Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Evo ti "Čujte, Srbi" od Arčibalda Rajsa. Imaš dole desno zeleno dugme za Download. Nemoj nikako propustiti da pročitaš, kratko je, svega 60-ak stranica, oljušti se za sat vremena, dva ako lagano kliziš. Knjiga je napisana 1928. a kao da je pisana juče. Objašnjava mnoge stvari i baca novo svetlo na naizgled neobjašnjive ili teško objašnjive činjenice. Kakvi crni Domanović i Glišić, eto eksplicitnog svedočanstva o ratnim profiterima, izdajnicima, nemoralnoj i lopovskoj "inteligenciji", raspadu sistema, privilegovanim dripcima, ministrima i političarima lopovima i haosu u kome se odvijao život prve Jugoslavije, odnosno Kraljevine Srba, Hrvata i Slovanaca.
Čito ja to još pre 20 godina, moj Filipe... Sve je to tako, samo, Radoje i Milovan su pisali o još jednom starijem periodu, 20-40 godina pre čika Rajas... Hteo sam da pokažem da sve to datira još iz prošlog veka, a verovatno i ranije... Svaka promena vlasti to samo učvršćuje, prilagođava "novom" sistemu i gura dalje...
Link to comment
Čito ja to još pre 20 godina, moj Filipe... Sve je to tako, samo, Radoje i Milovan su pisali o još jednom starijem periodu, 20-40 godina pre čika Rajas... Hteo sam da pokažem da sve to datira još iz prošlog veka, a verovatno i ranije... Svaka promena vlasti to samo učvršćuje, prilagođava "novom" sistemu i gura dalje...
Ne znam, meni je Rajs apsolutno najbolji kada nekom treba pokazati kako je nekada bilo. Totalno eksplicitan, direktan, stranac koji nas posmatra sa drugačijeg stanovišta, i jasno nabraja šta tu i tu ne valja. Nikakve pripovetke, nikakve satire. Uostalom, čemu. Da prosečnom Srbinu daš neku zbirku pripovedaka, najpre bi kukao na broj strana, a potom bi malo šta razumeo. Ovako je druga priča. Osim toga, Rajs mi je super upravo zato što govori o periodu neposredne pre WW2, odnosno revolucije.
Link to comment
Pa nije tvoj deda jedini verovao u levičarske ideje i socijalnu pravdu. Kako vidim iz tvog kazivanja, on je to zemljište sam poklonio gradu. Ne razumem šta se buniš oko toga, osim ako u ugovoru ne stoji "Poklanjam zemlju pod uslovom da..." Obaška što ko zna kada se to desilo, a kada je grad poklonio placeve komunističkim funkcionerima. Partizani su bili govna zato što su neki govnari iz lokalne samouprave šezdesetih ili sedamdesetih delili lokalnu imovinu kome nije trebalo po tvom estetskom ukusu?
Dobio covek poziv iz gradskog komesarijata, "zdravo druze Nikola," "zdravo druze Rajo" "Nikola, takva i takva stvar, grad se shiri, tvoje njive ( i njegove brace) su na mestu gde urbanisti planiraju zelene povrsine, park, obdaniste... nemamo adekvatno zemljiste u zamenu, sem "hektara" na brdu (bezvredno) tako da ces dobiti novcanu nadoknadu za tvoju zemlju..." etc. Nadoknada je bila simbolicna, pitanje je da li je i isao po taj novac.Umesto zelenih povrsina, parka, obdanista - osvanule su dvospratnice tadasnjih direktora preduzeca, neki od njih su se btw. slikali sa mojim ocem i bili potpisani kao saradnici (!) u projektnim dokumentacijama njegovih patenata. Taj sistem, takav kakav je bio je ismevanje razumu i logici. Takav sistem se prirodno srusio zbog hronicnog nedostatka realizma, supstance, motiva da se razvija. Taj sistem je bio mrtav jos '45-te i raspadao se narednih pedeset godina. Niceg zivog i fluentnog u tom sistemu nije bilo.edit: citao Arcibalda Rajsa, cudno je da njega pominjes kao argument za ovo sto govoris. Slazem se, njegov pogled na stvar je poprilicno rasterecen i samim tim dobar. Edited by CowBoy
Link to comment
Ničeg živog nije bilo? Objasni ti meni onda ovu gomilu betona oko mene (Novi Beograd).
Interesantna recenica, najbolje bi bilo da se ne komentarise, sama govori :lol:... eh, pa recimo da su komunisti izmislili beton. Ne bi ga bilo (ni elektrana, telefonskih centrala, televizije, radija) nije to doneo tehnoloski razvoj no komunisti. Kao da slusam one nesrecne krajisnike koji po blokovima igraju sah i bocaju kuglama.
