Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

a kako to da tebe bas toliko zanima tih 50 vila? uopste, vidim da tvoj vrednosni sistem do te mere pociva na goloj lovi da ti je rekviriranje 50 vila veci zlocin od cetnickog genocida u Foci, da ne idem dalje. ako ti je neko nesto uzeo (posto, je li, postoji shvatanje zakona po kome se coveku moze vratiti nesto sto nikada nije ni bilo njegovo), ne boj se, vratice ti, cemeru ljudski. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
a kako to da tebe bas toliko zanima tih 50 vila? uopste, vidim da tvoj vrednosni sistem do te mere pociva na goloj lovi da ti je rekviriranje 50 vila veci zlocin od cetnickog genocida u Foci, da ne idem dalje. ako ti je neko nesto uzeo (posto, je li, postoji shvatanje zakona po kome se coveku moze vratiti nesto sto nikada nije ni bilo njegovo), ne boj se, vratice ti, cemeru ljudski.
... rekoh na prethodnoj strani, izdvojih kap iz mora boleshtine:
... covek iz mog najblizeg okruzenja dao je drzavi SFRJ (pisao sam vec o tome na drugoj temi) vise od cetrdeset patenata od kojih su mnogi i danas u upotrebi i koji ustedeshe (drustvu) milione maraka - zauzvrat je dobio prvomajsku nagradu rada i 3000 maraka nagrade (jednokratne pomoci, ja bih rekao). Da je ziveo u Nemackoj, sada bi odmarao na svom brodicu/radionici i pravio custom motore iz hobija (umesto sto u ovoj usranoj drzavi prima 25000 dinara penzije). Sa druge strane, neki su otkupljivali stanove za 100 maraka, kao da kupuju kupus na kvantashu. Stanove za koje su svi gradjani SFRJ odvajali novac.Mislim, mani me bolesnog i slepog sistema koji se protivi svakom jebenom prirodnom zakonu opstanka.
Jajce je bilo 1943. a Yugosistem je stalno evoluirao kao i EU, Još nisi objasnio što tebi konkretno smeta i što je trebalo bolje napraviti. Veliku Srbiju? Veliku Hrvatsku? Veliku Bosnu?
Trebalo je (da su svetske sile to zelele a nisu) napraviti u naboljem slucaju labavu konfederaciju. Ili zasebne nacionalne drzave. A ja i tebe pitam kao Ivo-u, mozes li da zamislis gori scenario cepanja od ovoga koji se desio? Ako mozes, onda tvoje pitanje "a sta bi ti kauboje uradio" ima smisla. Edited by CowBoy
Link to comment
... rekoh na prethodnoj strani, izdvojih kap iz mora boleshtine
vidi ovako. ljudi iz moje porodice kojih se secam uz najtoplije uspomene, za tebe su zlocinacka govna. da li si ti lud da mislis da mi seva kurac za ljude iz tvog najblizeg okruzenja? laugh.gifali neka, tebi smeta sto u SFRJ nije vladao liberalni kapitalizam sa sve bogacenjem od patenata, i to dozivljavas kao licnu uvredu, i pri tome patentni sistem nazivas prirodnim poretkom.Hail.gif Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
vidi ovako. ljudi iz moje porodice kojih se secam uz najtoplije uspomene, za tebe su zlocinacka govna. da li si ti lud da mislis da mi seva kurac za ljude iz tvog najblizeg okruzenja? ali neka, tebi smeta sto u SFRJ nije vladao liberalni kapitalizam sa sve bogacenjem od patenata, i to dozivljavas kao licnu uvredu, i pri tome patentni sistem nazivas prirodnim poretkom.Hail.gif
Ala me citas jbt, izvrnuo si svaku rec koju sam napisao.Ne govorim o ljudima iz tvoje porodice vec o nakaradnom i zlocinackom sistemu koji je ustolicen posle drugog svetskog rata. Ako su tvoji iz porodice ucestvovali posredno ili neposredno u otimacini, kradji, cistkama i streljanjima, onda ovo sto pises ima smisla - a u tom slucaju me za tvoje najtoplije uspomene zabole kurac.Bogacenje(!) od svojih patenata je daleko legitimniji (i ako hoces u skladu sa poretkom u prirodi :isuse: ) nacin zarade od otkupa drustvenog stana za 100 maraka. Ajd izvrni ovo. Edited by CowBoy
Link to comment
Bogacenje(!) od svojih patenata je daleko legitimniji (i ako hoces u skladu sa poretkom u prirodi :isuse: ) nacin zarade od otkupa drustvenog stana za 100 maraka. Ajd izvrni ovo.
