Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

On 7. 5. 2023. at 1:16, pt 2.0 said:

Ako je reč o sociopati i ako postoji makar i teorijska mogućnost da ubija ponovo - ne vidim drugo rešenje osim izolacije.

I ako nije sociopata, sto meni vise deluje, potpuno je nebitno. Dete je vec bilo nestabilno a posle svega ovoga nece biti stabilniji.

 

12 hours ago, LaLinea said:

Inteligentan, utreniran da priprema strategije, da planira detalje, da predvidi posledice, da puca. 
Laik sam, ali mi se cini da je decak prosao opasan vojnicki dril da bi ovo izveo na ovakav nacin. Ne bi me zacudilo da je njegov otac zapravo bio taj demon. Horor je nastupio kasnije

Ja tu vidim ulogu oca. Ko, a da nije vrlo istripovan na los nacin, bi drzao onoliko oruzje u kuci? Nije neki seljak, ili neko ko je navukao oruzje posle rata u Bosni.

 

11 hours ago, radisa said:

Nije on išao u streljanu za jasnu šekarić, da puca sa vazdušarom ili malokalibarskim mecima..On je išao da ispucava iz pištolja sa bojevom municijom, što je malo™ drugačija streljana i malo™ drugačiji pristup priči...

Da. Da toga nije bilo vrlo sumnjam da bi njegova depresija, poremecaji, sta god, imali ovaj efekat.
 

31 minutes ago, pt 2.0 said:

Potpuni sam laik i ne mogu da postavljam dijagnoze bilo kome, ali po onome što jesam učila i čirala - ako se u jednoj ličnosti spoji potpuno odsustvo empatije sa odsustvom osećaja krivice i kajanja za ubijanje drugih ljudi - tada govorimo o antisocijalnom poremećaju ličnosti - psihopatama ili sociopatama, pri čemu je valjda razlika izmedji ove dve kategorije u tome što se psihopata radja a sociopata postaje (?). Dešavaju se ubistva i od strane psihotičnih ljudi, ili i kod inače uravnoteženih ljudi u stanju akutnog straha / samoodbrani, ali prema dostupnim informacijama ne možemo smatrati da je to ovde bio slučaj.

 

Po onom americkom linku, 95% dece koja pucaju po skolama nisu sociopati. Prva stvar koju je psihijatar rekao kako da se ovo spreci nije bila vise psihijatara po skolama, nego sklanjanje oruzja od naroda.

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Mel said:

Po onom americkom linku, 95% dece koja pucaju po skolama nisu sociopati.

Pa ni 95% pucanja po američkim školama nisu masovna ubistva (uz ogradu da nemam pojma o kom linku ti pričaš).

Juče sam pregledala SVA ubistva u američkim školama od XVIII veka do danas. Ima na vikipediji. Srazmerno protoku vremena i veličini populacije - masovnih ubistava je manje nego što sam ja imala utisak pre tog pregleda.

 

edit. ja sam ubedjena da je K.K. ili psihopata ili sociopata - pod uslovom da su informacije koje su mi dostupne tačne. Što je nebitno, jer ja nisam lekar.

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

Hvala na objašnjenju šta je Airsoft. Da li su ti kampovi i uopšte ta igra fejk ubijanja dozvoljeni za decu?

 

 

Problem je da je to dosta neregulirano. U Hrvatskoj je načelno airsoft zabranjen za sve maloljetnike, tako piše u propisima Hrvatskog airsoft saveza. 

E sad, na nekim poligonima dozvoljavaju sudjelovanje maloljetnika u pratnji roditelja i uz njihovu pisanu dozvolu, na što savez žmiri - a na nekima su vrlo strogi po tom pitanju i cijela ekipa se izbacuje odmah ukoliko se ustanovi da je jedan član maloljetan.

Djeca nisu dozvoljena nigdje (kod nas je dijete do 14. godine, uključujući nju).

Edited by Carolostadien
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, Leia said:


Ajde sto se mi ovde bavimo spekulacijama uglavnom zato sto smo se sasrali od straha pa moramo barem da probamo da sebi racionalizujemo bar delic ovog uzasa, nego sto se neki psiholozi (valjda Maric, nisam sigurna) oglasavaju u maniru zadusne babe “kriva je majka”, mora musko dete narocito da se pazi jer bez brizne i pozrtvovane majke propade a zenska deca su valjda tako samonikla i snaci ce se nekako. Od toliko strucnjaka u vucicevske medije se uvek nekako probiju cak i najgori iz struke, a nesuvisli laici onda terciraju u horu po Tviterima i slicnim trovacnicama

A u medjuvremenu relaksirani tata drugar proizveo jebenog Terminatora i ne oseca se odgovornim 

 

Jednoj majci sad iz neke od grupa na kojima sam su rekli nesto u smisu da je previse hladna majka, dete ima nekih zdravsvenih razvojnih problema. Mislim se u al su ti psihijatri uznapredovali  umedjuvremenu, sad ne kazu refrigirator mother nego 'previse hladna'.

