Jump to content
IGNORED

Stanje nacije, suočavanje s prošlošću, lament nad budućnošću


đorđe geprat

Recommended Posts

41 minutes ago, Tpojka said:

 

Solidno si i ti tog pročit'o za 25 dana i 83 komentara ukupno?

Kakvih bre 25 dana, čitam ja to stalno, ali kad sam čuo da će supermodovski tandem aram/trojka ideološki utegnuti ovo mesto, rešio sam i ja da počnem da pišem! Ranije mi se nije uopšte pisalo, u svom onom haosu ideja bio sam zbunjen, ali sada,  kad postoje jasne smernice, i kada idemo ka jasnom cilju, u meni se probudila snažna volja da pružim svoj doprinos da postanemo uzorna građanska zajednica. 

  • +1 1
Link to comment
Just now, Tpojka said:

 

Valjda mislim s ovog naloga?

Cilj reformi je valjda i bio da stari čitači (ranije bez nicka) postanu sada i aktivni pisci.

Link to comment
25 minutes ago, Tpojka said:

 

Valjda mislim s ovog naloga?

 

da li su teme na kojima se pricalo o  supermodovski tandem aram/trojka ideološki utegnuti ovo mestomoderaciji ikada bile javne ?

Link to comment

Pazi, ne mora to nigde da se napiše, vidi se da je sada atmosfera opuštenija nego pre, a nisam napisao da sam pročitao nego čuo, konkretno na burundiju sam čuo da puno cene arama i trojku. 

  • Haha 1
Link to comment
7 hours ago, Poludziber said:

Meni gadost prema sopstvenom narodu pojavljuje ne zbog sovinizma i "univerzalne" mrznje prema siptarima, ustasama i balijama i zlom zapadu koji niocemu drugom ne misli nego kako da zajebe Srbiju. Tu mediji i svakodnevno visedecenijsko zaglupljivanje imaju vecinsku zaslugu i na slican nacin bi podlegla bilo kakava nacija. Ono sto se meni gadi i mislim da ne postoji bas u svakom narodu su reakcije vecine sopstvenih sugradjana na Obradovica iz Krusika, na familiju onog mucenika poginulog u fabrici municije, na onoga koji je otkrio javnu tajnu privodjenja maloletnica monstrumu Palmi itd itd. I tu ubrajam i sve one koji se mudro zatvore u kuce i prave se da ih se to ne tice. E tu se ipak vidi kakav je narod, gadan, zloban, podmukao i sebican bez trunke empatije prema bilo kome. Use nase i podase ideologija koje bi se stideli i srednjovekovni trogloditi. Empirijski dokaz koji pobija svaki izgovor o generalizaciji.

 

Ovaj narod je preziveo mnogo razlicitih vojski, okupacija, raznih lokalnih serifa i siledzija, raznih stradanja - i siguran sam da je u korenu ovoga o cemu pises strah i nauceno sklanjanje od nevolje. Jutku je glasno branilo njih recimo tridesetak zadriglih a hiljade su sedele po kucama i pravili se ludi. Isto i za oca i majku onog poginulog momka - vecina je ta koja uvek cuti. 

 

Kada se sve podvuce, kada se pogleda preko plota u Rumuniju na primer - mi smo danas picke vecinski. Onomad je na Kosovu bilo ono silovanje, narod izasao na ulice. Ovde silovalo devojku njih nekoliko, ona provela u policijskoj stanici dva dana dok nije "priznala" da laze i da silovanja nije bilo. Koliko se secam neki zenski centar je pozivao Nislije na demonstracije ali koga zabole qratz da se cima, svejedno su to sinovi nekih glavonja devojci napravile, ćuti i puši.

 

Takvih primera koliko hoces.

 

To se uci jbg, ta samozivost i strah se uci generacijama. Opet, i to moze da se menja u nekom sistemu u koji verujes i koji ti pruza sigurnost: onaj slucaj atentata na turskog ambasadora u sred Beograda, bio sam dete ali secam se da su atentatora gradjani jurili po ulici, jedan Beogradjanin je poginuo tom prilikom, par njih ranjeno... secam se da je moj ćale prokomentarisao da to (da gradjani jure naoruzanog coveka) samo u Jugoslaviji moze da se desi.

 

Zasto suocavanje - zato sto je to jedini put ozdravljenja. Mi moramo prvo da shvatimo ko smo, gde smo, sta zelimo kao drustvo. I ovo je toliko puta ponovljeno da se pretvorilo u praznu frazetinu a zapravo sve jeste u samospoznaji. Bez revizionizma, lazne istorije, mitomanije. Zato se meni svidjao Djindjic jbg, imao je hrabrosti da stane ispred te srpske septicke jame i krene u demistifikovanje.  

