Jump to content
IGNORED

Anti Facebook pokret...


Аврам Гојић

Recommended Posts

... ali Facebook ljudi zaista dozivljavaju razlicito. Mene je svojevremeno jedna prijateljica grdila zbog mog "ponasanja" na fejsbuku jer sam se ja tu nesto zajebavala i kacila nekakve gluposti, te je moj virtuelni lik iz njene vizure patio od odsustva koncepta, sto je po njoj stetno za moj profesionalni zivot. Ona, s druge strane, FB dozivljava kao poligon za promociju sebe kao profesionalnu aktivistkinju za zastitu zivotne sredine, na medjunarodnom nivou, koja je pametna, i ima stav o svemu, ima zanimljiv i dinamican zivot, ispunjen svakavim ljudima, desavanjima, mestima, a pri tom ima misiju™. Na stranu sto ja nju dobro poznajem i ona je takva i privatno, ali to nju ne sprecava da tudje koriscenje fejsbuka i socijalnih medija dozivljava na nacin na koji ona misli da je jedini pravi. Drugim recima, rekla bih ljudi tudje ponasanje na fejsbuku citaju kroz svoj dozivljaj toga sta fejsbuk zapravo jeste, cemu on sluzi i kako se koristi.
... upravo.Ako me je fejsbuk necemu naucio, to je multifunkcionalnost virtuelnog prostora - milion motiva i koncepata sa istim interfejsom.
Link to comment
  • Replies 440
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hella

    42

  • Indy

    26

  • korindjar

    25

  • Аврам Гојић

    19

Ovo za poslodavce i zaposlenje, pa meni su malo jadni ti poslodavci (a i ti kandidati) gde je FB bitan. Mislim, pored zivog LinkedIna, gde se uglavnom umrezava ozbiljniji svet, kompanije i sl. Plus, eventualno Twitter (premda imam licni animozitet prema istom)."onda sam odlazak sa njega je upravo prekid kontakta. Bez obzira kako ja to vidim, tako je jer vecina to tako vidi. I meni je to jedna porazavajuce." - pa, nema nista posebno porazavajuce. Mislim, nekako moras biti u kontaktu (sa onima sa kojima treba da si u kontaktu, ne mislim na 500 "friendsa"). Secam se dobro vremena pre interneta, pa nekim ljudima je bilo teze pismo da posalju, nego ne znam sta da urade. E-mail je takvima vec pao lakse, a FB jos lakse, tu nista ne moraju da rade, samo se "okace"... i vise.

Link to comment

Porazavajuce je to sto ljudi ocekuju da ti budes u toku sa njihovim zivotom ako si na fejsbuku. Jednim potezom ti vecem broju svojih prijatelja (ali pravih prijatelja), cesto iz razlicitih krugova, koje privatno nikad ne vidis na gomili, ispricas gde si bio, sta si radio, sta ti je tu bilo zanimljivo, sta citas, s kim skitas, koga jebes (da prostite), itd. Drugim recima, sve ono sto bi im i privatno rekao, al ovako je to nekako lakse, te izvodljivije. A ako nisi na fejsbuku, onda ti to ne mozes da znas, bar ne tako blagovremeno. Takodje, to je jedan paralelni svet, kao ovaj forum, to nije samo razmena informacija, tu se stvari desavaju. Sustina porazavajuceg je u tom ocekivanju iz prve recenice, ocekivanju da ti budes tu i da se desavas.

