Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Očigledno da nisu ispirali dovoljno.
Onlajner, a? :)Dovoljno su ispirali. Evo ti baci pogled na ovih par stranica, prosto je neverovatno sta se ovde brani i sta napada. Pa zivotinje imaju impuls da zastite mlade. To nije civilizacijska tekovina, to je prosto prirodni impuls. Sa druge strane imas ljude koji tutnu mladuncetu bombu u ruku i kazu "idi na bunker".Za tebe borci, za mene monstrumi. Vec rekoh Kimu, nemam ja vasu mastu. Edited by CowBoy
Link to comment

Kauboj,Pitam tebe zato što si ti ustvrdio da je komunističko guranje nerazrešenih nacionalnih rak-rana pod tepih dovelo do kasnijih krvoprolića. To znači da ti smatraš da ih je trebalo ranije razrešiti - tu ima raznih opcija, od revanšizma (sprovedeno), neke FNRJ verzije Nirnberga, pa do neformiranja komunističke Jugoslavije 1945 (to je negde i opcija koja bi teoretski imala najviše šansi da izbegne kasnije krvoproliće, ali ćemo se složiti da nije bila realna + nije da su Jugoslaviju komunisti formirali in the first place). Uopšte, šta to znači - ćutanje o nerazrešenim pitanjima (to npr. smatram floskulom) - moram priznati da se ne sećam da se u vreme SFRJ ćutalo o Jasenovcu (a pretpostavljam da ćemo se složiti da je to epicentar najnerazrešenijeg pitanja među narodima). Kako (i kad) misliš da bi se istorijske rak-rane rešile da nisu bile sputavane?Teško da mogu da zamislim nešto gore (mislim, mogu, ali samo zato što sam po prirodi sklon pesimizmu), ali nisam od onih koji misle da je ispiranje mozgova bratstvom i jedinstvom bilo osnovni uzrok kasnijih dešavanja. Moram da priznam da mi nikad nije bio jasan argument kako su komunisti svojom bratstvojedinstvenom indoktrinacijom u stvari doveli do bujanja nacionalizma i kasnijeg krvoprolića. Kao da je bujanje nacionalizma bila reakcija na komunističko ispiranje mozgova.Ili zato što su nas sprečavali da budemo "Srbi" i slavimo slavu, pa se skupilo besa u jadnom i napaćenom narodu. Da se okoristim tvojom terminologijom, to znači da si postao nacionalista zato što si nacionalizmu sklon, a ne zato što te neko 4 decenije sprečavao u tome.

Edited by Ivo Petović
Link to comment
Pa zivotinje imaju impuls da zastite mlade. To nije civilizacijska tekovina, to je prosto prirodni impuls. Sa druge strane imas ljude koji tutnu mladuncetu bombu u ruku i kazu "idi na bunker".
Prvo. Vučica ako ne može da prehrani svoje mlade, ona ih kolje. Drugo. Šta znači "pada sve što je sklono padu"? Mislim, to zvuči kao da si upravo otvorio neki udžbenik fizike za osnovnu školu i shvatio da je sve sklono padu.I na kraju.
Deca su vodila svoj rat, i to ne zato što su bili balavci, već zato što su im drugi oduzimali pravo da budu balavci.Tako to obično biva kada ti neko dođe i uperi pušku dok si ti na času u školi.
Zameni školu sa fabrikom, njivom, radionicom i trgovinom, a decu sa čovecima i shvatićeš da tim ljudima/deci niko nije turao bombe u ruke do njih samih. Jbg, ne može tako da se vodi diskusija. Polaziš od toga da su monstrumi i slepo se držiš toga. Edited by dux
Link to comment
To nije civilizacijska tekovina, to je prosto prirodni impuls. Sa druge strane imas ljude koji tutnu mladuncetu bombu u ruku i kazu "idi na bunker".
