Jump to content
IGNORED

Istra - preporuke


Аврам Гојић

Recommended Posts

Vratih se juce, deset provedenih dana nakon 19 godina.Soba u Sergejevaca (Prvomajska), pa onda kecom do Stoje gde mi je bio burazer u vrlo komfornim italijanskim kabinama na samoj obali. Problem: vanjskim posetiocima kampa naplacuju ulaz 20 kuna, ako te provale na kapiji sto se desilo jednom u deset dana.Stoja, sumski kamp, stenovite plaze sasvim pristojne za istarske uslove a sigurno bolje nego na zapadu Istre, jedno 50% popunjena. Uopste, Pula praznjikavas pocetkom jula.Vreme odlicno, oko 25-27 stepeni, voda taman, cista.Pula malo ostarila, nista se nije promenilo 20 godina, osim mega marketa u Sijani. Guzve smanjene u odnosu na ono cega se secam. Ocito nije nadoknadjeno odsustvo JNA i Austro-Ugarske. Mnogobrojne kasarne (npr. Valelunga, Valtura) zvrje prazne, a zupanija i drzava ne znaju sta ce sa ostatkom vojnih zgrada. Na pijaci se valjaju preskupe tresnje iz Grocke (barem tako mi je receno), a i ostala roba je skupa. Restorani na nivou i iznad engleskih cena, nimalo jeftini.Obidjeni Vodnjan, Hum, Kotli, Motovun, Umag, Porec, Rovinj sa mega-esktra-napucanim novim hotelom koji je izgradila tvornica duhana je jos uvek prelep, Fazana (ribarska fest petkom potpun promasaj - jedan stand sa srdelama i tri coveka koja slusaju klapu na trgu kod crkve), Kamenjak (ubedljivo najvise BG registracija od cele Istre smo tu nasli).Bili u Mutvoranu, Pavicinima (posebna emotivna veza, razmenjeni lokalni tracevi sa prijateljem). Duga Uvala je lepa ali struktura turista katastrofa, odseli u Krnici kod rodbine, krnicki porat lep bez guzve.Elton John svirao dva sata, dosadnjikavo.Glas Istre odlicna novina za jedan regionalni list.Sve u svemu povratak u proslost uspesno obavljen, vrlo moguc povratak u buducnost.

Link to comment
  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mister No

    31

  • yolo

    13

  • Buck Naked

    12

  • aram

    7

Glas Istre je podlist Riječkog Novog Lista.
Istarski, Zadarski, Karlovački i još neki kojima se sad ne mogu sjetiti imena uzimaju većinu stvari od Novog Lista, samo uređuju svoju lokalnu rubriku.
Link to comment
Istarski, Zadarski, Karlovački i još neki kojima se sad ne mogu sjetiti imena uzimaju većinu stvari od Novog Lista, samo uređuju svoju lokalnu rubriku.
Da li su podlist ili je to samo zajednica redakcija za neke teme?Dosta kolumnista na prvim stranama je pro-istarski orijentisano, dodaci su takodje lokalni, 8-10 strana je o Puli i Istri, plus lokalni sport.Na primer, poslednjih dana se Kajin nije skidao sa prvih strana, sve oko predsednicke kandidature. Onda se pisalo o kresanju budzeta za pulsku bolnicu na drugoj strani, itd.Pretpostavljam da je, naravno, spoljna politika i opsti sport zajednicki.
Link to comment

Inače ja sam živio kod slavoluka Sergijevaca. Taman iznad spomenika Jamesu Joyceu.Stan do njegovog gdje je živio.

Edited by Mister No
Link to comment

slazem se sa Buck-om za Groznjan, to mesto mora da se vidi gde god se nalazili u Istri...kao shto sam vec pisao, ja letujem od 2003 u naselju Pineta (Novigrad) i tu je josh 4-5 kampova jedan do drugog...shto se tice izlazaka treba uleteti u periodu Umag Open-a, ja mrzim tenis ali sam se proshle godine odlicno proveo na svirkama i zurkama koje su pratile taj turnir...ove godine pocinje krajem jula (ja sam ga propustio, bio sam od 1.7.-17.7.)u Novigradu su utorkom i cetvrtkom bile dzez i bluz svirke na improvizovanoj pozornici oko centra grada u Puli su non-stop koncerti, a u Groznjanu je dzez festival...Groznjan je malo mesto sa manje od 100 kuca koje je poznato po murano staklu, ali gde nijedan suvenir nije ispod 15evra, poseduje preko 50 prodajnih galerija, a meni se na trenutke cinilo kao da je vreme stalo (u pozitivnom smislu)...od vina morate probati Istarsku malvaziju i preporuka je podrum pica Franka Katunara (mozda i najboljeg proizvodjaca vina u celoj Istri iz malog mesta Brtonigla) ili crno vino Refoshk iz podruma Rina Prelca u Momjanu (fenomenalna konoba,btw)shto se tice cena pica u kaficima one su oko 6kuna espreso, 8kuna minerlane vode, 13kuna Lasko 0.5, 10kuna casa vina (kuna je oko 10, 11dinara)...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...