Link to comment
Sto se poslodavaca tice, tvoja mreza prijatelja je svojevrsni social capital i poslodavac koji facebook dozivljava kao tool za profesionalno umrezavanje, ili pak kao medij putem koga ti mozes doci do velikog broja ljudi, ti to moze uzeti kao prednost. Ako to naravno imas. Ako nemas facebook, taj poslodavac gubi mogucnost da kroz tebe kao zaposlenog dodatno profitira. Pa radio ti NGOu koji se bavi ljudskim pravima, u banci, u medijima, ili kao prodavac kirbija.
u mom preduzecu je zabranjeno da na licnom profilu postavljas bilo kakve informacije vezane za posao koji radimo, a od americkih izbora 2008, zbog jednog divnog fakapa, zabranjeno je i da se postavljaju tzv insajderske informacije. ako pak neko zeli da ima preduzecno odobren profil, onda mu je lepim recima preporuceno da bira prijatelje i sto vise reklamira proizvodnju, ali samo tizerima.s druge strane, sam posao, tj proizvod, sve vise biva prilagodjavan zakonitostima tih posasti, te na primer, naslov jedne vesti sad ne sme da ima vise od 50 karaktera da bi se lepo video na aplikacijama posto staje u jedan red.ko ce docekati 20122012.
zato što znam da jesam asocijalan.
:wub:luba, facebookless since 2004 and counting.
Link to comment
Porazavajuce je to sto ljudi ocekuju da ti budes u toku sa njihovim zivotom ako si na fejsbuku. Jednim potezom ti vecem broju svojih prijatelja (ali pravih prijatelja), cesto iz razlicitih krugova, koje privatno nikad ne vidis na gomili, ispricas gde si bio, sta si radio, sta ti je tu bilo zanimljivo, sta citas, s kim skitas, koga jebes (da prostite), itd. Drugim recima, sve ono sto bi im i privatno rekao, al ovako je to nekako lakse, te izvodljivije.
Uh, iz nekog licnog iskustva sa fejsbukovcima zakljucio sam da sto je neko usamljeniji u rl to na fejsu lakse deli svoje vrlo privatne stvari. Kompenzacija, sta li.
Link to comment
Porazavajuce je to sto ljudi ocekuju da ti budes u toku sa njihovim zivotom ako si na fejsbuku.
Kapiram ja sta ti hoces da kazes... ali, nekako treba da budes u toku sa njihovim zivotima anyway (mislim, ako su ti bitni, i pod uslovom da ne zivite blizu). Tu je vise pitanje zasto nema konkurentskih proizvoda (vise), ali onda opet ne biste bili svi na istom provajderu, sto je Zucker bas lepo smislio...Ti verovatno mislis da ako sidjes s FB, oni bi trebali da se jave (npr. emailom, ili telefonom). Samo kazem da je uvek bilo (ne malo) onih koji se ne bi javili ionako. Ne zato sto nisu prijatelji, vec prosto zato sto su "nejavljaci". Ja barem vise takvih znam.
Link to comment
Mene je svojevremeno jedna prijateljica grdila zbog mog "ponasanja" na fejsbuku jer sam se ja tu nesto zajebavala i kacila nekakve gluposti, te je moj virtuelni lik iz njene vizure patio od odsustva koncepta, sto je po njoj stetno za moj profesionalni zivot. Ona, s druge strane, FB dozivljava kao poligon za promociju sebe kao profesionalnu aktivistkinju za zastitu zivotne sredine, na medjunarodnom nivou, koja je pametna, i ima stav o svemu, ima zanimljiv i dinamican zivot, ispunjen svakavim ljudima, desavanjima, mestima, a pri tom ima misiju™. Na stranu sto ja nju dobro poznajem i ona je takva i privatno
Mene je ovo od starta nerviralo, i važi za sve social networks, uključujući i ove tzv. forume. To da ljudi percipiraju tu iluziju anonimnosti kao priliku da se redefinišu za druge, sagrade nekog idealnog, boljeg, drugačijeg sebe bez straha & mane :isuse: I onda s vremenom počnu na sve u životu da gledaju kao na potencijalni FB status update! Sve što u RL vidiš ili uradiš procenjuješ kroz "kakav bi ovo utisak ostavilo na moje virtuelne drugare" prizmu, i već u glavi pokušavaš da sročiš kako ćeš to da podeliš sa njima. Neopisivo tužno.Iz toga mi je vrlo lako zamislivo da mogu da uslede kritike kao ta koju navodiš. Ej, FB identitet ti pati od manjka koncepta, zamisli :lol: Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Ma uzas <_<Iz revolta sam zato nekoliko puta gasila nalog, ali se opet vracala, ali svaki put me je manje bilo, da bih na kraju sve svela lurkovanje i postavljanje nekog linka tu i tamo. Svojih slika gotovo da i nemam, sve sam zivo blokirala, zakljucala, kao najgori paranoik.E sad, primetila sam, mozda je to pogresan utisak, nisam bas sad trazila po internetu, ali cini mi se da je to dvosmerna ulica i da sto se manje ukljucujes, pises statuse, lajkujes, igras igre, sherujes, sve su ti manje sanse da kad imas neku aktivnost to neko i vidi. Kao da postoji direktna veza izmedju tvoje sanse da izadjes na tudjem feedu (u konkurenciji svih ljudi koji svaki juzer, tj. citalac feeda, prati ili ima kao prijatelje) i intenziteta tvog aktivnog koriscenja fejsbuka. Sto se manje "igras", manje su ti sanse da kad to ucinis to neko i primeti. Jel ima jos neko taj utisak?edit, @cowboyMeni je to jezivo. S druge strane, gomila ljudi olako sve to shvata i malo vodi racuna o tome kakve informacije tu plasira, kao sto su slike njihove dece (!), svoje dnevne sobe, rodbinski odnosi, vrlo privatne slike (s kim si se sinoc zapio i gde). Bez obzira na pojedinacne privacy settings, jednom kada se to pojavi na Internetu it's out there i svako iole pismen moze da nadje nacin da dodje do tih informacija.edit na edit:Imam poznanika Britanca koji je neki programer-obavestajac, ne znam zapravo ni sta ni kako tacno, ali se secam kada smo jednom razgovarali, pre nekih 5 godina, ja ga pitala zasto nema fejsbuk, a on mi je odgovorio nesto u stilu "because I know what it looks like on the other side".

