Jump to content
IGNORED

House of the Dragon


theanswer

Recommended Posts

1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Severni ledeni. Sa globalnim zahlađenem, spušta se nivo vode pa koralni sprudovi postaju zemljouzi - tako su svojevremeno bili povezani Azija i Amerika, a još mnogo ranije Azija i Australija (mada je ovo poslednje verovatno više bilo do pomeranja kontinentalnih ploča).

 

U ovom fantasy svetu, samo Westeros je trenutno povezan sa kopnom oko Severnog pola, odakle pretpostavljam da periodično silaze ledeni zombiji, pa im je najlakše da otpešače do Westerosa. Ali pošto sa sobom nose klimatske promene, prilično sam siguran da će ta mora na severu da se zalede dovoljno da ovi prepešače i do Essosa. 

 

Uostalom, i Essos ima svoj ekvivalent Zida - niz nekakvih gigantskih utvrđenja koje su u praistoriji podigli valjda ti drevni Kinezi™ iz Yi Ti, baš radi odbrane od Others i njihove zimske apokalipse.

 

Edit: Bravos je samo najseverniji od Free Cities, na pljuc od Westerosa, čitav kontinent se proteže istočno od njega. Mapa po prirodi stvari ne prikazuje zakrivljenost planete nego crta ravne linije, pa nemamo prikaz stvarne udaljenosti od pola. Sever je po prirodi stvari predimenzioniran (kao što na Merkatorovoj projekciji Grenland ispada veći od čitave Evrope, negde bliže Africi po veličini, što nema veze s mozgom), pa pretpostavljam da je na Martinovoj mapi svo to prazno more iznad Essosa prikazano za red veličine preveliko.

 

 

Ne sećam se kakva su to utvrđenja koja spominješ, ali to ne može biti ekvivalent Zida. To bi moglo da bude ekvivalent, ali samo ako su na Westerosu napravili Zid tako da zaštiti samo Dorne (npr od Starfalla do Yronwooda). Yi Ti se nalazi južnije od Dorne i utvrđenja bi branila 5% površine kontinenta, a sve ostalo je prepušteno na milost zombijima.

Zid na Westerosu štiti ceo kontinent, a to što se nalazi u Yi Ti bi više bi ekvivalent onih zidića sklepanih oko sela u Walking Dead.

 

Kad smo već kod Walking Dead, ovaj Sea Snake iz House of Dragon bukvalno isti ko King Ezekiel :thumbup:

 

Aziju i Ameriku je spojilo jer su međusobno udaljeni manje od 100 kilometara. Spajanje dva kopna koja su udaljena hiljadama kilometara na takav način je skroooz druga priča.

Ako zombiji donose i klimatske promene koje će da zamrznu cele okeane zašto su onda ovi na Westerosu pravili Zid? Koja je poenta? Taj što je došao na ideju da gradi Zid bi znao da je Zid beskoristan ako zombiji mogu da zalede okean.

Ne mogu zombiji doći na Esos. Postojanje legendi o njima ne znači da su stvarno bili. Martin je to verovatno hteo da napravi tako da i njegova interna mitologija barata sa rasprostranjenim arhetipovima jer je to često slučaj i sa našom mitologijom. A utvrđenja na samom jugu kontinenta su verovatno služila da brane od nekih varvara, nomada i khalasara, a ne od zombija sa Severnog pola.

Link to comment
Just now, omiljeni said:

Ne sećam se kakva su to utvrđenja koja spominješ, ali to ne može biti ekvivalent Zida. To bi moglo da bude ekvivalent, ali samo ako su na Westerosu napravili Zid tako da zaštiti samo Dorne (npr od Starfalla do Yronwooda). Yi Ti se nalazi južnije od Dorne i utvrđenja bi branila 5% površine kontinenta, a sve ostalo je prepušteno na milost zombijima.

Zid na Westerosu štiti ceo kontinent, a to što se nalazi u Yi Ti bi više bi ekvivalent onih zidića sklepanih oko sela u Walking Dead.

 

Nema ekvivalenta jer nije ekvivalentna geografija - po treći put, samo Westeros ima kopnenu vezu sa polarnim krugom, tj. sa Lands of Always Winter iz koje potiču White Walkers. Kad oni krenu na jug, verovatno je najlakše sići prvo tu gde put postoji, umesto čekati da prođu vekovi kako bi se mora zamrznula. (Pritom, šetanje po zaleđenom moru ne bi proizvelo zombije, a šetanje po naseljenom kontinentu bi.) Zato je Zid presumably podignut, da bi se sprečili White Walkers da ušetaju u naseljena područja Westerosa. Valjda. Niko ne zna tačno.

