Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Da, potpuno relevantni podaci...Rekao bih i logicni - Cehoslovacka i Madjarska pri vrhu, SFRJ, Bugarska i Poljska sredina a Rumunija i Albanija zacelje.post-5135-13134295300227.jpgTitoisti se sa ovim ne slazu jer su imali pasos sa kojim su mogli da idu u Bec. Ovo im je neshvatljivo.Mozda zato sto o makroekonomiji znaju onoliko koliko su znali Bevc i Mosa?

Link to comment

Posebno je interesantan taj mini-skok privrede Mađarske ili kontinualan napredak Čehoslovačke u godinama kada SSSR pravi invaziju na njih. Valjda je to podsticaj uslužnom sektoru, jebem li ga.Mene užasno razočaravaju zapadni izvori, nevezano za komunizam. Imaju stalne tendencije da ignorišu neke činjenice, izobličavaju druge, umanjuju treće, uvećavaju četvrte, u skladu sa potrebama. To su gomile nekih instituta, fondacija i statističara koji izvlače zaključke kojih bi se mnogi obični ljudi postideli. Već ima statistika koje govore da je Tito hladnokrvno pobio pola miliona do milion ljudi što ga svrstava u rang najvećih zločinaca 20. veka.Da li je autorima lakše, da li su ideološki obojeni, ali uopšte ne kapiram kako ih nije sramota da rade takve stvari. Indirektno, takve statistike govore da je moj deda, kome su ustaše i Nemci pobili roditelje, 7 braće i jednu sestru, nakon čega se on pridružio partizanima iako nije pojma imao o komunizmu i oterao ih iz zemlje, u stvari u službi Tita propovedao komunizam po svom selu čemu se opirala njegova porodica, pa ju je kompletno pobio, jer je poludeo služeći Titu, a pogodna posledica za zaključivanje je da komunizam ispira mozak ljudima, što je primerom dokazano. Posebno je odvratno kako te cifre pumpaju kako vreme više odmiče. Naravno, isti kriterijum ne važi za njihove, pa tako nijednog njihovog predsednika nećemo naći u listama ubica, a 2+ miliona Vijetnamaca koje su pobili bacajući napalm po gradovima i selima su već pripisani Ho Ši Minu, nema potrebe zamarati se traženjem. Dirljivo pregalaštvo. Zastrašujuće & pokenjam im se na leđa.

Link to comment
Da, potpuno relevantni podaci...Rekao bih i logicni - Cehoslovacka i Madjarska pri vrhu, SFRJ, Bugarska i Poljska sredina a Rumunija i Albanija zacelje.Titoisti se sa ovim ne slazu jer su imali pasos sa kojim su mogli da idu u Bec. Ovo im je neshvatljivo.Mozda zato sto o makroekonomiji znaju onoliko koliko su znali Bevc i Mosa?
Naravno da se razlikuje. To su pare stvorene po stanovniku, kakve veze ima sa raspodelom tih para? To može, ali uopšte ne mora da bude adekvatan indikator kako narod živi. Može Poljska da ima i 3x veći BDP ako 90% para troši da "kupi" oružje od SSSR-a, ili na održavanje baza Varšavskog pakta. Isto važi i za sve ostale.edit: inače, da su komunističke zemlje zaista imale prikazani rast BDP-a, to bi bilo blagostanje na kub. Linearan progres 35 godina. Kako da ne. Edited by Filipenko
Link to comment

A interesantan je i ovaj napredak SFRJ u prvoj polovini 80-ih. No, dobro, evo ga matador kaže da su podaci tačni, tako da to mora biti tako.

