Jump to content
IGNORED

Anti Facebook pokret...


Аврам Гојић

Recommended Posts

linkedin je cista poslovna mreza, totalno suprotna fejsu koji je ipak mnogo popularniji jer su ljudi tu mnogo opusteniji.. izmedzu ostalog; iznose svoje privatno smeche.. zale se na kolege, menadjment, pa i samu kompaniju.... koriste logo u privatne svrhe.. i tome sl..... nas HR je upravo zbog toga fokusiran na fejsbukovanje i sprecavanje razno raznih incidenata, prvenstveno radi odrzavanja svog ugleda

Link to comment
  • Replies 440
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hella

    42

  • Indy

    26

  • korindjar

    25

  • Аврам Гојић

    19

jebi ga, uzmi il ostavi..... ja na to gledam vako; ioanko nikad ne bih, tj nikad nisam, niti chu; hejtovati/pozivati na mrznju, iznositi gluposti/smeche i tome slicno

Link to comment

Socijalne internet mreže su postojale i u pradavna vremena.Ko se seća njih seća se da je ovaj malignitet o kome pričate postojao i tada, prosto to je do ljudske psihe.Gluposti su se pisale i na news grupama, tamo je prvi put bilo spama i virusa.Svaki taj medijum imao je svoju neku (sub)kulturu, osobenosti i štatijaznam.Prvo bejaše BBS u doba Jure, elektronska oglasna tabla. Potom kako se internet razvijao, e-mail i mejling liste.Prošli smo period elite, watershed je bila 1995. Internet je bio elita za današnje pojmove. O njemu su znali samo retki studenti.Onda Usenet, IRC, prve jednostavne Web 1.0 forume.Potom 1996 - ICQ i instant messanging boom. Pojavilo se dosta klijenata i dosta protokola. Neki su propali, neki su našli nišu pa se drže neke populacije.Onda 2000 - phpBB 1.0.2002 - glasovna komunikacija, Ventrilo, Teamspeak.2003- osnovan Skype, 2010 postaje popularan. prvi social networking sajt, Myspace2005 - Blogovi su jako popularni, na neki način kao nastavak kulture ličnih web stranica, prvi YoutubeSve je to na neki način "socijalna mreža", za svoju publiku.A i obrnuto, svaka publika traži svoju nišu, svoji kutak gde će komunicirati na svoj način, a internet im to i omogućava.Sada kada su se stekli tehnološko-ekonomski uslovi, kada je ceo svet na internetu i ima jedan ili više uređaja koji mogu da se povežu na internet, u doba mobilnih telefona koji imaju duplo više procesorske moći nego NASA u doba leta na Mesec. Fejsbuk je socijalna mreža za SVU publiku. Počeo je kao kopija fakultetskog godišnjaka za studente američkih univerziteta, a sada je vrlo koristan komunikacioni medij, spaja deljenje klipova, fotografija, tekstova, dokumenata, IM, i udruživanje u grupe kao i korišćenje raznih third-party aplikacija. Za babe i dede, za omladinu i tinejdžere, pa i za poslovne ljude. Kao internetski telefonski imenik, kao mesto udruživanja i političkog organizovanja, ali kroz koristnički-generisan sadržaj™ tako da sadržaj na Fejsbuku zavisi od onoga šta na njega ubace korisnici i time se proširuju mogućnosti i dijapazon korisnosti istoga, a da uprava ne mora da prstom mrdne. Stvorila se kritična masa i sada ona gura napred.Svi ovi koncepti pokupljeni su na bazi starijih ideja, protokola i sistema. Šta bi bio Facebook bez deljenja slika i klipova na Youtube-u? Ja recimo uopšte ne koristim wall, niti čitam twiterolike statuse već sam na(v)učen na IRC i IM komunikaciju, direktno sa osobom u 4 oka oko konkretnih stvari.Kao socijalne mreže pukoše ICQ i Myspace, koji je isto tako bio boom i imao 100 miliona korisnika i istu koncepciju kao Facebook ali nešto lošiju egzekuciju i to ga je koštalo.Stari protokoli su i dalje na ceni - pojedini forumi su vrlo posećeni i prosto je zapanjujuće koliko je lakše voditi diskusiju na cozy malom forumu gde se svi znaju i gde se očekuje neki kvalitet postovanja i postoji moderacija, nego na nekoj fejsbuk grupi ili youtube.IRC takođe se i dalje drži u očima old-school ekipe. Uglavnom nekih geekova i tehnički potkovanih korisnika koje jednostavnost i malo opcija ne odvraća.Tako da ima nade da ista sudbina čeka Facebook, Twitter i Google+. Šta li nas samo čeka u budućnosti? Možda će i Fejsbuk tako otići, ne kao dinosaurus poput telegrafa ili goluba pismonoše, nego kao prolazna moda ako se pojavi nešto bolje.