 

U Essosu je situacija sasvim drugačija, ceo kontinent je mnogo veći a od polarnog pojasa ih deli samo more (nepoznate veličine jer su im mape linearno sranje kao što su i naše bile.) Kad kažem Yi Ti, nisam tehnički u pravu jer su tih Pet utvrđena građevine nekako drevnije od drevne Kine™, niko ne zna ko ih je sagradio - imaju samo mit po kom ih je sagradila Great Empire of Dawn da bi se odbranila od Lion of Night, što zvuči kao referenca na isto ono što zapadnjaci zovu Long Night. Odatle potiče Azor Ahai termin za spasitelja koji je u Westeros stigao preko Ashaija i Melisandre.

 

Ne znam tačno gde se nalaze utvrđenja, negde su posred kontinenta i naizgled ničemu ne služe, ali tu je valjda nekad bio front. Navodno u svako od njih staje po 10,000 ljudi :isuse:, ne pitaj me šta jede tih 50,000 gardista. 

 

image.png.5861511f17f69ec8feca8f5a6dbc57c9.png

 

 

Just now, omiljeni said:

Ne mogu zombiji doći na Esos. Postojanje legendi o njima ne znači da su stvarno bili. 

 

Dobro™, znači na Istoku postoje legende iako tamo zombiji nisu stvarno bili, dok na Zapadu postoje legende zato što su tamo zombiji stvarno bili :D 

 

Ne vredi s tobom raspravljati.

Link to comment

cela epizoda o provodadžisanju :dry:

meni ovo potpuno bezveze, i prva i druga epizoda. akcija nula, stupidni dijalozi sa ubacivanjem savremenog žargona, glumci neharizmatični, da ima bar neko lep da makar plaknem oči, al truba. eventualno ovaj novi vitez obećava, kad bi mu se malo pojačalo prisustvo, mada slutim da je njegova pojava uvod u dodatni španska serija zaplet (princeza vs buduća kraljica). 

  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, Vapad said:

A za teme... neko nedavno spomenuo kako se kritika više tema ne dotiče...pa kad ih i nema...

 

ako misliš na mene nisam rekao kritika, nego critical drinkeri. tj generalno profesionalni nerdovi, a oni ne da nemaju veze sa filmskom kritikom nego se uglavnom jako slabo razumeju u film. 

 

ima vazda kritike koja se dotiče tema i nije surface level..

Link to comment
1 hour ago, Pokojni Ruxin said:

 

ako misliš na mene nisam rekao kritika, nego critical drinkeri. tj generalno profesionalni nerdovi, a oni ne da nemaju veze sa filmskom kritikom nego se uglavnom jako slabo razumeju u film. 

 

ima vazda kritike koja se dotiče tema i nije surface level..

 

Dobro, da, mada oni kao top revjueri što ih RT sabira retko ulaze u teme ili bilo šta ispod površine, bar što sam čitao.

Kritikal je imao potencijal, mada mi kod njega najviše prijaju one emisije kada sa još nekim radi stare filmove, roki, terminator, komandos, aliens, i predator su svi odlični, često ispadne neka informacija, tipa za aliens kako su dizajnirali oklop, koju nisam ranije znao. Ovo ostalo je za klik postalo, posebno sada kada je slavan.

 

Naš vini već u ovom postu ima bolje oko i više uhvati no što kritikal pipne... jer je on, sa ostalima u tom rangu, postao ono što kritikuje, kontent kreator, jbg.

 

Nisi samo ti, ali da, tebe sam se setio u tom trenutku.

 

BTW, RLM je isto malo zglajznuo, pre neku epizodu baš su pričali oko nekih stvari i ne znam ko je rekao, ne, ne mogu to više da gledam, ne interesuje me, spustili su kriterijume.

 

Ima neki britanac, gej momak, korektan skroz (bitno za gej je što malo manje gleda gender politiku, mada ne skroz), platoon nešto, mislim da je završio književnost pa se to oseti, ali ima momenata kada brutalno zakukulji, da ti bude dosadno.

 

Nema mnogo profi nerdova, to je samo druga strana medalje profi aktivista, ali ti koji se vide su već biznis. Kritikal je i pisac, polu uspešni, ali Geri, Nerdrotik, je lečeni narkoman pretežno i bivši vlasnik propale strip radnje, mislim, nije baš nerd nerd :D

 

No, nije tema.

 

Kako se tebi, pokojni, sviđa HOD?

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, MayDay said:

Otto je ladno Spajk iz Nothing Hill. :D

 

Mnogo su mi lepi zmajevi. Mnogo!

 

Gde si Mau, u deficitu smo pozitivnih poena za ovaj katastrašni zmajeviti uradak. Daj nešto konkretnije od "lepi su im zmajevi". 