Link to comment

Zaista, sram bilo krajišnike, umesto da budu mirni i čekaju tiho na smrt od ustaškog/nemačkog noža, narušavali su mir predratnih Beograđana lukavog plana da iskuliraju rat i podbunjivali one seljake koji nisu znali gde im je mesto, pa na kraju zavedoše teror.Elem, Novi Beograd je samo onomatopeja™ onoga što želim reći. Nisu oni samo podigli Novi Beograd, već i praktično od nule obnovili stari deo grada, što obesni malograđani savskih venaca, palilula i drugih vračara malo zaboravljaju. Suštinski, pitanje glasi kako može nešto što je podiglo iz pepela tolike gradove, puteve, fabrike i drugu infrastrukturu i izmenilo lice ove zemlje može biti mrtvo od svog samog začetka?

Edited by Filipenko
Link to comment
Elem, Novi Beograd je samo onomatopeja™ onoga što želim reći. Nisu oni samo podigli Novi Beograd, već i praktično od nule obnovili stari deo grada, što obesni malograđani savskih venaca, palilula i drugih vračara malo zaboravljaju. Suštinski, pitanje glasi kako može nešto što je podiglo iz pepela tolike gradove, puteve, fabrike i drugu infrastrukturu i izmenilo lice ove zemlje može biti mrtvo od svog samog začetka?
Ja ne znam da li ti srbiju (makedoniju, bosnu, hrvatsku) sve do izlaska iz samoupravnog projekta dozivljavas kao neku zivu i fluentnu teritoriju/drzavu sa Buducnoscu. Ok, cak i da dozivljavas, stvarnost te demantuje.Ne moze sistem da ubije sitne zivotne radosti (365 Lepih Dana, he he) ljudi ce uvek ziveti, zive cak i oni Orvelovi junaci u 1984. (pa zbog toga sto su se drznuli da zive bivaju kaznjeni). Poenta je da ovakvi totalitarni sistemi ponajvise od svih do sada praktikovanih negiraju Zivot i ono sto zivot znaci, ne samo na nivou pojedinca nego i na nivou drustva: fluentnost, stalne promene, zilavost, izdrzljivost, kompetitivnost, uvazavanje realnosti i prilagodjavanje realnosti.Pisali ljudi dosta dobro o tome, meni je tu najilustrativniji Kundera. Edited by CowBoy
Link to comment
I shvatite, gospodo liberali, već jednom - TREĆE OPCIJE NIJE BILO! Komunizam ili fašizam, a čak i u toj varijanti dugoročno nije bilo izbora osim relaksiranog komunizma (titoizma) i klasičnog vojnog komunizma SSSR-a.
Ah, dobro da na doskorasnjim granicama doskorasnje zemlje nemamo zivi istorijski primer da je sve to moglo drugacije, sa daleko manje demagogije, diktature ideologije, kulta licnosti, laznih principa i svega drugog, zajedno sa jednako impresivnim pokretom otpora i uspesima u borbi protiv tri okupatora. i sve to bez ustasa koji su, da se ne lazemo, bili glavni zamajac partizanskog pokreta, sto je tema sama za sebe. ali nastavite, izvinte sto ometam vas intimni monolog. Edited by gazza1
Link to comment
... dochim su ti rezultati ovih geodeta iz devedesetih blizi srcu. Mani me price o tome da je ovo moje nedokazivo (jer se nije desilo, logicno) jer je ono sto se nije desilo tesko uporedjivati sa onim sto se devedesetih desavalo. Da ponovim, gore nije moglo. E, ako ti ne vidis vezu izmedju bolesnog sistema od '45-te na ovamo i krvavog raspada tog istog sistema (nije drugi u medjuvremenu pao sa neba) onda nije do mene i mog psihica.