Jbg, Jovanka Orleanka je čini mi se bila vršnjak Boška Buhe i Sirogojna, pa nešto sumnjam da Francuzi smatraju monstrumima ove što su je "pustili" da oslobodi Orlean. Možda je samo do mašte (i ponešto ideologije i stava). Edited by Ivo Petović
Link to comment
:lol: Sa kim se vi raspravljate. Sledeci ce biti na tapetu "dete" Aleksandar Makedonski koga su vec sa 16-17 "poslali" da kolje pobunjenike. Cowboy se verovatno pita gde je tada bilo socijalno da spreci zloupotrebu. Edited by Anduril
Link to comment

Na stranu ova "dečja" rasprava, ali moram naivno da priznam da mi je ovaj argument o postiskivanju nerešenih nacionalnih pitanja, koja su zbog toga kasnije eksplodirala, vazda pravio probleme. Kao, da nisu komunisti potiskivali nerešena pitanja, SFRJ bi se raspala uz kozaračko kolo I guess.Nisam apologeta komunizma i suočen sa smislenim objašnjenjem, odmah ću priznati svoje slepilo.

Link to comment
Na stranu ova "dečja" rasprava, ali moram naivno da priznam da mi je ovaj argument o postiskivanju nerešenih nacionalnih pitanja, koja su zbog toga kasnije eksplodirala, vazda pravio probleme. Kao, da nisu komunisti potiskivali nerešena pitanja, SFRJ bi se raspala uz kozaračko kolo I guess.Nisam apologeta komunizma i suočen sa smislenim objašnjenjem, odmah ću priznati svoje slepilo.
Pa ja mislim da nacionalizam kao takav u sustini uopste nije ni potiskivan do kraja. tj. potiskivani su samo srpski, hrvatski itd. nacionalizmi ali nije recimo potiskivan juznoslovenski (ili panslovenski) nacionalizam vec naprotiv. Takodje, mislim da svi kolektivizmi imaju dovoljno zajednickog, dovoljno povezanih sinapsi u mozgu koje vode ka odredjenima sablonima razmisljanja da tranzicija iz juznoslovenskog nacionalizma i socijalizma u ove manje, drevnije nacionalizme uopste nije bila problem.
Link to comment
Kako mogu svi da se usele u dedinjske vile. Znas li koliko je vila bilo u Srbiji '45-te? :fantom: Ono u sta sam siguran (i nije pausalno) je da se Dedinje demografski promenilo '45-te. Sad ti izvedi akrobaciju pa mi objasni zasto bas dedinje i zasto bas posle WWII.
pa sta ako se 'demografski' promenilo '45-te? ili mislis da je diplomatsko naselje postojalo ranije? ja licno poznajem potomke profesora univerziteta neclanove partije koji su zadrzali kuce na dedinju posle '45. i opet nisam ja taj koji je tvrdio da su se 'svi' uselili u vile. otud pausalno. mogao bi se vratiti pa procitati sta pises.
Dalje, negativna selekcija - sta sam slagao, sta lupio? Pa na sta se svodi radnicko samoupravljanje i dirigovana ekonomija ako ne na negativnu selekciju? Ili i za tu tvrdnju imas neku akrobaciju?
lupio si sve. ovde sam upucivao na razlicite knjige i autore: od bilandzica do jovica. ako je tebi drazi dobrica kobrica i likovi iz katalaksije a ti navali. svako ima prava da zadrzi sopstvene limitacije.
Ko je projektovao logikom ekspres-lonca krvavi raspad SFRJ? Ko je decenijama sputavao i tabuizirao istorijski nerazresene rak-rane jugoslovenskih republika/pokrajina? Ko je imao "trecu po snazi armiju u Evropi"? Drekavac? Nazovi ga kako hoces.
