Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Ne mogu sad Syme u tu raspravu, nemam vremena, možda uveče. Jbg, šta da se radi... Eto, pogrešio sam što sam vam "čitao misli", sorry. Ući ću "dublje", kad ne budem imao ništa drugo da radim, ok?
Ma nije problem, nisam očekivao elaborat, samo par reči.
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Političko i pravno bezakonje i vekovno izbegavanje uterivanja osnovnih društvenih vrednosti. Smenjivanje vlasti koje ne vide dalje od kraja svog mandata, nego su zauzeti ovozemaljskijim stvarima koje se uglavnom tiču njihovg džepa. Prosto ko pasulj, nema potrebe ubacivati stvari u ideološke fioke, kad ideologija ovde nikad nije ni postojala.
+1, lepo rečeno...
Link to comment
Političko i pravno bezakonje i vekovno izbegavanje uterivanja osnovnih društvenih vrednosti. Smenjivanje vlasti koje ne vide dalje od kraja svog mandata, nego su zauzeti ovozemaljskijim stvarima koje se uglavnom tiču njihovg džepa. Prosto ko pasulj, nema potrebe ubacivati stvari u ideološke fioke, kad ideologija ovde nikad nije ni postojala.
Upravo tako. Ono sto Sime stavlja u zaslugu jednopartijskoj komunistickoj diktaturi, a to je relativna pravna i fakticka sigurnost, nije posledica nikakvog superiornog sistema vrednosti, vec represije. Naravno, previse je ocekivati od izdoktriniranog levicara da to razume.
Link to comment
Ne razumem kako to išta menja. Kako su to vrednosti jednog društva nepovezane sa njegovim političkim sistemom?
Ne. Rečeno je da će određena devijantna ponašanja postojati, ma kakav sistem bio.
Link to comment
Političko i pravno bezakonje i vekovno izbegavanje uterivanja osnovnih društvenih vrednosti. Smenjivanje vlasti koje ne vide dalje od kraja svog mandata, nego su zauzeti ovozemaljskijim stvarima koje se uglavnom tiču njihovg džepa. Prosto ko pasulj, nema potrebe ubacivati stvari u ideološke fioke, kad ideologija ovde nikad nije ni postojala.
Kako da ti kažem, sa ideologijom ti je kao sa onim slonom na drvetu, ako ga ne vidiš, to samo znači da se dobro sakrio. :) Recimo meni je super što ti smatraš da je ovaj narativ koji si nam sad u kratkim crtama prepričao - neideološki.I niko ovde nije rekao da je ideologija nekako neposredno uticala na ponašanje ovih ljudi, ali da stvara uslove u kojima je takvo ponašanje normalno, to da. Mislim, rasprava je ovde strašno bezobalna, i nemam pojma sa kojom se tezom vi u stvari raspravljate. Edited by Syme
Link to comment

Okej, ovo je haos, pripisujete mi teze koje nisam izneo, međusobno se slažete iako zapravo nastupate sa različitih pozicija, itd.Mislim, ovo za "uterivanje vrednosti" je jedna od najstrašnijih stvari koje sam skoro pročitao, pa da upotrebim i onu nesrećnu, NSPM kovanicu, najautošovinističkijih.Ko to kome treba, da me izvinete, da "uteruje" vrednosti? I kakvo je to objašnjenje bilo čega?I konačno, ako je već tako, zašto Milogledu smeta što su se u SFRJ "uterivale" vrednosti? Jel trebalo uterivati ili ne? Ako je trebalo, onda super što su to radili, ako nije, zašto je "vekovno neuterivanje vrednosti" objašnjenje za bilo šta?

Edited by Syme
Link to comment
Ko to kome treba, da me izvinete, da "uteruje" vrednosti? I kakvo je to objašnjenje bilo čega?
