Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Jasno mi je da ti brkas mnogo stvari i da ne shvatas da je postojao sistem vrednosti. Za tebe je sve neki kolektivni buckuris.

Edited by bergasa19
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Milogled je u pravu, nije postojao izgrađen sistem vrednosti, bar ne toliko da bude samoodrživ bez postojanja dotadašnje vlasti. Tada se znalo da ne možeš da praviš sranja koja su danas dopuštena, pošto ćeš ići u zatvor, znalo se ko kosi i ko vodu nosi, i to je sve. I nije tačna teza da se to sve raspalo zato što ljudi nisu imali šta da jedu, pošto je sve eskaliralo u doba najvećeg ekonomskog prosperiteta koji smo ikad doživeli. I to je suv fakat. Ljudi koji imaju sistematski usađene osnovne društvene i moralne vrednosti ne mogu da se na krv i nož pokolju tek tako, i da unište sve u par godina. I to je fakat.I ja biram ono u odnosu na ovo sad, ali nemojte da dajete SFRJ zasluge koje realno ne postoje. Takođe, milion puta smo već apsolvirali užasno povlašćen položaj koji smo imali kao država, tad i nikad više.

Link to comment
I nije tačna teza da se to sve raspalo zato što ljudi nisu imali šta da jedu, pošto je sve eskaliralo u doba najvećeg ekonomskog prosperiteta koji smo ikad doživeli. I to je suv fakat.
Na koji "najveći prosperitet ikad" misliš? Početak dvehiljaditih?
Ljudi koji imaju sistematski usađene osnovne društvene i moralne vrednosti ne mogu da se na krv i nož pokolju tek tako, i da unište sve u par godina. I to je fakat.
Na osnovu čega to tvrdiš?Ja tvrdim da itekako mogu sve da unište u par godina, pa i dosta manje vremena. Sve zavisi od okolnosti u kojima se nađu. I najčasniji ljudi u najgadnijim vremenima mogu postati jedni drugima vukovi. Nemam čime da potkrepim taj stav, tvrdim da je to fakat onako po osećaju.
Link to comment
Milogled je u pravu, nije postojao izgrađen sistem vrednosti, bar ne toliko da bude samoodrživ bez postojanja dotadašnje vlasti. Tada se znalo da ne možeš da praviš sranja koja su danas dopuštena, pošto ćeš ići u zatvor, znalo se ko kosi i ko vodu nosi, i to je sve. I nije tačna teza da se to sve raspalo zato što ljudi nisu imali šta da jedu, pošto je sve eskaliralo u doba najvećeg ekonomskog prosperiteta koji smo ikad doživeli. I to je suv fakat. Ljudi koji imaju sistematski usađene osnovne društvene i moralne vrednosti ne mogu da se na krv i nož pokolju tek tako, i da unište sve u par godina. I to je fakat.I ja biram ono u odnosu na ovo sad, ali nemojte da dajete SFRJ zasluge koje realno ne postoje. Takođe, milion puta smo već apsolvirali užasno povlašćen položaj koji smo imali kao država, tad i nikad više.
A koji to sistem vrednosti je samoodrziv bez vlasti?
Link to comment

Henriče, danas dvojica klinaca bez problema našamaraju čitav autobus. A pre 30 godina građani ovog grada, slučajni prolaznici, sprečili su bekstvo oružanih napadača na turskog ambasadora, nisu ih omeli ni hici po masi koji su odneli još 2 života (ako se ne varam)

Link to comment

Mislim da je prilično jasno šta sam hteo da kažem, ali nije mi problem da nacrtam još jednom - govorim o onih par godina (realnog) opšteg ekonomskog prosperiteta u SFRJ, u kojima su se po republikama instalirali nacionalistički vlastodršci, i u roku od sledećih par godina napravili pičvajz. E sad, zamisli recimo neku Belgiju, sa svojim zakrvljenim plemenima, i zamisli da im sad nije kriza nego da žive bolje nego ikad. Pa onda zamisli mogućnost da 1) na izborima uopšte pobede ultranacionalisti 2) da ti isti ultranacionalisti povedu svoje rulje i da raspičkaju zemlju u par godina. Deluje prilično nemoguće, je l da?To uopšte ne mora da bude neki sistem vrednosti koji od ljudi naprasno pravi altruiste, humaniste i visokomoralne osobe, dovoljno je da im usadi svest gde im se nalazi dupe a gde glava, koje su posledice određenih postupaka i da li se uopšte vredi klati i ubijati za bilo šta.

