Jump to content
IGNORED

Nick Cave


Indy

Recommended Posts

  • 1 month later...

Perišić o novom romanu Nika Kejva:

Roman ceste o trgovačkom putniku koji je lud za seksomSmrt Bunnya Munroa - “povratnički” roman Nicka Cavea, za razliku od prethodnog iz 1989., dobra je priča modernističkog garda usmjerena na kritiku potrošačke ispraznosti Lijepo je kad neka rock legenda napiše nešto što nam neće ogaditi doživljaj poštovanog imena. Nema toga baš previše, no ponekad – kao recimo u fino ispisanim Dylanovim autobiografskim “Kronikama” - stvar ispadne na razini reputacije. Malo sam ipak strahovao uzimajući u ruke roman “Smrt Bunnya Munroa”, jer s Nickom Caveom, sjajnim glazbenikom, dosad je na papiru znalo ispasti kao s Džonijem Štulićem – slabo, otrežnjujuće, tako da se pitaš “što mu je to trebalo”. Džonijeve sredovječne pisanije bile su bitno ispod razine tekstova iz prvog dijela karijere – no dobro, Džoni je u svakom pogledu stagnirao što je bivao stariji, to je nekakav usud rane demencije kod balkanskih rokera (nije jedini), tako da ni njegovi pozni albumi ne valjaju ništa, i kad su nedavno na HTV-u 2 pustili gomilu tih groznih spotova s kraja osamdesetih, pomislio sam da mu namjerno rade antipropagandu. Nick Cave, pak, nikad nije prestao raditi dobre albume, ali – što je načelno zabrinjavajuće – znao je paralelno pisati groznu literaturu. Kad sam čitao njegov roman, napisan 1989., “I magarica ugleda anđela” (And the Ass Saw the Angel), pomislio sam da mu je bilo bolje da prevodi “Ilijadu” i šuti. Bio je to roman pisan u maniri tzv. srednjoškolskog ekspresionizma koji me podsjetio na negdašnje Gibonnijeve literarne pokušaje, iz doba kad je bio hevimetalac, te je u “Omladinskoj iskri” Zvone Krstulovića objavljivao prethistorijsku prozu conanovskog tipa. Cave je, pak, s “Magaricom” bio više na razini srednjeg vijeka, činilo se da nije pročitao ništa novije od Novog zavjeta, a roman je – uz to što je bio besmislen – bio i ženomrzački, s klasičnim oprekama svetice-kurve... To je možda i ona tanka nit koja još dopire do “Smrti Bunnya Munroa” – ovaj Caveov roman nije mizogin, ali ipak, kao da ostaje neki literarni problemčić sa ženama, pa tako “Roling Stone” priču najavljuje naslovom: “Nick Cave kaže da je njegov mračni (dark) roman inspiriran vrućim hlačicama Kylie Minoque i Avril Lavigne”. Ovo možda zvuči kao puka marketinška udica, ali nije: glavni junak romana, Bunny Munro, zaista neobično često pomišlja na “vaginu Avril Lavigne”, ona je tu takoreći provodni motiv, a ni Kylie Minoque – s kojom je Cave 1995. otpjevao duet “Where The Wild Roses Grow” - nije manje zastupljena, budući da je Bunny Munro pomalo opsjednut njenim hitom “Spinning around”, kojeg povezuje s analnim seksom. Cave se na kraju romana, u “Zahvalama”, dvjema kolegicama obraća “s ljubavlju, poštovanjem i isprikama”, čak u “Rolling Stoneu” kaže da im je objema napisao pismo isprike, samo što od Avril, kako kaže, nema adresu. Inače, to je na sajtu “Rolling Stonea” objavljeno 17. 9., što će reći da je hrvatsko izdanje Šarenog dućana, bez obzira na vruće hlačice, stvarno “vruće” – ova rokersko-književna kuća iz Koprivnice, jedan od rijetkih uspješnih izdavačkih projekata izvan Zagreba, objavila je knjigu paralelno sa svjetskom premijerom. U “Smrti Bunnya Monroa” radi se, ukratko, o trgovačkom putniku koji prodaje kozmetičke proizvode, obilazi žene po stanovima, i trudi se na svaki način okoristiti. Njegov apsolutni amoral baca njegovu ženu u depresiju, te se ona na početku romana ubije, a Bunny Munro zatim uzima svog sina, Bunnyja Juniora, te kreće u bjesomučnu trgovačko-kozmetičku turneju, navodno zato da sina nauči što je život, a život je trgovina. Priča je pomaknuta, jasno je da Bunny Munro, opsjednut seksom, bježi od krivnje koju osjeća, ali je ne priznaje, sve do finala romana kad u trenucima umiranja doživljava svoju katarzu. Glavnina romana jest ono između – groteskni “roman ceste”, od mušterije do mušterije, u žutom Fiat Puntu, s klincem na zadnjem sjedištu. Nije to priča s jakim zapletom koja se lako čita, ali jest uvrnut, atmosferičan i dobar roman modernističkog garda usmjeren, reklo bi se, na kritiku ispraznosti suvremenog “potrošačko-hedonističkog” života... Nema dvojbe, Cave je ovaj put uspio: književno je temeljito evoluirao i napisao “Smrt Bunnya Munroa” - izraz vjekovnih literarnih težnji darkerskog naroda...
Btw, u najavi...
Link to comment

