Jump to content
IGNORED

Klimatski aktivisti


Venom

Recommended Posts

On 20. 7. 2023. at 18:26, zorglub said:

 

Ja sam našao pogaču što kaže da je 14%, a ako se obojica dovoljno dobro potrudimo, siguran sam da će svako naći statistiku koja mu odgovara. U svakom slučaju, za tako važno pitanje, vrlo je karakterističan manjak istraživanja sprovedenih od strane nacionalnih institucija, ili u združenom pokušaju više država. Tabelu koju si ostavio bukvalno je kompajlirala jedna osoba, tako da...

 

14% je takođe mnogo. 

Link to comment

uz dovoljno dobrih auta, imaćemo dovoljno loše vreme

 

uz dovoljno loše vreme, neće biti dovoljno dobrih auta

 

ovo je realnija definicija circular economy od bilo koje druge

 

nema na čemu

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
14 hours ago, Braća Strugacki said:

uz dovoljno dobrih auta, imaćemo dovoljno loše vreme

 

Jel to znači da nismo imali dobra auta ne bi ni bilo lošeg vremena? Ili bi to loše vreme došlo svakako, +/- koja vremenska odrednica?

Link to comment
Just now, desboj said:

 

Jel to znači da nismo imali dobra auta ne bi ni bilo lošeg vremena? Ili bi to loše vreme došlo svakako, +/- koja vremenska odrednica?

 

Ako posmatraš statistike, vidiš X% transport, Y% energija, Z% industrija itd

 

Automobil je u sve tri kategorije. Zaboravio sam tačan podatak, ali prosečan automobil ima oko 25000 (možda i više, ali ne mašim puno) delova. Aftermarket je značajan deo industrije, što dodaje u računicu. Da li je dizel ili električni, meni nije mnogo bitno, a ni planeti. To što je auto na dizel ili benzin lošiji od električnog, ne znači da je električni dobar, on je samo manje loš. Takođe, električni će biti bolji za par godina, ima dosta tehnologija koje obećavaju. I pored toga, on će i dalje biti loš kao rešenje. Već smo prešli tačku u kojoj smo mogli da reagujemo na požar gašenjem, sada nam je potrebna potpuno nova zgrada.

 

Vidim da ste ljuti, ali mi nije jasno na koga.

  • +1 1
Link to comment

Svi ste pomalo u pravu :) 

 

Ja bih samo rekao da me nervira ovaj hiper fokus na elektricne automobile, ne zato sto je to losa ideja, dapace, nego sto se zanemaruje preostalh 95% zagadjivaca. Ima toliko stvari koje mozemo uraditi bolje ali svi se ponasaju kao da ce nas prelazak na elektricne automobile spasiti.

 

GHG-Emissions-By-Sector-1200px.png

 

Evo samo nekih:

 

1. Mislim da je ljubitelj bicikala Venom vec pisao o tome ali da ponovim - gradovi i transport izmedju gradova treba da bude no-go zona za automobile. Dobar elektricni javni saobracaj i veze izmedju raznih naseljenih mesta. Ko hoce da ide u divljinu moze auticem al onda da se sheruje. Ovo se vrlo lako sredjuje udaranjem poreza na luksuz za posednike automobila. Samo sto to treba da prodje mocnu autoindustriju i strah od pada GDP-a.

 

2. Baciti oko i na druge vidove transporta - trenutno ne postoji nikakav pritisak da avioni manje zagadjuju. Nije normalno da se nekom iz Stolkholma isplati da ode na veceru u Lisabon jer ga karta plus hrana kosta manje nego da jede u njegovoj ulici. Takodje transport robe nije bio nikad jeftiniji. Bukvalno ces uvek dobiti bolji dil ako narucis iz neke kineske vukojebine direktno nego da kupis istu stvar u prodavnici isped kuce. Cargo brodovi zahvaljujuci svojoj masivnosti apsolutno mogu da predju na manje zagadjujuce gorivo a i elektricni kamioni bi morali da budu must. Uz sve to treba povecati porez na transport robe ne bi li uticali na ljude da se manje zagadjuje planeta.

 

3. Zgrade/kuce koje takodje zagadjuju nenormalno - da se baci fokus na materijale koji manje zagadjuju kad se sa njima pravi i razgradi zgrada, da se da prioritet dobroj izolaciji, da se gradovi popune drvecem (ovo dovodi do hladjenja grada leti i manje potrosnje klime), da se firme subvencionisu da ljudi rade od kuce itd... Gradjevinarstvo je puna vrlo obecavajucih materijala i tehnika al neko mora da se pozabavi time kao sto se sada zabavljaju sa elektricnim automobilima.

 

4. Nastavak razvoja solarnih i vetro parkova. Ovo je jedino sto zaista ide dobro i stabilno se razvija. Povratak nuklearki za ispomoc. 

 

5. Istrazivanje poljoprivrede i sumarstva - kako da se smanji uticaj gasova. Npr. ako ti vec krave prde u nekoj ogromnoj stali, videti kako da se procesuiraju gasovi a ne samo da se puste u atmosferu. Cak 3% emisije gasova dolazi od paljenja useva. Kad bi neko samo za to nasao bolje resenje bili bi smo u istoj situaciji kao da zamenimo sve automobile sa elektricnim. Videti i za stepe, pustinje i slicne goleti kako ih posumiti ne bi li se zarobilo sto vise CO2. Kina radi masivan posao u posumljavanju ali npr. u Africi Sahara samo raste, tamosnje drzave bez pomoci nisu u stanju da se izbore ni za status quo.  

