Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
On 7.8.2020. at 13:46, radisa said:

2 minuta posla da ga staviš, i polas ata da instaliraš win, ako nećeš da kloniraš disk. koji već imaš... AKO hoćeš, onda je malo komplikovanije...

Kako se tačno klonira disk? Koji je to tačno program ili programi?

I šta to tačno radi. Da li to znači da se na novi hdd, klonira stari hdd i kad se upali računar/laptop on "radi-po-starom"? Bez ikakvih podešavanja?

 

Još jedno pitaje, hteo bih da na Asus-ovom laptopu N73 model zamenim CD/DVD uređaj sa hard diskom. Uspeo sam da uglavim dva ssd hard-a ali imam jedan "mehanički" hard od 1TB koji bi uglavio u Asus-a. Samo ne mogu da nađem odgovarajući HDD caddy kod kineza (aliexpress.com), da počnem sa "operacijom" (za koju sam čuo da je baš zajebana)

 

ovo je model Asus-a 

P_500.jpg

Link to comment
2 hours ago, eye of the beholder said:

Kako se tačno klonira disk? Koji je to tačno program ili programi?

I šta to tačno radi. Da li to znači da se na novi hdd, klonira stari hdd i kad se upali računar/laptop on "radi-po-starom"? Bez ikakvih podešavanja?

 

Još jedno pitaje, hteo bih da na Asus-ovom laptopu N73 model zamenim CD/DVD uređaj sa hard diskom. Uspeo sam da uglavim dva ssd hard-a ali imam jedan "mehanički" hard od 1TB koji bi uglavio u Asus-a. Samo ne mogu da nađem odgovarajući HDD caddy kod kineza (aliexpress.com), da počnem sa "operacijom" (za koju sam čuo da je baš zajebana)

 

ovo je model Asus-a 

 

 

bold1   Kloniranje se radi sa nekim programom za pravljenje imidza recimo Acronis True Image. Bukvalno ti prekopira sve sa tvog hdd i onda taj imidz prebacis na novi hdd koji zelis. On ti klonira i particije i sve sto imas i radice normalno.

Mozes praviti pojedinacno imidz i od sistemske particije i od particije gde su ti podaci, ako imas 2 particije na disku.

 

bold2 bolje ti je da odneses u servis, a oni ce izvaditi taj dvd nakaciti na njegove konektore obican hdd, a na mesto starog hdd ce nakaciti ssd zato sto su ti konektori brzi (da ne davim "strucnim" izrazima.

 

Generalni savet, ako ne znas kako to da odradis ili nisi siguran, nadji nekog ko zna ili daj pare nekom servisu :D

Edited by Milosh76
Link to comment
14 hours ago, Milosh76 said:

bold2

bolje ti je da odneses u servis, a oni ce izvaditi taj dvd nakaciti na njegove konektore obican hdd, a na mesto starog hdd ce nakaciti ssd zato sto su ti konektori brzi (da ne davim "strucnim" izrazima.

 

Generalni savet, ako ne znas kako to da odradis ili nisi siguran, nadji nekog ko zna ili daj pare nekom servisu :D

Nije meni problem zbog brzine, ja sam već montirao dva ssd hard-a, onaj treći je "običan" hard mi treba zbog skladištenja podataka a generalno CD mi više ne treba.

I sad, gledao sam na youtube-tu i stvarno izgleda "zajebano" a i najverovatnije ću nositi u neki servis ali hteo bih da ja nađem "caddy" i da odnesem u servis i da oni urade samo fizikaliju. Dakle treba mi da na aliju nađem odgovarajući caddy.

Link to comment
On 29.9.2020. at 16:06, eye of the beholder said:

Kako se tačno klonira disk? Koji je to tačno program ili programi?

I šta to tačno radi. Da li to znači da se na novi hdd, klonira stari hdd i kad se upali računar/laptop on "radi-po-starom"? Bez ikakvih podešavanja?

 

Ja koristim Paragon. Ima i besplatna verzija.

 

Korisnija upotreba tih programa (osim kloniranja) je da instaliraš OS i programe na osnovnu particiiju, sve ispodešavaš, pa podatke (uključujući documents i desktop) prebaciš na drugi disk (ili drugu particiju) i onda napraviš imidž tu gde su svi podaci. Kad se nešto sjebe samo vratiš imidž te particije umesto da se drndaš sa reinstalacijom, podaci veselo prežive tu akciju. Uštediš sebi par dana posla.

Link to comment
13 hours ago, Milosh76 said:

Zena ima popust u Gigatronu 20% na gornju cenu.. da li ovaj laptop vredi tih 58-59000 dinara i da mu uzmem jos 8GB RAM-a ?

 

https://gigatron.rs/laptop-racunari/hp-250-g7-1l3l8ea-369309

 

Ne treba mi za igrice, treba mi za obican surf/youtubei ponekad nesto zahtevnije tipa fotoshop

Jesi razmisljao o polovnom? 

https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-laptop-i-tablet/laptopovi/lenovo-thinkpad-t440s-i7-4600u-8-ram-256-ssd-14-inca/oglas/102318754

 

 

Link to comment
22 hours ago, Milosh76 said:

Zena ima popust u Gigatronu 20% na gornju cenu.. da li ovaj laptop vredi tih 58-59000 dinara i da mu uzmem jos 8GB RAM-a ?

 

https://gigatron.rs/laptop-racunari/hp-250-g7-1l3l8ea-369309

 

Ne treba mi za igrice, treba mi za obican surf/youtubei ponekad nesto zahtevnije tipa fotoshop

Ja imam malo stariji i ne bih ga preporučio. prilično glasan kad se uključi ventilator, nakon 2 god crkao kablic između ploče i ekrana (popravi se , ali ne bi smeo da crkne tako brzo)

 

Šteta, pošto je inače ok hardware unutra

  • Hvala 1
Link to comment
  • 1 month later...

Лаптоп стар 12 година. Хард диск има 2 партиције, обе попуњене, свака 55 GB. Да ли би му помогла уградња неког SSD од нпр 480 GB (уколико је то уопште технички могуће урадити обзиром на старост) за несметани сурф. Тренутно се мучи кад се отворе два таба у Хрому.

k.jpg.2fd03e802d42155592290a51e5d809e5.jpg 

 

Link to comment

sa 765MB rama i ne mucio se :(

 

Najiskrenije kazem da se ne isplati radi bilo sta na njemu. Ako je to neki esprimo sa SiS cipsetom i grafikom ti tu ne mozes mnogo ako i mozes ista. To bi trebao biti DDR2 667 i SATA I, sto bi znacilo da bi ti usko grlo bio protok na mostu a ne na disku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...