trulu poziciju bez rokade, što Griščuk potom lako kažnjava.Navijao sam da TAJ DRUGI POL (Judit Polgar) prođe u polufinale, ali je juče u drugoj partiji precenila svoje mogućnosti. U poziciji koja je objektivno jednaka pokušala je da iskoristi slabije vreme Svidlera, u par navrata je izbegla remi ponavljanjem poteza (čime bi Svidler, budući da je crni, bio zadovoljan), a u daljoj fazi igre pokvarila je poziciju i pukla. Šteta, jer sa ovog kupa na mečeve kandidata ide tri igrača (ne samo pobednik kako sam ranije napisao). Judit je inače 2005. godine bila učesnica završnog turnira osmorice, zauzevši poslednje mesto. Tada je trijumfovao Topalov i tako postao prvak sveta u verziji FIDE.Parovi polufinala su Griščuk - Ivančuk i Svidler - Ponomarjov. Od ovih igrača samo Svidler nije bio u situaciji da bude u rezultatskom minusu, no to ne mora ništa da znači. Zanimljivo da je Svidleru na ovakvom tipu takmičenja ranije najbolji plasman bio među 16, što je baš neverovatno s obzirom da je reč o šestostrukom prvaku Rusije i trećeplasiranom sa već pomenutog turnira iz 2005. godine. Možda mu se sad potrefio dobar žreb i odlična forma, pa ode skroz do kraja bez poraza. S druge strane, izgleda da je najveći specijalista za ovakav kup sistem Ponomarjov, koji je na taj način 2002. osvojio titulu svetskog prvaka, a 2009. plasirao se u finale Svetskog kupa, gde je poražen od Geljfanda.

Edited by Quizmaster
Link to comment
  • 2 weeks later...

Svetski kup završen je trijumfom Petra Svidlera, koji je u finalu pobedio Aleksandra Griščuka 2,5:1,5. U borbi za treće mesto Vasilij Ivančuk je istim rezultatom pobedio Ruslana Ponomarjova.Zapitan o najznačajnijem trenutku u Hanti Mansijsku, Svidler je odgovorio: "Teško je izdvojiti samo jedan trenutak. Uprkos činjenici da sam pobedio veći broj klasičnih partija, nikada nije bilo lako. Možda je to bila druga partija protiv Kamskog." Uprkos porazu u borbi za glavnu nagradu, Griščuk se priključio konferenciji za novinare: "Bio sam vrlo zadovoljan posle otvaranja jer su mi sve figure bile prisutne i imao sam poziciju spremnu za borbu. Pošto sam odigrao smešan potez 18...Sh7 nisam imao nikakve realne šanse. Peter je igrao vrlo energično; možda je on mogao postići i više, ali sve što mu je bilo potrebno bio je remi i to je lako postigao. Od svih učesnika Peter je nesumnjivo igrao najbolje i zaslužio je pobedu."Ivančuk se kvalifikovao po prvi put za takmičenje kandidata za svetskog šampiona još od 1991. godine kada je eliminisan od Artura Jusupova (sa Ponomarjovom je, inače, 2002. igrao meč za titulu svetskog šampiona FIDE kad je važio ovakav kup-sistem). Na konferenciji za novinare Ivančuk je rekao: "Da, osećam se jako radostan. Naravno da je uvek ugodno pobediti! Moj protivnik me danas nadigrao; imao sam vrlo tešku poziciju. Ruslan je bio blizu pobede u ovoj partiji." Svidler je službeno osvojio 120.000 dolara, ako ne uzmemo u obzir 20% poreza koji ide u FIDE, pa ustvari dobija "samo" 96.000 dolara. Griščuk je dobio 64.000 dolara, a Ivančuk i Ponomarjov po 40.000 dolara.

Edited by Quizmaster
Link to comment
  • 3 weeks later...

Genije iz Ljvova pokraden! :mad:Organizatori 2011 Grand Slam Masters Finala Sao Paulo - Bilbao zele da zahvale ukrajinskom sahisti Vasiliju Ivanchuku, koji se nalazi u privremenom vodjstvu na turniru, za njegove napore i njegovu potpunu i krajnju rjesenost za nastavak turnira danas u Bilbau, pošto su on i njegova supruga bili zrtve neugodnog incidenta u Sao Paulu i zbog toga su bili zadrzani predugo u Brazilu da bi na vrijeme stigli u Spaniju. Njegov trud i trud organizatora ovog turnira se isplatio juce jer je Ivanchuk stigao u biskajski glavni grad da bi poslije podne igrao u drugoj polovini turnira, jednog od najznacajnijih na svijetu.