Država, državni organi, elita građanima treba da uteruje vrednosti putem poštenih organa prisile... Znači, krao si-lopov si-osuđen si-ideš u zatvor... Ko je krao bude stigmatizovan u društvu, na njega se gleda drugačije, što proizvodi sramotu i odbojnost ljudi prema krađi...Banalan primer, ali, jbg. tako je funkcionisalo od 45 do 90 i bilo je OK...Mi sad imamo sistem vrednosti gde nije ništa, ali apsolutno ništa sramota i za sve se može naći opravdanje ("Krale smo patike zato što nemamo, a ne zato što imamo", glupo, ali objašnjava savršeno taj sistem...)I da, ja, za razliku od Milogleda nemam problem sa tim da je SFRJ nešto uterivala... Malo mi žao samo što nije jače...
Link to comment

Tesko je o ovoj stvari diskutovati jer ima neverovatno faktora koji uticu na ljude. Mi smo poratno drustvo i od toga treba poci, Ne zaboravite da se mi jos nismo pomirili sa gubitkom rata i to stvara veliku zbrku u glavama i frustraciju. Dakle Kosovo.

Link to comment
Država, državni organi, elita građanima treba da uteruje vrednosti putem poštenih organa prisile... Znači, krao si-lopov si-osuđen si-ideš u zatvor... Ko je krao bude stigmatizovan u društvu, na njega se gleda drugačije, što proizvodi sramotu i odbojnost ljudi prema krađi...Banalan primer, ali, jbg. tako je funkcionisalo od 45 do 90 i bilo je OK...Mi sad imamo sistem vrednosti gde nije ništa, ali apsolutno ništa sramota i za sve se može naći opravdanje ("Krale smo patike zato što nemamo, a ne zato što imamo", glupo, ali objašnjava savršeno taj sistem...)I da, ja, za razliku od Milogleda nemam problem sa tim da je SFRJ nešto uterivala... Malo mi žao samo što nije jače...
Ali kako je to protivargument ičemu što sam ja govorio?Kasper je rekao nešto drugačije, ali to je pre adendum ovome što si ti rekao, nego nekakva protivteza. On je rekao - nije sve do uterivanja čvrstom rukom zakona, nego ima puno toga i u otvaranju novih opcija, socijalizaciji, itd. I to je ilustrovao vrlo prigodnim klipom iz Wire-a. Antisocijalnost mora prvo da se rešava re-socijalizaijom, a ne samo kažnjavanjem.Edit: inače samo da dodam, uticaj zakona i sprovođenja zakona u društvu je dvortruko povezan sa društvenim vrednostima. Ne samo da drutvene vrednosti uslovljavaju i utiču na donošenje izvesnih zakona, nego su naknadno i same oblikovane postojećim zakonima. Ovo su opšta mesta, ništa revolucionarno u bilo kom smislu.Edit: I još - ja zapravo imam problem sa ovim jezivim elitizmom. Elite treba da uteruju vrednosti. Koje elite? I to još u demokratiji? I onda naravno da su za sve krive nekakve elite, koje nisu dorasle svom zadatku. Pa to je priča koju pričaju BS, BS, BS, ta opčinjenost elitama.A možda nam treba ne manje, nego više demokratije. Možda ti ljudi, mnogi među njima, reaguju kako reaguju jer se osećaju nemoćno i razvlašćeno? Neverovano mi je kako se svako malo zavapi za čvrstom rukom koja treba da zavodi red. Naravno da je vladavina prava jako bitna, ali bitno je i da ljudi vide svoju zajednicu kao pravednu, da veruju institucijama, a ne samo ih se boje, da učestvuju u njima, a ne samo sa im se potčinjavaju. Edited by Syme
Link to comment
I konačno, ako je već tako, zašto Milogledu smeta što su se u SFRJ "uterivale" vrednosti? Jel trebalo uterivati ili ne? Ako je trebalo, onda super što su to radili, ako nije, zašto je "vekovno neuterivanje vrednosti" objašnjenje za bilo šta?
