Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Kasper je u pravu za Koštuna i liberalizam. Ko ne veruje, neka pogleda ko je pisao predgovor za Arentkinu knjigu "O revoluciji". Ne zaboraviti ni da je njegov mentor Čavoški prevodio Loka. Naravno, tu je i Tokvil, Koštunijeva prva ljubav. Ovde se, naglašavam, radi o političkom, ne ekonmskom liberalizmu.Šta se desilo s tim ljudima, i u opšte sa tom linijom srpske liberalne misli, stvarno je posebno zanimljiva tema. A desio se po mojoj proceni - tzv. liberalni nacionalizam. Liberalizam prosto nema dovoljno dobar odgovor na pitanje kako se gradi država, on je dobar u njenoj transofrmaciji, kontrolisanju njenje neograničene moći, zaštiti pojedinaca, itd. Dok je bilo SFRJ, liberalizam je fercerao kako valja - disidentsvo, Noge, Đoge, zaštita prava na slobodnu reč, itd. A onda, kad je došlo vreme raspada, zaključilo se da je jedina država koju vredi praviti, u kojoj ćemo moći da uspostavimo liberalizam, ona nacionalna. Da završimo to, pa ćemo onda da pređemo na liberalizam. I evo, još čekamo. Prosto, od liberalizma nije ostalo ništa, borba za naciju je postala nedovršivi rat koji do u beskonačnost odlaže uvođenje liberalnih principa.Inače, super je onaj odlomak iz Wire-a. To je tačno to - klinci moraju da vide da postoji i jedan drugačiji svet, i da je on otvoren za njih, pre nego što pokažu elementarnu zainteresovanost za obrazovanje.

Edited by Syme
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Ti isto kao i casper pokušavaš da ludilo društva staviš u neku jasno ograničenu fioku kao što su Koštiničin liberalizam ili liberalni nacionalizam.Nema toga, to je isprazni sofizam, bezrazložno dizanje stvari na neki filozofski nivo, jalov pokušaj da se uperi prstom na uzročnika.A u stvari najtačniju stvar je rekao Ikar - toga je ovde vazda bilo i biće, samo smo imali period u kome neki pametni ljudi nisu dozvolili da se ludilo manifestuje gde ko stigne.

Link to comment

Pa ne znam, meni se čini da je to denverbot, kad kažeš to je tako i nema šta tu da se misli. Meni se čini da itekako zahteva objašnjenje zašto je neko ko se inspirisao Lokom i Tokvilom, završio u krevetu sa Vučelom i hvalio Pečat kao jedini list slobodne Srbije. Možeš da kažeš - on je prosto baraba, ili lud, ili ma nije on nikad u to verovao, itd, ali meni se čini da su to slaba objašnjenja i da treba objasniti kako je taj proces tekao.

Link to comment

2 Idiotek:Hm, ne vidim šta je netačno u Symetovom opisu. Srbija/Balkan nije neki fragment paralelnog svemira u kojem mistično ne važe principi koji drugde važe, što bi se moglo zaključiti ne samo iz ovog Idiotekovog posta, već i iz jedno 70% forumskih postova na politici i društvu.

Edited by Indy
Link to comment

Mislim da se ne razumemo. Ja sam fokusiran na onaj najličniji, ljudski nivo. Živo me zanima kako ljudi tokom odrastanja postanu takve životinje poput ovih što nose Tatonovu sliku ili milion drugih primera životinjstva u nas. Ne mogu da nađem uzročno - posledičnu vezu između toga i liberalnog nacionalizma npr. Jer ne ispoljava se to ludilo samo kroz nekakav šovinizam ili samo kroz nacionalizam ili samo kroz ksenofobiju.... Stoke ima svih političkih usmerenja, svih statusnih nivoa, obrazovnih, verskih.... Bezobrazluk, sebičluk, divljaštvo, nevaspitanje... ne mogu imati koren u jednom određenom političkom pokretu kao što se ne mogu vezati za jednu religiju ili jednu naciju.Ja zaista ne umem da dokučim uzroke, ne pada mi na pamet ni kako iskoreniti to iz društva... Samo sam ubeđen da grešite što pokušavate staviti tačno određenu etiketu na problem, mislim da je on kombinacija velikog broja faktora među kojima su i ovi koje Syme pominje.

Link to comment
Ti isto kao i casper pokušavaš da ludilo društva staviš u neku jasno ograničenu fioku kao što su Koštiničin liberalizam ili liberalni nacionalizam.Nema toga, to je isprazni sofizam, bezrazložno dizanje stvari na neki filozofski nivo, jalov pokušaj da se uperi prstom na uzročnika.A u stvari najtačniju stvar je rekao Ikar - toga je ovde vazda bilo i biće, samo smo imali period u kome neki pametni ljudi nisu dozvolili da se ludilo manifestuje gde ko stigne.
Kako da ne. Da je Tito poziveo jos 10 godina sigurno se ne bi desilo to sto se desilo u SFRJ...Nama upravo rak ranu predstavlja teoretsko objasnjenje raspada SFRJ, koje bi ukljucilo i pad Berlinskog zida i pad SSSR, a tu itekako i spoljne uzrocnike treba ubrojiti a ne metafizicariti sa nekim balkanskim iracionalizmom samo prisutnim ovde medju Balkancima.edit: zapravo, ovde je do skora (pre ovih haskih oslobadjajucih presuda) bilo potpuno nezamislivo da se nacionalizam upravo siri spolja, a ne iznutra. Edited by casperbgd
Link to comment

O čemu ti čoveče govoriš?Kakve spoljne uzročnike treba ubrojati u ovu gnusnost od protesta roditelja npr?Bergasa ti je sve lepo rekao...

