Jump to content
IGNORED

House of the Dragon


theanswer

Recommended Posts

2 hours ago, Weenie Pooh said:

Kakva crna siromašna ruralna utopija, šta je to, gde si ti to video @Duhovnost, ljubav i med? :D 

 

Valirija nije Sparta, Valirija je Atlantida i Melnibone, bogata i moćna i uticajna i dekadentna, globalna sila koja je nekad harala svetom a onda se polako okrenula sebi i u tom navel-gazingu iskonstruisala sopstvenu propast.

 

То није описано још у серијама, али по интернету кружи теорија да су Валаријци били сиромашни сточари, некаква сиромашна периферија света, пре него што су овладали техником управљања змајевима. И Спарта је моћна и утицајна у време трајања хегемоније над грчким светом, али изворно је нешто друго, па Таргаријени помало делују у Краљевој Луци као Спартанци када владају Атином, овладали су њоме војном технологијом, али су културно неснађени у њој. 

 

1 hour ago, Sara said:

 

Promakla mi je i simbolika belog jelena

 

Симбол краљевских кућа пре него што су змајеви слетели на Вестерос. На неки начин наговештава повратак домородачких династија и смену плавокосих дошљака.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Sara said:

otkud ti sve to znas? ja sam gledala i sve mi je promaklo,  mislila sam da zmajeve jasu samo Ranira i Deimon. Pitala sam se "ko je sad pa ovaj"

Promakla mi je i simbolika belog jelena

 

Ovo je snimljeno po pričama Džordža Martina, slično kao što je GOT snimljen po njegovim knjigama. Ko je čitao zna šta se dešava, ko nije čitao... taj je na milost i nemilost scenariste i režisera. Nemam pojma zašto nisu naveli ko sve jaše zmajeve, trenutno je samo njih troje u pitanju ali uskoro će ih biti mnogo više. Ustaljena je praksa da se Targaryenskim bebama stavlja jaje u kolevku, kao, to povećava šanse da kad se zmaj izlegne, dete sa njim formira blizak odnos i kasnije ga uzjaše. 

 

O simbolici belog jelena ne znam ništa, to je neki novitet. Malo mi je bezvezna ideja da celo kraljevstvo pridaje neki poseban značaj ubijanju jelena ako se zna da je u pitanju simbol House Baratheon, koji inače žive nedaleko od te šume ali se iz nekog razloga nisu pojavili u lovu.

 

2 hours ago, J-♣ said:

Bar ima smisla za marketing

 

Krv po licu i kosi dok šlepa ubijenog vepra, bez viteza telohranitelja da je prati (a koji joj je spasio život), ostavlja utisak  na prisutnu vlastelu ako može sa 17 godina da ulovi može i da vlada kad je već zvanični prestolonaslednik. Možda nije, a možda i jeste znala kako joj se ćale proslavio sa vezanim drugoklasnim jelenom. Ako jeste tek je onda imala motiv za paradiranje sa ukokanim veprom.

Dan pre se videlo da je baš peckaju glasine da kao žensko lordovi je neće iskreno prihvatiti da im bude kraljica, ovako joj se "rejting" bar malo popravio.

 

To su sve moderne trope koje nemaju veze sa pseudo-srednjevekovnim svetom u kom se radnja navodno dešava.

 

Ona nema šta da impresionira vlastelu ovom ili onom ulovljenom zverkom - ona je prestolonaslednica jer je njen tata tako rekao, a njen tata sedi na prestolu jer je izdanak najjače kuće i tačka. Ništa više nije bitno. Niko ne pita vlastelu za mišljenje niti traži njihovo "iskreno prihvatanje". Bilo kakva kontroverza oko pola bila je rešena onog dana kad je kralj pozvao sve vazale da se maloj formalno zakunu na vernost. Od tog trenutka, svako ko kaže da presto nije njen kriv je za veleizdaju. Onaj Lanister koji je bio u fazonu "aj se udaš za mene, ionako ti neće dati presto" je trebalo da izgubi glavu na licu mesta - mogla je samo da naredi Sir Crispy Creamu da ga poseče i to bi bilo to.