Henriče, danas dvojica klinaca bez problema našamaraju čitav autobus. A pre 30 godina građani ovog grada, slučajni prolaznici, sprečili su bekstvo oružanih napadača na turskog ambasadora, nisu ih omeli ni hici po masi koji su odneli još 2 života (ako se ne varam)
Naravno da je tako. Ako danas slučajno skočiš na nekog klinca u busu da bi odbranio nekog drugog, rizikuješ krivičnu prijavu zbog napada koju će ti napakovati neki advokat, ili u gorem slučaju nož u stomak, a klincu neće biti ništa pošto će ga taj isti advokat ekspresno osloboditi. U ono vreme je postojala vera u pravni sistem koji nije dozvoljavao takve stvari i prilično oštro ih je sankcionisao, o tome smo već pričali.
Link to comment
A koji to sistem vrednosti je samoodrziv bez vlasti?
Bilo koji.Po soiciološkoj definiciji - ideologija je sistem ideja, verovanja, vrednosti i normi. Nije po definiciji vezan za neki socium, klasu, kastu, esnaf ili društvo. Srednja klasa ima jedan sistem vrednosti, intelektualci i obrazovani ljudi drugi, radnička klasa treći. Neke univerzalne moralne obzire imaju svi - moralni univerzalizam svih društava homo sapiensa recimo ima prohibiciju protiv ubistva i incesta.Ja dakle smartram da je jedna barem deklarativno socijalistička i komunistička SFRJ sigurno je imala neki sistem vrednosti i ideologiju - međutim kako je ta država evoluirala politički i ekonomski i u skladu sa svetskim kretanjima tako se kretao i sistem vrednosti i ideologija. Bilo je tu više sistema vrednosti i ideologija. Nekada se ta ideologija nametala ali nekada i nije, nekada se primala kod pojedinih ljudi a nekada i ne.Ilustrovao bih tu ideologiju na jednom primeru - imaš kuću vrati stan :lol: Postojali ljudi koji su bukvalno vraćali stanove, one koje bi dobijali od države, samovoljno. Ko bi se danas odrekao tako vredne imovine? Sa ove istorijske distance, to je bio takav kolosalan promašaj.
Link to comment
Ilustrovao bih tu ideologiju na jednom primeru - imaš kuću vrati stan :lol:
sa koje istorijske distance? to je samo evoluiralo - imas kucu/stan, prodaj to pa daj srbiji zajam, ili dafiment banci na stednju.
Link to comment
Mislim da je prilično jasno šta sam hteo da kažem, ali nije mi problem da nacrtam još jednom - govorim o onih par godina (realnog) opšteg ekonomskog prosperiteta u SFRJ, u kojima su se po republikama instalirali nacionalistički vlastodršci, i u roku od sledećih par godina napravili pičvajz. E sad, zamisli recimo neku Belgiju, sa svojim zakrvljenim plemenima, i zamisli da im sad nije kriza nego da žive bolje nego ikad. Pa onda zamisli mogućnost da 1) na izborima uopšte pobede ultranacionalisti 2) da ti isti ultranacionalisti povedu svoje rulje i da raspičkaju zemlju u par godina. Deluje prilično nemoguće, je l da?To uopšte ne mora da bude neki sistem vrednosti koji od ljudi naprasno pravi altruiste, humaniste i visokomoralne osobe, dovoljno je da im usadi svest gde im se nalazi dupe a gde glava, koje su posledice određenih postupaka i da li se uopšte vredi klati i ubijati za bilo šta.
Ti si od sistema vrednosti u drustvu i objasnjavanja da ga nije bilo dosao do kritike politickog sistema. I usput si suzio na dve godine pred rat.Dakle. Je li postojao sistem vrednosti? Da li se znao red? Edited by bergasa19
Link to comment