Ajde makar si napravio distinkciju i umesto komunisti rekao "neki komunisti", fala kurcu.Ove dve stvari koje si pomenuo nemaju nikakve veze jedna sa drugom. Samo cu napomenuti da ako nekome das patent, on vise nije tvoj i da nije u skladu sa prirodnim poretkom da ti neko 30 godina kasnije placa za njih, ako tako nije prethodno dogovoreno (a njije). Putovanja na Zapad su bila slobodna, tvoj rodjak ili sta li je mogao je da ode u Nemacku i da zavalja te patente. Mozda mu je bila, veca satisfakcija da ucestvuje u sistemu u kome je Prvomajska nagrada bila ipak nekakva pocast i razlog za ponos? Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ove dve stvari koje si pomenuo nemaju nikakve veze jedna sa drugom.
Recimo da u slučaju moje porodice imaju...Moj otac ne bi otkupio društveni stan za 700 DM, da je mogao da naplati bar jedan od svojih patenata, koji su svi postali vlasništvo firme u kojoj je radio, posle njegove smrti... A višestruko je nagrađivan, dobitnik Tesline nagrade i kojekakvih još priznanja... Kad sam se zaposlio u istoj firmi na početku svoje radne karijere, čovek koji me je vodio kroz pogon mi je kod svake mašine pokazivao šta je bio patent mog oca... A mi smo od svega toga dobili stan od 48km na Bulevaru Oslobođenja u NS... Edit: sad vidim dodatak... Jeste, mogao je, ali jako teško... Nije imao formalno fakultetsko obrazovanje, nije znao jezik, i teško bi se tamo probio... Ali nedam da mi iko prebaci taj stan, jert ga je moj otac desetostruku zaradio...Da ne idem dalje u prošlost, kroz porodično stablo, gde smo još zakinuti, kao porodica...S druge strane, ja razumem da su neke stvari posle revolucije bile nužne(pre svega preraspodela bogatstva, samo što je i to dosta nakaradno urađeno, tamo gde je pokušano sistematski da se radi... Ovo nasilno oduzimanje '45 mi čak i ne deluje jako loše, spram kasnijih stvari ) i, uostalom, takve stvari su sasvim uobičajne posle svake revolucije... Ne razumem jednu drugu stvar u socijalizmu, i to je ono što ga je privredno ubilo, a čije posledice vučemo još i danas... Gušenje privatne inicijative, gušenje onih koji imaju ideje, sa jedne strane i uprosečavanje ljudi, guranje mediokriteta, sa druge...To je jedna od najgorih posledica SocSFRJ sistema, čije ćemo posledice još dugo trpeti... Edited by radisa
Link to comment
Ajde makar si napravio distinkciju i umesto komunisti rekao "neki komunisti", fala kurcu.
Moj deda (edit: koji mi je ostao u najboljoj uspomeni) je po Bosni kao partizan (kasnije vec pripadnik VJ) cistio cetnicke bande. I da se nadoveze na ovo:
Ove dve stvari koje si pomenuo nemaju nikakve veze jedna sa drugom.
... posten covek, verovao u levicarske ideje i socijalnu pravdu. On i njegova dva rodjena brata dali su njive svojih dedova gradu koji se shiri, da bi na tim njivama umesto moje kuce (nemam plac dan-danas, niti ga ima moj brat) nikle kuce komunistickih gradskih funkcionera kojima su ti plachevi poklonjeni, za koje su uzeli kredite cije su rate pojeli skakavci. Te njive bi sada vredele brat-bratu par stotina hiljada eura. Gde je veza izmedju njive mog dede, otkupa drustvenih stanova i patenata mog oca (ajde da se i ja pozovem na rl familiju) - to je cinjanica da dolaze iz istog centra licemerja, gde jedni veruju u ideju (moji idioti iz familije) drugi u laz da postoji besplatan rucak (te misle da je otkup stanova za 100 maraka nesto prirodno) a treci (oni sa Dedinja) skupljaju za sve to vreme dobar kajmak iz lonca u kojem se krckaju parole o socijalnoj pravdi. Edited by CowBoy
Link to comment

zar kauboj nije dirljiv? ukoliko pratite put njegove misli shvaticete da su partizani degenerisani zato sto se protive prirodnom zakonu opstanka. bas bi bilo zanimljivo videti kako bi ovaj geodeta iz beograda crtao granice tih labavih konfederalnih jedinica iz njegove fantazije. i na kraju zacini to sa djilasovskom pricom o novoj klasi. nedostaje samo goli otok pa da onda slika bude potpuna.kauboju jugoslavija - mirovni projekat. eu - mirovni projekat vise od 40 godina u nastajanju.

