Jump to content
IGNORED

Stanje nacije, suočavanje s prošlošću, lament nad budućnošću


đorđe geprat

Recommended Posts

1 hour ago, red star forever said:

 

Moram priznati da mi malo ovo smiješno da dolazi od tebe koji non stop proganjas noskicha zbog njegovog mišljenja o Sjevernoj Koreji, zapadu i "slobodama" 😄

Znam, ali barem ne mogu ispasti kroz prozor ili završiti u radnom logoru.

Link to comment
1 hour ago, kud u maglu Simoviću said:

ja npr osećam deo krivice za srebrenicu


ako si na to mislio

ja i za bogumile

 

a u kur, filozof već pomenuo, sjebo mi fazon.

Edited by ToniAdams
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
1 minute ago, Caligula said:

 

King Loui je jako inteligentan i (sto posebno volim) duhovit sagovornik kojeg nije lako pobediti na forumu. Ume da shmira i pravi slalome izmedju cinjenica ali ne verujem u njegovu losu nameru.

 

Krampa, sa druge strane je (tako ja to vidim, moze biti da gresim) covek jako skucene perspektive, bez sirine, sto sam najbolje video na ovim novim topicima gore.

:D nasao se ko ce pricati o skucenim perspektivama. covek kojem se zivotno iskustvo svodi na prostor velicine 2 vece opstine osrednjeg grada u evropi. ti si svoju sposobnost sirenja perspekitve pokazao kroz razne postove o umetnosti. sedi i ne blamiraj se.

kad smo kod blamiranja, palis i zaris od kako si se vratio iz banovine. da imas 1% obraza i casti, spalio si se pre par godina, ili kada vec, za ono nato bockanje. smaras nevidjeno, ali nevidjeno. kada vidis palac gore na neku  izvakanu dosadu koju si srocio, u svojoj glavi na neobjasnjiv nacin, dodjes do zakljucka da to treba da uradis opet samo (napises novi post) jace™ i bolje. 

  • Hvala 1
  • Tužno 3
Link to comment
1 hour ago, kud u maglu Simoviću said:

ja npr osećam deo krivice za srebrenicu


ako si na to mislio

 

Ne znam koliko godina imas i da li si glasao tada..ja na primer krivicu ne osecam..ali zestoku sramotu i stid, svakako. Imao sam 14 godina tada, niko me nista nije pitao..mi, moja generacija, koji smo ziveli u provinciji, smo otprilike iz tadasnjeg Nedeljnog telegrafa ili gde vec navatamo nesto, culi da se tamo desilo nesto lose i da se to mesto po zlu spominje..ali tek nakon 5. oktobra smo saznali sta su tamo uradili. Oni snimci koji su posle izasli odnekud su definitivno napravili podelu izmedju mene i nekih mojih prijatelja. Podelili smo se na "Jbt, kako mozes to da uradis" i "A sta su oni nama pre toga". Ta podela traje i dan danas. 

 

Dodatno jeziva stvar mi je bila sto smo u vreme kada se to desilo brat i ja bili na moru, u Becicima, rodjendani su nam u par dana razlike..pratila se kosarka u Grckoj, slavilo se nase zlato..i niko od nas pojma nije imao sta se nedaleko od nas. A to sto se desavalo je teg koji nas i dan danas vuce na dole i nesto sto nam dobrih 80 godina ne da isplivamo iz govana.

  • +1 5
Link to comment
32 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

da, zaista bi mogao neki split na društvo recimo. o krivici i odgovornosti npr

 

da, i ja sam za split. mislim da sam ja prvi počeo, napisao sam odmah da prebacite gde treba pa, učinite to.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Poludziber said:

Meni gadost prema sopstvenom narodu pojavljuje ne zbog sovinizma i "univerzalne" mrznje prema siptarima, ustasama i balijama i zlom zapadu koji niocemu drugom ne misli nego kako da zajebe Srbiju. Tu mediji i svakodnevno visedecenijsko zaglupljivanje imaju vecinsku zaslugu i na slican nacin bi podlegla bilo kakava nacija. Ono sto se meni gadi i mislim da ne postoji bas u svakom narodu su reakcije vecine sopstvenih sugradjana na Obradovica iz Krusika, na familiju onog mucenika poginulog u fabrici municije, na onoga koji je otkrio javnu tajnu privodjenja maloletnica monstrumu Palmi itd itd. I tu ubrajam i sve one koji se mudro zatvore u kuce i prave se da ih se to ne tice. E tu se ipak vidi kakav je narod, gadan, zloban, podmukao i sebican bez trunke empatije prema bilo kome. Use nase i podase ideologija koje bi se stideli i srednjovekovni trogloditi. Empirijski dokaz koji pobija svaki izgovor o generalizaciji.

Čekaj, ti si mi ono bese rekao da spustim loptu i da nema generalizacija 😂

  • +1 2
Link to comment

Не знам како се не схвата да је импутирање индивидуалне одговорности управо узрок што један део (не сви) грађана Републике Србије има отпор према суочавању.

Суочавање - једно, кривица - друго.

Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Не знам како се не схвата да је импутирање индивидуалне одговорности управо узрок што један део (не сви) грађана Републике Србије има отпор према суочавању.

Суочавање - једно, кривица - друго.

 

Jedan od uzroka.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

Čekaj, ti si mi ono bese rekao da spustim loptu i da nema generalizacija 😂

Generalizacija bi bila npr, kad bi u Valjevu izaslo pola grada u podrsku Obradovicu a onda neka manjina dodje da ih pljuje i onda neko kaze vidi kakav narod pljuvaca. Medjutim u realnom svetu u Valjevu izadje samo 15/20 ljudi iz grada u podrsku a ostalih 50.000 sede u stanovima da ih neko slucajno ne bi video i da se ne bi zamerili. To nije generalizacija vec porazna cinjenica.

  • +1 7
Link to comment

Što se tiče emocija prema sopstvenom narodu, tu sam kao podvojena ličnost.

 

Sa jedne strane, svašta smo sebi dozvolili, i događajima kao što je ovaj na Kosovu navlačimo sramotu celog sveta i potpirujemo neke predrasude kojih bi bilo lepo da se nekad, nekako ratosiljamo što je inače jako dugotrajan proces, zato ovakve stvari i više bole.

Dovoljno je pročitati Arčibalda Rajsa i videti kako smo izgledali tada i kako izgledamo 100 godina kasnije. Praktično isti problemi, iste pojave, iste crte karaktera nacije.


Sa druge strane, verujem da je posledica stanja svesti naroda pre svega posledica zloupotrebe naših jebenih političkih glavešina jer su decenijama svi manipulisali nacionalizmom i šovinizmom radi održavanja sopstvenog rejtinga, kao i kulturno-obrazovnim stanjem nacije jer inteligentan i slobodouman populi lakše prozire floskule, obmane i konstantne laži koje smo slušali poslednjih decenija, a sve kulminira sa poslednjih 12 godina pakla sa vlašću koja je nastavila u tom pravcu jače nego bilo ko drugi pre njih.

 

Duboko verujem da bi ovde mogle stvari rapidno da se unaprede uz prave mere, neke teške odluke, neke ne toliko teške, popravljanjem stanja u oblasti kulture i obrazovanja, jakim kampanjama i merama u tom pravcu, naravno, podrazumevam poštovanje i samostalnost i jačanje nezavisnih državnih institucija, pre svega sudstvo i ministarstva sile. 

  • +1 6
Link to comment
4 minutes ago, Mel said:

 

Jedan od uzroka.

Тако је, један од узрока, него кажем - код једног дела људи, који нису екстремисти

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...