 

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, le petit nicolas said:

krivica, suocavanje. nek se nose u honduras svi koji mi to traze.

nikom nisam naudila, niti od bilo koga/cega prljavo zaradila ili unovcila neki angazman. to: licno.

 

Ako dobro razumem suocavanje, to nije nesto licno gde suocavalac ide od lika do lika i suocava ih.

 

Suocavanje na nekom drustvenom nivou - brate zakopala je drzava sedamsto ljudi u Batajnici, obelezi to mesto, stavi neku plocu. Na primer. Pa neka je sruse mandrili i goveda, ti je napravi i postavi ponovo.

 

Otvori drzavo medije za price sa svih strana. Otvori elito javne rasprave, skini tabue sa mnogih tema. Na primer.

 

A ne ono "Gradjanine Dejane, zasto se ne osecate krivim" ... koga briga.

Edited by Caligula
  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, le petit nicolas said:

krivica, suocavanje. nek se nose u honduras svi koji mi to traze.

nikom nisam naudila, niti od bilo koga/cega prljavo zaradila ili unovcila neki angazman. to: licno.

a kao clan kolektiva zvanog srbija:

ja sam se suocila 90/91, citajuci vreme, feral i iduci na proteste. suocavala sam se dok sam s ekipom radila za svoju profesiju nove i dobre stvari, prepravljala nepozeljna zaglavlja u pozivima za kurseve i konferencije da bih dobila odsustvo da odem, ali nisam napredovala, kao "sorosevka" (sto u mom zaostalom selu i danas vazi kao etiketa), dok sam bezala i plakala od suzavca 10 godina.

nek se suocavaju oni koji su odlucivali o ovom i onom - od mz i najmanje firme, ustanove, do drzave - i ogromna masa koja je zmurila, cutala, nije se zamerala. svi oni koji nisu hteli da se obaveste, da nauce, da se udruze i organizuju, dok su im se firme i ceo sistem zivljenja pred ocima rusili, nego su ko pijani slusali dnevnike i gledali one sisate krestaljke, i po 6 meseci cekali zaostalu platu ili minimalce, pristali na tezge i d'vize i kineze. mrs!

 

poz

❤️

Link to comment

@Caligula tako moze. da se od drzave trazi da prizna, izvini se i pokaje. ev. plati.

ipak, ponavljam, ja sam se s monstrumom suocila 91. i borila se protiv njega kako sam umela i mogla. kao covek. kao gradjanin. ne os3cam s3 duznom vise nikom nista. i za to sam se borila.

 

poz

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
Just now, le petit nicolas said:

@Caligula tako moze. da se od drzave trazi da prizna, izvini se i pokaje. ev. plati.

ipak, ponavljam, ja sam se s monstrumom suocila 91. i borila se protiv njega kako sam umela i mogla. kao covek. kao gradjanin. ne os3cam s3 duznom vise nikom nista. i za to sam se borila.

 

poz

 

Pa o tome se ovde govori pod "suocavanje", ne znam ni kako to izvesti na licnom nivou.

Link to comment
4 minutes ago, Caligula said:

 

Pa o tome se ovde govori pod "suocavanje", ne znam ni kako to izvesti na licnom nivou.

Pa zapravo ceo dan pričamo o ličnom osećanju odgovornosti u kolektivnoj krivici.

  • +1 2
Link to comment
44 minutes ago, Svemir Zeka said:

Pa zapravo ceo dan pričamo o ličnom osećanju odgovornosti u kolektivnoj krivici.

ne mislim da postoji kolektivna krivica. onaj ko je cinio i bio odgovoran - kriv ako je lose cinio, uvek ima ime i prezime. bilo ih 1 ili milion i 1.

to sto je pravni sistem konstruisan za manji broj individualnih krivaca u jedinici vremena, i nije sposoban da obradi ovakvu masovnost, to je drugo pitanje.

 

poz

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Svemir Zeka said:

Pa zapravo ceo dan pričamo o ličnom osećanju odgovornosti u kolektivnoj krivici.

 

Da se suoci moze drustvo, a ne svako ponaosob. To sta ko oseca kada pomisli na zlocine individualna je stvar. Suocavanje je mehanizam drustva, da vidi gresku i da je zapamti. Ako nema pamcenja, greske ce se ponavljati.

Link to comment
10 minutes ago, Caligula said:

 

Da se suoci moze drustvo, a ne svako ponaosob. To sta ko oseca kada pomisli na zlocine individualna je stvar. Suocavanje je mehanizam drustva, da vidi gresku i da je zapamti. Ako nema pamcenja, greske ce se ponavljati.

Ja verujem da ovde niko ne osporava da je društveno suočavanje nešto što je poželjno. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...