Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Ja isto mislim da su mlađi bolji.Na ovom turniru kandidata - ostali su veliki ludak i mlađi čovek Griščuk i Boris Geльfand i pobedio je Gelfand na penale, u blic partiji. Sam turnir - sve remiji. Ispali su najviđeniji igrači, Aronjan, Radžabov, Kamski. Sve jedno mi je ko pobedi, i Anand i Gelfand su OK ljudi. Anand nikada nije izvoljeviao i prihvatao je svaku ponudu za titulu šampiona, nikada se nije bunio, nije politizirao, samo je pobeđivao. I Gelfand je sličnog karaktera, a u meču može da bude iznenađenje. Mislim da je dobro za šah što je titula ujedinjena i što je šampion konačno undisputed. Nadam se da će se čišćenje FIDE birokratije preneti i na domaći savez... Kako se šah bude oporavio u svetu tako će i kod nas.

Edited by Utvara
Link to comment
Na ovom turniru kandidata - ostali su veliki ludak i mlađi čovek Griščuk i Boris Geльfand i pobedio je Gelfand na penale, u blic partiji. Sam turnir - sve remiji. Ispali su najviđeniji igrači, Aronjan, Radžabov, Kamski. Sve jedno mi je ko pobedi, i Anand i Gelfand su OK ljudi.
Ovaj turnir, odnosno mecevi kandidata, nije preterano merodavan, buduci da su mecevi bili suvise kratki (4 partije, pa onda lomljenje kravate u ubrzanim partijama i cugeru), zbog cega igraci nisu zeleli da rizikuju, te su se, kao sto si rekao, redjali remiji. Tako se doslo do apsurdne situacije da o kandidatu za prvaka sveta odlucuju brzopotezne partije. Zato mislim da je bolji sistem pravi turnir kandidata - 8-10 igraca, dvokruzni round-robin. Tu ima mnogo manje prostora za kalkulacije. Svaka cast Geljfandu, i ja ga gotivim, ali verujem da niko ozbiljan ne misli da bi on mogao da pobedi na takvom jednom turniru.
Link to comment
Ovaj turnir, odnosno mecevi kandidata, nije preterano merodavan, buduci da su mecevi bili suvise kratki (4 partije, pa onda lomljenje kravate™ u ubrzanim partijama i cugeru), zbog cega igraci nisu zeleli da rizikuju, te su se, kao sto si rekao, redjali remiji. Tako se doslo do apsurdne situacije da o kandidatu za prvaka sveta odlucuju brzopotezne partije. Zato mislim da je bolji sistem pravi turnir kandidata - 8-10 igraca, dvokruzni round-robin. Tu ima mnogo manje prostora za kalkulacije. Svaka cast Geljfandu, i ja ga gotivim, ali verujem da niko ozbiljan ne misli da bi on mogao da pobedi na takvom jednom turniru.
Apsolutno! Ovako je faktor sreće postao dominantan. Međutim problem je što je ovako kako se igra medijski atraktivnije i samim tim isplativije, a i troškovi su neuporedivo manji. Btw, sjajan avatar.... ;). Jedna od najtragičnijih figura u istoriji šaha...
Link to comment

Mislim da bismo stvarno mogli da organizujemo neki forumski turnir u Beogradu ili Novom Sadu, ali ne cuger, nego da to bude neki vikend tempo, 15 ili 20 minuta po partiji. Krenemo u prepodnevnim časovima, a nakon završetka idemo na mesto gde su se nekad okupljali romantici šaha - u kafanu.

Edited by Quizmaster
Link to comment

Ne treba da napominjem da sam uvek za za. Bolje to nego da smaram forumase da igramo preko neta :) Jedino bih vise voleo na 5 minuta, al' sta sadedit: fala, Jean :)

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Ja sam daleko od redovnog forumaša, ali verujte da ne biste imali promil šansi kada bih uleteo u tu kombinaciju sa turnirom... :D

Link to comment
  • 2 weeks later...

Viktor Ljvovič Korčnoj (rođen 23. marta 1931. godine) postao je peti put šampion Švajcarske! :Hail::ziga:Na nedavnom open turniru u Lojkerbadu legendarni veteran zauzeo je treće mesto u konkurenciji 134 igrača, iza velemajstora Kristijana Bauera i Andreja Sokolova. S obzirom da je bio najbolji od domaćih igrača, Korčnoj je proglašen za novog švajcarskog šampiona.Inače, Korčnoj je pedesetak godina bio među 100 najboljih šahista sveta. Poslednji put preko 2600 poena imao je u januaru 2007, a sadašnji rejting (još uvek respektabilan za velemajstora) mu je 2553.kostenjukkorcnoj.jpgNa slici: Korčnoj u društvu bivše svetske prvakinje Aleksandre Kostenjuk, koja je pobednica kod dama (takmičila se jer ima dvojno državljanstvo, rusko i švajcarsko).

