Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Pravi si primer za nas lenstine.
+ Milion.Ja radim na suprotnom - kako pretvoriti prirodnog snagatora u mlohastu Jabba The Hutt masu (vrlo sam uspesan).
Link to comment
+ Milion.Ja radim na suprotnom - kako pretvoriti prirodnog snagatora u mlohastu Jabba The Hutt masu (vrlo sam uspesan).
:lolol:Jel imas neke slike, da pratimo tvoje napredovanje?
Link to comment

Indy :lolol:Radagaste, 'lako' je meni sada da se borim kad sam, kako ono kazu, "bitten by the weight lifting bug" :). do pre godinu dana ni ja nisam mogla da smislim nijedan oblik vezbanja (s tim sto nikad nisam probala dizanje, naravno, jer ko bi to jos ponudio zenskoj osobi) jer mi je sve bilo extremno bolno/neprijatno (sto puta sam se posvadjala s ljudima oko toga). a ako ti je takav mindset da te to uhvati, ne znam sta treba da se desi da prestanes, vajlda da ti otpadnu ruke, pa i onda bi se snasao (videla sam video devojke koja radi squat i deadlift nakon sto je izgubila nogu). sada se otkriva da je ojacavanje misica jedna od najboljih stvari koja moze da se odradi u ublazavanju simptoma fibro i ja sam prakticno imala srece sto sam se prosle godine u jednom dobrom periodu uhvatila dizanja i ostala s tim.

Edited by estel
Link to comment

ajde splitujte na neke tanke osobe sa slaninom, da imamo gde da se setimo, kad sledeci put momci dodju da kazu koju o letnjim aljinama ^_^

Link to comment

Estel,Sta ti kazu lekari za dizanje? Deluje mi da je kod nas bas medju lekarima ima najvise predrasuda prema ovom nacinu vezbanja (teretana = kardio ili bodibilding, nema treceg).

Link to comment
Estel,Sta ti kazu lekari za dizanje? Deluje mi da je kod nas bas medju lekarima ima najvise predrasuda prema ovom nacinu vezbanja (teretana = kardio ili bodibilding, nema treceg).
to je vrlo komplikovano pitanje. tj. prosto je, reumatolog kad je postavio dijagnozu i kad sam rekla za dizanje on je odmah bio u fazonu "ne, nikako, to ce napraviti samo gore (je li, opsti zamor, naprezanje misica - to sve moze da pogorsa simptome ako se sa istim pretera). samo hidroterapija, tai chi i slicno". da, bas sam mislila da sa 60kg deadlifta predjem na tai chi... tako da sam ja nakon dijagnoze odradila jedan literature review kao da spremam novi PhD i otprilike situacija je ovakva: prvo sto se o fibro jako malo zna a uzasno je kompleksan sindrom (definisana kao bolest tek pre 20 godina), broj objavljenih radova raste exponencijalno - u poslednjih nekoliko godina se otkriva toliko novih stvari da lekari to ne mogu da isprate, bukvalno iz meseca u mesec bi neko morao da prati nove radove, to lekari naravno ne rade.jedino sam ga poslusala da probam hidroterapiju (volim da se baskarim u toploj vodi :D) medjutim kad sam otisla na assessment za to upoznam ovog fizio sto Indy misli da je gej :P i iz razgovora sa njim + plus zakljucci iz svega onog sto sam iscitala (i jos citam), i toga kako se ja osecam, jednostvano nema nikakvog razloga za prestati sa dizanjem, sta vise, izgleda da je i korisno. jedino o cemu moram da vodim racuna je to preopterecenje sistema (tipa max deadlift) i naravno, ako je neki misic u nekom periodu bas pogodjen (plus zglobovi koji trpe posledice tih poludelih misica). nije degenerativna bolest, problem je izgleda u komunikaciji izmedju misica i CNS-a (najprostije receno).edit: a rekla bih da su lekari svuda takvi. mislim da Ripp ima onu dobru observaciju o tome da lekari uopste i nisu trenirani da posmatraju zdravo ljudsko telo i uticaj vezbanja na isto, njima je svo vezbanje rehabilitacija, a dizanje velikih tezina tu sigurno ne spada. (da se ne uvrede lekari s foruma - oni su OK :) ) Edited by estel
Link to comment

estelsvak' ima svoje razloge :)I neko se usudio da pominje moje imeJa sam Jabba The Hutt187/130:e svud salcici, niotkud misica :lala:

Edited by fragand
Link to comment

kako nezna zena koja tek koji mesec dize tegove da zastiti dlanove od zuljeva? oce mi ovi zuljevi koji su se napravili do sada ostati zauvek ili ce nekim cudom nestati, koza ojacati i postati jos neznija?