vidim fan si srdjana dragojevica. kapiram da ti je i to osnovni izvor istorijskih podataka. pazi s ovim se ne raspravlja. ovo je kao skins koji ti objasnjava da postoji jevrejska zavera. nema tu neke rasprave. ti jednostavno znas i to mu dodje to. obrati paznju da ti bez dokaza iznosis optuzbe kao nesto sto se podrazumeva (i vrapci na grani znaju sto bi rekao pokojni predseednik) i onda trazis da neko dokazuje nevinost. svaki pokusaj objasnjenja samo hrani racionalizaciju i ovakve rasprave su nesto kao slet: godisnji ritual.nego meni je cudno da apsolutno nemas smisla za humor. moj post o bosku buhi je dosao kao odgovor na gayyino podjebavanje o tome da treba da odrastem i prerastem stripove. ja sam mu saljivo odgovorio da je svaki partizan zanesenjak koji je veliko dete. obrati paznju ako si u stanju da su i marija bursac i ivo lola (iz originalnog posta) bili punoletni mladi ljudi koji su dali zivot u borbi protiv fasizma.na to je usledila tirade o dekadentnom krcunu koji salje decu u rat kao somalijski gospodar rata. znaci od moje i gayyine podjebice doslo je do tvog pucanja cira i sipanja gomile uvreda i neistina sa hiperbolama od kojih bi se postideo i vuk draskovic. mene zaista mrzi da te edukujem a i ne verujem da je tvoj problem u tzv. laznoj svesti. ukoliko petovic i ostali imaju zivce da se bave tobom kao da nisi dobro savladao gradivo za osmi osnovne onda neka im je alal. ja pre mislim da je to situacija za kauc. i tu ne mislim nista uvredljivo. analiza nikome nije skodila pa ni toniju sopranu. Edited by kim_philby
Link to comment
Pa ja mislim da nacionalizam kao takav u sustini uopste nije ni potiskivan do kraja. tj. potiskivani su samo srpski, hrvatski itd. nacionalizmi ali nije recimo potiskivan juznoslovenski (ili panslovenski) nacionalizam vec naprotiv. Takodje, mislim da svi kolektivizmi imaju dovoljno zajednickog, dovoljno povezanih sinapsi u mozgu koje vode ka odredjenima sablonima razmisljanja da tranzicija iz juznoslovenskog nacionalizma i socijalizma u ove manje, drevnije nacionalizme uopste nije bila problem.
really ne
Dragi druže uredniče,Kao i u sve druge, širom naše zemlje (Jugoslavije), i u naš stan došao je popisivač, jedna simpatična i inteligentna studentkinja iz Vranja. Niti imam potrebne spreme da o Popisu kao takvom pišem analitičko-sociološku raspravu, niti nameravam da o ovom popisu pišem neke svoje subjektivno-impresionističke utiske. Hteo bih samo, posredstvom vašeg lista, omogući li mi vaša predsuretljivost da se njim poslužim, povodom ovog popisa, da postavim, kao običan građanin ove zemlje (Jugoslavije), dva priprosta pitanja, ne očekujući, uostalom, ni na jedno odgovor.Prvo je pitanje upućeno drugu Krsti Crvenkovskom, koji je apodiktički tvrdio, ima već skoro godinu dana (v. VUS, BR 944 god. IX, od 3. lipnja 1970): "Iskazivanje jugoslavenstva kao nacionalne pripadnosti prilikom popisa stanovništva značilo bi snažan pritisak na sve ostale da napuste svoju nacionalnu oprijedeljenost". Ovo moje prvo pitanje je dvostruko, ali ipak jednostavno. 