 

Ja razumem da je publici teško da se naviknu da se radi o "jači tlači" sistemu u kom mišljenje javnosti ne znači praktično ništa, ali majku mu, na autorima je valjda da nam naslikaju taj neobični drugačiji fantastični svet. Valjda je čitava poenta fantasy žanra da na trenutak iskoračimo iz svakodnevice! Zašto bismo se pravili da Viserys, Rhaenyra, ili bilo koji drugi vladar mora da skuplja političke poene pred izbore, da konstantno strepi od pada rejtinga?

 

Mene izluđuje kad ljudi koji pišu ovakve stvari ne kapiraju najprostiju postavku. Primera radi, u jednoj GOT igri pre nekoliko godina, ima scena kad ljudi Roosa Boltona dolaze kod nekog seljaka da mu uzmu svinje, valjda gazda bio gladan, nemam pojma... a on uzima vile i preti im, "get off my land!" PA NIJE TVOJA ZEMLJA, JEBOTE, NI SVINJE NISU TVOJE! NE POSEDUJEŠ NIŠTA OD TOGA, TI SI KMET I SVE ŠTO IMAŠ DUGUJEŠ SVOM VLASTELINU! :mad: Ispizdeo sam i sad kad se prisećam, onomad mi je došlo da gađam ekran.

 

39 minutes ago, steins said:

Ja moram jedno bogohulno pitanje ovde da postavim  - može li ko da mi poredja knjige po hronologiji? 

Ono, kojim redom čitati? 

 

Koje knjige, Igra prestola i sve to? Imaš na Vikipediji ceo serijal izlistan hronološki.

 

Ako misliš na ovu seriju, nisu u pitanju knjige - ima nekoliko podužih priča, praktično novela, koje se delimično preklapaju jedna sa drugom.

- Ja sam prvo čitao The Rogue Prince; to je o ranim radovima Daemona Targaryena, završava se tu negde dokle je serija danas stigla.

- Posle je izašlo The Princess and the Queen, or, the Blacks and the Greens, o sukobu princeze Rhaenyre i kraljice Alicent oko toga ko će naslediti presto kad kralj odapne.

- Te dve priče su objedinjene i maaalo proširene u Fire & Blood, pregledu raznih Targaryenskih vladara; po delu koji pokriva Viserysa i Rhaenyru je i snimljena serija.

 

U principu ne vredi bacati pare na zbirke priča u kojima su ove novele objavljene, Martin cedi zaradu iz suve drenovine pa razvlači jednu tanku pričicu kroz tri odvojene knjige. Uopšte nije toliko obimno, a prilično je suvoparno - ništa se ne priča iz prvog lica kao u GOT, sve kao čitamo nekakve hronike koje su kasnije pisali razni autori, od meštara do sveštenika do dvorskih luda. Ne bih rekao da je baš loše, ali stvarno nije ništa naročito.

 

 

 

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Симбол краљевских кућа пре него што су змајеви слетели на Вестерос. На неки начин наговештава повратак домородачких династија и смену плавокосих дошљака.

 

Ali kojih kraljevskih kuća? Pre Targaryena je bilo raznih kuća koje su se zvale kraljevima, od poznatih Starkova (simbol vuk) i Lanistera (simbol jelen) i Arryna (simbol soko) i Martella (simbol sunce & koplje), do raznih zaboravljenih koji nisu hteli da kleknu pred zmajevitim osvajačima.

- House Hoare, neki Ironmen koji su vladali iz Harrenhalla, simbol neki šareniš. Zamenili ih House Tully, simbol riba.

- House Gardener of the Reach, simbol zelena ruka. Zamenili ih House Tyrell, simbol ruža.

- House Durandon of Storm's End, simbol crni jelen sa krunom - posle sličan simbol usvojila House Baratheon.

 

Dakle, nikad nigde nisam pročitao da je beli jelen bilo kome bio simbol, a posebno ne da određuje pravo vladavine nad čitavim kontinentom. (Treba imati u vidu da čak ni zmajevita kuća u vreme serije ne vlada čitavim kontinentom - Dorne im sto godina odoleva.) Prilično mi je bizarno čak i ako su likovi sami izmislili simboliku, pa još kao, nema veze koje je boje jelen :D House Baratheon im je uvek bila lojalna, kako im ne padne na pamet da bi njima možda smetalo proglašenje "ubice jelena" za nekakvog vladara sveta?