Link to comment
kako nezna zena koja tek koji mesec dize tegove da zastiti dlanove od zuljeva? oce mi ovi zuljevi koji su se napravili do sada ostati zauvek ili ce nekim cudom nestati, koza ojacati i postati jos neznija?
ovi gde idem nose neke rukavice bez prstici
Link to comment

ojacace ti koza (malo. bar bi trebalo)meni zuljevi nikad nisu bili bas probletaicni ali nikad nisu ni nestali tj. koza se samo ljusti i obnavlja (ali ja nikad nisam ni imala nezne ruke, pa i nisam dobar primer :))...

Link to comment

mislim da sam danas i ogulila zuljeve, pecka me, kao da je jedan posta ziva rana. okej, onda rukavice, pa sta bude. mada sam videla koleginice koje hvataj tegove truleks krpama :)

Link to comment
kako nezna zena koja tek koji mesec dize tegove da zastiti dlanove od zuljeva? oce mi ovi zuljevi koji su se napravili do sada ostati zauvek ili ce nekim cudom nestati, koza ojacati i postati jos neznija?
ostace ti zuljevi, ispucace ti koza i dobices crno ispod noktiju.
Link to comment
sta, sad i ti hoces snimak :Psalim se. smanjila sam sa 3x5 na 2x5, jer me 3x5 izgleda baci u mini-flare ove moje bolesti sledeceg dana (ove bolesti), dok se sa 2x5 sutradan osecam kao kod normalnog 'day after gym' dana. ako pitas za max, nije mi 5 ponavljanja max, mogla bih da izvucem i sesto a za vise sumnjam (i nemoj to vise da me pitas jer me to onda vuce da probam max a max me isto ubije sutradan :) ).koje druge vezbe? :D dl je jedino od vezbi za donji deo tela sto sada mogu da radim. ako znas neku vezbu za noge koja ne ukljucuje kolena (tj. ukljucuje ih koliko i dl) daj predlog. pisala sam vec ovde, squat sam nekoliko puta dovodila do 50kg i odustajala ne zbog snage vec zbog lose forme/bola. tako da si mozda u pravu, da imam zdrava kolena verovatno bi sada i squat bio tu negde blizu (mada mi je dl uvek bio jaci, samo sto ja ne mogu da znam da li je to zbog snage ili prosto zato sto manja gadja moja nezdrava kolena). ostalo sto sada radim su neke rehabilitacione vezbe za gornji deo tela da me izvuce iz totalnog rasula levog ramena i ruke koji je napravio poslednji flare fibromialgije. mada mi je gornji deo tela uvek bio slab.fizio pokusava da mi popravi i kolena, ali za razliku od ramena, ona su na udaru 10+ godina, tako da ja mislim da od teskih squats nema nista (najbolje cemu mogu da se nadam je da cu moci bezbolno da silazim niz stepenice jednog lepog dana).ovo je kratak presek kako ova bolest pogadja misice:

Individuals with Fibromyalgia show a number of abnormal patterns in muscle physiology.

  • High basal levels of muscle tension, even at rest
  • Asymmetries – higher levels of muscle tension in the same muscle on one side of the body than on the other
  • Co-activations – muscles that are not designed to function during a movement are found to tense during the activity
  • Failure to recover after exertion – muscles do not return to relaxation following use
  • Long-term atrophy of muscle tissue, with shortening of muscle fibers and increased sensitivity

ovo poslednje, za atrofiju, je zbog toga sto ljudi sa fibro ne vezbaju, zbog bolova.

a i ovo nije bas za zanemariti u mom slucaju/gradji (174cm). jel radis high bar ili low bar?
Hocu snimak :DPretpostavljam da mozes raditi ovo http://www.exrx.net/WeightExercises/ErectorSpinae/WtHyperextension.html, kao i obicne ledjnjake na strunjaci ili ovu varijantu http://www.exrx.net/WeightExercises/ErectorSpinae/Superman.html, tu pre svega pogadjas ledja , isto kao na dl, ali rade i noge, pogotovo na hiperekstenziji ako se namestis i fokusiras da pogadja zadnju lozu. A iskorak, tu ne bi trebalo da imas problema sa kolenima?Jel imas problem sa asimetrijom misica ili si izbegla tu karakteristiku te bolesti?Pa koliko sam primetio, nije toliko ni bitno da li je high ili low, vec sama cinjenica te slobodne putanje rada sa sipkom gde dosta opterecenja odlazi na kolena, za razliku od cucnjeva na hack spravi gde mogu da namestim kolena taman tako da nisu najvise opterecena. Meni je visina oko 192 i to je vec problematicno/rizicno za cucanj, ali jebiga, gruvaju se zato druge vezbe. :)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...