Jump to content
IGNORED

Plivanje


Lutador

Recommended Posts

Jel ima neko za nas bez forme dobar savet koliko cesto ici na bazen i koliko i kako plivati?
sto cesce da ides, sto vise i brze da plivas :lol: jbga, bio zicer. nego sam htela da ti skrenem paznju na ovaj sajt s programom za plivanje sto sam otkrilahttp://www.totalimmersion.net/ i dvd u piratskom zalivu freestyle made easyveoma, veoma zanimljivo. vidi kako lepo plivaju. ja kad god se setim vezbam totalnu imerziju. mozda se to jednom i spoji u plivanje :lol:
Link to comment

Fala darling :) Ja plivam po 1km mesovitim stilom (trenutno jedno 30% kraul, 70% prsno). Sobzirom da sam aerodinamican ko bova mislim da je to ok :) Jedino ne radim i ne znam kako da radim zagrejavanje zbog cega se uvek mucim prvih 15 minuta plivanja. A danas sam poceo svoj 25dnevni zavet plivanja svakog dana pa cemo videti rezultate na kraju ^_^

Link to comment

nemoj sad da mislis da te zzm. bas ovako, sa sve strunjacom se isteze i cavic kad pliva na 25. maju. jednom sam ga uvatila dok se istezao, boze, koliko (istegnute) lepote u jednom ljudskom telu.ti preskoci lezeca istezanja, a sve ostalo mozes. jos zagrej ruke tako sto ces ih izvrteti iz ramena 10 u jednu, 10 u drugu stranu i eto te podgrejanog koliko treba. onda se istusiras!!! pa na plivanjac. ova totalna imerzija kad se savlada, koliko sam shvatila, nemas vise nikakvih ogranicenja, da l ces plivati km ili 3 nije vise pitanje snage i kondicije, nego samo vremena koje imas na raspolaganju. jako je zanimljivo kad se covek udubi. poglej na primer kako oni uopste ne mlate nogama, a brzi su ko da imaju propelere u dupetu. shvatila sam da je tajna u izvijanju tela na jednu i na drugu stranu... al treba to navezbati.

Edited by darling
Link to comment
ova totalna imerzija kad se savlada, koliko sam shvatila, nemas vise nikakvih ogranicenja, da l ces plivati km ili 3 nije vise pitanje snage i kondicije, nego samo vremena koje imas na raspolaganju. jako je zanimljivo kad se covek udubi. poglej na primer kako oni uopste ne mlate nogama, a brzi su ko da imaju propelere u dupetu. shvatila sam da je tajna u izvijanju tela na jednu i na drugu stranu... al treba to navezbati.
Ovo me malo zainteresovalo....Koja je poenta ove tehnike, pitam te kao nekog ko je , ocigledno, to probao...
Link to comment
Ovo me malo zainteresovalo....Koja je poenta ove tehnike, pitam te kao nekog ko je , ocigledno, to probao...
za mene je poenta da proplivam kao vidra, odnosno da plivam kao sto hodam, umesto da slavim kad preplivam 50 metara kraula, al i to slavim naknadno, jer mi treba vreme da se oporavim. a nije da nisam u kondiciji. http://www.totalimmersion.net/evo pogledaj sam, vidi kako dobro plivaju ovi ljudi. ja tek vezbam polozaje, jos nisam spojila u preplivavanje. (pre 100 godina sam u jednom klubu ucila da plivam i to se sastojalo od bezbroj preplivavanja bazena s onom daskom od stiropora, koju il drzis il dvema rukama, il jednom rukom, pa drugom, il izmedju nogu, pa disi ovako, onako i to visemesecno drndanje se samo u jednom trenutku cudesno spojilo u pravilni kraul. ali, iako umem da plivam, nemam snage, pa sam se zainteresovala. ima jos tutorijala za plivanje na netu, al ovo je prvi kom sam nasla torent :lol:) i potpuno je drugacija tehnika, ovde se kraul uci iz ledjnog polozaja, bez ikakvih pomagala. poenta je da naucis telo da mu ti polozaji, odnosno uvrtanja levo-desno, budu prirodni i stabilni i onda ces plivati ko, dakle, vidra. eto, ja radim na tome. kad uspem, javicu.
Link to comment

