Jump to content
IGNORED

žestina


henrik larsson

Recommended Posts

ako pogledate namapi Islay ostrvceta videćete da su destirleije Lagavulin i Laphroaig odma jedna do druge, znači isto ječam dimljen na žaru od tresetnog uglja (peat smoke) što mu daje ultra dobar šmek, ima slatkoću i crtu morske soli, slabije telo od Vulina ali je 10 god. osnovni dok je je Lagavulin 16 tako da ovaj drugi ima izraženiji karekter. razlika je u radu takođe, Lagavulin udara više na čežnju i melanholiju dok je Laphroaig više vrcav i bezobrazan...
Imas Lagavulin 12-icu ali je ovde kod nas nisam video. Ne znam iz kojih razloga dobavljaju samo 16-icu. Valjda se vise ugradjuju na vecoj ceni, sta li.
Link to comment
Imas Lagavulin 12-icu ali je ovde kod nas nisam video. Ne znam iz kojih razloga dobavljaju samo 16-icu. Valjda se vise ugradjuju na vecoj ceni, sta li.
aaha, tu si TICO.... e sad bi se mogo otvorit za jedan malt ajde jebo ga ti pa neš se usrat ako budeš častio... mislim može i keš.
Link to comment
aaha, tu si TICO.... e sad bi se mogo otvorit za jedan malt ajde jebo ga ti pa neš se usrat ako budeš častio... mislim može i keš.
'Si ti lud? Ja kuci zovem samo dokazane anti-alkoholicare i pasionirane ljubitelje kupovne loze. Jednom sam se zajeb'o sa Beowlom koji mi je smlatio pola podruma vina i otada ne pravim istu gresku. Samo jurodivi dolaze u obzir. Spao sam na bijednih tridesetak flasa malt-a i sad tebe ispicuturu treba da nakacim na vrat. Ne dolazi u obzir.Uostalom, ovih dana idem u zavicaj u okolinu Pirota, pa necu biti tu neko vreme. :s_d: Btw, jesi se upisao na vlasnicku listu kod Laphroaig-a? Dobijes neke povlastice ako ikada uspes da se dokopas fabrike (a i seksi desktopove mozes da skidas kao clan :) ), a i mogli bismo sa njima da organizujemo u Beogradu neko vece Laphroaig-a. Oni to rade u gradovima u kojima ima dovoljno zainteresovanih da se napravi neki single malt tulum. Em prave reklamu, em prodaju ono sto donesu sa Ostrva.
Link to comment
au kakav flesbek.iste noci kad sam upoznala moutai, dozivela sam jos dva soka. manji je bilo golubije meso, a veci, i nikad zaboravljeni, karaoke. trebalo je odmah da odem u penziju posle toga.posto sam ga pila na licu mesta, tj u nekom luckom gradu koji se zove tjencin, domacini su savetovali da se obavezno grickaju stapici od bambusa dok se loce, a pred spavanje zbuta caj od necega. i stvarno, nas sestoro ubismo dosta toga, a ujutru glavice leprsave, bez tapeta u ustima i spremni na nove avanture. a zbog tog bambusa ne osecas taj odvratni ukus.nadam se da sam ostale detalje te veceri pohranila duboko u pasvord-protektid folderu u mozgu.da ne trolujem, posle visemesecne pauze u konzumiranju alkohola, podarila sam sebi par flasa jedinog pica zbog kog zivot ima smisao.divlja curko, here i come.
lako je vama turistima. mene proganja moutai od 2005. sa kinezima se pije pivo ili bajdjo (moutai ili neka druga marka, oni sve to zovu white wine). domacini po provinciji obicno insistiraju da se loce do pomracenja svesti. aftertaste je uzasan, sutra osecaj da imas par leseva u stomaku. ako je ikako moguce uvek gledam da se pije pivo na poslovnim vecerama. obicno putujem sam, a obicaj je da gost mora da nazdravi sa svima. cesto sipaju 200-250ml i to se pije iz 7x. ojk1.jpgbtw golublje meso je ok, nije gadno/ a neki lucki grad tjencin ima pop cca 10mil ljudi (i najgoru mogucu ekologiju na zemaljskoj kugli zbog koncentracije teske industrije)inace, pre par dana su mi neke diplomate u pekingu omogucili kupovinu alkohola u diplomatskom duty free shopu, tako da uzivam u kvalitetnom alkoholu za sitne novce. juce je popijen singletone, danas prelazim na glenfiddich. avaj prvi mi ide bez leda, a za glenfiddch mi odgovara da ubaci makar jednu kocku, stejt mi je prezasicen ukus. SingletonGlendullan.jpgglenfiddich_18.jpg
Link to comment

doneo letos flasu loze iz rudeshajma od rizlinga sa rajne, odlezale par godina u bacvi od kestenovog bureta.zlo.dobra rakija je keva i nijedno pice na bazi kukuruza, krompira i zitarica mu ne prilazi na pljucomet.