Edited by Quince
Link to comment
Kapiram ja sta ti hoces da kazes... ali, nekako treba da budes u toku sa njihovim zivotima anyway (mislim, ako su ti bitni, i pod uslovom da ne zivite blizu). Tu je vise pitanje zasto nema konkurentskih proizvoda (vise), ali onda opet ne biste bili svi na istom provajderu, sto je Zucker bas lepo smislio...
Pa ima konkurentskih proizvoda, samo je svaki zahvatio svoju "zonu". Uostalom takve stvari su i jedino korisne "ako je svako tu" pa su nuzno stvaraju monopoli. Moze biti X takmaca na pocetku, ali ce jedan pobediti. Tako da na trzistima gde caruje facebook, postoje paralelno samo drustvene mreze koje nude nesto drugacije (npr. Twitter ili LinkedIn). A facebook ne caruje svuda, eno u Brazilu je zakon onaj Orkut (i nigde drugde), u Rusiji je glavna mreza neka VKontakte, a u Kini neki QZone.
Ti verovatno mislis da ako sidjes s FB, oni bi trebali da se jave (npr. emailom, ili telefonom). Samo kazem da je uvek bilo (ne malo) onih koji se ne bi javili ionako. Ne zato sto nisu prijatelji, vec prosto zato sto su "nejavljaci". Ja barem vise takvih znam.
+1Mada, to sto ti se neko ne javlja aktivno ne mora da znaci nista. U jednom periodu svog zivota imao sam dosta ljudi koje sam intenzivno vidjao po 2 meseca godisnje, pa ih onda nisam vidjao po godinu dana. I u medjuvremenu sam se redovno dopisivao sa jednim od njih, sa nekima se nisam dopisivao uopste, a sa jos nekolicinom po jedanput-dvaput godisnje, i to uglavnom da najavim da cu doci ili da oni mene pitaju kada dolazim kada se primakne vreme mog dolaska a od mene jos nisu culi. I to je sasvim funkcionisalo, bez ikakvih problema, posle godinu dana sam uglavnom samo nastavljao gde sam stao...
Link to comment

@ cowboy neki ljudi koji se slobodno kace i inace su po prirodi ekstravertni i prija im tako. ili naginju ka nekom tipu javne licnosti, koriste kanal za samopromociju. bas ne znam nikoga ko je inace stidljiv i povucen a na fb se raspojasao. taj bi bio car.