pa to je pitanje dobre tehnike - na prvom mestu disanja pa odatle sve ostalo da na kraju svega dolazi to opustanje u vodi. meni je nekih 7-8 casova plivanja toliko zimus na DIF-u toliko uznapredilo tehniku da nisam mogao da verujem kako sam plivao na moru. doduse ta nasa instruktorka plivanja (zove se milina) koja je inace super u smislu da jako puno zna i odlicno prenosi, jedino sto je malo temperamentnija u vikanju kada je neko nanervira, a uvek ima zrtveni jarac u bazenu :lol:, jednom prilikom mi je rekla kada sam se zalio da sam nezadovoljan progresom da postoje telesne predispozicije za takvo plivanje - koje ja nemam, naravno :lol: . prosto neki plivaju kao da su rodjeni u vodi, imali smo jednu takvu devojku sa nama koja je dosla kao nekakav poluplivac a kad joj je milina pokazala par fora i ispravila par gresaka, totalno je usla u ovaj immersion fazon

Link to comment

sve to sto je rekao gaza stoji - treba znati par caka u vezi sa tehnikom plivanja, ali zaista su neke stvari kod tehnike vrlo u korelaciji sa fizickim predispozicijama plivaca - npr. kada gledas torna, cavica, lendjera, ....videces da im se tehnika donekle razlikuje /najvece su razlike prilikom rada nogu; neki imaju bas jak rad nogu - a i tu ima dve vrste jakog rada nogu - oni koji rade brzo nogama i jako ''buckaju'' i oni koji imaju sporije udarce nogama ali mnogo vise ''vuku'' - ti njihovi zaveslaji nogama su vrlo ucinkoviti, dok se kod nekih noge prosto vuku, kao da ne rade uopste nogama, a u trci se kasnije ispostavi da su mnogo, mnogo brzi od onih koji jako ''buckaju''. pa onda, kod rada ruku - imas ljude sa dugim zaveslajima, sporim, ritam im je mnogo sporiji od onih sa dobrim motorickim osobinama ali manjom ''plovnoscu''. no, ja sam vec negde to i rekla cini mi se da je najvaznije da se nauci to disanje u vodi i nacin uzimanja vazduha koji treba da se ''spoji'' sa tehnikom zaveslaja ruku i nogu /neko dise na dva, neko na tri zaveslaja, neko radi cetiri udarca nogama za vreme dva zaveslaja rukama, a neko 4/4 itd.../, zatim, da ne uzimas vazduh halapljivo vec kao kad dises na ''suvom'', i da plivas puno, puno i da ne odustajes...jer, ti mozes da naucis stilski lepo da uradis nekoliko zaveslaja, ali je fora da tehniku prilagodis sopstvenim fizickim predispozicijama i da mozes da plivas jako dugo... ja bih ti preporucila da plivas dugo, dugo, da izdrzavas onako kao kad se drzi dijeta pa kazes sebi ''e, vala mogu ja to '' :-)) a tehniku malo prouci, ali nemoj previse o njoj da razmisljas...doci ce sama od sebe kada znas te osnove, ali je mnogo bitnije da savladas samu sebe, tj da ''proplivas'' :-)

Link to comment

@gazzanema kod nas total immersion casova, moderno je to i u sveckim razmerama, ova tvoja sto je dublje zaplivala verovatno tako sasvim slucajno, sumnjam da su te modernu tehniku ucili, nisi dzabe isao na stari dif. posto nas vec ima zainteresovanih, da oformimo grupu, shan jan, gazza, ja, sigurno ce neko jos, a darling ko najveca poznavateljka da se dere sa ivice bazena (nema veze sto ne zna ni ona, ima ona narodna those who can do, those who cannot teach)? :Dvidimo se kod malog bazenima.