Edited by Ivo Petović
Link to comment
Kao i Pariz godinu dana ranije.Jeste da je u pitanju Medison, ali ja bih ipak zadržao određenu dozu rezerve prema tačnoti podataka koji nam prezentuju kako je jedna Bugarska u kontinuitetu imala veći GDP od SFRJ. Znam da je njegovo istraživanje malo ozbiljnije od onoga što smo o precenjenim ekonomskim pokazateljima država istočnog bloka učili još poodavno, ali opet mislim da ih je sve skupa debelo precenio.
pa po istim parametrima je severna koreja strikala juznu sve do ranih 80tih.inace je dirljivo da se ovde ljudi trude da dokazu prednosti dirigovane ekonomije i staljinistickje okupacije u otporu jugoslovenstvu. djilas i beckovic jopet sede i mudruju zajedno.
Link to comment
inace je dirljivo da se ovde ljudi trude da dokazu prednosti dirigovane ekonomije i staljinistickje okupacije u otporu jugoslovenstvu. djilas i beckovic jopet sede i mudruju zajedno.
Da znaš. Čak sam u prethodnom postu stavio jednu JVO kvalifikaciju za matadora, ali onda se setih da on u stvari ovde propagira staljinizam, pa sam je obrisao. Edited by Ivo Petović
Link to comment
pa po istim parametrima je severna koreja strikala juznu sve do ranih 80tih.inace je dirljivo da se ovde ljudi trude da dokazu prednosti dirigovane ekonomije i staljinistickje okupacije u otporu jugoslovenstvu. djilas i beckovic jopet sede i mudruju zajedno.
Pa nece bas biti tako. Dirigovana ekonomija je jedna od okosnica titoizma, tako da govorimo o gradaciji centralizovanih ekonomija Istocnog bloka + centralizovane ekonomije lidera Pokreta nesvrstanih.Ako je lakse, posmatramo zonsku ligu ekonomija koje su se same udavile u svojoj neprimenjivosti.Tu je SFRJ imala i svojih ekskluzivnih istorijskih pet minuta - nekoliko petoletki zasecerenih samoupravljanjem.Kakav odron svesti.
Link to comment
Pa nece bas biti tako. Dirigovana ekonomija je jedna od okosnica titoizma, tako da govorimo o gradaciji centralizovanih ekonomija Istocnog bloka + centralizovane ekonomije lidera Pokreta nesvrstanih.Ako je lakse, posmatramo zonsku ligu ekonomija koje su se same udavile u svojoj neprimenjivosti.Tu je SFRJ imala i svojih ekskluzivnih istorijskih pet minuta - nekoliko petoletki zasecerenih samoupravljanjem.Kakav odron svesti.
a ne, sve do pocetka 70tih istocni blok je navodno gazio zapad kao plitak potok. plus naravno da je yu-privreda liberalizovana od kraja pedesetih.inace tvoji stavovi: titoisticka propaganda iz '48 + gledaj kako je lepo biti okupiran od sovjeta. sve sve samo da nema jugoslavije.@ivo: djido i matija once again. lepo sede i pricaju kako su srbi klani, kako je elita korumpirana i sto delat po tom pitanju. Edited by kim_philby
Link to comment
Da, potpuno relevantni podaci...Rekao bih i logicni - Cehoslovacka i Madjarska pri vrhu, SFRJ, Bugarska i Poljska sredina a Rumunija i Albanija zacelje.post-5135-13134295300227.jpgTitoisti se sa ovim ne slazu jer su imali pasos sa kojim su mogli da idu u Bec. Ovo im je neshvatljivo.Mozda zato sto o makroekonomiji znaju onoliko koliko su znali Bevc i Mosa?
ja tek sada shvatam koliko je tvo komentar u stvari kultur-rasisticki: "naravno" na vrhu su mittel-europljani i "logicno" na dnu su rumuni i albanci (fuj!). genijalno.
Link to comment
Da znaš. Čak sam u prethodnom postu stavio jednu JVO kvalifikaciju za matadora, ali onda se setih da on u stvari ovde propagira staljinizam, pa sam je obrisao.
Vidim da ti ne manjka pronicljivosti, samo nastavi da tako analiziras i ekonomske prilike u SFRJ, pomislicu da si inkarnacija Edvarda Kardelja.Ostavicu vas da na miru raspravite ko je bio bolji, Staljin ili Tito. I ko je bio lepsi.U Spaniji bih i jedne i druge gledao preko musice nisana da sam se kojim slucajem zatekao tamo.
Link to comment
Vidim da ti ne manjka pronicljivosti, samo nastavi da tako analiziras i ekonomske prilike u SFRJ, pomislicu da si inkarnacija Edvarda Kardelja.Ostavicu vas da na miru raspravite ko je bio bolji, Staljin ili Tito. I ko je bio lepsi.U Spaniji bih i jedne i druge gledao preko musice nisana da sam se kojim slucajem zatekao tamo.
i jugoslovenske partizane i sovjetske instruktore? ne sumnjam da bi tako bilo.
Link to comment
Oh, pa to se nasi revolucionari gnusaju rata?
opet staljinisticka kritika! ko che kada je bio u beogradu pa je primetio da ulice beograda izgledaju isto kao i zapadne prestonice te da tu nema vise revolucionarne strogoce.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...