Zato sto se zapravo nisu uterivale nikave vrednosti, vec red. Slicno onome sto danas radi Djilas. Red kao vrednost sama po sebi. Ukidanje elementarnih sloboda zarad reda. Red koji traje dok postoji represija. Kada represija nestane, sve se raspada, jer ljudi nikakve vrednosti nisu nikada ni prihvatili, vec su se ponasali na odredjeni nacin zbog straha od reperkusija.Naravno, i takav red je bolji od ovoga sto imamo sada. Zato i jesam vise puta rekao da bih bez dileme radije ziveo u SFRJ nego u danasnjoj Srbiji. Edited by Milogled Bluff
Link to comment
Zato sto se zapravo nisu uterivale nikave vrednosti, vec red. Slicno onome sto danas radi Djilas. Red kao vrednost sama po sebi. Ukidanje elementarnih sloboda zarad reda. Red koji traje dok postoji represija. Kada represija nestane, sve se raspada, jer ljudi nikakve vrednosti nisu nikada ni prihvatili, vec su se ponasali na odredjeni nacin zbog straha od reperkusija.
Ma daj... "Naše pesme zli neka se plaše" nije uterivanje reda nego vrednosti. Tačka.
Link to comment
Zato sto se zapravo nisu uterivale nikave vrednosti, vec red. Slicno onome sto danas radi Djilas. Red kao vrednost sama po sebi. Ukidanje elementarnih sloboda zarad reda. Red koji traje dok postoji represija. Kada represija nestane, sve se raspada, jer ljudi nikakve vrednosti nisu nikada ni prihvatili, vec su se ponasali na odredjeni nacin zbog straha od reperkusija.
Hoces da kazes da nije postojao drustveni sistem vrednosti?
Link to comment
Ali kako je to protivargument ičemu što sam ja govorio?Kasper je rekao nešto drugačije, ali to je pre adendum ovome što si ti rekao, nego nekakva protivteza. On je rekao - nije sve do uterivanja čvrstom rukom zakona, nego ima puno toga i u otvaranju novih opcija, socijalizaciji, itd. I to je ilustrovao vrlo progidnim klipom iz Wire-a. Antisocijalnost mora prvo da se rešava re-scoijalizaijom, a ne samo kažnjavanjem.
Ja ni nekažem da je to neki protivargument tebi... Uopšte, ja ne mislim da se mi ovde uopšte mnogo razlikujemo u mišljenju, nego imamo problem međusobnog razumevanja...Vidi, država je tad radila i neku socijalizaciju... Npr, moj otac je završio školu 67, negde, i posle vojske ga je već čekao posao... Država je otvarala fabrike, svako je mogao biti pošten, raditi i zaraditi za koliko-toliko pristojan život... Posao se, pogotovo za manje obrazovane kadrove lakše nalazio, bilo je uvek potreba za strugarima, variocima, metaloglodačima i ostalom zanimanjima kojima može da se bavi mlad čovek bez previše škole... Moglo se mnogo, ali mnogo, lakše živeti pošteno, i samim tim je ta sprega između uterivanja i poštenog života funkcionisala jako dobro... I nije bilo sramota to raditi, što sam primetio da sad jeste... Jer ispada da je budala u društvu, ko radi za male prae...Od 1991 je sve otišlo u kurac, jedna strana te sprege je popustila i povukla i drugu... Pa samim tim što mlad čovek (čuj mlad, retko ko) teško može da zaradi, pustilo se i da kraducka diluje i sve što već imamo... A onda smo stigli ovde, sa ovakvom elitom, ovakvim političarima, novinarima i svim tim što čini trenutni, jebeni, sistem vrednosti u Stradiji... Edited by radisa
Link to comment
Zato sto se zapravo nisu uterivale nikave vrednosti, vec red. Slicno onome sto danas radi Djilas. Red kao vrednost sama po sebi. Ukidanje elementarnih sloboda zarad reda. Red koji traje dok postoji represija. Kada represija nestane, sve se raspada, jer ljudi nikakve vrednosti nisu nikada ni prihvatili, vec su se ponasali na odredjeni nacin zbog straha od reperkusija.Naravno, i takav red je bolji od ovoga sto imamo sada. Zato i jesam vise puta rekao da bih bez dileme radije ziveo u SFRJ nego u danasnjoj Srbiji.
A kakve bi ti vrednosti uterivao i na koji način?
Link to comment
Hoces da kazes da nije postojao drustveni sistem vrednosti?
Da, to hocu da kazem. Ili mislis da se istinski sistem, bilo cega, pa i vrednosti, moze raspasti u paramparcad za par godina? Jos 1991. smo imali sistem vrednosti, a posle 2 godine 1993. Ma daj. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...