Edited by cmrlj
Link to comment
za mene je poenta da proplivam kao vidra, odnosno da plivam kao sto hodam, umesto da slavim kad preplivam 50 metara kraula, al i to slavim naknadno, jer mi treba vreme da se oporavim. a nije da nisam u kondiciji. http://www.totalimmersion.net/evo pogledaj sam, vidi kako dobro plivaju ovi ljudi. ja tek vezbam polozaje, jos nisam spojila u preplivavanje. ...
Ja nisam nikad spojio te vežbe u fluidno plivanje. Doduše, morao sam da prestanem na par meseci jer je počelo da me boli koleno posle mnogo meseci besomučnog vežbanja ravnoteže uz rad nogama. Peraje mnogo pomažu jer je za većinu slabih plivača nemoguće postići odgovarajuću brzinu koristeći samo noge.Tehnika koja se preporučuje na tom sajtu je prevashodno namenjena triatloncima kojima je često plivanje najveći problem jer je izuzetno tehnički zahtevno. Dobro radi i za rekreativce, znači za ovde prisutne, dok za vrhunske plivače postoje i bolji načini plivanja koji su često individualno prilagođeni kada se već dođe do tog nivoa.Najveća zamerka imeržm tehnici je "gliding faza" koja predstavlja određeni diskontuitet u pokretima i gubitak momentuma i brzine. Za potrebe rekreativaca to naravno nije od značaja a ko uspe samo da se približi fluidnom klizanju kroz vodu koje demonstriraju njhovi instruktori biće apsolutni kralj bazena. Inače, instrukcioni diskovi mogu da se kupe online i iz Srbije, ja sam naručivao iz IK i stizalo je za nedelju dana bez carine.Evo još jednog sajta sa sličnom tematikom a animacija na početnoj strani pokazuje savršeni kraul po njima: My link. Ko skine animaciju može da usporava i ubrzava po volji, menja uglove, uklanja vodu itd. Doći do takve tehnike je već druga stvar, 4 meseca meni nisu bila dosta iako sam vežbe do nekog nivoa savladao.Bottom line je, po mom mišljenju, da je za nas prosečno talentovane teško doći do dobre tehnike bez stručne pomoći a ideja udruživanja koju je iznela cmrlj je odlična i preporučuje se i na imeržn sajtu. Razlog je što onaj ko stoji napolju i gleda mnogo bolje vidi greške i u stanju je da ukaže na njih u odnosu na situaciju da sam radiš vežbu, osetiš da nešto ne valja ali nisi siguran šta. Naravno, uslov je da i posmatrač dobro prouči video klipove i zna kako vežba treba da izgleda. Edited by eoten
Link to comment
imas srece da sam ti drugarica :lol:
Fala :) Neku kombinaciju cu definitivno raditi.
@gazzanema kod nas total immersion casova, moderno je to i u sveckim razmerama, ova tvoja sto je dublje zaplivala verovatno tako sasvim slucajno, sumnjam da su te modernu tehniku ucili, nisi dzabe isao na stari dif. posto nas vec ima zainteresovanih, da oformimo grupu, shan jan, gazza, ja, sigurno ce neko jos, a darling ko najveca poznavateljka da se dere sa ivice bazena (nema veze sto ne zna ni ona, ima ona narodna those who can do, those who cannot teach)? :Dvidimo se kod malog bazenima.
Mala skola PPPlivanja :D Ja ne mogu duze od 20 metara kraulom i siguran sam da to nema veze samo sa mojom figurom no i tehnikom. Mislim mogu al onda mi treba vestacko disanje :D Al sam bar konacno naucio prsno da kolko tolko pravilno plivam (jedan udisaj/izdisaj na svako zaronjavanje/izornjavanje). Edited by Shan Jan
Link to comment
ja bih ti preporucila da plivas dugo, dugo, da izdrzavas onako kao kad se drzi dijeta pa kazes sebi ''e, vala mogu ja to '' :-)) a tehniku malo prouci, ali nemoj previse o njoj da razmisljas...doci ce sama od sebe kada znas te osnove, ali je mnogo bitnije da savladas samu sebe, tj da ''proplivas'' :-)
tri dijete sam u zivotu izdrzala i desetine kilometara i kilometara prsnog, da ne kazem licnog stila, isplivala, al kraula mogu tek 50m u cugu. negde gresim. bas je do tehnike.
Ja nisam nikad spojio te vežbe u fluidno plivanje.
o sto mi je divno sto jos neko zna za ove na koje se przim. ja njihovo plivanje mogu satima da gledam, potpuno je bozanstveno to proklizavanje kroz vodu. ali si me destimulisao s tim da posle nekoliko meseci nisi proplivao, sve rivjuz sto sam nasla po netu, svi su u fazonu vezbo sam 10 dana i eo me sad sam ko riba... u toj nadi sam i ja pocela da vezbam, ali priznajem, skroz pogresno, u dubokom bazenu bez da me je iko povuko za glavu. nadala sam se da moja imerzija nece patiti zbog te prevare ;) toliko mi se pliva ovako, da cu sad da trazim kampove za obuku, gde ima najblizi, mozda mogu sebi to da priustim/poklonim u zivotu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...