sa koje istorijske distance? to je samo evoluiralo - imas kucu/stan, prodaj to pa daj srbiji zajam, ili dafiment banci na stednju.
To je bila klasična prevara, sofisticiran con job uz pomoć najviših vrhova vlasti. Nije niko te ljude puškom terao kao u komunizmu, umesto sile primenjena je psihologija i prevara na državnom nivou. Dakle mnogo gore zapravo, podmuklija pljačka građana nije viđena. Komunistička vlast nije aktivno pljačkala svoje građane.Tokom 80ih i početkom 90ih pre rata - to uzimam za watershed, onu krizu sa gorivom, posle toga ništa nije bilo isto i poverenje u sistem se ruši. Prelilo se i sa Zapada, Tačerka i neoliberalizam negovao je neku drugu doktrinu. Tada je bilo je dosta hapšenja nekih direktora koji su proneverili silne novce.Ali to nema veze sa građevinskom ideologijom.Hteo sam da nastavim post ali dobio bih tepih pa da se nadovežem:U prigradskim naseljima Beograda nisi smeo drvenu šupu da sagradiš, a kamo li garažu od 2 kvadrata - odmah bi te neko potkazao i rušili bi to bagerima ciglu po ciglu. "Gradnja bez dozvole" a dozvole prosto nisu izdavali. Za to je bio zadužen neko drugi, znao se red™ i za stambena pitanja bio je zadužen neki građevinski gigant a za dozvole u Beogradu urbanistički zavod i mesna zajednica i boktepito ko sve ne. Ljudi nisu kršili te zabrane - smatrali su da će biti stambeno obezbeđeni i tako je i bilo neko vreme. Ideologija kao skup želja i ciljeva i realnost - ekonomska situacija i njene zakonitosti bili su u saglasju.Onda taj mehanizam popušta - ko je uzeo stan uzeo je a ko nije ostaje 20,30,40 godina na listi čekanja u zavisnosti od privilegije i kako mu se zalomilo. 80ih se masovno prave vikendice po nekim zabitima a 90ih all hell breaks loose - više niko nije mogao niti hteo da spreči ljude da za krov nad glavom i parče hleba prave kuće i po njivama i Ledinama i trafike po Zemunu - s tim što je tadašnja vlast dobre placeve razdavala svojim partijskim drugarima po klasičnom klijentelističkom sistemu.Šta možemo da zaključimo iz toga? Da, postojao je siste vrednosti i da, on nije pukao 90ih nego mnogo ranije, promenio se svetonazor ljudi. Ja tvrdim da je to baš smrt Tita, 80a, 82 i šok tretman, bonovi za gorivo i slično. Sloba se javlja nekoliko godina posle toga. Fantastična ličnost- školovan na Zapadu kao bankar, iz viđene revolucionarne komunističke porodice, crvene buržoazije, sa jedne strane potpuno devijantan i poremećen sa druge potpuno uklopljen u društvo 80ih i 90ih, plivao je kao riba u vodi na talasima nezadovoljstva sistemom i umesto reformi ponudio je go kurac svima - ono na čemu se kalio 80ih i 90ih.
Link to comment

A šta ako ovi događaji na koje reagujete nemaju nikakve veze sa svim tim? Ponekad mi se čini da se suviše uzročnika problema nalazi u tim jugoslovenskim 80-tim i 90-tim. (S druge strane, moram da vas kolektivno pohvalim zato što ste uspeli, makar jednom, da se ne vratite do početka svih početaka, partizana i četnika).

Link to comment
(S druge strane, moram da vas kolektivno pohvalim zato što ste uspeli, makar jednom, da se ne vratite do početka svih početaka, partizana i četnika).
Ne prizivaj, čoveče, ne prizivaj...Izgleda da ekipa™ još nije otkrila topik...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...