Link to comment

Sta reci osim :Hail: :Hail: :Hail: :Hail: :Hail: :Hail: :Hail: :Hail: :Hail: I da imam njegov autorgam, iz Beogrda - Investbanka 1987.Jedna od najvecih pojava u istoriji saha. Mozda najbolji igrac ikada koji nije postao svestki prvak. U tome ga je sprecila okolnost da je svoju sahovsku zrelost (neuobicajeno kasno, u drugoj polovini 40-ih godina) doziveo u vreme uspona Karpova. Iako 20 godina stariji, u Bagiju '78. bio je u najmanju ruku ravnopravan. Jedan od epskih meceva u kojem je pobedio mladji i srecniji. Kasnije je dosao Kasparov. Jednostavno nije imao sanse. U nekom drugom vremenu, bio bi neprikosnoven mnogo godina (dovoljono je reci da da je jednog Talja tukao gde ga je video).Vise o Korcnoju sutra, kad se otreznim.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

U principu to nije bio običan meč, to je bio pravi rat i za tablom i van nje, a u ratu je sve dozvoljeno pa otuda i ta priča za Zuhara i KGB sa jedne i članove neke sekte sa druge strane.On je kao disident bio maltene bio proglašen narodnim neprijateljem i bez domovine, sa vrlo malo prijatelja bio upućen sam na sebe dok je iza Karpova stao čitav tadašnji SSSR. U nekim sportskim časopisima SSSR-a to je predstavljano kao borba dobra i zla karikaturom u kojoj Sv. Đordje ( u liku Karpova) ubiva aždaju ( u liku Korčnoja ). Najbolji Sovjetski ( čitaj svetski) velemajstori su bili u Karpovljevom štabu. Jasno je da borba nije bila ravnopravna iako igrački u tom momentu Viktor nije zaostajao za Toljom...Svojim karakterističnim stilom koji se bazira na odbrani i kontranapadu svojevremeno je bio strah i trepet za bivšeg šampiona sveta pokojnog Mihaila Talja. Iz tog doba postoji i jedna čuvena anegdota kada je Talj rekao "Meni je najteže igrati protiv Viktora. Gubim 10:5. On je uspeo deset puta da me dobije dok sam ja uspeo da remiziram pet puta" ...biggrin.gif

Link to comment

Nije mi baš jasno što si nam dao Korčnojev poraz od Karpova? :unsure:Edit: Doduše, odlična partija, vrhunska tehnika Karpova.

Edited by Quizmaster
Link to comment
Nije mi baš jasno što si nam dao Korčnojev poraz od Karpova? :unsure:Edit: Doduše, odlična partija, vrhunska tehnika Karpova.
Pa meni nekako, da nije nadgornjavanja sa Karpovim, ne bi bilo toliko draži u Korčnojevoj karijeri. Odlično se sećam tih mečeva i sveopšte simpatije za pojedinca protiv sistema.
Link to comment

Da, samo taj mec u Meranu '81. nije bio spektakularan kao prethodni na Filipinima, niti je verno odrazavao njihov medjusobni rivalitet. Korcnoj je tada imao okruglo 50 godina i vec bio prosao svoj zenit, uprkos dugovecnosti koja predstavlja pravi bioloski fenomen. Osim toga, bojkot od strane sovjetskih igraca na turnirima doveo je do toga da Korcnoj prethodnih nekoliko godina jednostavno nije imao dovoljno vrhunskih partija u rukama. S druge strane, 20 godina mladji Karpov je u to vreme bio u naponu snage i gotovo nepobediv. Sve to je za posledicu imalo da mec bude odlucen prakticno u prvoj nedelji.U vezi sa pomenutim bojkotom i uopste odnosom sovjetske sahovske federacije prema Korcnoju, lepo je podsetiti se jednog mozda pomalo zaboravljenog, ali veoma znacajnog detalja, zbog kojeg je sahovska istorija lako mogla otici nekim drugim tokom. Naime, u polufinalu sledeceg ciklusa meceva kandidata, sreli su se Korcnoj i mladi Kasparov. FIDE je orgaznizaciju meca dodelila Pasadeni, gradu Bobija Fisera. Medjutim, sovjetska federacija nije se slozila sa tom odlukom i zabranila je Kasparovu da igra mec. To bi, naravno, vodilo njegovoj diskvalifikaciji i pobedi Korcnoja za zelenim stolom. Imajuci u vidu svo sikaniranje koje je doziveo od svoje bivse domovine, sto od njenih zvanicnika sto od dojucerasnjih kolega iz reprezentacije, sahista, Korcnoju niko ne bi mogao zameriti da je prihvatio takav razvoj dogadjaja, bez borbe prosao u finale sa Beljavskim i, verovatno, do cetvrtog uzastopnog meca za titulu sa Karpovom. Da se to desilo, ko zna sta bi se dalje dogadjalo sa Kasparovom i njegovom karijerom, buduci da je diskvalifikacija predstavljala tezak udarac za njega. Medjutim, Korcnoj se poneo kao veliki sportsmen, pristao je da domacin meca umesto Pasadene bude London i - na kraju bio porazen od preko 30 godina mladjeg protivnika. Kasparov je u nastavku ciklusa sa lakocom preskocio i Beljavskog, prvi put dosao do Karpova i ostalo je istorija. Istorija koja je, kao sto rekoh, mogla biti drugacija da Korcnoj nije ucinio jedan od najlepsih gestova u sahu uopste.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...