Edited by kim_philby
Link to comment
gde jedni veruju u ideju (moji idioti iz familije) drugi u laz da postoji besplatan rucak (te misle da je otkup stanova za 100 maraka nesto prirodno)
vera u ideje je idiotska samo ako su ideje idiotske smile.gifa otkup stanova za 100 maraka je bio anomalija svojinske transformacije, i podmicivanje gradjana kojima su pre toga Milosevic i kompanija uzeli sve ostalo. jednostavno taj dogadjaj je off the charts.
Link to comment
vera u ideje je idiotska samo ako su ideje idiotske smile.gif
Ma sve stoji, ali sta se na kraju pokazalo? btw otkup stanova je kruna a/trzisnog sistema, metastaza kurcshlusa u ideologiji gde je za jedne dosao komunizam (stan za 100 maraka) a vecina ga za isti taj komunizam ispushila.
zar kauboj nije dirljiv? ukoliko pratite put njegove misli shvaticete da su partizani degenerisani zato sto se protive prirodnom zakonu opstanka. bas bi bilo zanimljivo videti kako bi ovaj geodeta iz beograda crtao granice tih labavih konfederalnih jedinica iz njegove fantazije.
... dochim su ti rezultati ovih geodeta iz devedesetih blizi srcu. Mani me price o tome da je ovo moje nedokazivo (jer se nije desilo, logicno) jer je ono sto se nije desilo tesko uporedjivati sa onim sto se devedesetih desavalo. Da ponovim, gore nije moglo. E, ako ti ne vidis vezu izmedju bolesnog sistema od '45-te na ovamo i krvavog raspada tog istog sistema (nije drugi u medjuvremenu pao sa neba) onda nije do mene i mog psihica. Edited by CowBoy
Link to comment
I to je tebi isto kao zasedanje u Jajcu? Tebi je mehanizam pravljenja evropske unije skalpelom, cetrdeset i kusur godina posle WWII isti kao presecanje tupom sekirom u Jajcetu neposredno posle rata?I ti meni pokazujes na kauch - jbt kakva impotencija. @Filipenko: koliko reci a nigde da objasnis kako to da se Dedinje demografski promenilo za jako kratko vreme. Komunisti su, i iz te vizure, najgora govna (zakljucno sa SM) koja su zivela na ovim prostorima.
OK, dakle, treba da se crta. Pa evo - 90% vlasnika vila sa Dedinja je promenjeno 1941. nakon nasilnih deportacija i ubistava Jevreja koji su bili vlasnici velikog broja vila, odnosno pritisaka i represija koje su potom činili vodeći ljudi Nedićeve vlasti na preostale, ne bi li došli u posed njihove imovine, najčešće brutalnom silom. Rezultat toga je da su uglavno ološ i vucibatine koje valja odstreliti činile stanovništvo Dedinja, tako nemoćnog pred divljim zavojevačima prvog proleterskog korpusa, podržanih ekspedicionom vojskom generala Ždanova. Da, usput su najebali i onih 10% koji su bili zakoniti vlasnici, jer bili percipirani kao neprijatelji - niti su se pridružili revoluciji, niti su učinili išta za nju, a uživali su u blagodeti i raskoši - dakle, mora biti da su bili izdajnici.Mislim, da si barem potegao ono što ima smisla - vlasnike više stanova, imanja, kafana, privatnih malih radnji i slično, za koje se možemo složiti da je greška što su ih gušili - ali ne, već su problem vile sa Dedinja :lol:
Moj deda (edit: koji mi je ostao u najboljoj uspomeni) je po Bosni kao partizan (kasnije vec pripadnik VJ) cistio cetnicke bande. I da se nadoveze na ovo:... posten covek, verovao u levicarske ideje i socijalnu pravdu. On i njegova dva rodjena brata dali su njive svojih dedova gradu koji se shiri, da bi na tim njivama umesto moje kuce (nemam plac dan-danas, niti ga ima moj brat) nikle kuce komunistickih gradskih funkcionera kojima su ti plachevi poklonjeni, za koje su uzeli kredite cije su rate pojeli skakavci. Te njive bi sada vredele brat-bratu par stotina hiljada eura. Gde je veza izmedju njive mog dede, otkupa drustvenih stanova i patenata mog oca (ajde da se i ja pozovem na rl familiju) - to je cinjanica da dolaze iz istog centra licemerja, gde jedni veruju u ideju (moji idioti iz familije) drugi u laz da postoji besplatan rucak (te misle da je otkup stanova za 100 maraka nesto prirodno) a treci (oni sa Dedinja) skupljaju za sve to vreme dobar kajmak iz lonca u kojem se krckaju parole o socijalnoj pravdi.
