Jump to content
IGNORED

vremeplov. koje doba bi izabrali?


đorđe geprat

Recommended Posts

čitajući knausgora rekao bih da sedamdesete i osamdesete(a tek šesdesete) nisu bile dolce vita u norveškoj

 

devedesete i 21. su druga priča

Link to comment
6 minutes ago, bags said:

 

Kazem ti 1928 idealna godina. Da si malo stariji gotov si, da si mladji pitanje je kako bi preziveo. OVako si sa 13-16 god prilicno oformljen.

Ne znam kako je imao staz za penziju, ali je posle rata zavrsio faks i predavao na raznim vojnim akademijama statistiku ( prilagodjenu za artiljeriju).

 

Ujak moje keve je 1927, u partizane otisao sa 16, posle rata zavrsio srednju, gradjevinski faks, bio preduzetnik i ucestvovao u izgradnji pola Novog Sada. Poziveo preko 90 godina, ubedljivo najvise od svih u familiji.

 

A da, nije se nikad zenio, sto ce obradovati Manijaka sigurno. Bio je prilican osobenjak, pa ja tumacim da je to sto nije morao da se prilagodjava drugima i sto je ziveo kako hoce doprinelo da se manje stresira kroz zivot pa je doziveo duboku starost u prilicno dobrom zdravlju..

Edited by Jimmy Kowalski
  • +1 3
Link to comment
jes al dok se dogegao do sedamdesetih, preturio svetski rat, oslobađanje, ib…
Pa dosta se fino provukao, nešto kao Bagsov deda. A onda je došao Milošević da usere sve.
  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

čitajući knausgora rekao bih da sedamdesete i osamdesete(a tek šesdesete) nisu bile dolce vita u norveškoj

nisam ja razmažena

  • +1 1
Link to comment
30 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

@djordje geprat

Moj mozak je nekako ogranicen, pa ih uglavnom zamisljam kao i Star Trek kreatori, slicno nama, samo napredniji. Ali naravno, mozda je ovako ko sto zeka prica (a valjda ona zna, nema svemir u svom nazivu reda radi :D), mozda mi jos nismo u stanju da ih registrujemo nasim culima i aparatima, ko ce ga znati..

 

Ako je Asimov u pravu, na satelitu do sad neotkrivene zvezde Nemezis imaju sveprožimajuće alge s inteligencijom i mogućnošću komunikacije s nekim ljudima.

Eto!

 

 

32 minutes ago, Šumejker-Levi 9 said:

 

Odakle ti padaju na pamet sve ove ideje, 'leba ti?

 

 

Evo rekao ti manijak, iz knjige Hiperion :D (uzmi čitaj)

kad sam otvarala nick, modelovala sam ga po toj ženi (avatar) :D

Edited by Svemir Zeka
  • +1 2
Link to comment
21 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

....onda skapiram da mi je deda otišao u partizane sa 16 godina :unsure:

Занимљиво, идентичан случај је био и са мојим дедом. Ваљда су се тада тинејџери најбоље повезивали са партизанским идејама. Старији, који су подржавали партизански покрет, сакривали рањенике, итд. , иако им је живот био у свакодневној опасности,  нису били тако одлучни. Чукундеду су Немци обесили у дворишту, прадеди су небројено пута претили ликвидацијом, и изводили га на потенцијалне ликвидације, али нико од њих није био борац, ни присталица покрета, помагали су из људских разлога. 

Link to comment
3 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Занимљиво, идентичан случај је био и са мојим дедом. Ваљда су се тада тинејџери најбоље повезивали са партизанским идејама. Старији, који су подржавали партизански покрет, сакривали рањенике, итд. , иако им је живот био у свакодневној опасности,  нису били тако одлучни. Чукундеду су Немци обесили у дворишту, прадеди су небројено пута претили ликвидацијом, и изводили га на потенцијалне ликвидације, али нико од њих није био борац, ни присталица покрета, помагали су из људских разлога. 

 

A ko ih je izvodio? Moj deda je već bio tad i oženjen već, mislim, ili za koju godinu.

Deda je, i povrh toga, živeo lep život, bio je nekoliko godina posle toga u vojsci u Splitu, pa se vratio u Vojvodinu.

Živeo je do 2001. Imao je lep život, bio je predobar čovek i mnogo voleo mene, kao i ja njega, jedino s čim nije mogao da se izbori su sedenja sa mnom pod vrbom u dvorištu, poslednjih godina života, kad sam mu ja uz kafu govorila: ali deda, Sloba nije socijalista, on je kasapin.....nikad ga nisam ubedila.

Link to comment
22 minutes ago, Filozof manijak said:

Eventualno Berlin u versajskoj Nemačkoj ali samo do tridesete.

 

Ali i to do tridesete je bila priprema za ono što sledi, u društvenim procesima.

Link to comment
7 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Ali i to do tridesete je bila priprema za ono što sledi, u društvenim procesima.

To me ne zanima, već opšta dekadencija i sloboda u post WWI Nemeckoj.

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

To me ne zanima, već opšta dekadencija i sloboda u post WWI Nemeckoj.

 

 

 

Koja opšta dekadencija, a koje nije bilo u Parizu ili Beču :nobles:

Link to comment
18 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

A ko ih je izvodio? 

Једном су Немци хтели да га убију и неколико пута четници. Немци су се предомислили јер му се ћеркица окачила о врат, није хтела да се одвоји ни када су их тукли, и онда, рекли му да иде кући. Четници су се предомишљали из најразличитијих разлога, које је тешко објаснити укратко. 

 

18 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Živeo je do 2001. Imao je lep život, bio je predobar čovek i mnogo voleo mene, kao i ja njega, jedino s čim nije mogao da se izbori su sedenja sa mnom pod vrbom u dvorištu, poslednjih godina života, kad sam mu ja uz kafu govorila: ali deda, Sloba nije socijalista, on je kasapin.....nikad ga nisam ubedila.

Баш касапин, то ми је некако СиЕнЕн верзија стварности која нимало не одговора сложености догађаја. Али схватам да пад стандарда није погодио ту генерацију јер је за њих све док има хране у довољној количини - боље стање од њихове младости. Ко није доживео рат и глад, може да захтева и нешто више од живота, тј. захтеви твоје младости су битно другачији од захтева њихових младости, теби није довољно да имаш храну, тражиш са правом и квалитет живота у многим другим сферама.

Edited by Duhovnost, ljubav i med
  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...