Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

S druge strane desktopi zauzimaju puno više mesta (osim u slučaju slim/mikro konfiguracija), žice na sve strane, skupljaju prašinu kao ludi i najčešće prilično drndaju. Ja nemam prevelike potrebe za mobilnošću, ali ipak sam radije uzeo novi laptop (desktop-replacement) nego novi desktop. :)
Ali pazi kad je ovo sve netacno. Ne znam nikog ko ozbiljno radi na laptopu, a nema misa, ili makar tablet. Kao i dodatni monitor - pored danasnjih cena, zaista je teski mazohizam koristiti max 17" za radnim stolom. Dakle imas tu vec dva kabla, odnosno jedan, ali i na desktopu mozes da koristis bezicnog misa.Buka: osim ako posebno ne ciljas model koji je posebno 'ladan (a taj tesko da ces naci u budget cenovnom rangu), svi posle nekog vremena postaju od blago do neverovatno neprijatni zbog kolicine buke, koja dopire iz ventilatora. Znojenje ruku od vrucine da ne pominjem. Moj komp gotovo da ne proizvodi nikakav zvuk, a to sam obezbedio investicijom od cak 20e za normalan kuler. Pride imam i 3 fana na kucistu. Cuje se kad radim po noci i to kad ga upregnem.Mesto: Zaista imam vise mesta sad za svojim radnim stolom, s monitorom u cosku, tastaturom i misem, kao i kucistem ispod stola nego kad sam radio sa laptopom i dodatnim monitorom. A da, kablovi su svi vezani i nezapetljani, a ovi dodatni (punjac za misa, mini usb kabl za mp3 plejer itsl.) svi uredno vise na svojim kukicama ce svi uredno visiti na svojim kukicama kad ih namestim opet na drugi sto koji koristim.
Link to comment
Ali pazi kad je ovo sve netacno. Ne znam nikog ko ozbiljno radi na laptopu, a nema misa, ili makar tablet. Kao i dodatni monitor - pored danasnjih cena, zaista je teski mazohizam koristiti max 17" za radnim stolom. Dakle imas tu vec dva kabla, odnosno jedan, ali i na desktopu mozes da koristis bezicnog misa.
Ne znam o kakvom mazohizmu pričaš, do pre neku godinu su skoro svi radili na desktop 17" monitorima bez većih problema; ako nisam neko ko intezivno radi sa slikama (ili sličnim stvarima), ne znam šta će mi 24" monitor ili pet monitora po 22. Ali nemam ništa protiv ko voli :) Tablet? To je baš nešto što svaki prosečan korisnik ima :lol: Što se tiče žica: desktop ima obično dva kabla od monitora, jedan od napajanja, jedan od tastature, jedan od miša + produžni kabl za struju da se uključi napajanje i monitor. Na laptopu imam jedan kabl od miša i jedan od napajanja i to je sve. Što se tiče buke: prosečno kućište ima jedan ventilator na procesoru + 2 na napajanju + (ne tako retko) jedan na grafičkoj. Ako slučajno ima i ventilator(e) na kućištu, eto lepog usisivača za prašinu i po buci, a i po prikupljenoj prašini :) Edited by Time Crisis
Link to comment

Kakve veze ima sta je bilo pre koju godinu? Pre 2-3 godine je 20" najobicnije TN smece kostalo bar 140e. Danas za 180e mozes da kupis jako dobre monitore preko 22. Pre 5 godina ili o monitorima koji nesto vrede ne zelim ni da pomisljam. Raditi dakle DANAS na 17" je bespotrebni mazohizam. Kad budes kupovao TV (ili si ga vec kupio), kapiram da ces isto kupiti 51cm CRT, jer ne radis 'nista pametno' na TV-u.Tablet nije pomenut kao nesto sto bilo kome treba, nego rekoh da ne znam nikog ko nema bar misa pored laptopa ili makar tablet (ako vec nemaju misa). Dakle pomeranja pointera radi. I primera radi, ta jedna osoba koju znam da koristi tablet umesto misa, na stolu ima od kablova: tablet, punjac za lap, kabl od monitora. U poredjenju s njom, ja sam zaista okruzen sumom kablova sa cirka jednim od tastature.Nije bitna teorija, bitna je praksa - kao sto ti rekoh imam tri kulera samo na kucistu i kolicina buke je minimalna. Jedina buka od kulera je bila na malom isprdku od box kulera koji se vrti na 4-5000 obrtaja po minutu. Od kada je on zamenjen super fancy elitnim kulerom od 1900 dinara, i taj problem je eliminisan. U poredjenju s tim, privremeno sam pre mesec dana koristio jedan godinu dana star laptop i zena nije htela da prica sa mnom preko Skypea. "Nista te ne cujem, jel to neko usisava" je sve sto sam cuo pre nego sto je prekinula.

Link to comment
U poredjenju s tim, privremeno sam pre mesec dana koristio jedan godinu dana star laptop i zena nije htela da prica sa mnom preko Skypea. "Nista te ne cujem, jel to neko usisava" je sve sto sam cuo pre nego sto je prekinula.
Moj se čuje da zvrnda, ali ništa strašno. No, ipak - ima li efikasnog rešenja za to (kao što si rešio čujnost na kompu)?
Link to comment

Pretpostavljam da moze nekako da se ocisti da se efikasnije hladi i ne maltretira toliko ventilator. Postolje pomaze (valjda - nisam nikad duze vremena koristio).Inace, tek sad vidim da sam na Ljaptop topicu :lol: . Vise sam pricao o tome da nije tacno za desktop kompjutere ... A laptopova ima raznih, pa naravno da nisu svi losi. Oni jeftiniji najcesce prave probleme posle duze upotrebe (go figure).

Link to comment
Pretpostavljam da moze nekako da se ocisti da se efikasnije hladi i ne maltretira toliko ventilator. Postolje pomaze (valjda - nisam nikad duze vremena koristio).Inace, tek sad vidim da sam na Ljaptop topicu :lol: . Vise sam pricao o tome da nije tacno za desktop kompjutere ... A laptopova ima raznih, pa naravno da nisu svi losi. Oni jeftiniji najcesce prave probleme posle duze upotrebe (go figure).
povremeno usisati komp, prasina oce da se natalozi pa da ubije ionako kilavo hladjenje u laptopu
Link to comment
  • 3 weeks later...
Meni desktop u kući ima status koje je ognjište imalo kod predaka. -_-
tek sad videh ovo. u ovoj receni se krije antropoloski esej jbt
Link to comment
Postolje za laptop, do/oko dvadesetak evra. Cooler Master ili neko drugo?
Ne može da ne radi :) Ako ti se puno greje laptop, eventualno vidi neko sa ventilatorom.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...