analiticara kauboju, analiticara. psihic ti jos ne treba. nisi deluzivan vec samo zadrt. imas neku blokadu, blagu mentalnu ostipaciju, mucite lose i nepovezano misljenje te patis od cudnih napada besa. dakle ovde nas ne trebaju da interesuju cinjenice (posto ih ti i ne znas) vec bas jezik koji proizvodis na ovom topicu:partizani su dekadentni zlikovci koji decu salju u smrt (sto nije prirodno posto sve zivotinje stite mlade) a posle rata su zaveli negativnu selekciju i sistem koji je (opet) u suprotnosti sa zdarvim prirodnim nacelom opstanka najacih. osim sto je ovo potpuno kontradiktorno (valjda je u tvom moralnom univerzumu onda 'dobro' i prirodno da slabija deca stradaju) takodje je i nesto zbog cega bi te bilo koji frankfurtovac poljubio u celo posto si bolje nego adorno (doduse nesvesno. opet analiticar) izvukao vezu izmedju kapitalizma (prirodni poredak ekonomskog opstanka) i fasizma (prirodni poredak bioloskog opstanka). no onda si jos nastavio i tvrdio da su komunisti protivprirodno (opet blud) naterali razlicite etnicke grupe da zive zajedno, a ocigledno je da to ne valja zato sto su se hrvoje i srba razveli (da li ti etnicke grupe govore nekada kao ziv covek?) te je to dovelo do krvavog raspada (suzivot ne razvod). sve to naravno nakon sto su ljudi koji tvrde da ne mozemo da zivimo zajedno (kauboji) krenuli da crtaju nove granice. sto je po tebi bilo resenje jos pre 50 godina. retro-avangardo kauboj ti je ime. samo je trebalo nacrtati nove granice i formirati labavu konfederaciju. valjda nakon humanog preseljenja stanovnistva i jos jedne ture ratova. samo da se to nekako obavi dok smo mi u sigurnom nistavilu predzivotnog limba. Edited by kim_philby
Link to comment
Ah, dobro da na doskorasnjim granicama doskorasnje zemlje nemamo zivi istorijski primer da je sve to moglo drugacije, sa daleko manje demagogije, diktature ideologije, kulta licnosti, laznih principa i svega drugog, zajedno sa jednako impresivnim pokretom otpora i uspesima u borbi protiv tri okupatora. i sve to bez ustasa koji su, da se ne lazemo, bili glavni zamajac partizanskog pokreta, sto je tema sama za sebe. ali nastavite, izvinte sto ometam vas intimni monolog.
albanija? ti matori hodzisto :thumbsup:
Link to comment
analiticara kauboju, analiticara. psihic ti jos ne treba. nisi deluzivan vec samo zadrt. imas neku blokadu, blagu mentalnu ostipaciju, mucite lose i nepovezano misljenje te patis od cudnih napada besa.
Ad hominem, kazes. A ja ti rekoh vec, vices u ogledalo.Nego, hajde objasni kako je to gori scenario crtanje granica krajem cetrdesetih od ovog skrabanja po mapi devedesetih. Mozes da upotrebis Rodjinu vantaziju pa da zacinis preko mere, ne smeta. Samo dok je logicno. Ako je nekada bilo lako dogovorom/milom/silom promeniti granice to je vreme neposredno posle WWII. Ta nije SFRJ napravljena u SRRJ.
Link to comment
Ad hominem, kazes. A ja ti rekoh vec, vices u ogledalo.Nego, hajde objasni kako je to gori scenario crtanje granica krajem cetrdesetih od ovog skrabanja po mapi devedesetih. Mozes da upotrebis Rodjinu vantaziju pa da zacinis preko mere, ne smeta. Samo dok je logicno. Ako je nekada bilo lako dogovorom/milom/silom promeniti granice to je vreme neposredno posle WWII. Ta nije SFRJ napravljena u SRRJ.
pa da tada je trebalo zavrsiti etnicko ciscenje posto oni ne mogu zajedno. msilim hrvoje i srba.edit: valjda je tako prirodno!edit edita: nego kauboju posto vidim da si iz dobre porodice (po sopstvenom priznanju) kapiram da je ovo neki teen bunt. kao sto je ljuba popovic u jednom intervjuu kukao kako su ih na akademiji 'terali' da se bave apstrakcijom. oni ljudi oce da budu soc. realisti (ili kao sto davico kaze za micu popovica anti-soc. realisti) a ovi ih teraju da gledaju nekog rothka. bezobrazluk. Edited by kim_philby
Link to comment
Ah, dobro da na doskorasnjim granicama doskorasnje zemlje nemamo zivi istorijski primer da je sve to moglo drugacije, sa daleko manje demagogije, diktature ideologije, kulta licnosti, laznih principa i svega drugog, zajedno sa jednako impresivnim pokretom otpora i uspesima u borbi protiv tri okupatora. i sve to bez ustasa koji su, da se ne lazemo, bili glavni zamajac partizanskog pokreta, sto je tema sama za sebe. ali nastavite, izvinte sto ometam vas intimni monolog.
Kao po običaju, jednodimenzionalan. Sve bi to u teoriji lepo funkcionisalo, osim što bi svi Srbi zapadno od Drine, severno od Dunava i južno od Kopaonika bili na miru istrebljeni dok se čeka na Godoa. Istina, onda ratova devedesetih ne bi ni bilo, a ti bi bio srećan...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...