Pa nije tvoj deda jedini verovao u levičarske ideje i socijalnu pravdu. Kako vidim iz tvog kazivanja, on je to zemljište sam poklonio gradu. Ne razumem šta se buniš oko toga, osim ako u ugovoru ne stoji "Poklanjam zemlju pod uslovom da..." Obaška što ko zna kada se to desilo, a kada je grad poklonio placeve komunističkim funkcionerima. Partizani su bili govna zato što su neki govnari iz lokalne samouprave šezdesetih ili sedamdesetih delili lokalnu imovinu kome nije trebalo po tvom estetskom ukusu?Imam i ja sličnu situaciju u Bosni - na zemljištu koje je moj deda poklonio državi (Jugoslaviji, ne državi Bosni) niklo je vikend naselje ratnih profitera iz poslednjeg rata iz obližnje Banja Luke. U nekoj varijanti, verovatno bih se i ja mogao tako osećati, samo ne kapiram šta je tu iko meni kriv, osim što se danas ispostavlja da je moj deda onda bio naivan.
edit: covek iz mog najblizeg okruzenja dao je drzavi SFRJ (pisao sam vec o tome na drugoj temi) vise od cetrdeset patenata od kojih su mnogi i danas u upotrebi i koji ustedeshe (drustvu) milione maraka - zauzvrat je dobio prvomajsku nagradu rada i 3000 maraka nagrade (jednokratne pomoci, ja bih rekao). Da je ziveo u Nemackoj, sada bi odmarao na svom brodicu/radionici i pravio custom motore iz hobija (umesto sto u ovoj usranoj drzavi prima 25000 dinara penzije). Sa druge strane, neki su otkupljivali stanove za 100 maraka, kao da kupuju kupus na kvantashu. Stanove za koje su svi gradjani SFRJ odvajali novac.Mislim, mani me bolesnog i slepog sistema koji se protivi svakom jebenom prirodnom zakonu opstanka.
Bogacenje(!) od svojih patenata je daleko legitimniji (i ako hoces u skladu sa poretkom u prirodi :isuse: ) nacin zarade od otkupa drustvenog stana za 100 maraka. Ajd izvrni ovo.
Realno, preterano umišljaš što se patenata tiče. Bogaćenje od njih ne ide tako lako ni na zapadu, niti ti možeš tek tako da radeći u nekoj firmi registruješ patent za sebe. To je vlasništvo firme, a ne lično tvoje, a radeći samostalno teško ćeš moći da naplatiš išta. Da ne spominjem koliko šansi imaš ako kreneš protiv neke korporacije koja hoće da registruje/koristi sličan patent.Da ne bude da pričam napamet, evo ti vrlo eksplicitno ime - Saša Marinković, nekada ATI, danas AMD, Kanada. Bio je vodeći inženjer i izmislio pola tehnologija koje danas postoje u grafičkim karticama za računare. Kreirao Radeon grafike. Čovek priča sa nama vrlo otvoreno i iskreno kako od svih svojih patenata, nakon što se izuo do bola da bi ih registrovao, nije dobio sveukupno novca za 5-6 plata za 14 godina rada i da mu je totalno džaba što se uopšte cimao sa tim.Dakle, sve zavisi od slučaja do slučaja. Uostalom, danas niko neće da ti plati patent. Zadaće nekom razvojnom timu iz Indije gde plaćaju ljude 0,2 dolara na sat da smisle nešto slično i gotovo. To što ti misliš "eh da su mom pretku priznali to i to" nema veze sa životom. Moje dede da su bili pukovnici u USA armiji, ili da su se moji otac i majka bavili inženjerskim, odnosno doktorskim poslom u Britaniji, ja bih bio solidno bogat. Jedino što bi se malo morgen tamo bavili bilo čime, jer ne bi imali novca da sebi priušte obrazovanje, a moje dede ne bi postale visoki oficiri armije, nego bi nastavili da žive kao seljaci jerbo rata nema.I shvatite, gospodo liberali, već jednom - TREĆE OPCIJE NIJE BILO! Komunizam ili fašizam, a čak i u toj varijanti dugoročno nije bilo izbora osim relaksiranog komunizma (titoizma) i klasičnog vojnog komunizma SSSR-a. To što biste vi voleli da je nešto bilo ovako ili onako nema veze sa životom. Pobednička opcija je morala biti takva kakva je bila, jer u suprotnom ne bi pobedila fašističku opciju, a nakon razaranja zemlje nije mogla da računa na milijarde kredita i morala je da diže gradove i sve ostalo bukvalno iz pepela.