Edited by Utvara
Link to comment
@Hippie, iz mog iskustva firme koje su barem meni bitne (Lenovo i tome sl.) imaju svuda prisustvo, znaci mozes da ih pratis gde ti odgovara. Recimo na Linkedinu meni najvise odgovara. To mi je za pos'o, FB mi je za familiju i slicno. Samo jedan primer - imam sestru od strica Nemicu (ne zna srpski koliko ni ja nemacki). Povezali smo se na FB, sad mogu da lajkujem njene porodicne fotke, ukljucujuci i strica koga nisam video jedno 20-30 god. i ne verujem ni da bih video te fotke bilo kako drugacije.
i meni je FB za prijatelje iz BGD koji žive po svetu, ili za moje inostrane prijatelje koje ću videti opet ko zna kad. nisam pod punim imenom i prezimenom na FB. al dok sam bila u Nemačkoj, tražila mi škola da je dodam za drugara. kao, tu nas obaveštavaju o socijalnim događajima (od okupljanja za kuglnje i bilijar, pa nadalje...). meni to bilo malo neobično, al sam prihvatila.LinkedIn mi je za posao, i to je jedina mreža gde me ima pod punim imenom i prezimenom, kontakt podacima, adresom, i svim ostalim. Tamo sam član nekoliko diskusionih grupa, cimaju me head hunteri koji nude poslove u mojoj struci, itd.edit. takodje, bila sam na par skupova po inostranstvu sa ozbiljnim temama, i svi sve češće pominju FB kao mrežu koja se vrlo uspešno koristila za povezivanje ljudi u raznim prirodnim nepogodama (pominjali ljudi nekakve poplave u austrliji, i kako se zajednica orgnizovala i obaveštavala preko FB). ozbiljne organizacije (IAEA) su za vreme fukušime shvatile prednost FB jer im je server bio sjeban i blokiran od saobraćaja koji nije mogao da podrži, tako da sada i njih ima na FB (kad smo im u nekom timu konsultanata to predlagli u prolece 2009. matorci koji odlučuju gledali su nas belo... ) Edited by PointTaken
Link to comment
Hocu reci, radi se o svojevrsnoj nepismenosti i sustinskom nerazumevanju interneta kao alata za komunikaciju. (internet ima milion razlicitih kanala i medija, fejsbuk je mozda najbanalniji i najpovrsniji od svih - valjda je zato i popularan)
pa realno je za registrovanje potreban samo e-mail:) zahvaljujuci plavom cudovistu gomila se popismenilo srbalja. jbg.nego ima ovih mastersa interneta a opet kace decu na fez. bas ih briga!@hippie znaci nista od slicica sa aftera?@utvara ponosna sam sto sam jos u doba jure za zivot stasala. slazem se da je 'do ljudi' i svasta se tu ponavlja,ali po meni je kod fb problem u sistemu koji je truly user unfriendly. nema lagane optimizacije i mirne plovidbe. pijemo kod evil hosta koji zadrzava prava na blablabla - sve.na kraju za same korisnike ispada dobro da ih poslodavci ogrinacavaju u koriscenju na poslu i nacinu koriscenja tako da se preorijentisu na humanije okruzenje u privatne svrhe.nadam se uskoroj potpunoj revoluciji tehnologija i fb u kovcegu.
Link to comment
Socijalne internet mreže su postojale i u pradavna vremena.Ko se seća njih seća se da je ovaj malignitet o kome pričate postojao i tada, prosto to je do ljudske psihe.Prvo bejaše BBS u doba Jure,
... cekaj more, pre toga postojala je mreza televizijskih stanica - a pre nje mreza radio stanica, postanska mreza, mreza zelezinica (setih se onog razgovora iz kupea sa pocetka 'Idiota' gde knezu Miskinu objasnjava 'da u svetom pismu pise kako ce mreza unistiti ljudski svet kakav znamo i da je to djavolja rabota a evo sada vidimo na kakvu je mrezu Prorok mislio - na ovu mrezu zeleznica koja je je isprepletala nasu jadnu majcicu Rusiju' ... etc.... do rimskih puteva. Mreza je komunikacija - jednosmerna ili dvosmerna, ali tome sluzi. Edited by CowBoy
Link to comment
  • 3 months later...

he, dabovicu, mogli smo da slavimo cetvorogodisnjicu ove teme.sta ima novo? ko je poklekao, ko je odustao, ko se ne da? inspirisala me sad ova prica o zamisli napadu na privatnost, ali vidim da su svi kriticari procitali eventualno naslov vesti, jer je sve ostalo isto ko i uvek.

Link to comment
  • 5 months later...
Facebook loses 1.4million UK visitors in a MONTH as users switch social mediaWorld's largest social network is losing millions of users each monthNumbers plummet in UK, US, Canada and Japan as experts say Facebook could 'go the way of Myspace'By Sara Smyth PUBLISHED: 09:24 GMT, 29 April 2013 | UPDATED: 10:53 GMT, 29 April 2013The number of people using Facebook is plummeting, with 1.4million British users logging off in just one month.Despite being the world's largest social network with more than a billion users, people in Facebook's biggest markets are deleting their accounts.In the last month there has been a 4.5 per cent fall in British users, according to independent data.http://www.dailymail.co.uk/news/article-2316447/Facebook-loses-1-4million-UK-visitors-MONTH.html#ixzz2RqhfkrMU
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...