1) Kako jedno iskazivanje "prilikom popisa stanovništva" može značiti "snažan pritisak" na sve one ostale koji svoju nacionalnu opredeljenost iskazuju povodom tog istog popisa stanovništva, dakle istovremeno, pa prema tome bez mogućnosti poznavanja onoga što bi na njih moglo ili ne bi moglo vršiti ma kakav pritisak, bio on snažan ili ne? I 2) Po čemu bi uopšte moglo, ma bilo i ranije iskazano, predstavljati neki pritisak na koga god bilo, jedno opredeljenje za jugoslovenstvo, kakvo je u ovom konkretnom slučaju, na primer moje? Može li drug Crvenkovski, poznajući me, smatrati da i u ovome što ovde iznosim može da bude ikakvog pokušaja, ikakve promisli da osporim ma kome bilo njegovo pravo, da uskratim ma kome bilo onu slobodu koju i za sebe zahtevam, pravo i slobodu nesmetanog nacionalnog opredeljenja svakog, bez biološkog obzira ili sa takvim, genetičko-porodičnim i geo-političkim obzirom na njegovo poreklo.Moje drugo pitanje upućeno je ne znam kome i glasi: Po kakvoj političkoj dijalektici, po kojoj leksičkoj, terminološkoj, to jest lingvističkoj, naime semantičkoj, upravo semiološkoj logici moje izjašnjavanje za jugoslovenstvo, dakle za pripadništvo jugoslovenskoj zajednici, jugoslovenskom narodu, može i sme da bude klasirano u kategoriju, odnosno bačeno u koš neopredeljenih, kad je ono baš, po definiciji, nepobitno izraz jednog OPREDELJENJA? To opredeljenje izraženo je i razloženo, izričito diferencirano od velikosrpskog centralizma aleksandrovske Jugoslavije, mnogo puta u svemu onome što sam ja o toj problematici napisao, od svoga odgovora na anketu o rešenju hrvatskog pitanja (zbog koga je, 1939, bio zabranjen časopis Pečat u kome je taj odgovor bio štampan), preko svojih Zapisa na marginama rata 1939-1945, objavljenih u knjizi Hacer tiempo, pa do članaka sakupljenih u knjizi Politička književnost (1958), čiji je podnaslov ZA OVU JUGOSLAVIJU. Kad ne bismo živeli baš u ovom trenutku, na ovoj Planeti, kakva je danas, u ovom blokovskom, nasilničkom, militarizovanom, rasističkom, nacionalističkom, neofašističkom svetu u kome nema opstanka, nama, narodima Jugoslavije, van Jugoslavije, van jugoslovenstva - i nikakva nas republička državnost neće i ne može spasti - ja bih se možda internacionalistički dosledno, proglasio "građaninom sveta", to jest Utopije. Ovako Jugoslavija mi izgleda, i još dugo će to biti, jedina naša, minimalna i maksimalna u isti mah, neizbežna i nezibežno relativna stvarnost.Marko Ristić(Politika, utorak, 27. april 1971.)
Edited by kim_philby
Link to comment
Jbt, šta smo dočekali - da se SFRJ naziva pseudodržavom i da se njena samostalnost upoređuje sa Rumunijama, Bugarskama i Albanijama. Šteta što ne postoji vremeplov - neke ljude bi valjalo zaglaviti u određenom vremenu i prostoru.Kauboju, baš me zanima kako je to i kad projektovan raspad SFRJ (i od koga)? Takođe bi bilo interesantno čuti kako bi ti rešio, nesputavši ih, istorijske rak-rane među narodima? Najlakše je frljati se floskulama. Niko nije imao treću armiju u Evropi, svojevremeno je bila neka procenao četvrtoj armiji u Evropi, ali nikad nisam našao da li je to neko zvanično izjavio ili je to (verovatnije) bila procena nekog analitičara.
