Jump to content
IGNORED

House of the Dragon


theanswer

Recommended Posts

10 minutes ago, Weenie Pooh said:

Vi modernisti izgleda ne kapirate koliko je spor bio tehnološki napredak pre industrijske revolucije.

 

Ok, eto ne moraju da izmisle sijalicu ili kuburu u 500 godina prikazane istorije, ali mogu barem da izmisle drugačiji muzički instrument ili igru za zabavu. Kopira se u pisanju DnD setting koji je uvek isti jerbo simulira bežanje od stvarnosti u veoma kratkom i zamračenom periodu vremena kada se igra avantura pa samim tim nema kad da se predstavi progres. Tu nastaje zajeb kad krenu da se pišu knjige u tomovima ili serije u spinofovima, ako malo razmisliš potpuno je ridiciolus da bi takav time freeze frame postojao. Mnogo mi je neprijatno kad vidim one plavo-crvene dugmiće na uniformama Imperial fleet oficira i Dizni koji ne odustaje od toga. Al' dobro, nek muzu retardiranu nostalgiku dokle god postoje Kevini Smitovi da padaju u nesvest na to. 

Link to comment
1 minute ago, Mos said:

Ok, eto ne moraju da izmisle sijalicu ili kuburu u 500 godina prikazane istorije, ali mogu barem da izmisle drugačiji muzički instrument ili igru za zabavu. Kopira se u pisanju DnD setting koji je uvek isti jerbo simulira bežanje od stvarnosti u veoma kratkom i zamračenom periodu vremena kada se igra avantura pa samim tim nema kad da se predstavi progres. Tu nastaje zajeb kad krenu da se pišu knjige u tomovima ili serije u spinofovima, ako malo razmisliš potpuno je ridiciolus da bi takav time freeze frame postojao.

 

Mogli bi da izmisle novi muzički instrument ili igru, ali to je teško prikazati u dramskom narativu. Fokus je na likovima i njihovim interakcijama, nema ko da ti upre prstom u sviralo i objašnjava tanane razlike između harfe kojom se sviralo na dvoru Prijama Trojanskog 1200 godina PNE i tek nešto malo izmenjene harfe kojom se svira na dvoru Luja devetog 1200 i neke godine NE.

 

Meni se ovde svidelo što su prikazalo da je Targaryenski dvor mnogo više fancy nego onaj Roberta Baratheona stotinak godina kasnije, kako grad još ima neeksplodirane Dragonpit i Sept of Baelor i neke zmajevite statue (mada su realno premale). Ali kapiram da je to sve posledica nove i tehnički jače produkcije, ne baš nekog svesnog napora da nam naslikaju razlike. 

 

(Čak su razlike nekad malo preterane, ne znam zašto bi Robert baš zazidao onolike prozore u prestonoj dvorani umesto da samo naruči nove vitraže, možda je čovek fotosenzitivan.)

 

1 minute ago, Mos said:

Mnogo mi je neprijatno kad vidim one plavo-crvene dugmiće na uniformama Imperial fleet oficira i Dizni koji ne odustaje od toga. Al' dobro, nek muzu retardiranu nostalgiku dokle god postoje Kevini Smitovi da padaju u nesvest na to. 

 

Ne znam šta je ovo, kakvi dugmići? :D 

Link to comment

Generalno, za slikanje kulturno-civilizacijsko-tehnološkog progresa mislim da je najveći problem želja autora da okarakterišu tzv. prošlost kao neki egzotični fenseraj u odnosu na sumornu tzv. sadašnjost. Kako ideš unazad, tako sve blistavije i velelepnije stvari deluju, umesto da je sasvim suprotno. 

 

To nije striktno krivica adaptacije jer i u ASOIF i u LOTR i u većini tih narativa imaš reference na daaavno izgubljene slaaavne dane, kad su stvari bile Bolje nego sad. 

 

Naravno, isti majndset je prisutan i u našem svetu. Autori često gledaju vekovima unazad kroz rozikaste naočare zato što smo tako biološki uslovljeni. Na ličnom nivou, život odrasle osobe sadrži mnogo više sentimentalnih osvrta na izgubljenu mladost, nego nekih samozadovoljnih konstatacija tipa "koliko smo samo napredovali".