 

Nije me mrzelo da proverim da li pišeš o HOTD na Twitteru, kad ono samo Milo, Prajd, i Brena :isuse:

 

 

 

 

Link to comment
28 minutes ago, Weenie Pooh said:

Dobro™, znači na Istoku postoje legende iako tamo zombiji nisu stvarno bili, dok na Zapadu postoje legende zato što su tamo zombiji stvarno bili :D 

 

Ne vredi s tobom raspravljati.

 

Sa omunjenim ne vredi raspravljati jer tvrdi da legende o nekom događaju često postoje i daleko od mesta samog događaja? A sa Unijem koji priča teorije o zamrznutim okeanima i isušenim okeanima vredi raspravljati?

 

Zombijima bi bilo dovoljno da zalede more 10-20 metara uz obalu kod Eastwatch-by-the-Sea. Zid već tada postaje potpuno beskoristan, a mi ovde pričamo o zamrzavanjima čitavih okeana.

Ajde realno, koja budala bi donela odluku da gradi tako ogromnu građevinu ako zna da će biti potpuno beskorisna? Takvo pisanje ne bi prošlo ni kao zaplet u epizodi Patrolnih šapa, a kamoliko u literaturi koja pretenduje da bude koliko-toliko ozbiljna.

 

A legende i mitovi nastanu na osnovu stvarnih događaja koji su se dogodili na određenom mestu, a onda se to proširi tako da izgleda da se svuda desio isti ili sličan događaj.

Npr dogodi se stvarna poplava jer npr voda iz Mediterana uleti u malo slatkovodno jezero koje se nalazilo gde je danas Crno more, pa onda nastane usmena legenda o tom događaju. 1000 kilometara južnije od Crnog mora ta legenda bude zapisana u epu o Gilgamešu. A onda odatle putuje 1000 kilometara na zapad i kod Jevreja postane deo starozavetnog predanja.

Zmaj je arhetip koji je nastajao na mestima gde je bilo krokodila, aligatora i velikih zmija (Egipat, Indija, Kina, Jugoistočna Azija itd itd) i širio se, pa na kraju čak i na Islandu imaju mit o Fafniru koji postaje zmaj, iako na Islandu nikad nije bilo ni krokodila, ni zmija, ni žaba ili bilo kojih drugih gmizavaca, vodozemaca i ostale gamadi.

Tako bi se širio i mit o zombijima koji su došli sa severa. Pogotovo ako bi svet bio tako dobro povezan kao što je to kod Martina očigledno jeste slučaj, jer brodovi, gavranovi, putevi...

 

btw, kod Martina su zmajevi stvarno postojali i kad ova sad princeza u prvoj sceni s01e01 leti preko Kings Landing, masa na gradskim ulicama uopšte i ne obraća pažnju. A onda samo 150 godina kasnije su svi ubeđeni da su tračevi o novoj princezi koja jaše zmaja ustvari izmišljotine pijanih mornara i matorih baba što dadiljaju sitnu dječicu. :D

  • Haha 1
Link to comment
7 minutes ago, arheolog1981 said:

Pogledah preview sledeće epizode, spojler :D
 

  Reveal hidden contents

Drakaris!



Sent from my DN2103 using Tapatalk
 

Čiji li će zmaj da prži, Dejmonov ili Renirin? Verovatno njegov.

Link to comment
7 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Gde si Mau, u deficitu smo pozitivnih poena za ovaj katastrašni zmajeviti uradak. Daj nešto konkretnije od "lepi su im zmajevi". 

 

Nije me mrzelo da proverim da li pišeš o HOTD na Twitteru, kad ono samo Milo, Prajd, i Brena :isuse:

 

 

 

 

Nisam ponela adekvatnu aparaturu u CG. Imam laptop za biznis sa kog ne mogu da puštam HBO Max i onda moram sa telefona. Moraću kad se vratim kući sve da pogledam ispočetka. U svakom slučaju, imamo devojčicu na kojoj je sav teret ovog sveta, ali koja zna da jaše zmaja. What's not to like? :D 

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
Just now, MayDay said:

Čiji li će zmaj da prži, Dejmonov ili Renirin? Verovatno njegov.

 

Uini:

 

nerd.jpg

Joj bre Mau, objašnjavao sam ti već pet puta. Ishod borbe zavisi od više faktora. najpre se baca jedna de-dvajest kockica da se vidi dal je vatra pogodila, a onda se u slučaju pogotka računa demidž tako što se bacaju tri de-šesnest kockice i dodaje se arkan fajr spleš modifajer koji možeš videti na karakter šitu svakog zmaja.

  • Wub 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...