Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

Tako sam i ja nesto kontao, da prvo uzmem Guide (to mi preporucuje i Saucony sajt, jer sada trcim u Adidas Response Stability 5), a mozda i Kinvaru, mada mi je taj koncept da imam dva para patika malo stran.

 

edit: kinvaru bih probao jer trcim tj rolam prakticno vrhovima stopala -- vec sam kratke deonice trcao u nike free run neki broj (mislim 5) i nisam imao problema posle perioda prilagodjavanja na taj tip patika. Odustao sam jer je nekako bilo cudno da menjam patike u zavisnosti od duzine, pa ih sad koristim za setnju samo :)

Edited by burekdzija
Link to comment

ako trcis na prednjem delu stopala onda bi ti Kinvara (ili Fastwitch) trebala biti dobra. naravno, ako ti odgovara oblik i ako se dobro osecas u njoj. to je zapravo i najvaznije.

otkako sam presao na ironman, potpuno sam promenio trkacki trening. zbog hronicnog nedostatka vremena, retka su duga trcanja a uveo sam vise kratkih treninga visokog intenziteta. na taj nacin sam:

1. smanjio broj sati treninga i predjenih kilometara

2. znacajno popravio sva vremena (HM npr sa 1:42 u apr na 1:32 u sept) 

3. promenio tehniku trcanja. nekada sam trcao na petu, velikom kadencom, stopala su mi stalno bila blizu zemlje. sada se kadenca smanjila/korak se produzio, drzanje tela mi je drugacije, peta mi skoro udara u guzicu i - sto je vazno za ovu pricu - vise doskacem na prednji ili srednji deo stopala. zato mi za brze treninge te stabilne patike (u mom slucaju Nike Pegasus 29 i Brooks Ravenna 5) vise ne odgovaraju: "teske su mi", "osecam" visak mm na outsole i midsole, "usporavaju me". zato za brze&hiit treninge koristim Kinvaru. ali na duzim trcanjima (HM i vise), umor dovodi to toga da se opet pocnem oslanjati na petu i tada tih nekoliko mm podrske na stabil modelima puno znace. 

dopustam, naravno, da je sve ovo samo subjektivno - zato sam i stavio gore navodnike. puno mojih prijatelja iz kluba koriste iskljucivo Guide (ili neki drugi slican model od drugog brenda) i za brze intervale i za duge maratone, oni, poput tebe, nemaju nikakvu potrebu za drugim parom trkackih patika.

 

 

(nemoj propustiti da probas od Saucony i Ride i Triumph i Hurricane i Fastwitch)

Edited by Djuro
Link to comment
  • 2 weeks later...

evo nekoliko besplatnih trening planova za polumaraton:

 

http://www.nike.com/runningfeatures/facebook/facebook_web/eventprogram/pdf/en_US/half_finish.pdf

http://cdn.running.competitor.com/files/2012/05/44_nat.pdf + http://cdn.running.competitor.com/files/2012/05/45_nat_r2.pdf)

http://www.halfmarathons.net/20-week-half-marathon-training-schedule/

http://www.walkjogrun.net/training/marathon/training-plan.cfm?planId=half-beg-run

 

planovi su pisani za pocetnike kojima je jedini cilj da istrce polumaraton.

kako je beogradski polumaraton predvidjen za 19.april 2015, ostalo je sasvim dovoljno vremena da se uz pomoc nekog od ovih planova dobro pripremite i poklonite sebi nezaboravno iskustvo.  

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Djuro,

 

Kasno sam se ukljucila, pa sad - izvinite ako ste to vec negde pisali...

Gde kupujete patike za trcanje? Kod nas u Srbiji, ili u inostranstvu?

 

Ja trcim rekreativno….oko 5 km 3 puta nedeljno…imala sam problem sa Ahilovom tetivom, i od tada nosim silikonske uloske za pete.

U potrazi sam za dobrim patikama...

Trenutno nosim NIke Air Max….a do sada sam probala New Balance i Mizuno….Nike mi se pokazao kao najbolji…

 

hvala unapred,

Link to comment

u Srbiji ima dosta mesta gde mozes da kupis, nema potrebe porucivati iz inostranstva. running oprema se u Srbiji prodaje cesto ispod cene=ispod preporucenih evropskih cena. posto u Srbiji nema dovoljne potraznje, cena se brzo i snizava.

 

ne moze ti niko preporuciti odredjenu patiku - vazno je da nosis ono sto tebi odgovara. LunarGlide je dobar, nosi ga i dalje ako ti pase. ako ti treba stabilna patika (I hoces da izadjes iz nike-a) razmisli o asicsu, ima ga dosta u Srbiji. idi u neku radnju, probaj vise modela i odluci koji ti je najbolji. vredi i vise puta otici/isprobati pre konacne odluke i kupovine.

 

ako imas vremena i volje, zapisi sifru/boju/velicinu pa potrazi bolju cenu za taj model na internetu. ako pak neces da se drndas as tim onda ga kupi u radnji. vredi pretraziti internet prodavnice, cesto ima akcija (u Srbiji tref za asics, sport vision za nike, u inostranstvu sportsdirect.com).

 

kad isprobavas patike, moraju tada da ti apsolutno odgovaraju. nemoj nasedati na trgovacke price "kako ce se to malo rasiriti", "skupiti", "namestiti" itd. ako u tom trenutku ne osetis da su ti legle kasnije se to sigurno nece dogoditi. patike za trcanje treba da su ti za pola/ceo broj vece, narocito ako u njih stavljas i uloske.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...