June 3Jun 3 20 minutes ago, goofs said:A kad zamene dva u roku od 6 meseci, hoće i trećeg da zaposle po principu "zakon velikih brojeva, jednom će nas usere" ili će da stave prst na čelo?Pazi, ogavno je, ali to što je bags opisao je idealan scenario za korpo, šta god da se desi, zna se ko je kriv i ko odgovara, uvek možeš lepo da PR popeglaš, jeste AI obrisao sve, ali znamo ko je kriv i on(a) će odgovarati, nema šta da brinete.Glede tog jednog mučenog zaposlenog možda se računa da, sa sečama i svime, grebaće se ljudi za mesto kontrole, pa će se, nada se HR, izronđati neki 0,001% onih koji vide objekte u matriks kodu, koji će svoje super-agente upregnuti i zategnuti, biti beta testeri neuro implanta, i doneti na kraju taj željeni megaprofit. Možda će čurn biti veliki, ali tržište puno, AI radi par krugova selekcije, ma može i sve, milina.I možda će stvarno da nađu tog Nea, koji će sve to zaista napraviti.Nemam pojma. Ne znam šta da očekujem, devedesetih je drugar jedan imao teoriju, ima samo četiri kategorije koje uvek, i u najgore vreme, rade - energija, hrana, vice i smrt. Ali gledajući jagmu za energijom, za vodom, i ne vidim da ima mesta u hrani, biće na kraju da su Topalovići bili u pravu, samo je smrt siguran posao. Mada, sojlent grin...
June 5Jun 5 18 hours ago, Choda said:Zanimljiva prognoza The Eternal SloptemberAnd in before, “you are using it wrong.” I have tried all the different models, different harnesses, different prompts. It’s not this.But is it a software engineer? Not close to the bar at any company I have worked at.You are using it wrong.AI nije softverski inženjer. AI je alat koji softverski inženjer koristi.I to je upravo razlog zbog kojeg će (tech ili non-tech) vibe coder ekipa da u nekom trenutku doživi otrežnjenje (što on i kaže, ali maši razlog).
June 5Jun 5 Ja ne znam kako bih više opisao ekipu koja uporno negira disruption koji AI unosi.Čak i ako ostane na današnjem nivou, gde su i dalje potrebni senior inženjeri da vode proces. Sama činjenica da je production multiplier za njih (sad koliko, to je već stvar diskusije), a i dosta posla senior inženjera nije kodiranje niti instrukcije junior developerima da kodiraju. I da je praktično ukinuo ikakvu potrebu za junior inženjerima je veliki problem, i ne znam kako će se razrešiti.Posebno su mi smešne kuknjave u tekstu kako AI pravi slop, a ne dragulje. Kao da 99,99% poslovnog software-a oduvek nije bio slop koji jedva radi neki posao.Ja ne znam kakve vi programe pišete. Ja sam poslednji put pisao kod kojim se stvarno ponosim i gde je svaka linija savršenstvo algoritma kad sam u sklopu učenje algoritama reimolementirao neke pametne koncepte koji su dio standardnih biblioteka. Pre 15+ godina. I super je to da učiš, da znaš kako te biblioteke rade ispod haube. Ali to je tako daleko od svakodnevnog posla inženjera. Edited June 5Jun 5 by Spooky
June 5Jun 5 11 minutes ago, Spooky said:Posebno su mi smešne kuknjave u tekstu kako AI pravi slop, a ne dragulje. Kao da 99,99% poslovnog software-a oduvek nije bio slop koji jedva radi neki posao.Pretera ga sa 99 posto, postoje firme koji imaju jako dobar software na kojima rade vrhunski inzenjeri, ja verujem da je kvalitet softvera pao u zadnjih 5-10 godina, ali bas ga pretera.
June 5Jun 5 @Choda Možemo da se sad natežemo oko definicije slopa. Nisam mislio na nivo slopa kad vibe koduješ celi app bez tehničkog znanja i AI izhalucinira neke delove i tako neke gluposti.Ali kad kažem poslovni softver - valjda je jasno na kakav softver mislim. Cilj je da ispuni rastuću listu feature-a bez mnogo blokirajućih bagova. Kod je od pristojan do užasan, sklepan od strane hiljada developera koji su tiket po tiket otaliali svoj deo posla. Najbolje što možeš reći o takvom softveru je da radi. Tehnički dug ogroman.A AI uz ispravno navođenje stručnjaka je savršeno sposoban kodirati i na boljem nivou. Edited June 5Jun 5 by Spooky
June 5Jun 5 Odlično će srediti narastajuću listu feature-a tako što radi copy-paste i proizvodi milione linija bespotrebnog koda koji ni AI ni senior inženjeri neće moći da održavaju.A samo me zanima ko će biti ti stručnjaci koji će da ga navode za 10 godina, pošto nam juniori više ne trebaju...