Edited by Weenie Pooh
  • +1 4
Link to comment

i uostalom gde je zapisano da civilizacija mora isključivo da napreduje, prvo što mi pada na pamet je pad rima i mračno doba koje je trajalo 1000 godina posle toga, gde su mnoge stvari zaboravljene, kao npr vodovod i kanalizacija, koji su ponovo otkriveni 1300 godina kasnije, šta tek reći o zastoju u razvoju medicine, ne samo o zastoju već i o nazadovanju itd

  • +1 2
Link to comment

Pa, ono, ako imaju vremena da prikazuju težinu ženskog položaja na dvoru i porodjaj dok se još umiralo od carskog reza, mogli bi da prikažu i par vrlo jasnih pokazatelja razlike u vekovima postojanja. Samo im to nije važno i nije im cilj jer upravo žele da muzu jedan isti setting, sa identičnim modno-tehnološkim predloškom, al' da kulturna situacija prikazuje borbu za prava žena iz pravog sveta i sve što to prati. :lolol: Ja tu krivim autore koji ne mogu da mrdnu od svoje vizije jer bi ovi prodavci contenta morali da se prilagode tekstu na kraju krajeva, uz uobičajeno useravanje scripta na koji smo navikli. 

 

Većina tih univerzuma se vadi na cikličnost istorije i vremenske periode kompletnog zaboravljanja izmedju uspona i padova civilizacija. Ajde, to i može da se popuši, kao Age of Strife u 40k, ali da na milijardu planeta i medju hiljadama kultura nisu izmislili ništa drugo za zabavu osim regicida, daj. :D 

 

Dugmići-epolete oficira u SW, što ih ima više to si zajebaniji. Bile fantazijski hit 70ih, ali danas je i fan fic iz 3000 BBY realniji od njih. 

 

star wars cosplay GIF by Doctor Popular

 

 

Elem, smorih. Moći će ovo da se gleda. 

 

 

  • +1 1
Link to comment

arena za turnir je u obliku vagine. dok muški na tom bojištu ginu, istovremeno ginu i ženske na svom bojištu.

zato je nasilje na turniru naglašeno i odvrnuto na max, da bi se ispoštovala ta paralela oko pogibije. a sama arena nije sklepana od greda i fosni jer bi drvena sklepana vagina izgledala bezveze.

  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, Mos said:

@omiljeni ma i kod Tolkina je isto. Sad će da krene ovo na Amazonu za neki dan pa ćeš da vidiš staaaaaari middle earth, koji će izgledati kao pooozni middle earth, ali će svi kukati kako nema više staaaarog Numenora, iako je sve na identičnom tehnološko/kulturnom nivou. Samo sa 3x više Balroga. Da ne pominjem Star Wars mučeni.
 

Bar je HBO imao neke kostimografe i frizere da ih obuče u drugačije hlačice i napravi staaaare frizure, da im okači neke smešne naramenice, da smisle neki njihov Kvidič™ umesto jebenog horse duela po milijardu i sedmi put. Eno u Sandmanu epizoda kako se nalaze svakih 100 godina u istoj kafani, pa se menja osvetljenje, muzika, garderoba. 


Pisci i scenaristi se toliko zaljube u svoj zamrzmuti svet da potpuno zaborave najprostiji napredak koji bi se desio svakoj kulturi i u svakom univerzumu, pa još kad kane koji gulden od toga - ne menjaj ništa jebogati, oš da nas pominju na subredditu r/StaaariValinor.

 

Tolkiena je bolelo uvo za to. U njegovom svetu oni što žive u Rohanu ili Gondoru nemaju pojma da Shire i hobiti postoje. Sauron i nazguli ne znaju gde je Shire.

Kod Martina je worldbuilding neuporedivo bitniji za priču. I on sam sa ponosom ističe da je njemu bitno da se zna koje selo kom lordu plaća porez i ko, kad i zašto je sklepao neki random malecki dvorac. Svet u kome svako zna svakoga. Iako je Westeros je nekoliko puta veći od Middle Earth. Na Iron Islands dolaze brodovi iz Ibbena. Ekvivalent bi bio da brodovi iz Norveške rutinski plove za San Francisco i to tako da oplove dole skroz ispod Čilea i Argentine. 1200 ili 1300 i neke. Naš svet se izvrnuo naglavačke kad su prvi put uspeli da doplove do Kariba.