Edited by prima
Link to comment
@ cowboy neki ljudi koji se slobodno kace i inace su po prirodi ekstravertni i prija im tako. ili naginju ka nekom tipu javne licnosti, koriste kanal za samopromociju. bas ne znam nikoga ko je inace stidljiv i povucen a na fb se raspojasao. taj bi bio car.
i moj utisak je takav.(užasno mi je smešno što i ono 1x nedeljno kad svratim na FB uglavnom vidim statuse suzan vega, grejs džouns i poruke sa stranice alber kamija :) :) :)plus, ladno imam 69 prijatelja. neću više nikog da dodajem... da nije bivšeg posla i foruma, bilo bi manje od 50) Edited by PointTaken
Link to comment
Ovo za poslodavce i zaposlenje, pa meni su malo jadni ti poslodavci (a i ti kandidati) gde je FB bitan.
hehe..... jadni il ne, al to ti je...... bas smo skoro na mom poslu morali da potvrdimo da smo procitali [daklem, kao da smo potpisali] artikl od citavih pešes stranica o sošl netvorkingu.. izmedzu ostalog, u kome posebno istice fejzbukovanje.... smejala sam se milijonu pravila lepog onlajn ponasanja, frendovanja, tome kako na istom privatnosti APSOLUTNO NEMA i kako u odredzenim situacijama, HR ima pravo na pristup mog fejzbuka.. do duse u ekstremnim situacijama........ bilo mi fakat smesno, al razumem ih, jebi ga -- ljudi cuvaju ugled svoje kompanije......
Link to comment
edit, @cowboyMeni je to jezivo. S druge strane, gomila ljudi olako sve to shvata i malo vodi racuna o tome kakve informacije tu plasira, kao sto su slike njihove dece (!), svoje dnevne sobe, rodbinski odnosi, vrlo privatne slike (s kim si se sinoc zapio i gde). Bez obzira na pojedinacne privacy settings, jednom kada se to pojavi na Internetu it's out there i svako iole pismen moze da nadje nacin da dodje do tih informacija.
Mislim da vecina ljudi ne zna/ne razmislja o tome sta je mreza odnosno internet. Prosto, ne zna da okaciti sliku na neki server u nekom selu u Gvatemali znaci okaciti sliku na na uvid bukvalno celom covecanstvu. Secam se da sam skoro lajkovao odlicnu fotografiju deteta mojih prijatelja, valjda zato sto je vise od fotografije deteta - vidi se neka prica, raspolozenje, nesto sto ima veze sa univerzalnim detinjstvom. Sa druge strane, obicno hajdujem ljude koji na zid kace snapsotove svojih beba rizikujuci im epi-napad od direktnog blica uperenog u one nenaviknute oci - prosto, ne razumem sta ce to na drustvenoj mrezi, uz sve moguce "zastite privatnosti".Hocu reci, radi se o svojevrsnoj nepismenosti i sustinskom nerazumevanju interneta kao alata za komunikaciju. (internet ima milion razlicitih kanala i medija, fejsbuk je mozda najbanalniji i najpovrsniji od svih - valjda je zato i popularan)
@ cowboy neki ljudi koji se slobodno kace i inace su po prirodi ekstravertni i prija im tako. ili naginju ka nekom tipu javne licnosti, koriste kanal za samopromociju. bas ne znam nikoga ko je inace stidljiv i povucen a na fb se raspojasao. taj bi bio car.
Naravno, znam ih podosta, prosto su opusteni. Ali nisam mislio na ekstrovertne vec na usamljene.Na primer, kada covek objavi vrlo privatnu i ozbiljnu informaciju o svom zdravlju - svih petsto pedeset njegovih friends s koca i konopca biva upuceno u nesto sto ih se u sustini ne tice, a neki od njih cak i lajkuju status. Zar to nije cin usamljenog coveka?Ili znam devojku koja o sebi pise u trecem licu jednine i statusima obavestava sta je jela, pila, kupila, mozda i kako je kakila, nisam se udubljivao.Treci je pak (interesantan i inteligentan doduse) stendap fejsbuk komicar na marihuani, ima opasne statuse i rado ga citam. Interesantno, ovo dvoje poslednjih nisu na tviteru iako bi im tviter vise odgovarao.Zato i govorim o milion motiva i milion pristupa jednom interfejsu, u tome lezi vrednost (ako je ima) fejsbuka. Edited by CowBoy
Link to comment
Pa ima konkurentskih proizvoda, samo je svaki zahvatio svoju "zonu".
Pa da, to sam i hteo da kazem. Ako sam ja na FB, a moj (pravi) prijatelj na nekom drugom soc. mediju (a imao sam takve slucajeve), onda ispada da nismo u kontaktu. Zato kazem, Zucker je lepo smislio (ili je ispao srecan, stagod) da se milioni sjate na njegov FB ne zato sto je isti tako dobar, vec zato sto zele da budu u kontaktu. Zato pokusaji imitacija FB-a, npr. Google+, ne prolaze bas slavno. Lako je meni da se prebacim sa FB-a bilo gde, ali onda moram da nateram onih meni bitnih 30-40 individua da to isto urade. A to sam vec radio par puta, i nije lako. Prvo sam morao da ih savatam po bijelome svijetu kada jos ni e-maile nisu svi imali (u drugoj polovini 1990tih) da dodju na mailing listu koju sam napravio, pa je to nekako i uspelo. Migracija te liste na FB je samo delimicno uspela, neki se nisu dali naterati. Kaze, kako ja da budem na FB kad su moja deca na FB?! Nece ljudi da ispadne da spijuniraju decu, ja ih razumem.@Hippie, iz mog iskustva firme koje su barem meni bitne (Lenovo i tome sl.) imaju svuda prisustvo, znaci mozes da ih pratis gde ti odgovara. Recimo na Linkedinu meni najvise odgovara. To mi je za pos'o, FB mi je za familiju i slicno. Samo jedan primer - imam sestru od strica Nemicu (ne zna srpski koliko ni ja nemacki). Povezali smo se na FB, sad mogu da lajkujem njene porodicne fotke, ukljucujuci i strica koga nisam video jedno 20-30 god. i ne verujem ni da bih video te fotke bilo kako drugacije.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...