Jump to content
IGNORED

SBB promenio cene internet usluga


Lloyd Wyman

Recommended Posts

Nije ipconfig nego ifconfig, samo na pravim mašinama :P

 

Proveri IP adresu koju dobiješ od provajdera. Privatne adrese su iz opsega 10.0.0.0 - 10.255.255.255, 172.16.0.0 - 172.31.255.255, 192.168.0.0 - 192.168.255.255

 

edit: sad vidim da je od 2012. i opseg 100.64.0.0/10 izdvojen i to baš za provajdere i NAT

Edited by Velocipede
Link to comment

 

uopste nemam ip adress nego ipv4 adress.

 

natorno.png

 

otkud sad ovaj link-local ipv6 adress?

 

pa IPv4 adresa ti je IP adresa

 

IP version 4 = to su one adrese na koje smo navikli, tipa 192.168.1.0

IP version 6 = to je novi sistem za mnogo vise kombinacija, u hexu

 

version 5 nikada nije bio primenjen, no i da jeste version 5 adrese bile bi identicne version 4 adresama (razlike su bile u nekim drugima aspektima)

 

verzije 0 do 3 su bile eksperimentalne i nikada nisu videle siroku upotrebu

Link to comment

Ovo je tvoja privatna mreža, nema provajder nikakve vez s tim. 

Na nekom sajtu su preporucili ipconfig za testiranje nat-a

 

NAT-ovan covek sa sbb foruma (cenzurisacu mu deo adresa)

 

IP Address: 

100.72.67.xxx

Subnet Mask: 

255.255.xxx.x

Default Gateway: 

100.72.64.x

 

 

spolja se vidi kao 87.116.189.xx

 

 

Meni se boldovana adresa iz statusa rutera podudara sa onim sto se vidi spolja pa valjda nisam.

Edited by katamaran
Link to comment

da sam normalan poludio bih

 

ipconfig mi pod ipv4 daje 192.168.... adresu i to definitivno lici na NAT

 

Ali ruter mi pod ip adress daje 178... i ta adresa se vidi spolja 

 

Pa ti lokalno kod kuce jesi iza NATa - svako je danas, manje-vise, jer rutuer radi NAT za tvoj LAN

 

Ovde je pitanje da li je tvoj ruter/modem iza jos jednog NATa ili direktno napolju

 

Ako kazes da je eksterna IP adresa koja se vidi kada se ulogujes u ruter ista ona koju dobijas kada proveris IP na Guglu ili na whatismyip.com onda nisi iza jos jednog SBBovog NATa kao sto si ispravno zakljucio

Edited by hazard
Link to comment

 

 

Meni se boldovana adresa iz statusa rutera podudara sa onim sto se vidi spolja pa valjda nisam.

 

I da dodam: kao sto je Velocipede gore fino objasnio uopste i ne moras da proveravas da li se IP adrese poklapaju, odmah po IP adresi znas da li je to privatna NAT adresa ili ne. Iza NATa se po pravilu ne dupliraju adrese koje se vide ,,direktno" sa interneta, vec postoji opseg adresa koji se koristi samo za NAT - zato svaka lokalna mreza iza rutera u kuci ima adrese koje pocinju sa 192.168.x.x npr.

Link to comment

Dal da predjem na sbb trio paket ili kako se vec zove to? Imam televiziju sada, a nisam zadovoljan Orionom kako sam presao na wifi njihov, pa razmisljam da sve spojim u sbbu. Vidim reklamu, 6 meseci besplatno...

Link to comment

Ako kazes da je eksterna IP adresa koja se vidi kada se ulogujes u ruter ista ona koju dobijas kada proveris IP na Guglu ili na whatismyip.com onda nisi iza jos jednog SBBovog NATa kao sto si ispravno zakljucio

Ovo nikako da mi neko potvrdi :)

 

odmah po IP adresi znas da li je to privatna NAT adresa ili ne.

 

Ovo me je bunilo jer mi na ipconfig izlaze samo 192.168... adrese

 

@ Timmy

 

Sto da ne?

 

Ja sam godinama koristio duo a od pre par meseci sam dodao i telefon. U principu me nervira sto je sve kod jedne firme al mi se svakako isplati. Ako ti odgovara trenutna akcija predji.

Edited by katamaran
Link to comment

Ja sam se svojevremeno grdno zeznuo sto sam godinama nicim izazvan koristio adsl iako sam imao sbb tv. Progledao sam sto se tice neta kad sam presao na kabl. Sa Orionom vec nemam iskustva.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...