Steta za vremeplov zaista jer ovde postoji jedan koji je bazdaren na period 1945-1990.Verovati u samostalnost/nesvrstanost SFRJ u onakvim geopolitickim uslovima, vrlo je zabrinjavajuca pojava.Na sve to ide konstatacija kako bi neke ljude valjalo zaglaviti u odredjenom vremenu i prostoru? Ja sam ocaran.Ovde se ne zastupaju levicarske ideje, kako bi neko voleo da poverujemo. Ovde se brani jedan poseban oblik drzavnog uredjenja i posebna manifestacija ideje komunizma/socijalizma zasnovana prevashodno na kultu licnosti.Poredjenje sa "Rumunijama, Bugarskama i Albanijama" uz neskriveno gnusanje, predstavlja titoisticku floskulu teleportovanu na ovaj forum direktno iz 1948. Neverovatno.Rasprava o deci partizanima, pa zalazenje u ludilo poredjenja Boska Buhe sa Aleksandrom Makedonskim i Jovankom Orleankom pokazuje da se iz grandomanskog vakuuma u kojem je SFRJ ostala zarobljena tesko pojedinacno izlazi.Tvorevina koja je iznedrila gomile laznih narodnih heroja petnaestogodisnjaka uz dva svedoka, ovde se romanticarski predstavlja kao nekakav istorijski reper.Izuzeci kao Bosko Buha ne treba i danas da stvaraju sliku o mnostvu dece heroja, kurira i bombasa koji su izneli NOB na svojim nejakim plecima jer tog mnostva jednostavno nije ni bilo. Mladih punoletnih ljudi je bilo kudikamo vise.Deca su tokom tog gradjanskog rata stradala kao civilne zrtve na svim stranama, u koncentracionim i ostalim sabirnim logorima (uglavnom srpska, jevrejska i romska deca) kao i prisilno mobilisani stariji maloletnici koji su ucestvovali u besmislenoj operaciji "proboja Sremskog fronta".
Link to comment
Uopšte, šta to znači - ćutanje o nerazrešenim pitanjima (to npr. smatram floskulom) - moram priznati da se ne sećam da se u vreme SFRJ ćutalo o Jasenovcu (a pretpostavljam da ćemo se složiti da je to epicentar najnerazrešenijeg pitanja među narodima). Kako (i kad) misliš da bi se istorijske rak-rane rešile da nisu bile sputavane?
Jasenovac je sklonjen pod tepih (da ne kažem zemlju), danas postoji i Aušvic i Dahau i Mauthauzen a od Jasenovca imamo livadu sa betonskim spomenikom i komemorativne ploče. A i Tito se nešto nije previše slikao tamo... Rane koje su otvorene u tom ratu su previjene zavojem bratstva i jedinstva a da pre toga nisu bile dobro očišćene. To se onda ispod gnojilo, gnojilo i na kraju otvorilo. Kada su došle izbeglice ovde meni je bilo fascinantno da slušam razgovore npr. ko je koga imenom i prezimenom ubio 1941. u Mostaru. Pamtilo se i prenosilo i onda se sledeća generacija sveti...
Link to comment
Pa ja mislim da nacionalizam kao takav u sustini uopste nije ni potiskivan do kraja. tj. potiskivani su samo srpski, hrvatski itd. nacionalizmi ali nije recimo potiskivan juznoslovenski (ili panslovenski) nacionalizam vec naprotiv. Takodje, mislim da svi kolektivizmi imaju dovoljno zajednickog, dovoljno povezanih sinapsi u mozgu koje vode ka odredjenima sablonima razmisljanja da tranzicija iz juznoslovenskog nacionalizma i socijalizma u ove manje, drevnije nacionalizme uopste nije bila problem.
Teoretski se slažem, ali praktično - mislim da nacionalizmi s kraja 80-ih nisu nastali tranzicijom iz jugoslovenskog nacionalizma ili panslavizma (mada sam skeptičan po pitanju toga da je panslavenska ideja forsirana od strane Titovih komunista, možda bih samo trebao da obnovim građu), već su reakcija na neka druga istorijska dešavanja i nedešavanja (mislim na to da je 19. vek dobrano mimoišao južnoslovenske narode). Druga i duga je to priča, da ne širimo.
...
Enede, ja kažem da je van pameti upoređivati samostalnost i državnost SFRJ sa Rumunijom, Bugarskom, ČSSR u periodu 48-90, a ti kažeš kako branim taj oblik državnog uređenja i državu zasnovanu na kultu ličnosti. Kanda se ne želimo razumeti.A što se tiče vremeplova - ono što sam zapravo imao na umu je neka vrlo praktična situacija npr. mladi matador, potlačen i nesamostalan građanin SFRJ, neke 1975. godine otputuje u npr. Bratislavu...tamo se sprijatelji sa nekoliko vršnjaka i pozove ih da zajedno posete obližnji Beč. Na to ga oni tugaljivim pogledom obaveste: "ali, druže matador, naši pasoši se nalaze u policijskoj stanici, ne možemo mi tek tako u Beč", nakon čega se mladi matador, srećan zbog toga što je jednako samostalan kao novi mu drugari, ode sam prošetati po ringu.