Uticaj oca ovde je presudan po svemu sto sam ja videla, ne cudi me uopste da se neki eksponirani budalas zalepio bas za majku jer zato i jeste eksponirani bilde.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Carolostadien said:

 

 U Hrvatskoj je načelno airsoft zabranjen za sve maloljetnike, 

Na Autokomandi postoji ersoft poligon na kojem se organizuju rodjendani. Na sajtu stoji “ekstra preporuka” za djecu stariju od 14 godina. 
Btw ti kampovi na koje je KK odlazio su bili jezicki kampovi u Francuskoj. Nista cudno za ucenika Ribnikara i to iz dvojezicnog razreda. Naravno ako roditelji imaju para da plate.

  • Tužno 1
Link to comment
48 minutes ago, djordje geprat said:

ja bih na ovo @pt 2.0 dodao prećutno umanjenje odgovornosti roditelja za (ne)vaspitanje dece. ne mogu da prihvatim pravdanje zauzetošću poslom, nedostatkom vremena, izjednačavanjem njihove odgovornosti sa školskom, generalnim pomakom u načinu života (svi su nekako pa moraju tako i moji, odeća, interesovanja, spravice......)........ hoću da kažem, kada roditelji smatraju da imaju prava da ne dozvole vakcinisanje, prevantivne razgovore sa decom, sada vidim i 1 nedozvoljavanje psihijatrijskog posmatranja, onda imaju obavezu da vaspitanjem učine da njihovo čedo bude osoba koja neće da pravi sranja.

Ovo je broj jedan. Znali su oni kakvo im je dete, posebno kad je dobio sestru na kom je level empatije. Ko zna cega je sve tu zapravo bilo... Kad vec spekulisemo, pre bih rekla da je taj airsoft bio nasilje releif, da ne iskaljuje negde gde ne treba. 

 

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

Iritira me što je fokus javnosti na ubici (i na ispredanju sitne vune o tome da li je zajednica / pojedinci na mrežama dovoljno humano prema njemu) a ne na žrtvama i njihovim porodicama, odnosno na mračnim krugovima traume koje je ovaj zločin bez presedana prouzrokovao, a za koju zjaednica ne nudi mehanizme sanacije.

Na ovo sam ukazala u jednom od prvih postova na temu, a kako dani prolaze čini mi se da je sve luđe. Noćas naletim na detaljne intervjue sa komšijama (a kim drugo!) iz zgrade, ubiše se ko će lepše da nakiti kakvo je to dete bilo. Lep, pametan, fin, miran, nosio nam kese iz prodavnice, javljao se.. Uopšte ne sumnjam da je i bilo tako samo što me

NE 

IN

TE

RE

SU

JE!

 

  • +1 6
  • Tužno 1
Link to comment

To je možda ljudima i neki obrambeni mehanizam. Okej, ovaj mali je vjerojatno i bio fin, zgođušan je, dobar učenik, pristojan. Ali i za ovog iz Mladenovca su prvo bile takve izjave pa su se tek kasnije javili neki što su pričali o problemima koje je radio.

 

Ovdje je netko baš fin i dobar čim par puta pozdravi susjeda u prolazu. "Jao, divan je bio, nikad mi nije reko crkni baba nit mi razbio prozore".

  • +1 6
Link to comment

Ako je istina da  majka KK-a ne dozvoljava da se sprovede psihijatrijsko veštačenje nad njim, možda nju treba smestiti u Gornju Toponicu kod Niša, jer je Laza lazarević Hilton za to tamo. Pa da i ona malo razmisli o svemu nantenane.

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, fren said:

Def. ne mislim nista dobro o ocu. Vise krivim roditelje u ovoj prici nego bilo sta drugo. Nemoguce da u svom odrastanju nije ispoljavao neku patolosku crtu, makar odsustvo empatije i da je to zanemareno. 

 

Slobodna Dalmacija je intervjuisala komšiluk (koji inače ne priča sa novinarima ali su njima učinili pošto su se iscimali iz Splita). 

 

I evo šta izmedju ostalog kaže prva komšinica:

 

Spoiler

Sumnja da će se obitelj ikad više vratiti na ovu adresu.

- Nisam sigurna. Ali što se tiče nas stanara oni se mogu sutra vratiti. Mi bismo svi bili uz njih.

I uz Kostu?
- I uz Kostu, odgovara nam.

Unatoč svemu?
- Unatoč svemu ovome. Vjerujte mi. Kako da ga osuđujemo? Znam dijete toliko godina. Stalno se pitam zašto, zašto i zašto? Što se Kosti dogodilo…? Svi se pitamo i svi strahujemo što će sada biti s obitelji. Mi ih zaista svi volimo i toliko su bili dobri prema nama sve ove godine. Pomagali su nam. Kad mi je nešto trebalo u kući uvijek bih zvala Vladu.


Ako Kosta jednom bude na slobodi i vidite ga u zgradi hoćete li strahovati od njega?
- Ja neću! Ja se neću bojati. Ne… - odlučno će gospođa Olivera.