Link to comment
Otkrih u spajzu, pise КАЈСИЈОВАЧА 2004. Negde iz okoline Smed. Palanke. Domaca, naravno. Omeksala fino, greje, a bogami se lepo kosticavo voce oseca... Pijemo lepo, cimnem jednu ja, cimne jednu nevidljivi covek... i tako. :ss1:
U, jebote, iz mog komsiluka. Je li iz Goloboka, Azanje, Selevca, Stojačka, Krnjeva..?
Link to comment

zaebemse onomad pa u glazuru cokoladnu usipo singlmalta,no sinoc neshgamici - labuda i leda, pa do danasnjeg letnjeg d(a)na dopodne. nema nista bolje nego dorucak od fiftiniers ol' - a sve zitarice i kvalitete unutri.ledit: dodavolink, neshgamaici

Edited by makaronee
Link to comment

znao sam da ne treba da se uclanjujem na FB, tamo mi salju ovak'emada ne znam da li je ovo pravi topik, mozda je vise za iznutriceGovnovačaSigurno se sjećate (barem ovi što su zapamtili Titu), svojih alkoholnih početaka, tamo u kasnim osamdesetima, kad ste kradom, iz tatinog "bifea" mažnjavali po guc loze, travarice, vinjaka, domaće šljive, ili čak, ono samo za Novu Godinu ili Dan Republike, jedan laganini srk viljemovke (e što je to dobra rakija, to je čudo jedno). Pinete vi malo, faca vam se skvrči do forme bajate grožđice, jezik izvrši samo-zapaljenje, grlo se začepi i ne da li ne da alkoholu da raskraja vaše "mlado" tijelo. Sjednete onda na trosjed (onaj na razvlačenje, kad dođu rođaci, da imaju gdje polijegati), piljite u regal i čekate, da se soba počne okretati oko vas, pa da možete zaigrati kolo s bijelim miševima (tako vam opisuje pijanost "stručna literatura" - stripovi i Politikin zabavnik). Barem, da vam se udupla pogled, kad već nema ringišpila za džabe i tih ljupkih laboratorijskih životinja. Nije bilo najjednostavnije napiti se tek tako, bez pravog "pjanskog" iskustva.Prijatelji moji, ili vi niste dovoljno popili, ili je u vama proradio balkanski anti-alko gen (svi štakori na kojima su taj gen implementirali su i dan danas živi, al' nitko ne zna kako im to uspijeva) ili niste probali pravu rakiju, pravu žešću, žešću svih žešća, čiji sam spomen izaziva podozrive poglede i prestravljene uzdahe. Rakija je to specifična, opjevana čak i u pjesmama, gospodina Antonija Pušića (indijansko ime - Čoban, koji se ne vraća, tako lako). Da, da, pogodili ste, radi se o "takozvanoj" Govnovači.Moram vas razočarati, i otvoreno vam reći - ne radi se ni o kakvom folu, nema tu nekih šatro igara riječi, ili možda izvedenica od imena tamo neke rijetke biljke. Rakija govnovača (neki je jednostavnije zovu govnara, a neki i drekovača), je kao i sve druge moguće rakije s naših prostora, ime dobila po sastojku iz kojeg je fermentiraju. Smanjite doživljaj, i molim vas, odložite povraćanje za neke druge prilike, ipak se tu ne radi o svakakvim govnima. Sirovina za govnovaču je uglavnom izmet domaćih nam životinja - krava, konja, ovaca, pa čak i svinja (svinjsko govno se izbjegava - one jedu sve, baš kao i ljudi, pa naša i njihova govna podjednako užasno smrde - čast izuzecima). Nemojte sad paničariti, i kad vam drugi put djed, tamo negdje u slavonskoj ravnici, nalije rakije, odmah provjeravati gdje on baca svu onu balegu i klikeraste brabonjke, i da li je iza svinjca napravljen regularan odvod do obližnjeg potoka. Govnovača je specijalitet naših Dinarida, i njihovim zametenih i od boga zaboravljenih vrleti.Zimi, gore negdje na Treskavici, ljudi nemaju šljiva, krušaka, lješnjaka, krumpira, ni