Jasenovac je sklonjen pod tepih (da ne kažem zemlju), danas postoji i Aušvic i Dahau i Mauthauzen a od Jasenovca imamo livadu sa betonskim spomenikom i komemorativne ploče. A i Tito se nešto nije previše slikao tamo... Rane koje su otvorene u tom ratu su previjene zavojem bratstva i jedinstva a da pre toga nisu bile dobro očišćene. To se onda ispod gnojilo, gnojilo i na kraju otvorilo. Kada su došle izbeglice ovde meni je bilo fascinantno da slušam razgovore npr. ko je koga imenom i prezimenom ubio 1941. u Mostaru. Pamtilo se i prenosilo i onda se sledeća generacija sveti...
Sve ja to znam - verovao ili ne, i meni je deo familije pobijen u Jasenovcu. Ono što ne mogu da prihvatim kao argument je da se nacionalizam/revanšizam probudio zato što su ga komunisti potiskivali. Mogu da se složim da se komunistički metod rešavanja tog problema na kraju ispostavio kao neuspešan, ali uzroci za krvavi raspad Jugoslavije ne leže u periodu 45-90, već su posledica nekih ranijih dešavanja. Osim, ako misliš, da krvavog raspada ne bi bilo, samo da se Tito više puta slikao u Jasenovcu.
Link to comment
Steta za vremeplov zaista jer ovde postoji jedan koji je bazdaren na period 1945-1990.Verovati u samostalnost/nesvrstanost SFRJ u onakvim geopolitickim uslovima, vrlo je zabrinjavajuca pojava.Na sve to ide konstatacija kako bi neke ljude valjalo zaglaviti u odredjenom vremenu i prostoru? Ja sam ocaran.Ovde se ne zastupaju levicarske ideje, kako bi neko voleo da poverujemo. Ovde se brani jedan poseban oblik drzavnog uredjenja i posebna manifestacija ideje komunizma/socijalizma zasnovana prevashodno na kultu licnosti.Poredjenje sa "Rumunijama, Bugarskama i Albanijama" uz neskriveno gnusanje, predstavlja titoisticku floskulu teleportovanu na ovaj forum direktno iz 1948. Neverovatno.Rasprava o deci partizanima, pa zalazenje u ludilo poredjenja Boska Buhe sa Aleksandrom Makedonskim i Jovankom Orleankom pokazuje da se iz grandomanskog vakuuma u kojem je SFRJ ostala zarobljena tesko pojedinacno izlazi.Tvorevina koja je iznedrila gomile laznih narodnih heroja petnaestogodisnjaka uz dva svedoka, ovde se romanticarski predstavlja kao nekakav istorijski reper.Izuzeci kao Bosko Buha ne treba i danas da stvaraju sliku o mnostvu dece heroja, kurira i bombasa koji su izneli NOB na svojim nejakim plecima jer tog mnostva jednostavno nije ni bilo. Mladih punoletnih ljudi je bilo kudikamo vise.Deca su tokom tog gradjanskog rata stradala kao civilne zrtve na svim stranama, u koncentracionim i ostalim sabirnim logorima (uglavnom srpska, jevrejska i romska deca) kao i prisilno mobilisani stariji maloletnici koji su ucestvovali u besmislenoj operaciji "proboja Sremskog fronta".
