Jump to content
IGNORED

Sladoled


FranziskaKafka

Recommended Posts

4 hours ago, zorglub said:

 Zar Japanci većinu svojih kolača ne prave od bean paste?

Gledao sam film koji se vrti oko (i zove po toj pasti) an, to je naziv. Nije to ni neslatko, ja bih prosto rekao da nema nikakav ukus :lolol:

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Isto, samo pistaći.
 

Inace, nisam siguran da su Ameri izmislili, u Skandinaviji se cepa slani slatkis redovno. Ako vam neko u Danskoj ponudi Haribo gumene bešte glavom bez obzira.

 

Pa i po vojvodini - kobasice i kajgana sa dzemom.

Link to comment

I kako pravite sladoled u domacoj radinosti?

 

Jel neko ima iskustva sa ovakvom spravom:

https://www.amazon.de/-/en/Ariete-642-Transparent-Double-Insulation/dp/B085WMRQD8

 

Moze li to uopste da dobaci, makar i priblizno, do nekog dobrog kupovnog?

 

Cena je ok. Mene tu vise brine da se pokaze kao njesra, pa da zauzima prostor u kuhinji pored raznih seckalica i tostera, a da se nikada ne koristi.

Link to comment
8 hours ago, chandra said:

 

Pa i po vojvodini - kobasice i kajgana sa dzemom.

 

jesam dođoš, ali prvi put čujem da neko ovo kombinuje :blink:

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, chandra said:

 

Pa i po vojvodini - kobasice i kajgana sa dzemom.

 

Jedan deo porodice mi je duboko ukorenjen i razgranat svuda po Vojvodini, posebno u Banatu, u najmanje četiri etničke zajednice. Odrastao sam u tom miljeu, a pritom sam ješan, radoznao i rad da sve probam.

I baš nikad ništa slično nisam sreo. Jede se meso uz kompot, guraju neki šećer u sos od paradajza, ali džem uz jaja ili kobaje baš nikako nisam video. 

Edited by banatjanin
  • +1 2
Link to comment
9 hours ago, chandra said:

I kako pravite sladoled u domacoj radinosti?

 

Jel neko ima iskustva sa ovakvom spravom:

https://www.amazon.de/-/en/Ariete-642-Transparent-Double-Insulation/dp/B085WMRQD8

 

Moze li to uopste da dobaci, makar i priblizno, do nekog dobrog kupovnog?

 

Cena je ok. Mene tu vise brine da se pokaze kao njesra, pa da zauzima prostor u kuhinji pored raznih seckalica i tostera, a da se nikada ne koristi.

 

Ja sam protiv tog aparata, jer ga nemam gde, a i mislim da je vise fenseraj nego sto coveku stvarno treba. On najvise sluzi da razbije vodene iglice, tj da ih spreci da se stvore, stalnim mesanjem. Ali to mozes i rucno, na svakih sat, sat i po,  izvadis i promesas, nije to bas neka muka. I to je za sladolede koji nemaju dovoljno masnoce od jaja recimo i slatke mlecne pavlake, ako ih ima onda se te iglice ne stvaraju i ne treba ti aparat. Posto ja pravim uglavnom tzv. semifredo, kada pravim, a osnova su mu jaja i slatka mlecna pavlaka, pa sa raznim dodcima (najlepsi na svetu sa grilijasem od lesnika), utoliko vise mi ne treba. 

  • +1 2
Link to comment
49 minutes ago, banatjanin said:

 

Jedan deo porodice mi je duboko ukorenjen i razgranat svuda po Vojvodini, posebno u Banatu, u najmanje četiri etničke zajednice. Odrastao sam u tom miljeu, a pritom sam ješan, radoznao i rad da sve probam.

I baš nikad ništa slično nisam sreo. Jede se meso uz kompot, guraju neki šećer u sos od paradajza, ali džem uz jaja ili kobaje baš nikako nisam video. 

 

Jeste offtopic, ali sad moram da objasnim izvor - sluzio sam vojsku u jedinici s klincima iz Sente, Bajmoka, Backe Topole, Subotice. Trpali su dzem cak i preko onog mesnog nareska, a u kajganu redovno. Uzorak mi je mali, relativno etnicki obojen i moguce da je bilo po sredi neko drugo objasnjenje. Vojska je puna bizarnosti.

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Jumanji said:

 

Ja sam protiv tog aparata, jer ga nemam gde, a i mislim da je vise fenseraj nego sto coveku stvarno treba. On najvise sluzi da razbije vodene iglice, tj da ih spreci da se stvore, stalnim mesanjem. Ali to mozes i rucno, na svakih sat, sat i po,  izvadis i promesas, nije to bas neka muka. I to je za sladolede koji nemaju dovoljno masnoce od jaja recimo i slatke mlecne pavlake, ako ih ima onda se te iglice ne stvaraju i ne treba ti aparat. Posto ja pravim uglavnom tzv. semifredo, kada pravim, a osnova su mu jaja i slatka mlecna pavlaka, pa sa raznim dodcima (najlepsi na svetu sa grilijasem od lesnika), utoliko vise mi ne treba. 

 

Mene kod tog aparata peca sto je brz - izbaci sladoled za pola sata ili tako nesto.

 

Grilijas? To su karamelizirani lesnici?

 

A za parfe of lesnika? Mora da se "muti"?

Mene to mucenje pakleno smara - u stvari, ne smara me samo mucenje, no mi se desilo da pravim sladoled, stucem neke dobre sastojke i onda posle 5-6 sati ispadne nesto zaledjeno i nejestivo. Doduse uvek smo pokusavali neke vocne "zdrave" varijante.

 

A jel moze da se pravi sladoled sa sirupom od kokosa ili agave umesto secera? Probao neko sa chiom?

Link to comment
4 minutes ago, chandra said:

Mi se opako navukli na mochi sladoled. kao mala kugla sladoleda oblozena opnom od pirincanog brasna. Doduse porodica podeljena - jedan deo obozava, drugi ne podnosi.

 

To pazaris u Mercadoni? Cini mi se da sam video.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...