Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

24 minutes ago, desboj said:

Nije to :ph34r: nego realnost. Na starom poslu sasvim legalno i po ps se odradi i uknjiži mesečnih legalnih 140-170 sati, i onda još toliko, ali sad kao dežurstvo, a ono ne ulazi u fond sati na neku foru. Niti se oporezuje.

Ne ulazi u fond sati, jer se evidentira neformalno. Najčešće se zvanično vodi kao smena nekog drugog doktora koji ima prostora za dodatne sate, ili se cak uopste i ne evidentira, pa se onda i ne oporezuje jer se ne placa vec se daju slobodni dani koji se isto tako neformalno koriste (zvanicno je doktor na poslu, prima platu kao da radi, a u stvari je na odmoru). 

Link to comment
23 minutes ago, Uskebasi said:

Ne ulazi u fond sati, jer se evidentira neformalno

Bogami, ovde je bilo veoma formalno. U rasporedu rada i u radnim listama se upisuje dežurstvo. Sa tim što kad dođem na posao, 7.2 sata mi je redovna smena, a ostatak do 24 je dežurstvo. Plaća se relativno ok, vikend i praznik skoro duplo. Slobodne dane zbog viška sati ne znam da je iko ikad dobio, jer kad bude viška smena pretoče se u skraćeno dežurstvo od 12 sati.

Link to comment
3 hours ago, desboj said:

Nikoja. 

Pa kako je moguće da to postoji kao praksa i ne sa nije izuzetak nego pravilo?

Jbt ne znam da li bih mogao bojanku da popunjavam pravilno 24 sata, a ne sad da rešavam nekome životne probleme.

Link to comment
14 hours ago, dùda said:

jooj, tek sad sam videla ove postove ,ordi :cry:

sve znam i razumem te jer sam mnogo puta bila u sličnoj situaciji

moja pokojna majka je dva puta lomila kuk i tada su došli, dušu da ne grešim, došli su još jednom kada je dobila neki kao epi napad, ali bilo je situacija gde su me otkačili najstrašnije a ona recimo tada bila sa teškom upalom pluća i podivljalom temperaturom. čak sam budila i svoju dragu komšinicu u sred noći, jer je onda doktorka, pa da ona proba da ih privoli da dođu, ali ništa nije vredelo, nego ona srećom imala neki jak antibiotik i dala mi žena , samo da majka preživi nekako do jutra. ujutro taksi, nas nekoliko angažovano da je prenese, taksista u čudu da po takvog bolesnika neće da dođu

ovo je jedan od nekoliko sličnih ''doživljaja'' 

divim ti se za to što radiš, mislim da treba, ako imaš snage, naravno

hvala na podršci

imaš pm

Link to comment

@ToniAdams

 

Nije dežurstvo 24 sata rad. 

Npr, dežurni opšti hirurg će odradi za prepodne redovnog programa 10 slepih creva, ili 7 žučki, ili 1 Hartman, i do sutra ujutro može da bude u leru, a može i da mu uleti 5 akutnih abdomena i da bude efektivno 10 sati u sali.

Ili kardiohirurg, za prepodne uradi dva pacijenta, maks tri ako se ističe, ali ako u dežurstvu dođe rascep luka aorte onda zove i kolegu od kuće da šiju narednih 7-8 sati.

Edited by desboj
Link to comment

Bila neka priča, počela od da rekord drže neki singapurćani što su razdvajali blizance. 100+ sati operacije, njih više od 10 se izređalo. Onda se odmotala dalje kako to ide kod nas, ko je radio najduže jednu operaciju, ko najviše operacija za jedan dan itd itd

Link to comment

može na više tema...  /paragraf iz UNDAF 2016-2020 dokumenta za Srbijicu/

 

The Serbian health system has made significant progress over the last decade. Outcomes have improved and more services are delivered at lower cost. Average life expectancy, at 75.2 years, is almost equal to the average of new EU member states. The total fertility rate in Serbia is 1.4[1] Data indicate that until the end of the reproductive cycle every third women in Serbia will have at least one abortion[2]. Family planning (FP) services in Serbia are insufficiently developed, both supply and demand for modern contraceptives is low.[3] A key public health problem is the burden of non-communicable diseases (NCDs). The four major NCDs (cardio-vascular disease, cancer, respiratory diseases and diabetes) account for 77% of the burden of disease and almost 86% of premature mortality. Serbia is also one of the fastest ageing countries in the European Region, due to low fertility rate, high morbidity rates and emigration of younger people. Nearly 1 in 5 persons in Serbia is 65 or older. By 2050 it is estimated that this will reach nearly 1 in 3.[4]

 

[1] Statistical Office of the Republic of Serbia – Vital Statistics (2013)

[2] Statistical Office of the Republic of Serbia and UNICEF. 2014. Serbia Multiple Indicator Cluster Survey and Serbia Roma Settlements Multiple Indicator Cluster Survey, 2014, Final Reports. Belgrade, Serbia: Statistical Office of the Republic of Serbia and UNICEF.

[3] In November 2013, UNFPA facilitated the process of developing a comprehensive assessment of FP services in Serbia which pointed out to poorly developed family planning services, and widespread prejudices regarding the use of modern contraceptives both among medical practitioners and general population in Serbia.

[4] Serbian population is gradually ageing and decreasing with the annual population growth of -0.5.(Statistical Office of Republic of Serbia 2013 and UNESCO Country Profile)

Edited by pt 2.0
Link to comment

i shta cemo sad? mislim ono shto je nama problem,.i aleksandru je. ne mozesh doveka peljeshiti penzionere, pa sve i da ih bude duplo vishe :s_w:

sent from bubamoto

Link to comment
2 hours ago, gospa buba said:

mislim ono shto je nama problem,.i aleksandru je. 

mmm. pa ne. nama je problem aleksandar (i ekipa nepismenog lopovskog šljama). a njemu je problem kako što više popelješiti.

 

znači - puškicu i u šumicu. 

druge nema.

Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

mmm. pa ne. nama je problem aleksandar (i ekipa nepismenog lopovskog šljama). a njemu je problem kako što više popelješiti.

 

znači - puškicu i u šumicu. 

druge nema.

Mislis na Vesica, Brnabicku, Dinkica, Zoranicu, Malog sve pilici izlegli u DS i G17?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...