 

Beli jelen jeste bio simbol u keltskoj mitologiji, posle su ga adaptirali i Malori i Šekspir, ali to veze nema sa Westerosom.

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
Link to comment

Nego sto je Daemon nako poludeo I ubio pismonosu, iznervirala ga najavljena bratova pomoc, nece nista da mu duguje? I u principu nije mogao nako da resi rat u prethodne dve god nego je trebao kralj da ga iznervira I da mu boost na taj nacin? Mislim, odbio je pomoc jel I sa istim snagama na raspolaganju resio sukob

Edited by dillinger
  • +1 3
Link to comment
9 hours ago, steins said:

Ja moram jedno bogohulno pitanje ovde da postavim  - može li ko da mi poredja knjige po hronologiji? 

Ono, kojim redom čitati? 


1 Igra prestola

2 Sudar kraljeva

3 Oluja maceva

4 Gozba za vrane

5 Pesma sa zmajevima

 

To je glavni serijal, nakon toga imas

 

6 Vitez 7 kraljevstava

7 Enciklopedija svet leda i vatre

8 Vatra i krv (to je ono sto sad gledamo)

 

 

That being said - ja trenutno ne bih preporucivao ikome da cita ovo jer serijal nije zavrsen i sva je prilika da nikada nece ni biti.

Link to comment
8 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Ali kojih kraljevskih kuća? 

То је серија, комерцијална серија, не треба очекивати од ње енциклопедијску прецизност, мислим да је језик симбола у серији једноставан, јелен најављује вероватно ону будућу Робертову побуну против плавокосе династије. Која се ту и тамо помиње и у претходном серијалу.

 

3 hours ago, dillinger said:

Nego sto je Daemon nako poludeo I ubio pismonosu, iznervirala ga najavljena bratova pomoc, nece nista da mu duguje? I u principu nije mogao nako da resi rat u prethodne dve god nego je trebao kralj da ga iznervira I da mu boost na taj nacin? Mislim, odbio je pomoc jel I sa istim snagama na raspolaganju resio sukob

Изворни Таргаријени изгледа у својој суштини не воле системе - да краљевска војска буде гломазна организована институција која остварује надмоћ помоћу дугорочних војних стратегија. Не, они све решавају тактички, личним подухватом.

 

Link to comment
3 hours ago, Duhovnost, ljubav i med said:

То је серија, комерцијална серија, не треба очекивати од ње енциклопедијску прецизност, мислим да је језик симбола у серији једноставан, јелен најављује вероватно ону будућу Робертову побуну против плавокосе династије. Која се ту и тамо помиње и у претходном серијалу.

 

To da jelen najavljuje Robertovu pobunu (koja će uslediti za cca 200 godina), to bi možda moglo da pije vodu da se recimo oteo, naboo kralja, i pobegao. 

 

Ovo što smo videli bi moglo samo da najavljuje nekakav zmajeviti pokolj porodice Baratheon, ali to se naravno neće desiti. Scenaristi prosto izmišljaju nedefinisanu simboliku kako im dune, samo da popune prostor u još jednoj praznjikavoj epizodi.

 

Na početku GOT je simbolika bila jasna kad nađu onog mrtvog vuka i ustanove da ga je ubio jelen - Starkovi će najebati od Baratheona. Pritom svi likovi to prećute, ostavljeno je gledalaštvu/čitalaštvu da naknadno poveže konce i skapira šta je to značilo. 

 

Ovde u HOTD, mora direktno da nam kaže Hand of the King, "Ovo što se sad dešava simbolizuje dinastičku krizu, verujte nam na reč", a realno ne vidimo ništa osim još jednog primera Viserysove slabosti. Jelen je potpuno promašen pokušaj heraldričke simbolike, pogotovo zato što onda gledamo Rhaenyru koja u kamp dovlači mrtvog... vepra :blink: Šta onda simboliše vepar, treba li savršeno nebitna House Crakehall da ima neku ulogu u nečemu?