June 5Jun 5 @Sammael U mom iskustvu, AI uopšte nema problem sa besmislenim copy paste-om, i nekontrolisanim rastom koda - ako si postavio globalnu arhitekturu kako treba i vodiš ga kako treba. Većina mojih AI driven MR-ova na starim code baseovima neto smanjuju broj linija. Sa AI driven refactoringom se još mnogo lakše kontrolišu takve stvari. Postoji problem sa suptilnim bugovima i edge case-ovima - baš kao i kod ljudskih kodera. To treba uhvatiti testiranjem.A ovo sa juniorima jeste veliki problem - voleo bih da nađemo neko sistemsko rešenje, možda neke stipendije da barem pokriju prvih par godina juniorskog rada, nemam pojma, nisam preterano optimističan.
June 5Jun 5 Just now, Spooky said:@Sammael U mom iskustvu, AI uopšte nema problem sa besmislenim copy paste-om, i nekontrolisanim rastom koda - ako si postavio globalnu arhitekturu kako treba i vodiš ga kako treba. Veliko ako.Kod mene u firmi je direktiva da se ubrza razvoj korišćenjem AI. Ko ne prihvati, ćaozdravo. CEO je mrtav ladan izjavio kako sav novi kod može preko APIja da se poveže na stari, ali je AI generisana arhitektura drugačija. No nema veze, bitno da je brzo i da se skrešu troškovi, sad za 200 PD napravimo nešto što je pre zahtevalo 800 PD.Za 6 meseci cenim da više nećemo ni imati platformu nego gomilu nezavisnih neoptimizovanih rešenja koja ne prolaze ni osnovne security testove.
June 6Jun 6 5 hours ago, Sammael said:Veliko ako.Kod mene u firmi je direktiva da se ubrza razvoj korišćenjem AI. Ko ne prihvati, ćaozdravo. CEO je mrtav ladan izjavio kako sav novi kod može preko APIja da se poveže na stari, ali je AI generisana arhitektura drugačija. No nema veze, bitno da je brzo i da se skrešu troškovi, sad za 200 PD napravimo nešto što je pre zahtevalo 800 PD.Za 6 meseci cenim da više nećemo ni imati platformu nego gomilu nezavisnih neoptimizovanih rešenja koja ne prolaze ni osnovne security testove.I onda?
June 6Jun 6 3 hours ago, Mel said:I onda?Onda postaje nemoguće raditi bilo kakvo smisleno održavanje. Niko ne poznaje kôd niti može da identifikuje dependency-je i pravilno radi regresiono testiranje. Svaki defekt je sve teže rešiti, a popravke izazivaju lančane reakcije. Na kraju je softver za đubre.No, možda AI uznapreduje pa se sve reši samo od sebe.
