Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

 

 

Neki dan nabavim stari krš celeron sa 1mb rama 40gb hdd-a. Platim 20 evra i jos majstoru 20 da ga izduva, instaliram neki integral XP verovatno blackbox oduševim se opet kako to dobro radi poso i to vrlo ozbiljan poso, prodam mašinu ko turnkey rešenje za 2500 evra. Sad pakujem jednu sa 512mb rama aj nju cu dat ispod cene mozda za  1500  jer me mrzi da se drkam sa memorijama a kad se igraju igrice i samo drlja internet bezveze onda nijedna mašina nije dovoljno jaka :fantom:

Link to comment
18 minutes ago, ragasto said:

Mozda i ubaciti neki Linux na te lap topove koji su slabi za danasnje kriterijume? Planiram da ovih dana iskopam stari lap top koji ima 4gb i polu mrtvu bateriju, ubacim Puppy i to bi trebalo da ga osposobi za osnovne stvari

 

Instalirao klinki linuxa na masini slicnoj koju trazi Coltrane, mozda malo jacoj. Dzaba. Radilo sve kako treba par meseci a onda krene da zajebava wifi, pa apdejtovi koji nisu kompatabilni i na kraju je laptop negde po kuci. Moze da se koristi ako imas nerava da sacekas da otvori browser a to traaaaaaaaje

Link to comment
8 minutes ago, radisa said:

Ma da, 500-700€, trajaće 2-3-4 godine i to je to... Ispod 500 je baš budžet varijanta, ono, kad namaš a treba ti bilo šta, pa dokle drži...

 

Za bilokakve poslovne stvari sa puno excela i tako to od 800-1200... Preko toga, malo je ili fenseraj ili gejming, a od 2.5K počinju ozbiljno skupe mašine za ljude kojima to stvarno treba ( i koji to zarade brzo natrag) ili bogate klince koji će na ozbiljan gaming da nateraju roditelje da pljunu ozbiljne pare... Tako ja nekako vidim raspodelu...

 

Na te ultra jeftine mašine bih stavio ili W7, ili pra W10 sa metered connection, tako da ne može da se automatski apgreduje i stavio softver koji uspeva da radi i nikad ga ne bih menjao. Sve te priče o bezbednosti bih ignorisao, naravno uz dobar AV program.

Link to comment
5 minutes ago, Zlurad said:

 

Instalirao klinki linuxa na masini slicnoj koju trazi Coltrane, mozda malo jacoj. Dzaba. Radilo sve kako treba par meseci a onda krene da zajebava wifi, pa apdejtovi koji nisu kompatabilni i na kraju je laptop negde po kuci. Moze da se koristi ako imas nerava da sacekas da otvori browser a to traaaaaaaaje

Hm. Da nije bio neki zahtevniji distro? Pominjem Puppy zato što sam samo njega koristio (doduše, svega 2,3 puta) i to je šljakalo, mada jeste bilo malo zezanja sa drajverima. Svakako ću pokušati ovih dana, koliko da ne skuplja prašinu...

Link to comment

Muka sa linuksom je što MS i Adobe programi za njega ne postoje. Za MS mi se jebe, ali Adobe mi je nepremostiva prepreka.

 

Obični korisnici žele (navikli su se) da rade u Word/Excel/Acrobat/Photoshop i prelazak na Linux bi im bio traumatičan.

  • +1 1
Link to comment
49 minutes ago, Anonymous said:

Opet, kupovina ultra jeftinih laptopova podrazumeva da će trajati veoma oročeno, svaki šestomesečni upgrade W10 dodatno usporava mašinu, o godišnjim apdejtima programa da ne pričam.

 

Zato je bolje uzeti proverenu polovnu makinu nego novi krš. U svakom perfomansnom rangu ima da se bira, pa i u tom. Za 100-300e može svašta da se nađe.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, ragasto said:

Mozda i ubaciti neki Linux na te lap topove koji su slabi za danasnje kriterijume? Planiram da ovih dana iskopam stari lap top koji ima 4gb i polu mrtvu bateriju, ubacim Puppy i to bi trebalo da ga osposobi za osnovne stvari

 

Ma stavi neki Lubuntu/Xubuntu. Neverovatno koliko su postali userfriendly i koliko su lightweight. Meni lubuntu radi ko podmazan na 12 godina starom Dellu.