 

Link to comment

@Weenie Pooh Kako misliš šta simboliše vepar, bouuuuže, pa muška svinja nasrnula na Rhaenyr a ona se odbranila, kao i od Lanistera, samo sa više krvi, i uz pomoć zgodnog viteza, hint hint :D

Mislim, nemam pojma, ali može i tako, jesu a mess, nismo ni mi skontali šta je beli jelen, belo srce, pa smo mislili prvo lov na lisice, pa neka ima belo srce, pa lov na veprove a neki je toliko mator da je silverback da bi onda došla ona jadna scena sa jelenom, i nebitna scena sa belim koji odskakuće...

Link to comment

Weenie@ ako slobodno tumačim onda beli jelen  "pripada" kralju u ovom slučaju kraljici i na neki način potvrđuje legitimnost na presto

Kralj ga nije ubio

princeza ga je videla ali nije želela da ga ubije

može da se tumači da Renira želi presto ali ne preko mrtvih i ne preko leđa svog polu brata

opet i njihova plava kosa ima možda veze sa bojom jelena

videćemo, možda je ništa od ovoga ali kadrirano je tako da sugeriše na dublje značenje

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

To da jelen najavljuje Robertovu pobunu (koja će uslediti za cca 200 godina), to bi možda moglo da pije vodu da se recimo oteo, naboo kralja, i pobegao. 

 

Ovo što smo videli bi moglo samo da najavljuje nekakav zmajeviti pokolj porodice Baratheon, ali to se naravno neće desiti. Scenaristi prosto izmišljaju nedefinisanu simboliku kako im dune, samo da popune prostor u još jednoj praznjikavoj epizodi.

 

Па шта би симболички представљао ритуал у коме се жртвује немоћна животиња (и то погрешна, не бели капиталац, него онај кога су ухватили најприближније величине) и у коме краљ убија везаног јелена тек из другог пута - него немоћ. Симболички то је немоћ, није га убио чак ни као ловац, па чак ни одлучним покретом као неко ко приноси жртву, ту је намерно направљена сцена мученичке смрти јелена, а такве смрти су далеко од добре симболике за династију.

Link to comment

Pogledao sam prvu epizodu, hteo sam prvo da sačekam celu sezonu ali ajde kao da probam. Glavni utisak mi je da izgleda jeftino, ok zmajevi ali nešto mi je sve ostalo izgleda sirotinjski, zar ne bi trebalo da je ovo doba kad su Targarjeni na vrhuncu moći, dakle očekivao sam velelepne zamkove, sjaj i raskoš a ništa od svega toga nema ni u najavi. Ok, tek kreće serija pa verovatno nemaju budžet za razbacivanje, ali nekako sam se nadao da će lepše to izgledati.

 

Priča, nisam čitao Krv i vatru pa sve što znam, znam iz Pesama leda i vatre, ali nije me uopšte zaintrigiralo, nije mi probudilo nikakvu emociju to što likovi proživljavaju, kraljeva odluka na porođaju, možemo da probamo da spasemo bebu ili možete da izgubite i majku i bebu, kakav je to izbor ? Jasno je da su hteli da dočaraju kako je kralj kukavica koja će da žrtvuje ženu da bi dobio sina i naslednika, ali i bez toga je jasno da Viseris glumi kralja mnogo više nego što stvarno vlada. Bar je to moj utisak od početka. Tako da mi je ceo taj segment ubačen radi prikazivanje krvi i nasilja u cilju šokiranja gledalaca, mogli su komotno da preskoče sve i samo objave da je kraljica umrla na porođaju.

 

Turnir isto, lepo je snimljen i brzo je izmontiran, frka panika, ali mi fali osećaj grandioznosti a ima previše krvoliptanja, turnir je valjda demonstracija veštine i viteštva a ne besmislena klanica...

 

Dejmon mi je isto promašen, trebalo bi da je zajeban lik a ustvari mi deluje nekako usran

 

I tako, sve u svemu nisam impresioniran

  • +1 1
Link to comment

Meni izgleda ok, osim totalno promašenog castinga Daemona i tamnoputih čistokrvnih Valyriana - Velaryona.

 

Glavne zamjerke su ovo šta je Weenie naveo, nelogičnosti/gluposti u dijalozima i postupcima likova, simbolici itd.

 

Najveća zamjerka je Daemon, ajde šta su promašili s castingom, ali mi djeluje da su potpuno promašili i s karakterom lika. Daemon bi trebao biti Jaime Lannister na zmajskim steroidima, zasad djeluje samo kao psihopat.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...