Link to comment
S druge strane, ja razumem da su neke stvari posle revolucije bile nužne(pre svega preraspodela bogatstva, samo što je i to dosta nakaradno urađeno, tamo gde je pokušano sistematski da se radi... Ovo nasilno oduzimanje '45 mi čak i ne deluje jako loše, spram kasnijih stvari ) i, uostalom, takve stvari su sasvim uobičajne posle svake revolucije... Ne razumem jednu drugu stvar u socijalizmu, i to je ono što ga je privredno ubilo, a čije posledice vučemo još i danas... Gušenje privatne inicijative, gušenje onih koji imaju ideje, sa jedne strane i uprosečavanje ljudi, guranje mediokriteta, sa druge...To je jedna od najgorih posledica SocSFRJ sistema, čije ćemo posledice još dugo trpeti...
Apsolutno mogu podržati deo tvog izlaganja. Najveći problem sa komunizmom jeste zatiranje preduzetničkog duha, što je kasnije osakatilo mnoge generacije što u smislu mogućnosti generisanja bogatstava, što u smislu prepoznavanja zamki novih sistema kada se komunizam raspadao. Tu apsolutno možemo da se složimo.Sa druge strane, gušenje onih koji imaju ideje, uprosečavanje ljudi i guranje mediokriteta nije nešto što je neka specijalnost komunizma. To potiče od mnogo ranijeg perioda, samo što se taj period danas zaslugom ludaka poput Vuka Draškovića i armije neonaci(onali)sta percipira kao nekakav zlatan period srpske, a potom jugoslovenske države. Pa nam za današnje nevolje nisu oni krivi, nego zli komunisti. Slično kao što je opštevažeće mišljenje da su gulage izmislile sovjetske vlasti, a ne da je to bio modus operandi i kazneni sistem ruske države vekovima.
Link to comment
Trebalo je (da su svetske sile to zelele a nisu) napraviti u naboljem slucaju labavu konfederaciju. Ili zasebne nacionalne drzave. A ja i tebe pitam kao Ivo-u, mozes li da zamislis gori scenario cepanja od ovoga koji se desio? Ako mozes, onda tvoje pitanje "a sta bi ti kauboje uradio" ima smisla.
Naravno da je moglo gore. Mogao je biti 1 forever war raspad ko Somalija. Krljanje bez prestanka ko na Kavkazu. Genocid ko u Ruandi. Take your pick.
Link to comment
Sa druge strane, gušenje onih koji imaju ideje, uprosečavanje ljudi i guranje mediokriteta nije nešto što je neka specijalnost komunizma. To potiče od mnogo ranijeg perioda, samo što se taj period danas zaslugom ludaka poput Vuka Draškovića i armije neonaci(onali)sta percipira kao nekakav zlatan period srpske, a potom jugoslovenske države.
Da, možemo rećida nije baš nastalo u socijalizmu (Neka nam budu Domanović i Glišić svedoci :) ), ali ga je socijalizam učtvrstio, produbio i podigao na jedan viši nivo... Na kom i sad obitava...Ili, bar iz ove perspektive tako izgleda...
Link to comment
Da, možemo rećida nije baš nastalo u socijalizmu (Neka nam budu Domanović i Glišić svedoci :) ), ali ga je socijalizam učtvrstio, produbio i podigao na jedan viši nivo... Na kom i sad obitava...Ili, bar iz ove perspektive tako izgleda...
Evo ti "Čujte, Srbi" od Arčibalda Rajsa. Imaš dole desno zeleno dugme za Download. Nemoj nikako propustiti da pročitaš, kratko je, svega 60-ak stranica, oljušti se za sat vremena, dva ako lagano kliziš. Knjiga je napisana 1928. a kao da je pisana juče. Objašnjava mnoge stvari i baca novo svetlo na naizgled neobjašnjive ili teško objašnjive činjenice. Kakvi crni Domanović i Glišić, eto eksplicitnog svedočanstva o ratnim profiterima, izdajnicima, nemoralnoj i lopovskoj "inteligenciji", raspadu sistema, privilegovanim dripcima, ministrima i političarima lopovima i haosu u kome se odvijao život prve Jugoslavije, odnosno Kraljevine Srba, Hrvata i Slovanaca.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...