za čalabrcnuti, a kamoli za rakiju peći, pa su se, snalažljivi kao što jesu, dosjetili da probaju dobiti "vatrenu vodu" iz onog što im je lako dostupno - prerađenih biljnih vlakana, crne ili tamno zelene boje, savršeno očuvanih u dubokom snijegu, koje u drugim prilikama, ne bi ni "štapom dirali" (ali sigurno bi vilama). Neki pecari više vole odstajalo, sasušeno "prirodno gnojivo", dok drugi preferiraju svježe, masnije varijante, a krave sa proljevom zimi nikako nisu poželjne, pa ih u napadu srdžbe gazde mogu upotrijebiti i kao mašine za pravljene Milke (hmm, kad bolje razmislim, ona čokolada za kuhanje je sumnjivo tamnih nijansi, nadam se da i nju ne prave drito na planinama ...).Postupak pridobivanja govnovače je isti kao i za sve druge rakije - govna se prvo malo ogule (da im se poboljša aroma!?!), a ako je nestašica i govana samih, onda bogami stavljamo i njihovu ovojnicu u kacu. Slijede alkoholno vrenje, fermentacija, destilacija i naravno degustacija, koja je na -30?C, negdje na Bjelašnici, prijeko potrebna za kakvu takvu krvnu cirkulaciju. Vjerujte, kad se na Igmanu živa zavuče negdje na podioke blizu -40?C, nema teorije da će vas tamo neki smrad odvratiti od alkoholne kapljice, i to ne samo jedne, jer zimske su noći duuugeee ...Običaj (prije bi ga nazvali postupak u "velikoj nuždi") se ukorijenio sve tamo dole do Durmitora, Lovćena i drugih đetićkih krševa, što nam objašnjava, kako je i sam, gore spomenuti, R.A. ili A.P., čuo (definitivno i probao) za tu rijetku rakiju. Za kraj evo vam još i "anegdota", o nekom Španjolcu, diplomatskom djelatniku u BiH, za njenih slavnih godina 92-95, koji nikako nije mogao povjerovati u porijeklo govnovače, sve dok se na svoje latino oči nije uvjerio u vjerodostojnost njenih sastojaka, i vidno potresen, bubnuo: "Pa, nije ni čudo da ste zaratili"!.Zima dolazi, Lupeži moji, pa ako se budete vozili nekim planinskim stazama i vukohebinama, i usput vam otkažu kočnice ili sami sebe pucate u čelo zaboravno zbog nesipanja antifriza (k'o će na to računati, uz svo ovo globalno zagrijavanje), triput razmislite prilikom kucanja na vrata neke obližnje kolibe. Gazda će vas sigurno poslužiti kako dolikuje, i žešća će definitivno biti na repertoaru - k'o voli nek' izvoli i živili vi meni.

Edited by gazza1
Link to comment
  • 4 weeks later...

opasan je posao biti domacica, eto tako, u procesu brisanja prasine naleteh na sanduk gde smo onomad diskreno potrpali sve flase zestine koje su nam bile po kuci ne znam od kud nam, tek naleteh na Jack Daniel's Single barrelkao kolac - karemel, vanila i soft dodirimpresivno je da se 45% alkohola ni ne oseti ...osim malo kasnije

Link to comment
  • 1 month later...
Lagavulin, Laphroaig, Caol Ila i Talisker su moj izbor. Vrhunska pica koja ne bih menjao ni za kakvo drugo kratko pice na svetu. Ovo ostalo je sve single malt - dakle moze da prodje, ali meni su jednostavno ova cetiri najbolje pala.
uf..probao sam ih, nisam probao da se opijem a bogami komentar mi je bio da imaju ukus koji je mesavina benzina i dima :Dmada, dacu im drugu sansu!@moutai: probao da progutam nekoliko puta i nisam uspeo! valjalo bi to iskustvo okaciti na jutjub...@tema: stigla neka dunja sa medom iz zmajeva! sutra je dobra prilika za testiranje uz praznik fudbala! Edited by maheem
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...