Vasilij Ivanchuk je konacno stigao u Bilbao u srijedu a uskoro posle dolaska dao je intervju Evgeniju Suvorovu za Chess-News. Tema je naravno bila pljacka koja je zadesila Ivanchuka i njegovu suprugu Oksanu u Sao Paulu. On je ispricao sta se desilo izrazio zelju da igra sa Nakamurom u 6. kolu Grand Slam turnira u cetvrtak Za pocetak, kako se osjecate? Vasilij Ivanchuk: U principu sve je u redu i ja se osjecam lijepo. Nema nikakvih problema i ja sam potpuno spreman da nastavim turnir. Nadam se da ce sve ici u redu. To je sjajno, ali ipak – sta se desilo? Da li nam mozete reci o tome? Vasilij Ivanchuk: To je bila mala pljacka, i usput to je bilo skoro na podrucju hotela, sto je cudno. Dakle, upravo ste izasli... Vasilij Ivanchuk: Moja supruga i ja smo izasli, sjeo sam u auto i stavio stvari u auto... A onda – dva momka sa pistoljima. Oni su uzeli nase stvari i pobjegli. To je zapravo sve. Nema nista posebno u vezi toga. Srecom moj torba sa laptopom je bila izmedju mojih nogu i oni je ocigledno nisu primjetili. Da li imate jos Vas kompjuter? Vasilij Ivanchuk: Da, ja jos imam moj kompjuter i na srecu imam i pasos – on je bio u unutrasnjem dzepu moje jakne. On mi je omogucio da ovdje doputujem, u Bilbao, i nastavim turnir. Inace ja bih se morao da vratim u Ukrajinu kao sto je morala moja supruga. Njen pasos je bio ukraden. Njen pasos je bio medju ukradenim stvarima? Vasilij Ivanchuk: Da, oni su zgrabili njenu rucnu torbu. A sta ste sledece uradili? Da li ste isli u policiju? Vasilij Ivanchuk: To je bilo u hotelu. Odmah smo posli na recepciju i recepcioner je pozvao policiju, ali je bilo vec kasno. Oni su predlozili da odmah odmah idemo na policiju, istog dana, ali je vec bilo kasno. Mi nismo zeljeli da napustimo hotel i mi smo posli na policiju sledeci dan i dali izjavu. Oni nisu jos pronasli nista, ili bar nas nisu o tome obavjestili. Nije bilo napretka u istrazi? Vasilij Ivanchuk: Ne, ali nisam bio posebno zabrinut. Na kraju tu nije bilo nista posebno vrijedno. Najvrednija stvar za mene je moja sahovska garnitura, ali ne u smislu novca...vec u drugom smislu. Ja sam taj sah koristio mnogo, mnogo godina. Cak sam pozelio da taj sah padne u ruke nekog inteligentnog djeteta i zahvaljujuci nekoj vrsti magicnih osobina on ce pomoci tom djetetu da postane slavan sahista. Da li se govorili o obicnoj drvenoj sahovskoj garnituri? Vasilij Ivanchuk: Da, normalna sahovska garnitura – tabla se otvara i zatvara i u njoj su drvene figure. A Vi ste ga nosili sa sobom na sahovske turnire? Vasilij Ivanchuk: Da, na svaki turnir. To je nesto, usput da kazem, sto je uzrokovalo veliko cudjenje mladjih sahista. Mogu da zamislim. Vasilij Ivanchuk: Poslije svega, oni su vec navikli da uzimaju samo svoj kompjuter sa sobom. Da. Pa jasno je da imate zadivljujuce filozofsko drzanje prema tom gubitku. Vasilij Ivanchuk: Ja cu uskoro sam kupiti novu sahovsku garnituru i nosicu je sa sobom. Poslije svega, ja ne smatram da kompjuter moze potpuno da zamjeni stvarne sahovske figure. A zasto ste toliko dugo letjeli iz Sao Paula? Vasilij Ivanchuk: To je zato sto je bilo neophodno da dobijem odredjen dokument koji bi omogucio mojoj supruzi da se vrati u Ukrajinu. Ja nisam zelio da je ostavim samu. A danas, koliko sam shvatio, Vi ste stigli u Bilbao prije nekoliko casova i sutra cete biti u stanju da igrate? Vasilij Ivanchuk: Da, to je tacno. Partija nece biti odlozena? Vasilij Ivanchuk: Ne, nece. Nema smisla. Organizatori su ponudili da je odloze, ali usput ja sam rekao: Ali zasto, ako sam ovdje? Zasto onda stvarati probleme i uticati na prirodni tok turnira? Nista posebno se nije desilo da bi uticalo na moju igru.

Edited by Quizmaster
Link to comment

I ovaj incident ga nije sprecio da ugazi Nakamuru i prakticno obezbedi 1. mesto, 4 kola pre kraja. Trenutno ima 4,5 iz 6, uz rejting performans od 2969. Kakav kralj :Hail:

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Sta mislite o nacinu bodovanja u Bilbau, koji je u primeni na jos nekim turnirima, sa 3 boda za pobedu i 1 za remi?Po meni je to nevidjena glupost, totalno nespojivo sa prirodom saha.

Link to comment
Sta mislite o nacinu bodovanja u Bilbau, koji je u primeni na jos nekim turnirima, sa 3 boda za pobedu i 1 za remi?Po meni je to nevidjena glupost, totalno nespojivo sa prirodom saha.
A što je nespojivo? Isti đavo kao i 1 za pobedu pola za remi. Šta se toliko bitno menja? Onaj ko pobeđuje ima sada veću prednost, a remi je manje vredan, trebalo bi da nagrađuje i motiviše one koji igraju na pobedu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...