June 6Jun 6 27 minutes ago, Sammael said:No, možda AI uznapreduje pa se sve reši samo od sebe.Na to se, za sad, kladimo. Kao civilizacija. I to ne samo za software. Edited June 6Jun 6 by jezovuk
June 6Jun 6 11 hours ago, Spooky said:@Sammael U mom iskustvu, AI uopšte nema problem sa besmislenim copy paste-om, i nekontrolisanim rastom koda - ako si postavio globalnu arhitekturu kako treba i vodiš ga kako treba.Ako ga vodiš kako treba, odnosno no true scotsman. Mogu načelno da se složim, ali taj deo o globalnoj arhitekturi i vođenju kako treba je previše nebulozan.Imam dobar primer, možda sam i ovde pisao, kako je zapravo na lokalnoj, a ne globalnoj stvari, uradio dosta jadan copy paste. Morao sam da proširim jedan deo da ne radi samo sync jednog serviasa a -> b, nego a -> b + (c, d, e) (pod određenim uslovima). Za taj novi deo je samo iskopirao 100 linija i modifikovao da ispoštuje uslov. Problem nije bio u kodu, nego uslovno rečeno u strukturi podataka. Nije u stanju da sagleda celu sliku i donese sud o tome šta je prekomplikovano. Kako ljudi sve više i više proizvode kod, takve stvari će se multiplikovati dok više nikom ne bude jasno šta se dešava.S druge strane možda to sve neće biti bitno, ako AI bude u stanju da drži sve pod kontrolom. Problem je što to još ne može. Može mehanički da uradi zadatak koji je dobio.S treće strane, tu situaciju u suštini već imamo sad. Većina aplikacija danas su web aplikacije, odnosno rade u browseru, ili su browseri upakovani u aplikaciju, npr. Electron. Onda imaš kod koji je relevantan za Electron nivo, imaš browser runtime nivo, imaš JavaScript, imaš OS nivo i C kod, itd. sve do samog procesora koji opet ima microcode. Stavio bih ruku u vatru da ne postoji nijedna osoba na celoj planeti koja ima suštinsko znanje šta se dešava na svim ovim nivoima. I opet nekako plivamo. Edited June 6Jun 6 by Venom
June 6Jun 6 2 hours ago, Sammael said:Onda postaje nemoguće raditi bilo kakvo smisleno održavanje. Niko ne poznaje kôd niti može da identifikuje dependency-je i pravilno radi regresiono testiranje. Svaki defekt je sve teže rešiti, a popravke izazivaju lančane reakcije. Na kraju je softver za đubre.No, možda AI uznapreduje pa se sve reši samo od sebe.Meni se čini da će ovo krenuti da isplivava za par godina, kad se špageti kod akumulira, nastaće haos i sistemi će padati, a fixanje će postati teško i neproduktivno.I da se nadovežem na ono što Vapad gore napisa - da, za korpo menadžment je ovo divota jer znaju ko je krivac, ali za zdravlje proizvoda i biznisa nije. Svetsko tržište je toliko prezasićeno ponudama, ako napraviš jednu-dve kritične greške skliznućeš u stranu, izgubićeš korisnike i drugi će preuzeti tvoj deo kolača. A kad se to desi, onda i top menadžment čupa kosu.
June 6Jun 6 On 3. 6. 2026. at 17:38, bags said:Ja sam nazalost zavrsio na sastanku za strategiju umesto sefovog sefa i morao potpisati vrlo ozbiljan NDA. Ono sto sam video prezentovano me je prlicno rastuzilo:Jedna osoba ce koordinisati desetinama agenata koji ce imati opet desetine sub agenata. Svaki step od pocetka do kraja razvoja i teranja aplikacije ce biti pokriven sa nastelovanim agentima.Totalno prebacivanje vec ove godine na razvijanje aplikacije prvenstveno za agente a ne korisnika jer je ideja da ce korisnik sve koristiti samo kroz svoje agente.Za svaku gresku u gotovoj aplikaciji u bilo kom pogledu svu odgovornost snosi operator.Koliko god hteo da se dogodi pucanje AI balona narednih 5 god od toga nema nista. Ako ovaj moj bagavi koncern ima ovakve stvari mogu tek zamisliti sta imaju ove ozbiljne big tech firme.Nalaziš se na pravom mestu koje razume budućnost. Zašto ikom treba npr. UI da poruči big mac, kad može da upali telefon i kaže: "poruči mi big mac"?Za to je potrebno:Speech recognition, već postoji i radi dovoljno dobroAgent koji prosledi zahtev sa npr. adresom korisnikaNešto kao što je MCP server na McD strani koji će da završi porudžbinuIli: pošalji 5e bagsu za PPP donaciju. Umesto toga pokušavam pet puta i svaki put vidim neki imbecilni UI spinner jer nešto ne radi. Kliktanje je sredstvo do cilja. Mene zanima cilj, a ne sredstvo.Čak i ako postoji mogućnost halucinacije, jel teško u ovoj situaciji npr. izbaciti porudžbinu da korisnik pročita i potvrdi da je ispravna? Biće puno situacija gde to neće raditi, ali ne znamo koje su to situacije dok ih ne otkrijemo.Ja pokušavam da objasnim ovo mojoj firmi već godinu dana, ali oni i dalje razmišljaju o prošlosti i i sadašnjosti. "Claude mi pomaže da brže uradim ovo što smo mogli do sada"Not the way to do it. Edited June 6Jun 6 by Venom
Create an account or sign in to comment