 

Niko, ama baš niko nema ništa problematično da navede, osim da je mali bio malkice ćutljiv i da ga je ćaća intenzivno obučavao za jurišnu pešadiju a možda nije morao. Mimo toga, zlatna porodica, zlatno dete, da se sutra vrate ovde odmah bi im kafu pristavili.

 

Ovim slučajem treba ozbiljno da se pozabavi neki top medjunarodni tim istraživača.

  • +1 6
Link to comment
8 minutes ago, Arkadija said:

Ako je istina da  majka KK-a ne dozvoljava da se sprovede psihijatrijsko veštačenje nad njim, možda nju treba smestiti u Gornju Toponicu kod Niša, jer je Laza lazarević Hilton za to tamo. Pa da i ona malo razmisli o svemu nantenane.

 

Otkud sad treba njena dozvola za veštačenje? To nema nikakvog smisla, kako mogu da ga zadrže u bilo kojoj bolnici bez tog veštačenja?

Link to comment
1 minute ago, Redoran said:

 

Slobodna Dalmacija je intervjuisala komšiluk (koji inače ne priča sa novinarima ali su njima učinili pošto su se iscimali iz Splita). 

 

I evo šta izmedju ostalog kaže prva komšinica:

 

  Reveal hidden contents

Sumnja da će se obitelj ikad više vratiti na ovu adresu.

- Nisam sigurna. Ali što se tiče nas stanara oni se mogu sutra vratiti. Mi bismo svi bili uz njih.

I uz Kostu?
- I uz Kostu, odgovara nam.

Unatoč svemu?
- Unatoč svemu ovome. Vjerujte mi. Kako da ga osuđujemo? Znam dijete toliko godina. Stalno se pitam zašto, zašto i zašto? Što se Kosti dogodilo…? Svi se pitamo i svi strahujemo što će sada biti s obitelji. Mi ih zaista svi volimo i toliko su bili dobri prema nama sve ove godine. Pomagali su nam. Kad mi je nešto trebalo u kući uvijek bih zvala Vladu.


Ako Kosta jednom bude na slobodi i vidite ga u zgradi hoćete li strahovati od njega?
- Ja neću! Ja se neću bojati. Ne… - odlučno će gospođa Olivera.

 

Niko, ama baš niko nema ništa problematično da navede, osim da je mali bio malkice ćutljiv i da ga je ćaća intenzivno obučavao za jurišnu pešadiju a možda nije morao. Mimo toga, zlatna porodica, zlatno dete, da se sutra vrate ovde odmah bi im kafu pristavili.

 

Ovim slučajem treba ozbiljno da se pozabavi neki top medjunarodni tim istraživača.

 

Svaki komsiluk ima neku ludu babu. Najbolje da bi komsiluk sa sve decom bio lud da zeli ovo dete nazad u zgradi (sto se svakako nece dogoditi, kako god).

Inace sve sto dolazi preko medija je vrlo smuckano, prvo se stalno pricalo kako su mu razvedeni roditelji i da je sestra iz drugog baka, sad kao ne oni su vencani i mali je ziveo sa oba roditelja, i tako.

Ukljucujem u to i te hrvatske novinare i njihov senzacionalizam. Nema sanse da vecina nije htela da prica sa novinarima ili da su pricali ali da nisu hteli da budu otvoreni, i onda stave tu babu onako u novine jer nekoga treba a ona se bas iskazala.

  • +1 5
Link to comment

Nije to baš neka random baba sa gornjeg sprata nego “prva susjeda obitelji, koja je s njima išla na ljetovanja, a Kostu voli kao vlastito dijete”.

 

Nije problem u tome što je mali šarmirao babu, nego što su i on i roditelji šarmirali sve redom, ako je suditi po onome što je do sada objavljeno. A objavljeno je mnogo toga i nemoguće je da je baš sve naduvani senzacionalizam i da treba sačekati da istupe neki drugi ljudi koji znaju neke crne tajne ali trenutno ćute kao zaliveni.

  • +1 1
Link to comment

oko 30-40% roditelja cija deca imaju teskoce sa mentalnim zdravljem, a sa kojima ja imam dodira, prvo su odveli dete na ostrog, kod odze ili gde se vec ide, pa tek onda kod strucnjaka. pre neki dan mi prica jedna majka da su potrosili i silne pare na razne kvantne terapije za alergiju, dok nisu najzad otisli kod alergologa (i stigli do pumpice). 

ovde to nije bio slucaj, sigurno, ali je sve generalno duboko pogresno. 

jedino sto smo mi koji svaki dan u dodiru sa mnogo ljudi ukljucili sve mehanizme odbrane i oguglali, ali je sve pogresno.

 

pri cemu ja radim sa decom koja su vecinski pametna, ambiciozna i motivisana i uzasno mi je zao sto ce ili otici ili biti apsorbovana i sakrivena u  bolesnom sistemu.

  • +1 3
  • Tužno 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...