Je l' vidiš, Rase, čak i zajebana kritika kaže: "Nema dvojbe, Cave je ovaj put uspio: književno je temeljito evoluirao i napisao “Smrt Bunnya Munroa” - izraz vjekovnih literarnih težnji darkerskog naroda..." ^_^

Link to comment
Je l' vidiš, Rase, čak i zajebana kritika kaže: "Nema dvojbe, Cave je ovaj put uspio: književno je temeljito evoluirao i napisao “Smrt Bunnya Munroa” - izraz vjekovnih literarnih težnji darkerskog naroda..." ^_^
Pročitaću kritiku kad nađem malo vremena.Naslov je za sada dovoljan da identifikujem trgovačkog putnika.
Link to comment
  • 5 months later...

Sapi Breskvice Geldof:article-1149712-03935833000005DC-320_224x570_popup.jpgblize:nickcavearmslyricstatto.jpgSta biste vi istetovirali od lirike? Ja se mislim ono The Lord is my shepherd I shall not wantBut he ledeth me like a lamb to the lipsOf the mouth of the valley of the whadow of deathI am his rod and his staffI am his sceptre and shaftAnd she is heaven and hellAt whose gates I ain't been deliveredUf, mnogo dugacko... Bolje ovo, manje bockanja:I counted up my blessingsAnd counted only oneOne tiny little blessingAnd now that blessing's goneSo buy me one more drink my brotherThen I'm taking to the road

Link to comment

And in a way I'm yearningTo be done with all this measuring of proof.A life for a life, and a truth for a truthAnd anyway there was no proofBut I'm not afraid to tell a lie

Link to comment

Bas se pitao kad ce taj novi Grinderman. Evo sad na wikipediji vidim da pise ovo:

In an interview with The Quietus, Warren Ellis confirmed that the new Grinderman record has been completed. The album has yet to receive a title but is expected to be released in 2010.
Link to comment
  • 2 months later...
popboks Vesti | 16:21 | 08.07.2010.Caveov Grinderman 2Bend Nicka Cavea, Grinderman priprema drugi album koji će izaći sredinom septembra, naslovenjen prema imenu grupe Grinderman 2.Bend, u kome su pored Cavea i Warren Ellis, Martyn Casey i Jim Sclavunos, krenuće na britansku turneju na jesen, u vreme izlaska albuma, prenosi NME.Objavljen je i omot albuma, a prvi singl, Heaten Child izlazi 30. avgusta.grinderman2.jpgGrinderman 2 (13. septembar):Mickey Mouse And The Goodbye Man Worm Tamer Heathen Child When My Baby Comes What I Know Evil Kitchenette Palaces Of Montezuma Bellringer Blues
http://www.youtube.com/watch?v=BK2589VacP8 Edited by Sludge Factory
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...