 

6. Otpad - jebenih 3% ide na otpad. Kad se tome doda da dobar deo ide i na pravljenje plastike koju bacamo u taj otpad sve je jasno... Rasturiti mit da je plastiku moguce reciklirati (par procenata iste se stvarno reciklira) i okrenuti se trajnijim resenjima.

 

7. Kad smo kod trajnijih resenja - povratak komunizmu! :D Bar kad je u pitanju ova kupoholicarska kultura. Ja imam sporet Sloboda Cacak koji su moji roditelji kupili kad su se uzeli. To je bilo pre vise od 40 godina. I dalje radi. Sad, treba to zameniti ako se nadje neka mnogo efikasnija masina ali shvatate moju poentu. Nekad smo imali majstore za popravku za sve zivo, sad su stvari toliko postale jeftine (zbog smanjenog kvaliteta i trajanja) a popravke toliko skupe da je jeftinije kupiti nove patike ili cak ves masinu nego ih popravljati. Mora se staviti veci porez na stvari koje se kupuju i podsticaj za majstore koji popravljaju. Nemojte ni da pocinjem sa modom... odeca treba da se nosi dok se ne raspadne toliko da ne vredi ni da se usije a ne da se baca prvom prilikom. Takodje gomila odece se sama raspada vrlo brzo jer opet - ide se na brzu potrosnju. 

 

 

U prevodu milion stvari koje treba da se rade u paraleli a mi se uhvatili samo za EV.

 

Edited by Shan Jan
  • +1 7
  • Wub 1
Link to comment
3 hours ago, desboj said:

 

Jel to znači da nismo imali industrijsku revoluciju ne bi ni bilo lošeg vremena? Ili bi to loše vreme došlo svakako, +/- koja vremenska odrednica?

 

@Braća Strugacki

Link to comment

Ne znam odgovor na tvoje pitanje.

 

Mislim da je industrijska revolucija samo deo ekonomskog sistema koji nas je doveo do ove situacije i da je industrijska revolucija omogućila, ali da nije direktno odgovorna za globalno zagrevanje.

Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Uh al si strog :) Aj objasni

 

Predugačka je priča, kada sam bio malo luđi nego danas pisao sam na forumu case study staklo vs plastika za pakovanje sokova i vode.

 

Ukratko, svakom problemu pristupamo sa predubeđenjima koja nam je usadila medijska slika vremena u kome živimo.

 

Npr - plastika je loša iz mnogo razloga, ali smanjuje potrošnju energije (laka je, pogodnija za transport, dozvoljava punu slobodu oblika) i smanjuje potršnju vode, kao i manje stvara otpadnih voda. ALI zbog toga kako postupamo sa plastikom zato što nas baš briga, plastika stvara dosta problema u otpadu.

 

To je jedan od razloga zašto mislim da rešenje današnjeg problema nije dobro tražiti u industriji, tehnologiji, novim rešenjima itd. Samo i jedino potpuno menjanje ekonomskog i društvenog sistema. Dok je rast imperativ, ništa nećemo uraditi dovoljno brzo.

  • +1 6
Link to comment
On 4. 7. 2023. at 23:24, Venom said:

Activists block private jet terminals around the world to protest ‘super rich mega polluters’

773x435_cmsv2_bff649c7-68c8-5b4c-a811-6b

 

 

Možda bi trebalo za pistu zalepiti NYM urednike koji puštaju uvredljivo glupe manipulacije u javnost:

 

Image

 

10x više pollutants per passenger ne znači ništa kad je broj prevezenih putnika 1000x manji, brutalna zamena teza. A to da 1% letača izaziva 50% gasova staklene bašte je utešna laž bazirana ni na čemu, zamišljena da nam ostavi utisak da je problem rešiv.

 

Komercijalni putnički letovi su 71% ukupne potrošnje avionskog goriva, komercijalni teretni 17%, vojni 8%, a privatni čitavih 4%.

 

Pa kao, hajde da protestujemo tih 4% jer preostalih 96% nemamo ideju kako da rešimo.

 

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Možda bi trebalo za pistu zalepiti NYM urednike koji puštaju uvredljivo glupe manipulacije u javnost:

 

Image

 

10x više pollutants per passenger ne znači ništa kad je broj prevezenih putnika 1000x manji, brutalna zamena teza. A to da 1% letača izaziva 50% gasova staklene bašte je utešna laž bazirana ni na čemu, zamišljena da nam ostavi utisak da je problem rešiv.

 

Komercijalni putnički letovi su 71% ukupne potrošnje avionskog goriva, komercijalni teretni 17%, vojni 8%, a privatni čitavih 4%.

 

Pa kao, hajde da protestujemo tih 4% jer preostalih 96% nemamo ideju kako da rešimo.

 

 

Mogao bih da se složim oko toga konkretno, ali meni je ovde zanimljivija ova forumska diskusija. Zorglub kaže "a zašto blokiraju automobile, što ne blokiraju put onima što donose odluke i imaju moć". Ja onda postujem sliku gde se ometa život takvima na aerodromu, ti onda dođeš i kažeš to je bez veze. Znači sve je bez veze, uvek će se naći neka zaludna baba da prigovori kako to ne valja i kako to mora drugačije. Bez uvrede, ali ima u srpskom jeziku dosta izreka na tu temu, npr. ona o rđavom kurcu.

 

Dobra je stvar što ovi ljudi znaju šta hoće, što ne troše vreme da zadovolje svakoga, rade šta mogu i spremni su da odu u zatvor za to. U pravu su, mladi su, imaju energije, posvećeni su i pobediće. 

Edited by Venom
  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...