Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts


Da, mislim da cu izdvojiti nesto vremena u narednom periodu da se obavestim o zlatu
Da li postoji neki metrics ili tool gde se moze analizirati pre svega sigurnost dugotrajne investicije u zlato?
Goldprice.org
  • Hvala 1
Link to comment
Jel možeš nešto viiše o tome?







... Shiit has hit the fan

Postoje firme koje su licencirane da se bave trgovinom inv.zlata u Srbiji, ima ih par u BG, NS...mozes da kupis kao fizicko/pravno lice, dobijas sertifikat o cistoci, žig je na pločici...
Moze da se kupe plocice od 1,2,5,10 grama pa do poluge od 1kg. Za razliku od zlatara, kad zelis da im prodas racunaju ti kao lomljeno zlato, ovde se zlato tretira kao roba sa kupovnom/prodajnom cenom.

Roba je berzanska, varira na dnevnom nivou. Nisam ucesnik u trgovini, ali da imam visak sredstava sigurno bi mi ovo bila 1.opcija.
  • Hvala 2
Link to comment
Postoje firme koje su licencirane da se bave trgovinom inv.zlata u Srbiji, ima ih par u BG, NS...mozes da kupis kao fizicko/pravno lice, dobijas sertifikat o cistoci, žig je na pločici...
Moze da se kupe plocice od 1,2,5,10 grama pa do poluge od 1kg. Za razliku od zlatara, kad zelis da im prodas racunaju ti kao lomljeno zlato, ovde se zlato tretira kao roba sa kupovnom/prodajnom cenom.

Roba je berzanska, varira na dnevnom nivou. Nisam ucesnik u trgovini, ali da imam visak sredstava sigurno bi mi ovo bila 1.opcija.

Hvala.
I danas slučajno sazmam da je koleginica radila priču o tome.
I njoj se to učinilo kao dobra varijanta i pomislila je da ja kao imam neku ozbiljnu lovu pa me savetuje: bolje uzmi sitnije komade da ako ti zatreba deo toga da možeš da zavališ parče....
Kao da bi ja imao za veće...
[emoji12]



....shiit has hit the fan.
Link to comment
  • 2 weeks later...

https://rs.n1info.com/biznis/kako-sacuvati-novac-u-vreme-inflacije-vredi-li-ulagati-i-u-sta/

 

Kažu:
Investicioni fondovi

Zlato
Obveznice
Banka
Investicija u znanje i veštine - interesantna ideja
Garažno mesto

 

Što se tiče fondova ja uplaćujem nešto sitno za decu u jedan "premium" fond. Tu je cena akcije u poslednjih godinu dana pala za 3,84%. Tu postoji i jedan "cash" koji je kao sigurica, kod njega je za godinu dana cena skočila za 1,08%.

Gledao sam malo istorijske grafike za zlato. Vidim da je cena baš porasla od 2000e do polovine 2012e. Pa onda pad, oporavak i trenutna cena je blago viša nego pre 10 godina. Trend u poslednjih 6 meseci je opet pad.

Za garažno mesto ima vest na N1 od pre dve i po godine. Tamo pominju cenu od oko 10.000€ za mesto. Trenutne cene su duplo veće! Pitanje je samo da li može doći do pada cena. Meni deluje da ne može, jer parking mesta hronično nedostaje. A tu je svakako opcija i mesečna renta ako vas baš briga gde vaš auto stoji.

Sve u svemu, najsigurnije izgleda ulagati u parking mesta.

Link to comment

mislim da je za europljane neki manji keš pametno prebaciti u $

bar dok se ne privede kraju rat u ukrajini, ili bar do proleća, leta naredne godine

 

 

Link to comment

Garaze su interesanta investicija, u principu ne bi trebalo da im pada vrednost jer ce potraznja biti sve veca a njih je ogranicen broj... ALI, ako dodje kriza, a vec imamo visoku inflaciju zadnje dve godine, to ce oboriti cenu kapitalnih investicija kao sto su stanovi i garaze. Medjutim na duge staze verujem da se isplati i da ce uvek biti potraznja za izdavanjem istih.

 

Cene garaza se krecu od 20 do 35 000 evra. Doduse video sam i jednu za 50 000 u bloku 30 :D  

 

https://www.4zida.rs/prodaja/garaze-i-parking/beograd/oglas/bulevar-zorana-djindjica/6328b54a24db1989010354ce

 

Edip: da dodam da izdavanje ide od 70 do 100 evra mesecno, ne deluje mnogo ali je slicno onome sto dobijas po ulozenom novcu kada izdajes stan, sa tom razlikom da nemas prakticno nikakvo odrzavanje garaze. 

Edited by Shan Jan
  • +1 1
Link to comment

Da uzmem da je cena prosečne pristojne garaže 25.000€ (mada je verovatno malo manja).
Neka renta bude 70€ (btw: ja nikad ne bih dao te pare za garažu).

 

25.000 / (70*12) = 29,76.
Za približno 30 godina se otplati što je mnogo. S druge strane, nema ulaganja tj. minimalna su. A i ako padne cena, neće mnogo da izgubi na vrednosti.

Link to comment

Cena ce sigurno rasti na duze staze tako da i to treba uracunati. Ja verujem da je to dobra investicija. 

 

Sto se tice drugih opcija ja gledam kombinaciju SP500 i zlata. Otprilike kada SP500 raste, zlato pada i obrnuto. Npr. u susnim 2000tim je SP500 pao sa vrednosti od 5 unci zlata na samo jednu. Onda tokom 2010tih se podigao na 2 i tako u krug. Sto znaci da ako podelis investiciju pola-pola imas sporiji ali stabilniji rast. 

 

https://www.macrotrends.net/1437/sp500-to-gold-ratio-chart

Link to comment

Vidim da je i SP 500 u padu poslednjih godinu dana. Znači, ova godina najbolja za nekretnine. Eventualno dolar. A berza i akcije da očekujemo da se oporavi možda tek od proleća.

  • +1 1
Link to comment

U padu je od kako je bajdenova nesposobna administracija preuzela drzavu.

Apsolutno nemaju pojma sta rade ili namerno rade da totalno osiromase middle class. 

 

Nekretnine tek treba da padaju samo ko ce kupovati kada su kamatne stope najvise u poslednjih 50godina? 

 

Sada do novembra SPY ce da raste zbog midterms. 

SEC podhitno treba da regulise short selling (nelegalno na svakoj berzi osim americkoh) i dark pools a kongres da onemoguci izabrane politicare, njihovu rodbinu u kongresu,senatu kao  u beloj kuci da trguju. 

Edited by mustang
Link to comment

ne moze to biti samo do bajdena i amerike, funta i euro su katastrofa spram dolara, privreda globalna, a dolarima se placa na svim meridijanima

 

@salerokada jel ulazes u srpski fond, ako nije tajna ili u strani?

 

 

 

 

 

Edited by morgana
Link to comment

Srpski. A oni ulažu po celom svetu. Imaju nekoliko fondova koje dele po stepenu rizika. Taj "cash" ulaže u sigurne stvari poput državnih obveznica. "Premium" mešano, malo sigurica, malo rizičnije investicije (ako se dobro sećam firme, nekretnine po Evropi i Americi). Imaju neki progressive koji ulaže npr po Aziji (jer se tamo generalno ima prostora za veliki rast) i taj je sada u najvećem padu.

 

Tako da, da, nije pad vezan samo Ameriku, ceo svet je u problemu. Očigledno, zbog rata u Ukrajini.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...