zaista je fascinatno kako ova tema izbija kao tajson zube ljudima duh i osecaj za humor. sa poznavanjem istorije vec su bili defektni od pocetka. no, evo i ja jednom da ustanem u odbranu andurila: covek se salio i pokazao malo istorijske svesti. nije rekao da su b.buha (bombas ne policijski general) i a. makedonski podjednkao vazne istorijske figure vec da je eto doticni delija (aleksandar a ne buha) sa nepunih sesnaest krenuo da osvaja svet te da granica zrelosti cesto zavisi od okolnosti pod kojima odrastas. no, ovde imamo jos jedan problem. oni koji jugoslaviju poput zive osobe optuzuju za grandomaniju najcesce sami pate od jedne velike ambicije a to je da joj (toj i takvoj jugoslaviji) vide ledja. oposteno almodovar juga je blazenopocivsa (sto je i sudbina na kraju krajeva svake ljudske tvorevine) no kapiram da ti kada bi imao vremeplov ne bio nesklon povratku taman onoliko unazad da objasnis kako su martovske demonstracije promasaj (grandomanija!) i kako je kolaboracija pravi izbor (da ne bude da svi srbi stanu pod jednu sljivu). dakle malo nedic, malo draza. malo spasavas americke pilote, malo podmeces rome za streljanje nemcima i sprovodis rasne zakone a onda kada zatreba izvlacis jevrejsko pitanje samo kao korelat srpskom stradanju.
Jasenovac je sklonjen pod tepih (da ne kažem zemlju), danas postoji i Aušvic i Dahau i Mauthauzen a od Jasenovca imamo livadu sa betonskim spomenikom i komemorativne ploče. A i Tito se nešto nije previše slikao tamo... Rane koje su otvorene u tom ratu su previjene zavojem bratstva i jedinstva a da pre toga nisu bile dobro očišćene. To se onda ispod gnojilo, gnojilo i na kraju otvorilo. Kada su došle izbeglice ovde meni je bilo fascinantno da slušam razgovore npr. ko je koga imenom i prezimenom ubio 1941. u Mostaru. Pamtilo se i prenosilo i onda se sledeća generacija sveti...
pobogu, verovatno jedan od najspektakularnijih modernistickih kompleksa u bivsoj jugoslaviji.
Link to comment
Kauboj,Pitam tebe zato što si ti ustvrdio da je komunističko guranje nerazrešenih nacionalnih rak-rana pod tepih dovelo do kasnijih krvoprolića. To znači da ti smatraš da ih je trebalo ranije razrešiti - tu ima raznih opcija, od revanšizma (sprovedeno), neke FNRJ verzije Nirnberga, pa do neformiranja komunističke Jugoslavije 1945 (to je negde i opcija koja bi teoretski imala najviše šansi da izbegne kasnije krvoproliće, ali ćemo se složiti da nije bila realna + nije da su Jugoslaviju komunisti formirali in the first place)..
bold: da li bi ti (da si svetske sile) pokusao odmah posle WWII da formiras konfederaciju Nemacke i Engleske (npr. neku tadasnju evropsku uniju)? Sta bi u tom loncu moralo da se kuva i potiskuje? (ili, npr, "simetricnu" federaciju Rusije i Nemacke, Izraela i Nemacke etc.)Dalje, WWII je za narode stare Jugoslavije bio pokazatelj cinjenice da nesto u ideji, najblaze receno, ne stima. Komunistima je SFRJ bila potrebna i za pokazivanje njihovog a/istorijskog potencijala i svega sto ta vrsta ideoloskog oslobodjenja od istorije (nezvanicno ukinuta crkva i nacija) donosi.
Ili zato što su nas sprečavali da budemo "Srbi" i slavimo slavu, pa se skupilo besa u jadnom i napaćenom narodu. Da se okoristim tvojom terminologijom, to znači da si postao nacionalista zato što si nacionalizmu sklon, a ne zato što te neko 4 decenije sprečavao u tome.
Ako cemo u jednostavne analogije, recimo da se posteni Srba naljutio na postenog Hrvoja zato sto zeli razvod braka u kome je (Srba) "oprostio" Hrvoju Jasenovac. Pa se onda u brakorazvodnoj parnici pokazalo da mu u sustini nikada nije oprostio (to je onaj Dragojevicev Drekavac iz tunela, i to je rec u koju je najbolje sazet uzrok krvavog kraja SFRJ).