Citadela koja vekovima štance meštre koji znaju na čem' nebo stoji i još mogu da komuniciraju bez obzira na hiljade kilometara razdaljine jer imaju te vrane (koje nekako znaju gde se nalazi baš svaki malecki random dvorac). Takav svet realno ne bi tehnološki mirovao ni duže od 50 godina, a kamoli hiljadama godina

Link to comment

Okej je fantazija, gledaće se

Bar ne odugovlace sa scenama. 

 

Nego nikako ne mogu da se otrgnem da nisu elfovi iz lord of the rings, ovi sa belom kosom.samo cekam usi spicaste da im iskoce. 

 

Po meni nepotrebne brutalne scene a i zenske golotinje..a nema muske. 

 

Scenografija i cgi bas dobri. Presto bas legit izgleda. Mnogo mi se svidja.  

 

Bez veze je raspravljati o  razvoju u to doba, ovo je fikcija. Bajka. Hello, pričamo o seriji sa  zmajevima :lolol:

 

 

Edited by mustang
Link to comment

Ko nije čitao Vatru i Krv neka ne otvara, spojler za finiš serije:)

Neka se jebu i debeli i HBO, sad se moram spremiti da ožalim još jednu Targarjensku princezu/kraljicu



Sent from my DN2103 using Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, mustang said:

Bez veze je raspravljati o  razvoju u to doba, ovo je fikcija. Bajka. Hello, pričamo o seriji sa  zmajevima :lolol:

 

 

 

Naravno da je bezveze, ali čovek poslednjih 10 godina daje intervjue u fazonu "kod Tolkiena se ne zna kakav je Aragorn kralj, kakav mu je tax policy, koliko traje vojni rok, koliki im je bio prinos kukuruza po hektaru, da li je amnestirao preživele orke. A kod mene se sve zna jer kod mene nije bajka za decu nego je sve kao prava istorija i kao pravi svet.

Game of thrones ima 5-6 knjiga do sad, svaka od njih je veća od Tolkienove trilogije zajedno, to su desetine hiljada stranica i onda kad uzmeš da čitaš sve to dok saznaješ ko je kome bio čukununuk i otkud taj zamak baš tu, zapitaš se kako ovi ljudi za 1500 godina te njihove istorije nisu napravili ni pedalj tehnološkog napretka.

ili kad čitaš o nekoj bitki i to traje 50-100 stranica zapitaš se kako ti ljudi nisu napravili most preko relativno male reke kod grada koji ima pola miliona ili milion stanovnika.

 

na početku prve epizode House of Dragon se skupi celo kraljevstvo u Harrenhal da izaberu ko će biti novi kralj kad onaj matori umre. taj Harrenhall je dvorac u koji mogu stati pentagon, bela kuća, capitol, rumunski parlament, mađarski parlament i još 3 hrama svetoga save. i to bez da se guraju.

ali da naprave 1 most preko blackwater, to nisu mogli i umeli.

Edited by omiljeni
Link to comment
3 minutes ago, omiljeni said:

 

Naravno da je bezveze, ali čovek poslednjih 10 godina daje intervjue u fazonu "kod Tolkiena se ne zna kakav je Aragorn kralj, kakav mu je tax policy, koliko traje vojni rok, koliki im je bio prinos kukuruza po hektaru, da li je amnestirao preživele orke. A kod mene se sve zna jer kod mene nije bajka za decu nego je sve kao prava istorija i kao pravi svet.

Game of thrones ima 5-6 knjiga do sad, svaka od njih je veća od Tolkienove trilogije zajedno, to su desetine hiljada stranica i onda kad uzmeš da čitaš sve to dok saznaješ ko je kome bio čukununuk i otkud taj zamak baš tu, zapitaš se kako ovi ljudi za 1500 godina te njihove nisu napravili ni pedalj tehnološkog napretka.

ili kad čitaš o nekoj bitki i to traje 50-100 stranica zapitaš se kako ti ljudi nisu napravili most preko relativno male reke kod grada koji ima pola miliona ili milion stanovnika.

 

na početku prve epizode House of Dragon se skupi celo kraljevstvo u Harrenhal da izaberu ko će biti novi kralj kad onaj matori umre. taj Harrenhall je dvorac u koji mogu stati pentagon, bela kuća, capitol, rumunski parlament, mađarski parlament i još 3 hrama svetoga save. i to bez da se guraju.

ali da naprave 1 most preko blackwater, to nisu mogli i umeli.

Abercrombie je to ispostovao u svom opusu.Al on djembelog sije za tri koplja.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...