  • Hvala 1
Link to comment

Lenovo b530 sa celeron 1000m cpu, nedavno upgradeovan na 8gb rama, ali ga hdd usporava i dalje, da li ubaciti ssd, i to da li izbaciti hdd, ili umesto dvd drivea. 

Zamena cpua je već komplikovanija i verujem neisplativa, jer bih morao da platim servis, a stari cpu da bacim, dok hdd može i dalje da se iskoristi. 

Link to comment

Znači imaš servis, CPU (neki i5/i7?), SSD (plus možda optical drive bay)... račun ~200 (recimo u USD). Tu već ima ozbiljnih takmaca među polovnjacima koji su dosta jači od E530 (nema b530?) Zavisi od pristupa tržištu polovnjaka, ali recimo eBay ima svašta dobro za 200-300...

Link to comment
8 hours ago, Anonymous said:

Ne znam, meni je to kao sa mobilnim, moja drugarica je pukla pre nekoliko godina ozbiljnu kintu za ajfon i sada pizdi što moj novi xiaomi pravi bolje fotke.

 

U stvari, za obične smrtnike treba gađati srednju klasu, tj. oko 500 evrića kao što je Radiša napisao.

 

Dosta je sramotno što je ta srednja klasa sada 500e. Doduše za te pare sada možeš da kupiš Xiaomi MI10 koji ipak nije samo srednja klasa, štaviše. 

Link to comment

Drugar uzeo pre neki dan HP sa Ryzen 5, 8GB RAMa i 512 NMVe SSD-om ,kaze brzina oko 1700 mb/s za nesto vise od 60.000 dinara. Za sada veoma zadovoljan masinom, za office, surf, da se kaci na poslovni komp preko AnyDeska kad zatreba i sl. Bez igrica i zahtevnih programa, mada mu Photoshop radi fino kaze.

Link to comment

Ja sam uvek imao ispod prosečne mašine i uvek su mi radile posao. Doduše prošle godine sam ubacio još 4GB rama, ali je svakako star 5,6 godina.

Nisam programer, nisam gejmer, većinu stvari gledam na TV (smart box ili usb ili externi u TV), ne radim ništa preterano zahtevno za šljaku i uopšte ne pratim ni cene ni komponente niti nešto treće. Meni je bitnije pouzdani telefon nego komp, da budem iskren.

 

Opet razumem i vas, pominjete cifre za koje može da se pazari pristojan automobil :D.

 

Sinoć sam se vodio time da je redovna cena lap topa oko 30k a ja ga mogu dobiti za 21k plus garancija godinu dana plus platim kad stignem plus možda prodamo stari HP ili ga ostavimo kao back up pa ako nam ne odgovara Lenovo prodam njega i a qr.

Link to comment
On 12.11.2020. at 18:47, John Coltrane said:

Jel čemu ovo imam ga na 180€, a valjalo bi uzeti hanumi novi?

viber_image_2020-11-12_18-41-58.jpg

 

Nov, nekorišćen, sa Win 10 (što je sranje naravno) legalnim, i garancija godinu dana.

Treba mi hitno mišljenje stručnjaka, unapred zahvalan.

Kod ovog kompa je taj legalni win najbolja stvar :)

 

bez 8giga Rama i SSD.a ne treba uzimati nov komp 

  • +1 1
Link to comment
On 17.11.2020. at 19:02, Zverilla said:

Kod ovog kompa je taj legalni win najbolja stvar :)

 

bez 8giga Rama i SSD.a ne treba uzimati nov komp 

 

Zavisi za šta nekom treba laptop. Ja danas instalirao drugarici mašinu sa 4 GB, prastarim procesorom i HD-om, namena je word i internet, mašina veselo radi, eno je drugarica mrtva srećna.

 

Sad ako neko neće hoće da igra najnovije naslove igara ili da radi 3D na laptopu je druga priča.

 

Uopšte ne vidim da su 8GB i SSD neophodni za najosnovniju primenu laptopa, postoje ljudi koji su spremni da sačekaju minut da se podigne OS i da onda kuckaju u word-u ili krstare internetom, ne neizostavno u istom trenutku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...