Edited by Hamlet Strašni
Link to comment
O čemu ti čoveče govoriš?Kakve spoljne uzročnike treba ubrojati u ovu gnusnost od protesta roditelja npr?
Pa ti zapravo ni ne znas sta je sofizam... Jebiga, sta da ti radim, uostalom vec si izrazio gadjenje zbog uzdizanja na filozofski nivo, a zadovoljavas se u ne trazenju uzrocnika(e vidis ovo je mnogo blize sofizmu). Edited by Hamlet Strašni
Link to comment

Ai ajde da zastanemo malo. Postavljeno je pitanje, kako neki ljudi mogu da pokazuju slike izmasakriranog mladića kao dokaz da ovaj nije ubijen, kako ih nije sramota. Na to su nuđeni razni odgovori tipa - oni su divljaci, propao sistem vrednosti, itd. Na to je Kasper ponudio jedno alternativno viđenje, sa kojim se u načelu slažem. Nije im ponuđeno ništa drugo. Svako brani svoje, po svaku cenu, a prebrojavanje tuđih žrtava i mahanje kojekakvim "falsifikatima" (Markale, Račak, itd) je odavno legitimna taktika u Srbiji. ovo je posebno ogavan čin, ali daleko od toga da je bez presedana.

Link to comment
Ai ajde da zastanemo malo. Postavljeno je pitanje, kako neki ljudi mogu da pokazuju slike izmasakriranog mladića kao dokaz da ovaj nije ubijen, kako ih nije sramota. Na to su nuđeni razni odgovori tipa - oni su divljaci, propao sistem vrednosti, itd. Na to je Kasper ponudio jedno alternativno viđenje, sa kojim se u načelu slažem. Nije im ponuđeno ništa drugo. Svako brani svoje, po svaku cenu, a prebrojavanje tuđih žrtava i mahanje kojekakvim "falsifikatima" (Markale, Račak, itd) je odavno legitimna taktika u Srbiji. ovo je posebno ogavan čin, ali daleko od toga da je bez presedana.
Da se nadovežem samo...Kasper priča o tome svemu onako kako on vidi situaciju, iz, u suštini, samog središta problema... On je taj koji je u toj generaciji, za razliku od nas starijih koji smo dosta daleko od toga... Njegovi drugovi-poznanici su verovatno huligani i sitni dileri, ljudi bez perspektive(kako mi kažemo)... On možda o tome dosta emotivno piše i na način koji nama ne prija da čujemo, ali nije on daleko u svojim stavovima od nas... Uglavnom...Samo često ima neko razumevanje, koje je logično, jer je tu, sa tim ljudima (za njega je neki Mika diler ili Đoka sa šipke, stvarna osoba sa kojom je išao u školu, za nas ostale je statistika), i realno, ne može objektivno da proceni sitaciju... Ne možemo ni mi ostali, ali zbog drugih stvari...Treba to čitati, iako je često teško... Edited by radisa
Link to comment

ja necu da zakeram, ali kapiram Idioteka. ja ne shvatam sta casper hoce da kaze, prevashodno zato sto sam neobrazovan. zato uglavnom ne razumem ni sta syme hoce da kaze, ili pak philby. ponekad da, kada se spuste na prizemniji nivo pa i mi fizikalci mozemo da ubodemo a thing or two

Link to comment

Ja ne vidim šta je nerazumljivo niti naročito visokoparno npr. u ovom Kasperovom kvotu:

Gde to kapitalizam funkcionise bez nacionalizma i huliganizma? To sto se te dve stvari najvise reprodukuju u postsocijalistickim drzavama je tema za proucavanje, ali nije nimalo strana nijednoj evropskoj zemlji, a pogotovo je vrlo naivno nazivati je infantilizmom i zauzimati nenaucni odnos prema vrlo ozbiljnoj socijalnoj pojavi koja je prisutna sirom Evrope.
Link to comment

cekaj, to sto si izvukao jedan kvot ne znaci da ostali nisu nerazumljivi. meni. ne zameram ni tebi ni njemu nista, samo ne mogu da vas pratim, jebiga. jos manje da zauzimam naucni odnos jer ne znam kako se to radi.

Link to comment

Mda... to (huliganstvo) ima više veze sa liberalizmom, nego kapitalizmom. Postoje neke loše posledice davanja većih sloboda, pitanje je samo da li smo spremni da tu cenu platimo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...