Jbg, Jovanka Orleanka je čini mi se bila vršnjak Boška Buhe i Sirogojna,
Ti i (predobri) Anduril mesate vodje (ikone za zivota) sa egzekutorima.
:lol: Sa kim se vi raspravljate.
Eto, ti si kao vlast najbolji primer guranja stvari pod tepih, negativne selekcije i progona nepodobnih. I vidi kako je tamo tvoj licni Projekat Pomirenja/razumevanja/suocavanja tuzno propao. Tvoj projekat je zapravo istorija SFRJ u malom. Sve je idilicno dok ne pukne.edit: @Kim: kao da si stavio ispred sebe ogledalo i svadjas se sa njim. Sve sto meni spocitavas su tvoje boljke. Razmisli. Edited by CowBoy
Link to comment
bold: da li bi ti (da si svetske sile) pokusao odmah posle WWII da formiras konfederaciju Nemacke i Engleske (npr. neku tadasnju evropsku uniju)? Sta bi u tom loncu moralo da se kuva i potiskuje? (ili, npr, "simetricnu" federaciju Rusije i Nemacke, Izraela i Nemacke etc.)Dalje, WWII je za narode stare Jugoslavije bio pokazatelj cinjenice da nesto u ideji, najblaze receno, ne stima. Komunistima je SFRJ bila potrebna i za pokazivanje njihovog a/istorijskog potencijala i svega sto ta vrsta ideoloskog oslobodjenja od istorije (nezvanicno ukinuta crkva i nacija) donosi.
pa to su upravo i uradili kroz 'evropski' projekat! jugoslavija je, ako izuzmemo ideoloski supstrat, bila nas evropski projekat. balkanski mirovni sporazum. a za ukidanje crkvi i nacija (narocito nacija) zaista ne znas sta pricas ali se to cita kao feljton u maricevoj dugzi. dakle, pozdravio te avnoj.
Ako cemo u jednostavne analogije, recimo da se posteni Srba naljutio na postenog Hrvoja zato sto zeli razvod braka u kome je (Srba) "oprostio" Hrvoju Jasenovac. Pa se onda u brakorazvodnoj parnici pokazalo da mu u sustini nikada nije oprostio (to je onaj Dragojevicev Drekavac iz tunela, i to je rec u koju je najbolje sazet uzrok krvavog kraja SFRJ).
boze ova analogije nije sepava vec su joj noge prebijene i jadna se vuce po nekom starom skecu top liste nadrealista. kakva crna brakorazvodna parnica? ako vec oces tako da se frljas hrvoje i srbijanka su se pobili oko dece i imovine. rat rouzovih. brak im je bio jedini spas da se ne biju.
Eto, ti si kao vlast najbolji primer guranja stvari pod tepih, negativne selekcije i progona nepodobnih. I vidi kako je tamo tvoj licni Projekat Pomirenja/razumevanja/suocavanja tuzno propao. Tvoj projekat je zapravo istorija SFRJ u malom. Sve je idilicno dok ne pukne.edit: @Kim: kao da si stavio ispred sebe ogledalo i svadjas se sa njim. Sve sto meni spocitavas su tvoje boljke. Razmisli.
anduril je jugoslavija? sta se desilo sa hrvojem i srbijankom? do sada si demonstrirao darvinizam (macka place za macetom), personilizaciju etnickih odnosa gde se cele nacije ponasaju kao lik iz vica (hrvoje i srba) i naravno ad hominem napad na drugog diskutanta (iako andurilo naravno nije izdrzao da te prvi ne pecne).sto se ogledala tice izgleda da za razliku od tebe ne provodim toliko vremena pred njim. neki put mi se ucini da zaista suvise uzivas u nekoj poziciji lepe duse u kojoj se susrecu nice & drustvo iz salonca sa slave.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...